ЕЛ МЕДИА - направление СЕЛСКО СТОПАНСТВО ЕЛ МЕДИА - направление ЕНЕРГИЯ
ЕЛ МЕДИА - направление ИНДУСТРИЯ

ИНФРАБИЛД - Строители списание за инфраструктурно строителствогодина IV, брой 4, август 2010

Продуктов скенер: Инфраструктура

Продуктов скенер: Инфраструктура

снимка Atlas Copco

Инфраструктурата в България несъмнено крие огромен потенциал за развитие, във всичките си направления. Независимо дали става дума за транспортните мрежи, подземните кабелни и тръбни комуникации или градските услуги, които са неделима част от съвременната урбанистична среда, е необходима доста работа за да се достигне нивото, приемано за стандарт в Европейския съюз.
По традиция, в продуктовия скенер обръщаме внимание на ключовите моменти, заложени в развитието на инфраструктурата в страната и правим обобщен преглед на предлаганите на пазара машини, инструменти, оборудване, материали и функционални елементи, използвани при изграждане, поддръжка и експлоатация на инфраструктурни съоръжения.


текст инж. Вера Ангелова

В действащата от месец март тази година „Стратегия за развитие на транспортната система на Република България до 2020 г.” са очертани основните насоки на развитие на сектора, въз основа на които се очаква да се изработят отделни краткосрочни планове.

„Като цяло, през последните години нуждите от транспортни услуги – товарни и пътнически се увеличават, като успоредно с това се повишават изискванията към тяхното качество – четем в документа. – В този смисъл, целта на държавната администрация в лицето на Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията, е да създаде законови и икономически условия за предоставянето на обществени транспортни услуги и съответната инфраструктура, които да отговорят на очакванията на потребителите. Добре изготвената и успешно прилагана транспортна политика допринася за повишаване качеството на човешкия живот. В световен план съществуват много примери за успешно приложени мерки за развитие и модернизация на транспортните системи. Стъпка в правилната посока е изготвянето на механизми за повишаване ефективността на транспорта, при съблюдаване на принципите за неговото устойчиво, сигурно и безопасно развитие, отговарящо на изискванията на потребителите.”

Според документа, „модернизирането на транспортната система е задължително условие за успешното й интегриране в европейската транспортна система. То е съществена необходимост за повишаване качеството на живота, за високото икономическо развитие и подобряване състоянието на околната среда. Устойчивото развитие на обществения транспорт, като част от развитието на сектора като цяло, е предпоставка за повишаване мобилността на населението и намаляване на социалната изолация на определени групи.”

Стратегията е разработена на база анализ на актуалното състояние на пътната, железопътната, летищната и пристанищната инфраструктура и данните за интензивността на движение на пътници и товари.

На база на обработените данни са обобщени стратегическите приоритети на транспортната политика за периода до 2020г., за който е поставена целта транспортната мрежа да се модернизира, да отговаря на изискванията за безопасност и потребностите на гражданите от гледна точка на комфорт и ефективност.

Стратегическите приоритети са осем на брой и включват пакет от мерки за ефективно поддържане, модернизация и развитие на транспортната инфраструктура, интегриране на българската транспортна система в европейската, осигуряване на добра бизнес среда и адекватно финансиране.

От социално-екологична гледна точка трябва да бъдат взети мерки за ограничаване негативното въздействие на транспорта върху околната среда и здравето на хората, постигане на висока степен на безопасност и сигурност на транспорта и устойчиво развитие на масовия обществен транспорт.

Неизменна част от изпълняването на Стратегията е и осигуряването на прозрачни и хармонизирани условия за конкуренция на транспортния пазар и ефективното усвояване на средствата от европейските фондове.

Други комуникации
Водата като жизненоважен фактор и ефективните системи за доставянето й до потребителите са друг важен аспект от съвременните виждания за урбанистично развитие.

Специалистите изтъкват като основен приоритет преструктурирането и модернизацията на ВиК сектора, подобряването на качеството на услугите, увеличаването на ефективността на разпределение и ползване на водните ресурси, в съответствие с принципите на устойчивото развитие.

Оперативна Програма „Околна среда” се счита за основен източник за капиталови инвестиции за реконструкция и доизграждане на водопроводните и канализационните системи и съоръжения.

Според данни на ангажираните институции, към момента се финансират пречиствателни станции за отпадни води и канализационни колектори, а би могло за програмния период 2014-2020 да се включат елементи от останалата част – довеждащи водопроводи, пречиствателни станции за питейни води и вик мрежи в населените места. Следващият приоритетен ресурс са Държавните инвестиционни заеми от финансови институции - ЕБВР, ЕИБ, МБВР.

Друг важен документ в сектора е разработената от Министерството на околната среда и водите „Стратегия за управление на водния сектор”.

Управление на отпадъците
Основен подход и традиционен метод при управлението на битовите отпадъци е тяхното депониране. В действащата в България „Национална програма за управление на дейностите по отпадъците за периода 2009-2013г.” е поставена като основна цел да се „допринесе за устойчивото развитие на Република България чрез интегрирана рамка за управление на отпадъците, която да доведе до намаляване на въздействията върху околната среда, причинени от генерираните отпадъци, подобряване на ефективността на използване на ресурсите, увеличаване отговорностите на замърсителите, стимулиране на инвестициите за управление на отпадъците.”

Накратко, това означава да се предотвратят всички възможни рискове по време на обезвреждането на отпадъците, което е свързано с изпълняването на специално регламентирани задължителни изисквания.

Според съставителите на Националната програма, „средногодишното количеството на подлежащите на обезвреждане битови отпадъци от населените места в страната за последните 3 години е 3 050 000 т/год., като 95 % от тях са депонирани, а останалите 5 % са на временно съхранение (балирани битови отпадъци от Столична община).

Към края на 2008г. съществуващите депа за битови отпадъци са 261, от които 12 депа са за инертни отпадъци, а останалите 249 депа са за неопасни отпадъци.

От посочените 249 депа за неопасни отпадъци, 27 бр. регионални депа са построени в съответствие с изискванията на Директива 1999/31/ЕС.”

Общият капацитет на тези депа е 12 735 425 тпна и на тях могат да се депонират битовите отпадъци от 4 132 557 жители (около 55 % от населението на страната).

Съществуващите общински депа, които са въведени в експлоатация преди влизане в сила на Директива 1999/31/ЕС за депониране, не отговарят на съвременните изисквания и трябва да бъдат приведени в съответствие с тях или закрити в срок до изграждането на новите регионални депа. След средата на миналата година у нас остават да действат временно 60 общински нискорискови депа, намиращи се в райони, в които все още няма готови регионални депа. Те ще функционират до изграждането на новите системи, които трябва да бъдат завършени до 2012г. и за изграждането им е предвидено да се вложат 1 млрд. лева.

Компактна сонда Atlas Copco ROC T20 RRC
Най-новият модел компактна сонда на Atlas Copco - ROC T20 RRC, постига висока производителност при малки диаметри на сондажните отвори. Тя разполага с изключителна гъвкавост и широк спектър на приложение за работа в градски условия, мраморни и гранитни кариери, пътно строителство и анкериране.
ROC T20 има пълно радио управление, зарядно с две батерии, дублирано с кабел за аварийно захранване, което позволява операторът да има пълен обхват на действие при транспортиране и работа.
Машината постига ниска себестойност на пробит линеен метър при производителност, присъща на машини от по-висок клас.
Сондата е оборудвана с хидравличен чук Atlas Copco от най-нова генерация - СОР1132. С него се постига висока производителност с минимална консумация на енергия.

Специализирани машини и технологии от Бауер България
Сондажните машини от серията BG на Bauer съчетават мощност, здравина, стабилност, прецизност. Освен машини, групата фирми БАУЕР разработва и използва технологии, които са иновативни за страната и по света. Пример за такива са предварително напрегнатите въжени инжекционни анкери (патент на д-р К. Х. Бауер от 1958г), технологията FDP, при която по време на сондажните работи не се изнася материал на повърхността, както и технологията „Jet Grouting”, при която циментов разтвор се инжектира с налягане от над 500 Bar и изпълнението на геотермални сондажи на дълбочина до 200 м. БАУЕР България предлага пакет от услуги, с които може да изпълни различни проекти в областта на специалното фундиране, при спазване изискванията на европейските стандарти за качество. Някои от по-известните обекти на фирмата са софийското метро, автомагистрали „Тракия” и „Марица”, АЕЦ Козлодуй, ТЕЦ Марица Изток 1 и 2, и др.

Тръбополагачи CAT
Тръбополагачите CAT се използват при изграждането на водопроводи, газопроводи и нефтопроводи. Четирите модела, които Елтрак България предлага, са с товароподемност от 18 до 91,6 тона. С изключение на 572R II, всички останали модели са оборудвани с дизелови двигатели CAT с технология ACERT, които обезпечават ефективна работа при нисък разход на гориво. Машините се отличават с прецизно управление на посоката и скоростта, чрез единичен мултифункционален лост. Органите за управление на работните съоръжения, позволяват едновременно и прецизно позициониране на стрелата и товароподемната кука с една ръка. Независими лебедки задвижват хидравлично стрелата и товароподемната кука и осигуряват точно позициониране на тръбите. Операторът може да изтегля противотежестта хидравлично при повдигане на тежки товари за по-добра устойчивост, както и да я прибира при маневриране.

MADPATCHER и KOMBAJN KD-3D – машини за ремонт и възстановяване на асфалтово покритие от komrold
Цялостен ремонт на горния износващ слой на пътя се изпълнява на два етапа. В първия машината MADPATCHER запълва дупките и пукнатините в асфалтовата настилка, посредством полагане на смес от битумна емулсия и чакълена фракция, без предварителна подготовка на пътя и без последващо използване на валяк. Компютърно управление за плавно регулиране и дозиране разхода на работната смес - фракция и емулсия. Производителността е над 1500 м2 за работна смяна, а себестойността на ремонта значително по-ниска. Във втория етап KOMBAJN KD-3D полага върху ремонтирания с MADPATCHER път тънко покритие с дебелина до 20 мм за един слой. Ширината на полагания слой е в диапазон от 250 мм до 2500 мм. Производителност – над 5 000 м2/ час при стандартна работна скорост 4 км/ч. Трайността на ремонтираната настилка достига 7-8 години.

Компактни багerи Volvo
Тази пролет Volvo CE представи новите си модели в класа на компактните багери – EC15C, EC17C и EC18C, които заместиха досегашните EC15B и EC20B. Новите модели са претърпели промени с оглед на увеличаване на надеждността при експлоатация. Така например цилиндъра на стрелата е преместен над нея за да се осигури предпазването й от удар, автоматичният празен ход е стандарт, а кабината е една от най-комфортните в своя клас. EC15C и ЕС17С са с фиксирана рама, като първият модел е с една скорост, а вторият с две. ЕС18С е с две скорости и механично разширяване на рамата. Машините се предлагат с широк кръг от прикачни устройства, което ги прави надежден партньор в изграждането на инфраструктурни обекти с ограничена площ.

Асфалтосмесител MARINI ULTIMAP 4000
MARINI ULTIMAP 4000 с производителност 320 тона асфалтова смес на час е снабден с шест студени бункера за различните видове фракции, двоен бункер за собствен прах и каменно брашно, двоен бункер за готов продукт, който позволява складирането на два различни вида от асфалтовата смес, в зависимост от желанието на клиента. Към сушилният барабан е монтиран пръстен за рециклиран материал, който е патент на MARINI и успоредно с това е монтирана и инсталация за добавяне на тридесет процента рециклиран материал към производствения процес. Асфалтосмесителят работи със софтуер преведен на български език, който допринася за лесното управление на техниката, позволява навременни и бързи действия от работният персонал. Кабината е снабдена с климатик. Асфалтосмесителят отговаря на всички световни стандарти за качество и вредни емисии.

Пътностроителни машини от Платинум Машинъри
Платиниум Kонстракшън предлага широка гама пътно-строителни машини на доказани производители. Част от тях са грейдери и багери, произведени от водещи фирми в Китай от този бранш – SANY, SUNWARD, HEROTIM, COMICRO и други. Фирмата се стреми да осигури по-пълен парк от машини за технологичния цикъл в инфрастуктоното строителство.
За грубите изкопни работи са предназначени серия хидравлични багери с оперативно тегло от 12 тона, минавайки през 21т , 23т, 31т, 33т и достигайки до 42т. За изравняването са налични серия грейдери. Те са с напълно хидравлично задвижване и операции, което позволява лесно управление и облекчено обслужване. Минибагерите и минитоварачките са широкоприложими при изкопи на канали за различни инфраструктурни проекти и тяхното поддържане. Сервизното обслужване и резервните части са гарантирани от близкото разположение до клиентите.

Автомати за заваряване на геомембрани LEISTER COMET USB и TWINNY T USB
Новите автомати на фирма LEISTER с вградено USB устройство са предназначени за заваряване на геомембрани при изграждане на тунели и сметища, а също така и при хидроинженерни работи (водоеми, язовири и др.). При работа с автоматите COMET USB и TWINNY T USB се записват всички заваръчни параметри (метри, температура, скорост на заваряване, налягане, дата, час на заваряване), които могат да се разпечатат с протокол. Автоматите заваряват със скорост 0,8 - 3,2 м/мин и има възможност плавна регулировка, налягането при заваряване е max. 1000 N с възможност за плавна настройка. COMET USB и TWINNY T USB са изключително продуктивни, лесни за работа и осигуряват висококачествени заварки на пластмаси дори и при неблагоприятни условия.

Последователна система EXPORT
Последователните системи са изключително важни за ясното насочване на шофьорите и лесното ориентиране в опасната ситуация. Последователната система EXPORT е предназначена да указва на приближаващите превозни средства промяна на лентата за движение или завой. Настроена на опцията светлинна вълна, последователната система образува упътваща светлина, която сигнализира на превозните средства за наличието на препятствия и в същото време указва посоката, в която трябва да се отклонят.
Модел на работа: Мигащи в последователност 5 до 10 лампи свързани помежду си с кабел, по който се предава сигнала (от първата към всяка следваща лампа); Брой присветвания в мин.: 33 - 60 - 95 в зависимост от избраната скорост; Източник на светлина: лампа съставена от 120 светодиода (в съответствие с EN 12352 - L8H клас); Фото сензор: автоматично настройване на силата на светене.

Емкол Моментна Поправка на Пътища – Eмкол МПП
Емкол Интернейшънъл разработи иновационната технология за студена асфалтова смес, с която се създава възможност за извършване на ремонт по улици и пътища-Емкол Моментна поправка на пътища (Емкол МПП). Емкол МПП е лицензиран в повече от 25 страни по света, които използват местни инертни материали и специална течност (ЕМL), а от три години се произвежда и продава и на българския пазар.
Технологията на Емкол е специално създадена за бързо, лесно и дълготрайно възстановяване на дупки и прекопки по улични и пътни настилки.Може да се използва по всяко време на годината при температури от -45оС до +60оС. Продуктът е пакетиран в полиетииленови чували по 25кг и е готов за употреба директно от опаковката. Автомобилният трафик се пуска непосредствено след ремонта.

Геомрежа GlasGrid
GlasGrid е мрежа за армировка на асфалтови настилки, която се внася в България от фирма Оомс Европа България. Използването й улеснява ремонта на всякакъв вид асфалтови и бетонни настилки, тъй като идеално покрива всякакви стари фуги и пукнатини. Спестяват се разходите за първи разлив на свързваща емулсия, тъй като GlasGrid е напълно самозалепваща се мрежа. Създава се възможност за постигане на отлична хидроизолация, което е от първостепенно значение за качеството при строежа на всяко съоръжение.
GlasGrid помага за спирането разсейките на рефлекторните пукнатини при ремонт на стари настилки и по този начин увеличава дълготрайността на новия износващ слой.
Някои от последните големи обекти, изпълнен с такава мрежа са участък от шосето Пловдив – Пазарджик, откритите изложбени площи на Пловдивски международен панаир, част от магистрала Люлин.

Фугорезачка CSB1 P20 KIA
Фугорезачката Clipper CSB1 P20 KIA е напълно самоходна, предназначена за приложения с голямо натоварване, работеща с диамантени дискове с диаметър 500 мм или 600 мм.
Конструкцията на машината е здрава и стабилна, режещите дискове се сменят максимално бързо, задаванетона желаната дълбочина също става бързо и точно. Характеристики: Двигател: HONDA GX620 – бензин; Мощност: 15 кW (20 к.с.); Максимален диаметър на диска: 600 мм; Максимална дълбочина на рязане: 225 мм; Вътрешен отвор 25.4 мм; Стартер: Електрически; Подаване: Ръчно-хидравлично; Вграден воден резервоар 25 литра; Тегло 233 кг; Производител: Saint Gobain Abrasives Luxembourg; Вносител: Майкроджет-България.
Предлага се и дизелова версия на модела (CSB1 D13 KIA), която също е самоходна със система за ръчно хидравлично повдигане и сваляне на режещия диск.

Циркуляр Husqvarna FS 400LV
Husqvarna предлага богата гама пътни и подови циркуляри, включваща високопроизводителни режещи машини за подове, алеи, паркинги, пътища, писти, нов бетон, стар бетон и асфалт. Моделът FS 400LV Намира приложение при: Малки пътно-ремонтни работи в бетон или асфалт; Изрязване на траншеи за полагане на тръби; Прорязване на разширителни фуги в бетонни подове; Изрязване на канали за разширителни шевове или полагане на кабели.
Предимства: Много мощен, високопроизводителен циркулярс отлично разпределение на масите и стабилност; Регулируема ръкохватка с намалени вибрации за по-добър комфорт на оператора; Заявена за патент система с усилване за повдигане и спускане; Лесен за транспортиране и вдигане; Оптимално предаване на мощността към диска благодарение на многоканалния Poly-V ремък; Голям вграден воден резервоар.

48-D5252 Машина за ускорено полиране на Controls
Използва се за измерване устойчивостта на пътния камък към полируемото въздействие на гумите на превозните средства върху пътната настилка. Машината се състои основно от колело със закрепени 14 бр. агрегатни екземпляра (проби) по неговата периферия. Колелото се върти с фиксирана скорост и е оборудвано с гумено колело за осигуряване на 725 N натоварване. По време на теста, полиращото действие се постига чрез добавянето на абразивно брашно и по-едри абразивни зърна с вода, в две различни стъпки. Състоянието на фазите се контролира от електронен датчик и общата продължителност е 6 часа. Машината е снабдена с прозрачен капак за контрол на редовното протичане на теста и за пълна безопасност на работещия. За безопасност също има и ключ-прекъсвач, който спира машината, когато капакът е отворен. Четири проби трябва да бъдат подготвени с помощта на специален контролен камък.

Инфраструктурна мрежа ГеоНет
През 2009г. Зенит-Гео изгради собствена инфраструктурна мрежа - ГеоНет. Тя се състои от 30 перманентни референтни GNSS станции, покриващи цялата територия на България. Основните приоритети на ГеоНет са свързани с предлагането на услуги, базирани на GNSS системите, които да улесняват геодезическите измервания в областите на строителството и проектирането на сгради, пътища, проводи, съоръжения, кадастрална дейност и др. ГеоНет е изградена с последно поколение инфраструктурни CORS приемници – Trimble NetR5 и Trimble NetR8, софтуер и технология, разработени от Trimble Navigation, водещ доставчик на усъвършенствани GNSS решения за позициониране. В момента услугите, които предлага мрежата, се използват в България от над 50 водещи компании в изграждането на пътна инфраструктура, изграждането на съоръжения и проводи, поддържането и развитието на електропреносни мрежи, геодезията, ГИС и други.