ПРОДУКТОВ СКЕНЕР: Инструменти за бетонБетонът е един от най-разпространените материали в строителството. Статистиката сочи, че той се използва в повече от 80 процента от изградените сгради. Затова и разнообразието от инструменти за бетон е голямо. Освен да бъде забъркана и положена чрез подходящата механизация, бетонната смес трябва да се уплътни. А след това, по време на експлоатация на сградата или съоръжението, понякога се налагат ремонтни дейности, които отново изискват използването на инструменти за бетон. В статията ще отправим поглед и към предлаганите на пазара модели на различни инструменти.
Бъркалки
Строителните бъркалки (миксери) се отнасят към категорията на специфичните електрически инструменти, които се използват за различни строителни работи, като например разбъркването на разтвори или бои. Всички модели бъркалки, които са широко представени на пазара, имат своите особености и за да може да се направи правилния избор, трябва да се запознаем по-отблизо с техните характеристики. Изборът на един или друг конкретен модел зависи от задачите, които ще се изпълняват с негова помощ. Важни показатели, които са определящи при избора, се явяват обемът и консистенцията на материала, който ще се разбърква. Колкото е по-голям обемът, толкова по-мощен трябва да бъде миксерът. Такава зависимост съществува и по отношение на вискозитета на сместа. Също така, трябва да вземат под внимание и характеристиките на самия модел. Определяща роля има въртящият момент, който трябва да бъде достатъчно висок за ефективната обработка на дадената смес. При по-продължително разбъркване на големи обеми се препоръчват бъркалки с мощност не по-малка от 1kW.
Бъркалките се отличават с малко тегло. На пазара се предлагат и двускоростни модели, които могат да изпълняват както тежки, така и по-леки задачи. Удобството на работа е осигурено от електронните регулиращи системи, с които стандартно са оборудвани бъркалките. Конкретният разбъркващ инструмент за дадена работа също има значение за подобряването на ефективността на работа. Формата на разбъркващия прибор се избира в зависимост от консистенцията на разтвора като пазара предлага разнообразие от възможности. Самите разбъркващи приспособления се изработват от огънати под определена форма метални лопатки, които най-често са две или три на брой. В зависимост от конкретната им конфигурация, при движението им в разтвора те могат да предизвикат движение на частиците на сместа в посока отдолу-нагоре или отгоре-надолу.
Обикновено разбъркващите приспособления имат максимален диаметър 160 милиметра, като размерът се подбира в зависимост от характеристиките на материала, който ще подлежи на разбъркване. Стандартните накрайници имат дължина 600 милиметра, но някои производители комплектоват своите модели инструменти с приспособления с дължина 400 милиметра, което позволява разбъркването на смеси и разтвори в по-малки като обем съдове.
Вибратори
Вибраторите за бетон се използват за уплътняване на бетонната смес при изпълнението на масивни конструкции. При производството и полагането на бетона в неговия обем се образуват мехури с въздух, които могат съществено да намалят якостта на бетона. Вибраторите придават допълнителна подвижност на частиците на бетонна смес и те под въздействието на гравитацията запълват всички празнини в обема й. Ето защо, най-важните параметри при уплътняването на бетона са честотата и амплитудата на вибрациите, както и продължителността на обработка. Колкото по-големи са фракциите на добавъчните материали, толкова по-ниски трябва да са честотата и амплитудата. Продължителността зависи от консистенцията (подвижността) на бетонна смес и от конкретните условия на работа. Основните елементи на този вид инструменти за бетон са електродвигател, източник на вибрации и работен орган. Асинхронният електродвигател привежда в действие източника на вибрации, който от своя страна задава честотата на вибрации към работния орган (обикновено 2800-11 000 в минута, по-рядко – 20 000 в минута).
Вибраторите за бетон биват два вида: иглени и площни. По принцип иглените са предпочитани за работа при вертикалните елементи на стоманобетонните конструкции като колони и шайби, докато площните са по-подходящи за уплътняването на бетон в етажните плочи. И двата вида вибратори са разработени така, че да осигуряват максимална ефективност независимо от процента на армиране на стоманобетонните елементи. При изпълнението на строително-монтажни работи широко приложение намират механичните иглени вибратори за бетон. Принципното им устройство включва задвижване, гъвкав вал и бойник (игла). Отличават се с висока производителност и лесно обслужване. Производителите предлагат различни диаметри на иглата в зависимост от приложението (за колони, плочи, фундаменти).
При уплътняването на бетонната смес трябва да бъдат осигурени зададените в проекта якостни характеристики на конструкцията след свързването на бетона. Поради тази причина, в зависимост от подвижността и специфичните условия на обекта сместа може да се обработва в продължение на 15-40 секунди до достигането на нужната плътност. Като признаци за достатъчното уплътнение на бетонната смес могат да се посочат преустановеното слягане на сместа и образуването на мехурчета въздух, както и отделянето по повърхността на циментово мляко. След появата на тези признаци, не е нужно допълнително уплътняване, тъй като бетонът може да се разслои. Друга особеност, на която трябва да се обърне внимание, е прекратяването на процеса на уплътняване на бетонната смес. Отстраняването на уреда трябва да става постепенно без да се изключва двигателя, за да не останат неуплътнени участъци. Не се допуска прикосновение с армировката на конструктивните елементи, тъй като това може да наруши сцеплението на армировката с бетона или да увреди самия вибратор.
Къртачи
Къртачите намират широко приложение в строителството, като например при обособяването на ниши и отвори, премахване на стари мазилки и покрития, демонтаж на монолитни конструкции, премахване на асфалт и др. Първите къртачи се появяват в началото на миналия век и са предназначени за рудодобивната промишленост. С времето технологиите за добив на полезни изкопаеми значително се променят и този вид инструменти отстъпват своето място на по-високопроизводителни машини. Въпреки този факт, днес къртачите успешно намират своето приложение в строителния сектор.
Като цяло, къртачът сам по себе си представлява ръчен механичен инструмент с ударно действие. Конструкцията му е съвсем проста. До известна степен е подобна на тази на перфораторите – единствената разлика е, че при къртачите отсъства въртеливото движение на свредлото. Както и при перфораторите, ударът се подава към работния орган чрез специален бойник, разположен в корпуса на инструмента. Ударното въздействие тук се явява основно, за разлика от перфораторите. Разрушаването на обработваемия материал възниква в резултат на бързото възвратно-постъпателно движение на работния орган на къртача (1000-1500 удара в минута).
От голямо значение при къртачите е видът на секача. B зависимост от работата, която ще се изпълнява, и характеристиките на материала, който ще се кърти, на пазара се предлага богат избор на шила и секачи c различни форми, различен диаметър, острота и т.н. Включително се предлагат и самозаточващи се накрайници, които осигуряват постоянно висока производителност при отнемане на материала.
Класификации. Според вида на работата, която изпълняват, къртачите се делят условно на няколко класа: леки, средни и тежки. Леките къртачи (5-6 килограма) са подходящи за ремонтни и довършителни работи, както и за работа на височина и с протегнати ръце. Средният клас (от 5 до 10 килограма) се използват за хоризонтална работа. Тежките къртачи могат да имат тегло до 30 килограма и са подходящ вариант при наземни или фундаментни работи.
Според вида на захранването си с енергия къртачите се разделят на: електрически, пневматични и бензинови.
Електрически къртачи. Естествено, първите в света къртачи са били електрически. Принципът им на действие е следния: електродвигателят привежда в движение ротора, който на свой ред задейства бойника. Ударите, които бойника нанася, се предават на секача. Както и всеки друг електроинструмент, използването на електрически къртачи не се препоръчва за работа при пожаро- или взривоопасни условия, тъй като електродвигателят може да предизвика искри. Като недостатък на този вид къртачи може да се отбележи, че при работата с тях е нужен източник на постоянно електрозахранване.
Пневматични къртачи. От всички видове къртачи, пневматичните се смятат за най-добрия вариант. Има две разновидности на пневматичните двигатели за къртачи – обемни и турбинни. При първия тип двигател работата се извършва за сметка на сгъстения въздух в цилиндрите на двигателя, т.е. използва се потенциалната енергия на сгъстения въздух. При втория тип двигател задвижването е за сметка на въздействието на потока въздух върху лопатките на турбината – използва се кинетичната енергия. Сгъстеният въздух се подава към инструмента посредством гъвкав маркуч. Буталните и ротационните пневматични двигатели се отнасят към класа на обемните двигатели. Те имат и най-широко разпространение при къртачите. Като тяхно предимство може да се посочи факта, че те не отделят искри и не се влияят от влагата.
Бензинови къртачи. Те имат едно голямо преимущество в сравнение с другите видове – не са обвързани с източника на захранване. Благодарение на своята мобилност бензиновите къртачи се използват при полеви условия – за пробиване, анкериране или раздробяване на асфалтови покрития или бетонни конструкции. Въпреки това, бензиновите къртачи имат и един сериозен недостатък – постоянната нужда от подаване на гориво и високото ниво на шум.
Защита от вибрации. При работата със къртачи за операторите съществува опасността от т.нар. вибрационна болест. Затова в по-голямата си част съвременните модели имат вградена виброзащита, с която вибрациите се намаляват с 30 до 75%. Но само виброзащитата не е достатъчна и при работата с този вид инструменти трябва да се съблюдават някои правила, които помагат за намаляването на отрицателните последици от въздействието на вибрациите. На първо място, работниците трябва да носят предпазни средства. Не бива да се пренебрегва и режимът на труд и почивка – при работата с такова оборудване продължителността не бива да превишава 10-15 минути.
Перфоратори
Перфораторите са незаменими при класически довършителни работи и ремонтни дейности. В процеса на подготвителните работи (при сваляне на стари плочки, мазилки и други покрития), както и в различни монтажни операции – пробиване на дупки за дюбели, розетки, разпределителни кутии и други, перфораторът често се оказва най-подходящото решение за професионалния строител, а по-мощните модели успешно се справят и с по-отговорни разрушителни дейности.
Перфораторите могат да бъдат както електрически, така и пневматични. Устройството им е доста сходно с това на бормашините, но мощността на двигателя на перфораторите значително надвишава тази на бормашините. Затова и този вид инструменти разполага с много по-големи възможности в сравнение с по-малката ударопробивна техника.
За разлика от бормашините, които по правило са оборудвани с челюстен патронник, перфораторите са снабдени със специални SDS системи. Най-разпространени са стандартите SDS-plus и SDS-max, една от разликите между които е в диаметъра на опашките (съответно 10 и 18 милиметра). По принцип, сегментът на SDS-plus включва перфораторите с тегло до 5 килограма, а към групата на SDS-max захвата могат да се причисляват останалите по-тежки перфоратори.
Класификацията на перфораторите може да бъде направена по различни критерии – по типа на действие, по закрепването на свредлата, по възможността за допълнително оборудване, дори могат да се класифицират и по ценови клас. Често най-голямо влияние върху оценката за възможностите на един или друг модел оказват следните параметри:
Теглото и мощността на перфоратора. От тези характеристики пряко зависи способността на този вид инструменти да работят с накрайници, чийто диаметър е по-голям от 20 милиметра. Само по себе си това означава, че различните материали се поддават на обработка по различен начин. За по-големите свредла се изисква по-голяма мощност – така с инструмента може да се работи по-лесно, без особено усилие от страна на оператора. Обикновено перфораторите се делят на ръчна строителна техника с тегло до 5 килограма и мощност до 800 вата и по-мощни и тежки модели, които с право могат да бъдат отнесени към професионалното оборудване за специални видове работа. Инструментите от първата категория са подходящи за пробиването на отвори с неголяма дълбочина в твърд бетон. Перфораторите с тегло над 5 килограма и с мощност повече от 1000 вата могат да оперират със свредла с диаметър 30 и дори 50 милиметра. Такива модели могат да се използват и в качеството си на къртачи, тъй като разполагат с добра здравина на конструкцията, а мощността и тежестта им осигуряват достатъчно интензивно действие.
Тип на захвата. Както вече споменахме, на пазара основно се предлагат SDS-plus и SDS-max, първият от които обикновено се прилага при сравнително леки перфоратори с по-малка мощност – те са и най-разпространени. Вторият вид, който е разработен за по-професионалната строителна техника, се отнася за инструментите, които работят при по-тежки натоварвания. Ако при строително-ремонтните дейности се налага използването на по-тежки и големи свредла, то изборът на перфоратор клони към SDS-max.
Вид на защитата на вътрешните елементи на перфоратора. Когато се отделят значителни количества строителен прах, задължително условие е такива частици да не попадат във вътрешността на инструмента. Неспазването на това изискване може да доведе до сериозни последствия, включително до заклинване свредлото или прегряване на перфоратора.
Бетонобъркачки
Бетонобъркачките са предназначени за производството на бетон и строителни разтвори. По принципа си на действие се разделят на два вида: с принудително действие и със свободно – т. нар. гравитационно действие. Употребата на втория вид бетонобъркачки в строителната практика намалява. Те могат да намерят своето приложение при строителството на по-малки обекти.
Бетонобъркачките с принудително действие (смесители с циклично действие) служат за разбъркване на сухи, влажни и мокри смеси. Основното им предимство е хомогенното размесване на отделните съставки на сместа за много кратко време (скоростта на разбъркване е 4-5 пъти по-висока, отколкото при класическата барабанна бетонарка), в резултат на което се постига високо качество на крайната смес.
Бетонобъркачките от този вид са подходящи за разбъркване на огнеустойчиви смеси, които са предназначени за зидария напр. на леярни, доменни пещи, топлофикационни котли, коксови батерии и комини в областта на металургията и химическата промишленост. В строителната промишленост бетонобъркачките с принудително действие могат да се използват за разбъркване на широк спектър от строителни материали, например мазилки, инжекционни и саниращи смеси. Могат да се използват и за промишлено разбъркване на смеси, при което се получава обработка на материала на отделни дози.
Принцип на действие. Бетонобъркачките с принудително действие работят на принципа на разбъркващи лопатки, които се въртят с голяма скорост около вътрешната ос на неподвижен цилиндър. Смесването се извършва от няколко лопатки, които едновременно осигуряват сваляне на сместа от страните и от цялото дъно на разбъркващия съд. Разбъркващите лопатки се регулират както на височина, така и на широчина и са снабдени с гумени стъргалки. В зависимост от вида разбърквана смес бетонобъркачките могат да се оборудват с няколко типа лопатки. За леки смеси се използват предимно разбъркващи лопатки тип I, за тежките материали (напр. огнеустойчиви смеси), евентуално за смеси с по-висока степен на лепкавост, е по-подходяща употребата на разбъркващи лопатки тип ІІ или на загребващи лопатки. При моделите бъркачки, предназначени за разбъркване на абразивни материали, цилиндърът на височината на разбъркване е снабден с подменяема облицовка от стандартен или трудноизтриваем материал.
Ново поколение перфоратори на Bosch
Новите модели GBH 2-28 DFV Professional и GBH 2-28DV Professional предлагат 50W повече мощност и 20% повече енергия на удара спрямо техните предшественици. Постигнато е и почти 30% намаляване на вибрациите – за първи път се прилага активно гасене на вибрациите при перфораторите със SDS+ захват: позиционираният в редукторната кутия противовес действа на инертните моменти създадени от ударния механизъм и по този начин вибрациите се намаляват от 15m/s2 до 11m/s2. Енергията на удара е 3,2J и при двата модела. Приложения като изкъртване на шлиц или пробиване на множество отвори са безпроблемни.
И двата продукта притежават безстепенно регулиране на оборотите за прецизно центриране при пробиване, функция за завъртане на четките за еднакво голяма мощност при въртене на ляво и дясно, спиране на въртенето при къртене, ябълковиден държач за предотвратяване от прокъсване на кабела.
Техника за уплътняване на пресни бетони ENAR
Игленият вибратор за бетон на фирма ENAR е предназначен за директно включване към електрическата мрежа 230V/50Hz. Той има двойна изолация против влага, удароустойчив е, с вградена защита срещу късо съединение, защита срещу прегряване, предпазител срещу претоварване. Игленият вибратор е лесен за работа, обслужване и поддръжка. Гъвкавият вал стандартно е 4 метра, но се предлагат и опции за 1m, 1,5m, 2m, 3m и 5m. Моделите вибрационни игли са с капацитет от 10 до 35m3/h.
Друго продуктово решение на испанската компания е конверторната станция с вибратор. Тя е удобна за работа, лесна за поддръжка и обслужване и достига по-отдалечени места в сравнение с иглените вибратори за бетон. Може да работи както с една, така и с 2 или 3 игли едновременно. В зависимост от модела конверторни игли може да се постигне максимална производителност до 40m3/h.
Машини за заглаждане на пресен бетон (пердашки) Fаstverdini
Машините за заглаждане на бетон на Fаstverdini са известни с отличното си качество и производителност. Те са лесни и удобни както за управление, така и за обслужване. Променливият ъгъл на наклона на лопатките осигурява постигане на изключителна гладкост на обработваната повърхност.
Машините се характеризират със стабилност, прецизност при работа и минимална поддръжка. Двойните пердашки имат по-висока производителност и приложение при обработване на големи, обширни работни площи – шосета, писти и др.
Предлагани модели на българския пазар са пет: Level 60, Level 100, Level 108, Baby Duplex 630 и Duplex 1000. Двигателите на машините са с мощност от 4 до 20HP. Диаметрите на тавата за единичните пердашки са съответно 600mm, 900mm и 1120mm, а за двойните – 2х630mm и 2х1000mm. Теглото варира между 53 и 270kg.
Бетонобъркачки Syntesi 350
Проектирани и конструирани в съответствие със стандартите на съвременните технологии. Отличават се с висока надеждност, безопасна работа, минимална поддръжка, безшумна среда. В тях са интегрирани редица технически решения и патенти на IMER. Обемът на казана на Syntesi 350 е 350 литра. Готовата смес е от порядъка на 290-300 литра. Производителността зависи от скоростта на зареждане на казана – той се върти, докато се пълни. На практика, 20-30 секунди след като се хвърли последната лопата, бъркалото е готово.
Реалното време, необходимо при дългосрочна работа, за цикъл е около 5 минути или до около 3,5 кубични метра за час. Ако бетонобъркачката се зарежда от двама, би могло производителността да нарасне до 4,5 кубични метра за час. Бетонобъркачките се изпълняват само на торсионно окачване с автомобилни гуми. Могат да бъдат теглени от МПС, но не са сертифицирани.
Хидравлични бетонобъркачки BRO и BIO
Бетонобъркачките от моделите Bro или Bio са с голяма производителност – с 350, 400 или 500l казан. При тях зареждането е с хидравличен скип, като за времето, за което се бърка едното бъркало, в скипа се зарежда дозата за следващото. Водата се подава през тръба с голям диаметър – от резервоар над миксера, който постоянно се долива с вода. Ако се използва специална нагрибаща лопата (опция) или бобкат, например за зареждане на скипа, могат да се достигнат до 8 до 12 кубични метра за час за Bro 500.
Разликата между двата модела е в начинът на изсипване на материала. При Bio изсипването става, като се реверсира посоката на въртене на казана. При Bro изсипването e, като се завърта целият барабан около точките на закачване, подобно на по-малките бетонобъркачки от моделите Syntesi. И при двата модела задвижването на барабана е посредством хидравлика.
Къртач Hilti TE 1000-AVR
Благодарение на иновативната AVR антивибрационна система на Hilti, в този къртач вибрациите са намалени драстично. Неговият изключително силен пневматичен ударен механизъм, задвижван от безчетков SR мотор, осигурява огромната сила на удара при различни работи на пода или стената. При това три отделни камери за смазване предпазват TE 1000-AVR от навлизане на прах, удължава живота на машината и осигуряват висока надеждност. DRS-В системата на отстраняване на прах събира до 95% от опасния фин прах.
Hilti TE 1000-AVR може да се използва при: разрушаване на бетон и зидария, работа на нивото на пода или под нивото на кръста; разкъртвания за корекции на отвори за врати и прозорци; проходи за тръбопроводи, въздуховоди и кабели; за обновяване на всички видове подове, както и специални приложения като отстраняване на подови плочки. 18/05/2011 |