Дървообработващи инструментиКогато стане въпрос за професионална употреба на дървообработващи електроинструменти, първата асоциация, която изниква в ума ни е мебелната индустрия. Но ако се замислим малко повече виждаме, че, благодарение на тях, голяма част от строително-монтажните работи се улеснява и ускорява многократно. Независимо дали става въпрос за оформяне на елемент от индивидуален кофраж, изграждане на дървена конструкция или прецизиране на размерите на подови настилки и стенни облицовки, изборът на подходящ дървообработващ инструмент гарантира качествено изпълнение в срок при минимални усилия от страна на работещите.
В настоящата статия правим преглед на най-масово използваните в строителството дървообработващи инструменти, като разглеждаме и някои от предлаганите на пазара модели.
текст инж. Вера Ангелова Дървесината е традиционен и популярен материал в съвременното строителство. Тя може да намери приложение във всички негови етапи – от изграждането на носещата конструкция, през довършителните работи до оформянето на интериора. Това се дължи на разнообразието от ценни качества, които дървеният материал притежава – екологичност, изолационни свойства, естетичен вид и достатъчна носеща способност. Все по-често елементи от естествена дървесина или производни на нея материали могат да бъдат видени в сградите като стенни облицовки, подови покрития или прозоречни рамки. През последните години, водени от стремежа за спазване на нормите за енергийна ефективност и изискванията за устойчиво строителство, все повече проектанти преосмислят дървесината и като основен конструктивен материал.
За да се постигне желания ефект, обаче, във всички тези приложения се изискват основни познания по отношение на характерните особености на избрания вид дървесина и избор на подходящия набор дървообработващи инструменти.
Дървесината е естествен материал, който се характеризира с нееднородност по трите направления, освен това особеностите на растежа на дървото създават допълнителна нехомогенност и при неправилна обработка това може да доведе до неточни срезове, трудно напасване на отделните дървени елементи и лош контакт между отделните дървесни повърхности. Това, от своя страна, може да стане причина за непредвидено разпределение на натоварването в носещите конструкции и да предизвика рискове за сигурността. При довършителните работи недобре обработената дървесина има неестетичен вид и вместо да повиши цената на имота може да предизвика точно обратния ефект.
Видове дървообработващи инструменти
Обработката на дървесината до материал за строителство и впоследствие до конкретен сграден елемент включва различни технологични операции – рязане, пробиване, фрезоване, рендосване, шлифоване. За всяка една от тях са разработени различни видове дървообработващи инструменти и аксесоари за тях, за да се гарантира максимална ефективност на работата в приложенията изискващи различни функционалности.
Циркулярите са едни от най-широко разпространените режещи инструменти за дървесина. Те гарантират завидна точност и чистота на среза, особено когато трябва да се среже надлъжно елемент със значителна дължина. Ръчните циркуляри съчетават висока производителност и задоволителна маневреност.
В зависимост от основните приложения се избира най-подходящият циркуляр, отчитайки максималната дълбочина на прорязване, мощността, размерите и теглото на инструмента.
С по-малките циркуляри се работи с по-малко физически усилия и може да се постигне по-добра маневреност, но при операции изискващи по-голяма производителност и мощност е за предпочитане по-големия инструмент.
Важна характеристика на циркулярите е и честотата на въртене на диска. Колкото тя е по-голяма, толкова по-лесно е разрязването на твърдите материали. Някои циркуляри притежават функцията потапяне, която е особено полезна, когато се налага надлъжното разрязване да започне от не челото на дъската, а от някоя нейна междинна точка.
Много строителни и довършителни работи, обаче изискват изрязване на дървените елементи по криви линии. За това приложение е доказана ефективността на прободния трион (известен още като зеге). Той се отличава със завидна маневреност и може да се окаже незаменим при извършването на по-сложни сглобки или за подсилване на декоративния ефект на елементи от интериора. От тях се изисква голяма точност на рязане и възможност за работа с различни по твърдост материали. За целта, към гамата си триони водещите производители предлагат набор от сменяеми остриета (триончета), разработени с отчитане на характеристиките на различните видове дървесина и производни на дървесината материали и предлагащи различна степен на гладкост на отреза, в зависимост от приложението.
На пазара на дървообработващи електроинструменти се предлагат и различни по вид и устройство шлайфмашини. Лентовите шлайфове се използват предимно за грубо шлифоване на равни повърхности. Те са много широко използвани в довършителните работи за отнемане на дебел слой материал от големи по площ плоскости. Вибрационните шлайфмашини, точно напротив, се използват при по-прецизна работа, когато от сравнително малка площ е необходимо да се отнеме малък слой материал и да се постигне гладък завършек.
Разновидност на тези машини са делташлайфовете. Те са предназначени за обработка на труднодостъпни места и детайли с малки размери. Основната им разлика от класическите виброшлайфове е работната повърхност, която е изнесена напред, има триъгълна форма и е с по-малки размери.
Още един изключително полезен инструмент за дървообработване са съвременните електрически рендета. В допълнение към надеждността и ергономичността си, те се предлагат с широка гама от различни аксесоари, която им позволява да изпълняват различни задачи – изглаждане на повърхността, скосяване, оформяне на жлебове, прецизно коригиране на размери и др.
Основният работен орган във всяко електрическо ренде е въртящият се барабан с фиксирани върху него ножове. И тъй като дървото, по своя характер, притежава разнородна структура, за да се постигне необходимата гладкост на повърхността, електрическият мотор, въртящ барабана, трябва да притежава достатъчна мощност и подходяща скорост на въртене.
За повърхностна обработка на по-твърда дървесина често се използван инструмент е фрезата. Това е многоръбов режещ инструмент с въртеливо движение, който също може да се използва за обработка на метали и други твърди материали. При повечето модели ръчната фреза има тяло с бързооборотен електродвигател, към вала на който чрез специално приспособление се закрепва работния инструмент (фрезера). Другият важен конструкционен елемент от фрезата е стойката за закрепване на двигателната част.
В зависимост от конкретното си приложение, фрезите могат да бъдат кантиращи, дюбелни, оберфрези и фрези за оформяне на канали в стени.
Прахоулавяне
Съвременните изисквания за безопасна и здравословна работна среда, изискват при процеси, свързани с отделяне на големи количества прах, те да се отвеждат адекватно. Рязането, пробиването и шлифоването на дървесина определено са такива процеси.
Затова професионалната строителна прахосмукачка е неизменна част от комплекта дървообработващи електроинструменти. При правилен подбор и използване, тя гарантира не само чиста и здравословна работна среда, но и дълъг експлоатационен срок на електроинструментите, чрез предпазване от вредното действие на прахта на ключовите компоненти – четчици, ротори и т.н. Вакуумното изсмукване на отпадъчните частици не само помага да се поддържа чистота на работната площадка, но и, благодарение на възможността да се свърже с инструмента, прави работата с него доста по-удобна и безопасна. Подобрява се видимостта към обработвания елемент, което позволява по-голяма прецизност на работата.
Голяма част от инструментите, работата с които предполага отделяне на прах, имат специален защитен кожух с изход за свързване с професионална прахосмукачка. Към него е монтиран лесно сменяем защитен гумен маншон, който допълнително намалява отделянето на прах в околното пространство.
Практиката показва, че, при работа с професионална прахосмукачка, запрашаването на околното пространство е сведено до минимум.
Поглед към пазара на дървообработващи инструменти
Новият махален трион CARVEX PS 400 е снабден с енергоспестяващ мотор EC-TEC за мощно и бързо рязане. Инструментът се задвижва чрез литиево-йонна технология с голяма издръжливост и е лек и удобен за употреба, благодарение на максимално ергономична си форма с оптимално позициониран превключвател. Предлага се с дъгообразна или обла дръжка и във версия с кабел с plug-it включване.
Интегриран в асортимента на Festool CARVEX се превръща в един лесно пригодим и универсален трион благодарение на: новата свръзка за безинструмнетна смяна на ножа, на употребата му с пергел или водеща шина FS и благодарение на подложките за материали от дърво, метал или чувствителни повърхности.
Към CARVEX се предлага богат асортимент от режещи ножчета за различни видове материали, също и във фабрични разфасовки.
Циркулярът Kapex KS 120 на Festool комбинира голяма режеща сила с максимална мобилност. Инструментът е снабден с двулинеен лазер за маркиране на срезовете, който отбелязва точната им ширина върху обработвания елемент. Това неизменно води до по-лесно позициониране на елемента и значително ускорява работата, а възможността за допълнително прецизиране на ъгъла на наклона при работа (режещият диск може да се накланя на 47° в двете посоки) и въртящата основа (на 50° наляво и 60° надясно) гарантират вярно и точно изпълнение на детайлите. За комфорт на оператора Kapex е снабден и с ъгълник, който пренася бисектрисите на външни и вътрешни ъгли – без никакви измервания, изчисления и неточности. Ъгълът на рязане се изчислява автоматично, а лесните за разчитане и предпазени от износване скали и индикатори допълнително улесняват работата.
Kapex KS 120 е проектиран за работа при често променящо се местоположение. Снабден е с устройство за безопасно транспортиране, клеми, държач за кабела и удобни дръжки, пригодени за работа както с лява, така и с дясна ръка.
Festool предлага и гама оберфрези, кантови фрези, мултифункционалната фреза MFK 700, както и необходимите аксесоари и шаблони за изрязване на криви с малки и големи радиуси, както и класически дървени сглобки.
Хобел машината 2012NB на Makita е компактна, лека и лесна за транспортиране. Тя притежава мощен 1600-ватов двигател с намалено ниво на излъчване на шум – само 83 dB. Механизмът за придвижване напред осигурява високо качество на завършената повърхност, има възможност за настройване на дълбочината от 3 до 100 мм, както и стандартен отвор за външно прахозасмукване.
4351FCT е мощен и лек прободен трион с мощност 720W и дължина на хода 26 мм. Максималната дълбочина на рязане в дърво е 135 мм. Към основните характеристики на прободния трион спадат електронно ограничаване на стартовото напрежение, 4 степенно махално отклонение, стабилизираща електроника, LED работна лампа, гумирана водеща ръкохватка. Основната плоскост се върти двустранно на 45°, осигуряваща гъвкавост на приложенията. Възможността за смяна на ножа без инструмент позволява бърза работа дори ори честа смяна на материала.
За ефективно рендосване Makita предлага моделът 1911B – ренде широко 110 мм с голям V-образен канал за лесно захващане. Мощният мотор 900 W и големият брой обороти на ротора на рендето позволяват максимално прецизна обработка. Ергономична ръкохватка подобрява удобството на работа. Рендето е стационарно приложимо.
RP1110C e професионална вертикална фреза с компактна конструкция, оборудвана с професионално 8 мм приспособление за закрепване на инструмента. Сред основните характеристики на машината са опорна защита от здрава алуминиева отливка, защитен прекъсвач с блокировка, ограничаване на пусковия ток. Управляващата електроника с регулиране на оборотите, съобразно твърдостта и особеностите на обработвания материал.
Фиксирането на дълбочината на фрезоване се осъществява чрез натискане на копче и отделно с фина настройка (нониус). Адаптерът за прахозасмукване може да се постави в горната или в долната част на корпуса на машината.
Челната фреза Makita 3709 е предназначена за работа с една ръка и се характеризира с оптимална мощност и удобство при работа. Двигателят е 530 W, водещата пета е облечена срещу приплъзване гумено покритие. Дълбочината на работа се настройва безстепенно и прецизно, благодарение на зъбния щангов механизъм. Прозрачната водеща плоча осигурява добра видимост на фрезера и материала.
Циркулярът TSEm 315 230V е един от водещите продукти в серията Top Line на Rheinland Elektro Maschinen. Техническите му особености включват твърдосплавен диск (24 зъба), удължителна маса (550 x 800 мм), устройство за отвеждане на частици и прах, комплект колела, надлъжна преграда и метрична настройка.
С мощност 2,2 kW тази машина позволява бързо приключване на големи обеми работа, дори при натоварени работни графици.
Друга машина от същата серия е BSEm 750 230V – банциг, оборудван с метална обшивка, метрична настройка, обезопасен ключ. Инструментът разполага със стабилна чугунена маса и стоманена конзола, както и А6 универсална режеща лента. Възможни са две скорости на рязане, в зависимост от особеностите на дървесината. Вратичките се отварят без инструменти, което улеснява обслужването и сервизирането.
SSEm 1400 е прободен трион от серията Top Line, който е предназначен за прецизно рязане. Оборудван е със защита на режещата част, тръба за издухване на стърготините, накрайник за отвеждане на прах ф 44 мм. Има възможност за накланяне на масата наляво, при необходимост от извършване на по-сложни и прецизни операции.
Profi Line SSEm 1610 е прободен трион, предназначен за прецизно рязане. Оборудван е с тръба за издухване на стърготините, защита на режещата част, накрайник за отвеждане на прах ф 44 мм. Има възможност за накланяне на масата на ляво и дясно, скоростта на рязане се регулира, в зависимост от сложността на изпълняваната линия на среза, за постигане на максимална прецизност. Машината е снабдена и с лазерен маркер, както и осветление на работната зона.
Машините са представени в реда на подаване на информацията от фирмите27/08/2010 |