ЕЛ МЕДИА - направление СЕЛСКО СТОПАНСТВО ЕЛ МЕДИА - направление ЕНЕРГИЯ
ЕЛ МЕДИА - направление ИНДУСТРИЯ

ИНФРАБИЛД - Строители списание за инфраструктурно строителствогодина V, брой 2, май 2011

Безопасна и надеждна експлоатация на електроинструментите

Безопасна и надеждна експлоатация на електроинструментите

Безопасността при работата с електроинструменти е от голямо значение и не бива да се пренебрегва. В строителната практика (а и не само) използването на този вид инструменти може да бъде опасно, ако не се спазват строго инструкциите за експлоатация и техника за безопасност. С тях трябва да се работи само по предназначение и за дейностите, за които са конструирани.
С цел обезпечаване на безопасната и надеждна експлоатация на електроинструменти е необходимо да се предприемат определени мерки. Към тях се отнасят правилното захранване, включването към мрежата, съблюдаването на режима на работа, големината и продължителността на натоварването, използването на подходящите накрайници на инструмента, обезпечаването на безопасна работа и ред други условия.


текст инж. Вера Ангелова

За съжаление не всички производители снабдяват продукцията си със съответстващата и подробна документация, указваща основните характеристики и крайни параметри както и причините, водещи до намаляване срока на годност или видовете експлоатация, водещи до натоварването й. Има случаи, в които дори съблюдаването на правилата, посочени в инструкциите, изложени често в недостъпна или недостатъчна форма води до сериозни поражения върху техниката.

Правилно захранване
Заводските изисквания към захранването при повечето производители са много строги и гарантират работата на инструментите при отклонения в напрежението до 5%. Това означава, че от номиналното напрежение 220V захранването може да се промени с до +/- 11V. Минималното напрежение трябва да е не по-малко от 209V, а максималното - не повече от 231V. Трудно е да си представим такова съответствие в посочените рамки на параметрите в градски условия и най-вече в извънградски, където колебанията в електроснабдяването по различно време на денонощието може да достигне доста големи стойности. Затова преди началото на работа, както и по време на нея е необходимо да се следят стойностите на напрежението.

Всеки потребител при нормална захранваща мрежа в градски условия често сам, без да съзнава, създава предпоставки за нарушаване параметрите на експлоатация. Такива условия възникват дори при неправилен подбор на удължители. В тези случаи се срещат две крайности:

Първата е свързана с процеса на включване в мрежата – потребителят не използва заводски поставения вътре удължител, а взема първия му попаднал. Ако сечението на удължителя е малко, то пада на напрежение на изхода му ще е голямо, а на клемите на електродвигателя напрежението ще бъде по-ниско от допустимия предел.

Другата крайност е използването на 25-метров кабел с достатъчно широко сечение, навит на макара, който потребителят използва, без да осъзнава, че макарата води до натрупване на индуктивно напрежение в инструмента. То променя формата на синусоидата на тока и затормозява работата на електродвигателя.

Електробезопасност
Преди всичко се препоръчва да се купува електроинструмент с двойна защита, осигурен със съответните обозначения. В процеса на експлоатация с течение на времето в инструмента се нарушава качеството на двойната изолация и той може да се превърне в източник на повишена опасност. Особено опасна е работата с електроинструмент в сградни елементи и съоръжения с добро заземяване. Към тях се отнасят водосточни тръби, метални вани, котли за централно отопление и метални конструкции в градински участъци. Преди началото на работата се препоръчва пробно пускане на инструмента, като държейки го с две ръце го допрете до заземен елемент. Такава проба може да се направи, като например до заземения елемент допрете свредлото на електрическа дрелка. Преди пробата се убедете, че метала, до който ще допрете свредлото е наистина добре заземен. Препоръчва се такива проби да се извършват всекидневно и задължително със защитни ръкавици. Както показва статистиката по броя на травми в битови условия, водещи са тези, причинени от високооборотни инструменти – дървообработващи, циркуляри и ъглошлайфове. По-голямата част от травмите са благодарение на работата с нискокачествени инструменти или с неподдържани режещи установки.

Работа с режещи дискове
Режещите дискове биват два вида – от моноблок и такива с режещ край от твърдосплавни пластини. И единият, и другият вид имат своите особености. Моноблочните дискове се изтъркват достатъчно бързо и е необходимо често заточване и подмяна на зъбци. Но този тип диск издържа много повече на прегряване и може да послужи достатъчно дълго.

По-скъпите дискове с твърдосплавни зъбци служат по-дълго време, но да се заточват ръчно е почти невъзможно. Освен това, те трудно понасят ударни натоварвания, които възникват, когато дискът попадне на пирони или клон от твърда порода дървесина. Често след попадане на 5 до 15 гвоздея по време на рязане, дискът рязко загубва режещите си свойства и част от своите зъбци. Причината е в относително по-високата скорост на рязане на дървен материал в сравнение с тази, с която се срязва метал. При съприкосновение с пирони зъбците на диска се изкривяват поради резкия удар. Ако предполагате наличието на гвоздеи в дървото, е необходимо да режете с минимална скорост. Диск със счупени зъбци не подлежи на ремонт и трябва да се замени. Режещите дискове от твърда сплав се различават по броя зъбци – колкото повече зъбци има, толкова по-скъп е той. Целесъобразно е притежаването на два диска – един с голямо количество зъбци за по-точна работа и един с по-малко – за разрязване на дървен материал. Ако циркулярът е с голямо или средно количество зъбци, то за по-груба или подготвителна обработка е необходимо да се използва диск с 10 до 16 броя такива. Освен това при покупка на режещи твърдосплавни дискове е необходимо да се обърне внимание на това, че те се различават освен по форма на самите пластини, така и по способа на заточване. По-острата форма на пластините и по-острия ъгъл на заточване както и значителната ширина на прорязната част в сравнение с дебелината на диска говорят за това, че дискът е предназначен за работа с меки и влакнести материали. Обратното, по-тъпите ъгли на пластините и на заточването заедно с малката ширина на прорязване са при дискове, предназначени за рязане на по-твърди материали.

Работа с абразивни дискове
Абразивните дискове на ъглошлайфните машини са с диаметри 115,125,150, 280 или 230 милиметра и дебелина между 6 и 20 милиметра. Различните размери на дисковете са предназначени за машини с определена мощност. Освен това, дисковете се различават по предназначението си – за работа с профилни и листови стомани, неръждавейки, легирани стомани, цветни метали, камък и бетон. Някои производители за подсказване предназначението на диска използват цветна маркировка съобразно вида на обработвания материал. В средата си тези дискове са обикновено с изпъкнала повърхност, макар че има такива и с плоска. Тази част е с метален обков и служи за закрепването му. При закупуване на дисковете е нужно да се убедите, че диаметърът на отверстието съответства на този на шпиндела на инструмента. Цялата абразивна повърхност трябва да е армирана със специални влакна. Такава защита възпрепятства пропукването на диска по време на работа. Наличието на защитно покритие може да се определи лесно по повърхността на диска, особено ако по нея няма етикети. На всички дискове има специална маркировка за максималната ъглова скорост , на която е разчетена конструкцията на диска. За дискове предназначени за работа с обикновена стомана ъгловата скорост е около 80m/s. Особено опасно е използването на абразивни дискове без защитно покритие на ъглошлайфните машини. Най-често използвани са флексовете със средна мощност 800-900W, което ги прави и най-опасни, тъй като средностатистическия потребител нарушава правилата за безопасна експлоатация. Най-често при липса на диск с необходимия диаметър потребителят сваля покритието, за да постави такъв с по-голям – между 180 и 230 милиметра.

Още по-опасно занимание е да се слага във флекса режещ диск. Спецификата на конструкцията на ъглошлайфа допуска колебание в начина на държане по направление на перпендикулярната ос на шпиндела. Не всеки режещ диск може да издържа на такъв режим на рязане и вероятността да се разруши е достатъчно голяма, затова не трябва да се рискува. Не работете без защитни очила – скоростта на хвърчащите стружки е голяма и може сериозно да нарани очите ви. Освен абразивните дискове с централна метална част на пазара се появиха и армирани дискове с мека централна част. Такива дискове позволяват да се изпълни еластичен натиск на обработваемия детайл и са по-удобни за почистване на всякакъв вид повърхности. За ред операции те са не толкова целесъобразни, колкото безопасни. Абразивните армирани дискове с твърд център може да се използват за разкрояване на листов и профилен метал вместо използването на режещ диск в стационарно установен циркуляр или дървообработваща машина. При това е нужно да се съблюдават следните две правила. Първо - съблюдаване на ограниченията на ъгловата скорост за дадения абразивен диск. На практика това означава, че скоростта на завъртане на шпиндела трябва да е близка до тази на завъртане в ъглошлайфната машина, в която той се използва. Второто правило гласи, че диаметъра на отверстието на диска трябва да съвпада с диаметъра на шпиндела. Ако той е по-голям, то е необходимо да се използва центрираща шайба. Основният елемент на всеки инструмент се явява неговият двигател, към който трябва да се отнасяме внимателно и да го щадим.

Освен препоръките относно правилното електрозахранване има и още няколко правила:
- строго да се съблюдава интервала на работа и почивка на машината, които са описани в книжката за употреба на изделието. Неспазването на тези правила води до прегряването на електродвигателя и увеличава вероятността за излизането му от строя;
- да не се допуска достигането на максимално претоварване – това се получава, когато се използва свредло с по-голям диаметър, отколкото е предвиден диаметъра на патрона на машината.

При работа на маломощна машина с такова свредло е сериозно изпитание за двигателя и. В подобни случаи те могат да се използват само за работа от рода на отнемане на фаски на отвори в метал или пробиване на отвор в дърво. В такъв случай свредлото трябва да е с по-голям тъп ъгъл на заточване. Работата трябва да се извършва на по-малки обороти и с допълнителна ръкохватка на корпуса на дрелката. За мощни и тежки инструменти е желателно да се постави ограничител на пусковия ток. Такъв инструмент набира по-плавно обороти, не вибрира в ръцете и не създава допълнително натоварване за електромрежата. Не трябва да се подценява въздействието на ниските температури и влагата,която е особено опасна при попадане вътре в инструмента.