ЕЛ МЕДИА - направление СЕЛСКО СТОПАНСТВО ЕЛ МЕДИА - направление ЕНЕРГИЯ
ЕЛ МЕДИА - направление ИНДУСТРИЯ

ИНФРАБИЛД - Строители списание за инфраструктурно строителствогодина IV, брой 4, август 2010

Директива 2008/98/ЕС – фокус върху рециклирането на строителните отпадъци

Европейският парламент одобри директивата на Европейската комисия за рециклиране на отпадъци на територията на Европейския съюз.
Ревизията на Директивата за отпадъците поставя за цел достигането на 70% рециклиране на строителни отпадни продукти и отпадъци от жилищно разрушаване.


текст инж. Вера Ангелова

След приемането на новата Рамкова директива за управление на отпадъчните продукти (2008/98/ЕС) в края на 2008 г., страните-членки са задължени да изградят национални програми, основаващи се на нарасналата необходимост от предпазване от замърсяване. В тази програма също така трябва да са включени дефиниции на термини като рециклиране, възстановяване и замърсяване. В частност програмата трябва да осъществява връзка между отпадъчните и вторичните продуктите. Директивата също трябва да дава единни определения за това, кога един отпадък е достатъчно добре усвоен посредством рециклиране или друг вид обработка, за да престане да се третира като такъв.

Законодателството на Европейския съюз по отношение на отпадъците е насочено към замяна на съществуващите три европейски директиви – Директивата за отпадъци, Директивата за опасни отпадъци и Директивата за отпадъчни масла. Страните-членки трябва да одобрят Директивата на национално ниво и разработят индивидуалните си планове за действие, за да изпълнят изискванията, заложени в нея. В нея също се постановява, че Европейската комисия трябва да установи правила за превенция на отпадъчните продукти.

Основната цел на Европейската комисия е да се създаде законодателство, което да отбележи промяна в традиционното разбиране за отпадъчните продукти като нежелан товар към оценяването им като ресурс за производство. Директивата е част от мерките, които трябва да помогнат Европейският Съюз да се превърне в съзнателно общество, отговорно към рециклирането. Тя представя модернизиран подход към управлението на отпадъците с поставени ясни правила, по-добра стратегия за превенция и амбициозни нови цели.

Новата Директива за управление на отпадъците (2008/98/ЕС)
Новата Рамкова директива за управление на отпадъчните продукти (2008/98/ЕС) бе публикувана на 22 ноември 2008 г. и влезе в сила на 12 декември 2008 г. Страните-членки са задължени да я въведат като национален закон до 12 декември 2010 г. Новата директива отменя предишната такава от 2006 (2006/12/ЕС), Директивата за опасни отпадъчни продукти (91/689/ЕЕС) и Директивата за отпадъчни масла (75/439/ЕЕС).

Ключови определения
Определението за отпадък е подобно на вече съществуващото в предходната Директива: „отпадък“ означава всяко вещество или предмет, което притежателят му изхвърля, възнамерява или се изисква да изхвърли. Допълнителни определения са въведени за възстановяване, изхвърляне, опасен отпадък, био-отпадък и повторна употреба.

Изключения.
Земните маси (на строителните обекти), включително неизкопаната замърсена почва и сградите, свързани с нея, са специално изключение от формулировката на понятието замърсител. Незамърсената почва и други естествени материали, появили се по време на изкопните строителни работи, също се изключват от понятието замърсител, когато повторното им използване за строителство на същата строителна площадка е сигурно.

Йерархия на управлението на отпадъчните продукти. Във връзка с основните насоки на процеса управление на отпадъчните продукти се постановяват ред на приоритетно третиране на отпадъците, който е следния: предотвратяване, повторно използване, рециклиране, възстановяване и, като последен ресор, изхвърляне на замърсителите в околната среда. Разбира се, директивата дава възможност и за отделяне от тази йерархия, когато това е логично оправдано.

Вторични продукти.
Като вторични продукти се определят вещества или предмети, получени при даден процес, който не е имал за цел получаването им.

Вторичните продукти не се считат за отпадък съгласно новата Директива и е установена ясна дефиниция за това. Трябва да са изпълнени следните условия, за да не се счита вторичния продукт за отпадък:
- трябва да е установено повторно използване на продукта
- продуктът трябва да се използва повторно без допълнителна обработка освен нормалната производствена процедура
- вторичният продукт да е получен като неотделима част от процеса на производство
- по-нататъшната му употреба трябва да е съгласно действащите закони и да не оказва неблагоприятно влияние върху околната среда.

Край на отпадъчността.
Съгласно текста а директивата, един отпадък може да престане да бъде считан за такъв, когато е преминал през специална процедура по „възстановяване” и изпълнява специфичните критерии съгласно следните условия:
- обикновено се използва със специално предназначение
- съществува пазар за него или има търсене
- отговаря на техническите изисквания за специално предназначение и е съгласуван със законодателството и стандартите, приложими към този тип продукти
- неговата употреба няма да доведе до нанасяне на щети върху околната среда или човека.

Когато даден отпадък престане да бъде такъв, според критерия „край на отпадъчността” (end-of-waste) той спомага за постигане на високо ниво на опазване и защита на околната среда, както и икономически ползи. Възможните категории отпадъци, за които следва да се разработят и прилагат критерии „край на отпадъчността” са строителни отпадъци и тези от разрушаване, някои видове пепели и шлака, скрап, инертни материали, автомобилни гуми, текстил, компост, отпадъчна хартия и стъкло.

Други.
Новата Директива също дава насоки за подхода за предотвратяване на появата на отпадъчни продукти, постановява повторната употреба и целите на рециклирането за страните-членки, изяснява забраната за смесване на опасни отпадъци и изисква от страните-членки да разработят програма за превенция и регулиране на отпадъците.
Според нея от 2020 г., подготовка за повторна употреба, рециклиране и други операции за възстановяване на отпадъчните материали, включително операции с използване на отпадъци за заместване на други материали, на неопасни строителни отпадъци с изключение на материали в естествено състояние, трябва да се увеличи до минимум 70%.
Редно е всички фирми, работещи в сектора, да бъдат запознати с текста на Директивата и да имат информация за ефекта от нея върху тяхната по-нататъшна дейност.