ЕЛ МЕДИА - направление СЕЛСКО СТОПАНСТВО ЕЛ МЕДИА - направление ЕНЕРГИЯ
ЕЛ МЕДИА - направление ИНДУСТРИЯ

ИНФРАБИЛД - Строители списание за инфраструктурно строителствогодина IV, брой 2, май 2010

IPAF – световен партньор при работа с подемна техника

В техническата литература, посветена на подемната техника често се среща абревиатурата IPAF. Това е организация, която издава препоръки по различни поводи и много специализирани издания се позозвават на нея.

Международната организация за механизирани височинни системи за достъп (The International Powered Access Federation – IPAF) работи за безопасното и ефективно използване на механизирано подемно оборудване в цял свят. Основана през 1983 година, тя е нетърговска организация, представляваща интересите на производителите, дистрибуторите и клиентите, както и на компании, отдаващи и ползващи оборудване под наем и учебни организации. Тя служи като форум за всички активни участници в индустрията за механизирано подемно оборудване.


текст инж. Вера Ангелова

В IPAF могат да постъпят клиентите, производителите и дистрибуторите на подемна техника, учебни организации и компании за ползване под наем. Днес членове на организацията са представители на 25 страни по света – най-вече в Еввропа и Америка, но също така и в Близкия Изток, Азия и Тихоокеанския регион. Членовете на Асоциацията имат редица предимства, сред които:
- достъп до голям обем ценна практическа информация по юридически, технически и търговски въпроси относно работата с подемници;
- възможност за повлияване върху работата на законодателните органи, както и на приетите норми на работа с подемници;
- достъп до безплатни услуги – например консултации от специалисти, управление на информацията в сферата на бизнеса.

Обучение
Една от основните сфери на дейност на IPAF е обучение на операторите на подемници (повече от 50000 всяка година в световната мрежа в повече от 250 хиляди учебни центъра) по специална сертифицирана програма. По правило курсът продължава два дни и се състои от теоретична и практическа част. При завършване на курса се издава т.нар. карта PAL (лиценз за работа на големи височини), която е най-разпространеното и признато свидетелство за квалификация на оператора на подемник. Картата PAL е валидна за срок от пет години и в нея са указани категорията на машината, за която нейният притежател е преминал подготовка. Освен това, на картата има снимка с подпис на притежателя и нейната валидност може да се потвърди в IPAF.

Препоръките на IPAF
Още една сфера на дейност на Организацията е разработката на различни по вида си препоръки. В частност това е и осигуряване на придвижването на подемниците – днес особено актуален въпрос, отчитайки голямата пробойна, съществуваща в тази сфера в националното законодателство.

Стрелови подемници. При работа със стрелови самоходни подемници настоятелно се препоръчва използването на пълен комплект осигуряващи регулируеми колани (които изпълняват функцията на ограничители и осигуряват, доколкото това е възможно, безопасността на работещия). Те се използват при такъв тип техника като самоходните стрели и подемниците на автомобилно шаси.

Вертикални подемници. Обикновено персоналът, работещ на вертикален подемник, не използва осигурителни колани с изключение на някои особени случаи. Към тях спадат вертикалните персонални подемници. Съгласно препоръките на IPAF, необходимостта от използването на средства за защита от падане се определя до момента на започване на работата – в хода на оценка на риска при конкретната задача. Отчитат се инструкциите от производителя в ръководството за експлоатация.

Работа на изложения. Международните изложения са отлична възможност за показване на възможностите на съвременното оборудване на височинен достъп. На изложенията производителите се срещат с организациите, отговарящи за безопасността, журналисти и наблюдатели от различни отрасли, потенциални клиенти, имащи желание да видят и изпробват лично машините. Затова от IPAF препоръчват разпространяването на изброените по-долу препоръки в печатен вид в средите на работещия на щандовете персонал, за да напомнят за грешките, които могат да се избегнат и сведат до минимум по време на и след изложението:
- при преместване и установяване на машините особено в участъци с интензивно движение е необходимо обезателно да се осигури участъка, предварително да се провери за наличие на всякакви препядствия, например канавки, люкове, тръби и други.
- да не се оставят подемните машини в издигнато положение през нощта;
- с помощта на анемометър да се убедите, че силата на вятъра на възпрепятства работата с подемника;
- да се поставят опори под носещите подпори;
- всички работещи на върха на подемника да се осигурят с пълен комплект средства за безопасност съгласно постановление IPAF Н1/05/05;
- операторите са длъжни да носят със себе си документи, потвърждаващи квалификацията им за тази работа.