ЕЛ МЕДИА - направление СЕЛСКО СТОПАНСТВО ЕЛ МЕДИА - направление ЕНЕРГИЯ
ЕЛ МЕДИА - направление ИНДУСТРИЯ

ИНФРАБИЛД - Строители списание за инфраструктурно строителствогодина IV, брой 4, август 2010

Небето над bauma 2010

Част I: Кранове

Небето над bauma 2010

снимка BAUMA

След три години планиране се очакваше изложението Bauma 2010 в Мюнхен, най-голямото световно изложение за строително оборудване, да бие всички досегашни рекорди. Независимо от затрудненията, предизвикани от изригването на исландския вулкан Ейяфялайокутъл и станали причина за отмяна на полетите на множество посетители и дори изложители, окончателната равносметка показва, че тазгодишното изложение е било посетено от 415 000 души.
В настоящия материал, традиционно разглеждаме темата за най-новото, представено на това световно събитие в областта на крановете с различни приложения в строителството.


текст инж. Вера Ангелова

Почти всеки производител бе подготвил по нещо ново, като някои новости бяха радикални и изключително иновативни, докато други бяха подобрения на съществуващи конфигурации.

Кулокранът с двойна стрела на GG Cranes се извисяваше в небето над северния участък на изложението, ефективно подклаждайки дебатите „за или против” такова решение. Този кран наистина беше достоен за аплодисменти с внушителния си вертикален размер и дръзкия си новаторски дизайн.

Но според европейските анализатори на пазара устройството, за което може да се каже, че олицетворява това изложение е 111-тонният окачващ блок с височина 10 метра от новата машина LR13000 на компанията Liebherr с капацитет 3 000 тона.

От щандовете на производителите
На изключително разнообразният щанд на Liebherr можеха да бъдат видени много нови машини. Един от петте нови модела верижни кранове е 1 200-тонният телескопичен верижен кран LTR11200 със 100-метрова стрела, монтиран върху тясно шаси и предназначен за изграждане на ветрогенераторни паркове, където той може да се движи между турбините с пълна противотежест и променлив наклон на стрелата. 60-тонният LTR1060 с 40-метрова стрела представлява негова по-малка версия. Новият 300-тонен модел LR1300SX е оборудван с масивна осемметрова стрела с капацитет 117 тона с новаторски дизайн и е предназначен за работи по монтиране и поддръжка на вятърни турбини; може да се комбинира със 113-метрова основна стрела за вертикална височина 123 метра за обработка на товари до 42 тона. Моделът HS 895 HD е флагманът на серията верижни кранове за типични работни цикли, предназначен специално за пристанищни работи.

Бяха представени и три нови модела кулокранове Liebherr: моделът 280 HC-L 12/24 Litronic с повдигаща се стрела, моделът 285 EC-B 12 Litronic с плосък връх и самоиздигащият се 81 K. Моделът 280 HC-L се разполага между моделите 180 и 355 HC-L и ще се предлага в три разновидности, съответно с максимална товароподемност от 16, 24 и 28 тона. Моделът, представен на изложението, бе с капацитет от 24 тона, радиус 60 метра и може да се използва както за вътрешно (подемни шахти), така и за външно повдигане с използване на компактната кулокранова система 355 IC с размери 1,9 м на 1.9 м. Новият модел 285 EC-B 12 Litronic е върховото постижение в асортимента от кранове с плосък връх на компанията с товароподемност при максимален радиус 2600 kg.

Моделът 81 K измества 71 K със значително подобрената си товароподемност – до 25 % по-висока в някои приложения. Една нова характеристика за този клас кранове е пълната им работна функционалност при двойно разполагане на въжето върху крановия барабан, благодарение на която те могат да работят с максимална скорост при максимално натоварване. Със значителен брой регистрирани поръчки този нов бързо издигащ се кран се превърна в един от най-популярните нови модели на изложението.

Най-голям интерес при мобилните кранове Liebherr предизвика триосевият LTC1045-3.1 с капацитет от 45 тона, предназначен за работа в градски условия. Една от новостите е неговата подвижна единична кабина на телескопичната стрела, чието издигане може да се настройва, за да се осигури по-добра видимост по време на процеса на натоварване.

В условията на застой при настоящата икономическа ситуация компанията Manitowoc се представи на изложението с по-скромен от предходния щанд. На него можеха да се видят новите шестосеви автокранове с висока проходимост – 300-тонният GMK6300L и 400 –тонният GMK6400. Въпреки че са предназначени за различни приложения, те имат някои общи характеристики, между които нова, по-просторна кабина за осигуряване на по-добра видимост и четири настройки за стрелата за максимална гъвкавост при работа. Пръв на пазара по-късно тази година ще бъде пуснат моделът GMK6300L с основна стрела с дължина 80 метра, състояща се от седем секции Twin-Lock. При напълно разгъната стрела с него могат да се повдигат 12 тона, а за още по-голям обхват тя може да се съчетае с допълнителна стрела от 37 метра. 400 -тонният GMK6400 е оборудван с нов единичен източник на мощност за двигателя, основна стрела с дължина 60 метра и новото приспособление за повдигане Mega Wing. Дължината на стрелата с променящ се ъгъл достига до около 79 метра, с което се осигурява максимална височина на куката от 136 метра.

На щанда на Manitowoc бе представен и 40–тонният автокран TMC540 със стрела от четири секции с обща дължина 31 метра и изнасящо се встрани удължение от 13,7 метра върху четириосево шаси Scania. С номиналното си брутно тегло от по-малко от 32 тона, тази машина може да се придвижва без специални разрешителни по пътищата в страните, за които е предназначена.

Manitowoc представи също така 75 HPL 30, първата от новите високопроизводителни лебедки на Potain, която може да достига скорост до 225 метра в минута при работа на два пада. Опънът на единичната линия е 3 000 kg и, по твърдения на компанията, това е първата машина от този клас, която надминава бариерата от 200 м/мин. С нея ще бъдат оборудвани голяма част от кулокранове от асортимента на Potain.

Най-големият в света самоиздигащ се кран – Igo T130 на Potain с работен капацитет от 8 тона също направи своя дебют на изложението. Въпреки че главните му характеристики са същите както на модела GTMR 386 на Potain, Igo T130 разполага с многобройни подобрения, между които по-лесен транспорт и по-ниско енергопотребление. Той може да упражнява своя максимален осемтонен капацитет в радиус от 18,6 метра или да повдига 1,4 тона на 50 метра.

За първи път на изложението бе представена и операторската кабина Ultra View, която въвежда основополагаща промяна в дизайна чрез преместването на електрическото табло за управление на специално местоположение зад и извън кабината, като така се освобождава пространство за малка масичка. За тази кабина също се твърди, че е по-безопасна и по-лесна за наместване, благодарение на винтовите такелажни пунктове, разположение на земното равнище.

На щанда на Terex бяха представени няколко нови модела кранове и телескопични манипулатори. На най-голямо внимание се радваше дългоочакваният деветосев автокран AC1000 с капацитет от 1000 тона, за който от компанията твърдят, че е кранът за трудни терени „с най-мощна стрела” в своя клас. 50-метровото съоръжение „стрела в стрела” осигурява 100 метра максимален обхват на основната стрела.

От Terex също така коментират, че кранът AC1000 може да бъде подготвен за работа по-бързо от която и да било машина от същия клас, благодарение на тяхната патентована система за регулиране на ъгъла на стрелата, с която изискванията за работа на височина се свеждат до минимум. Кабината на крана е оборудвана с интегрирана система за управление IC-1 със сензорен екран, който предоставя информация за скоростта и посоката на вятъра, товара на куката, номиналната товароподемност, обхвата, дължината на стрелата, както и на изчислените и действителните натоварвания на стрелата.

Новост на изложението бе и 100-тонният AC 100/4 L с дълга стрела, кулокранът CTL 440-24 с повдигаща се стрела и новите кабини за кранове и превозвачи от серията AC. От Terex информират, че са сключили няколко сделки на изложението, между които за една машина AC350/6. Този нов 350-тонен кран с основна стрела с дължина 64 метра може да се комбинира с допълнителна стрела с променящ се ъгъл с дължина 72 метра, с което максималната дължина достига 125,7 метра.

Компанията Sennebogen представи четири нови машини, които представляваха интерес за сектора на товароподемните работи: 60-тонният автокран HPC 60 с 42-метрова стрела, 70-тонния верижен телескопичен повдигач R673, 280/300-тонната верижна машина 7700 и 20-тонният верижен кран 620HD. На този щанд на най-голямо внимание се радваше новият Star Lifter 7700 със стрела с дължина 140 метра и допълнителна стрела. Важна характеристика на този нов модел е лесното му транспортиране и подготовка за работа.

Моделът 620HD представлява компактен 20-тонен верижен кран със сгъваща се кранова стрела, разработена от Sennebogen преди около 20 години. Главната характеристика на този кран е възможността основната стрела да се сгъва хидравлично (до дължина от 12 метра) назад и допълнителната стрела с максимална дължина 10 метра над A-рамката. Верижното шаси може да се разгъва от 2,75 до 4 метра, като същевременно височината при транспортиране със сгъната основна стрела е само 3,13 метра или 3,5 метра с основна и допълнителна стрела. Моделът 620 се предлага също така с колесно шаси, което е с един тон по-леко при 22,5–тонния модел.

Безспорно голям интерес предизвика кулокранът с двойна стрела 42085 e-Tronic на базираната в Белгия компания GG Crane Group. Тази машина доминираше визуално в пространството в северната част на изложението със своята двойна стрела, но присъствието й можеше да се усети и по силния, типичен звук от двойния й задвижващ механизъм. Дължините на отделните стрели варират от 60 до 150 метра, с което се осигурява максимален обхват до 300 метра от масивната опорна квадратна кула. Кранът GG 42085 e-Tronic е изработен от немския производител на кулокранове Wilbert и около 90% от използваните за него компоненти са стандартно производство на Wilbert. От GG Crane твърдят, че този нов дизайн осигурява редица предимства, между които повишаване на производителността с до 50%, подобрения в товароподемността и намалено енергопотребление. Изложеният модел бе с максимален капацитет от 16 тона и товароподемност 2,2 тона при радиус 82,5 метра.

На своя щанд от компанията Altec бяха представили монтирания на верижно шаси DB35 с малък отпечатък, нова работна платформа и дерик кран за сондажни работи. Съоръжението, което бе показано в комбинация със съответната сонда, може да пренася телеграфен стълб по неравен терен, да сондира отвор, да полага стълба и след това да изпълнява довършителните работи с помощта на изолираната платформа.

Друг нов за европейския пазар продукт бе 36-тонният монтиран върху камион кран AC36t-38S с пет секции, със стрела с дължина 38,7 метра и с допълнителна стрела с дължина 9,4 или 16,8 метра, с което се осигурява максимална височина от 58,5 метра.

Почти четвърт век след представянето на първия си триосев кран SK345-AT3 холандският производител Spierings показа своето най-ново и вероятно най-революционно решение - моделът SK387-AT3 City Boy с Eco Drive. Неговата най-забележителна характеристика е многофункционалната операторска кабина, която служи както като кабина за водача на пътя, така и като кабина за оператора на кулокрана. Основните спецификации включват капацитет за повдигане на два тона до 36 метра при височина на куката от 28,5 метра. Като алтернатива повдигащата се стрела може да вдига такава тежест до височина 53,15 метра. Максималният капацитет на съоръжението е седем тона на 12,36 метра. Новият компактен електрически двигател с мощност 400 kW (540 к.с.) и директно задвижване е в състояние да придава непрекъснато ускорение до 80 км/ч и също така служи като електрическа регенеративна спирачка. Малък дизелов двигател с постоянна скорост използва генератор, който преобразува дизеловото гориво в електрическа енергия, която зарежда литиево-йонните батерии или осигурява допълнителна мощност за ускоряване или при движение нагоре по наклон.

С вдигната кула и кабина, завъртяна в режим за кулокран, камионът може да се движи, като управлението, ускорението и спирането се осъществяват чрез дистанционното управление на крана. При подготовката на крана за работа, допълнителната стрела започва да се повдига едва когато и трите секции на кулата са напълно разгънати. При прекъсвания в операциите и бавна работа, процесът на зареждане на акумулатора не спира, което позволява камионът да се прибере до местоназначението му.

На този щанд бе представено и монтираното на камион съоръжение SK2400-R с капацитет от 18 тона на 14,6 метра, 42-метров радиус (с повдигане на 5,5 тона) и максимална височина на повдигане 56 метра със стрела, вдигната на 30 градуса.

Въпреки че част от персонала за щандовете на компанията XCMG бе възпрепятстван да пристигне поради облака вулканична пепел, от фирмата все пак бяха организирали свой голям щанд на закрито с множество интересни експонати. Най-големият от тях бе шестосевият 240-тонен автокран QAY240, но също така бе представен и 20-тонният съчленен модел ZQ20, разработен като съвместно начинание с компанията Australia Crane and Машинаry и познат там като ARC20.

Компанията Paus представи новия си алуминиев прикачваем кран Skyworker PTK31, въртящ се на 360 градуса дизелов/електрически кран с максимален капацитет на повдигане 1,6 тона и височина на куката 31 метра.

Най-големият експонат на внушителния щанд на Sany беше 630-тонният SCC6300 в цветовете на Sarens, специално разработен за инсталиране на вятърни турбини 3MW и оборудван с основна стрела с дължина 108 метра и максимална дължина 192 метра в комбинация с допълнителна стрела. до него бе разположен 180-тонният верижен модел SCC1800, предназначен специално за европейския пазар. На изложението бе представен и 55-тонният кран SRC550 Rough Terrain.

Своята световна премиера на изложението направиха високопроизводителните кранове-товарачи PK 23002 SH, PK 27002 SH, PK 34002 SH, PK 19502 и PK 22002 EH. Най-необичайният „експонат” на щанда за кранове на Palfinger бе моделът Wemotec SMK320.67, специализиран кран-паяк с дълга стрела, горната част на който е от Palfinger. Размерите му в прибрано положение възлизат на 4,87 метра дължина, 1,75 метра широчина и обща височина от 1,98 метра, височината на куката достига 32 метра, а капацитетът на повдигане е 6,7 тона. Съчленената стрела има две основни рамена, като съчленяването е над центъра, a телескопичната допълнителна стрела прави тази машина изключително гъвкава за достигане на трудно достъпни участъци. Максималният обхват достига удивителните 29 метра.

Компанията планира да пусне на пазара още два нови модела мини кранове по-късно тази година.

Преструктурираният и собственост вече на катарска компания италиански производител на кулокранове Карло Раймонди представи на изложението своя нов модел MRT 111 с капацитет от 1,37 тона на върха на 61-метровата стрела, монтиран на кула с размери 1.5m x 1.5m.

Производителят Goldhoffer показа най-новите си проектни реализации за транспортиране на компоненти за вятърни турбини.

Компанията Galizia представи своя нов електрически кран GK20 и подобрения електрически модел F200.

На просторния щанд на Zoomlion бяха изложени новият 260-тонен високопроходим кран QAY260 и 80-тонен и 400-тонен верижен кран с решетъчна стрела, пет нови кулокрана и първия кран за особено трудни терени на компанията 55-тонния RT550 с 34-метрова стрела.