ПРОДУКТОВ СКЕНЕР: Логистични центровеТрудно можем да си представим един склад без съответните машини и оборудване. Съвременните логистични центрове сами по себе си представляват комплекс от модерно оборудване за манипулиране на товарите и ефективно оползотворяване на складовото пространство чрез подходящи стелажни системи.
Вече не е необходима тежка физическа работа – с това се справя прекрасно техниката.
В настоящата обзорна статия ще отбележим някои от особеностите на различните машини и оборудване в тази област – от палетните колички, стакери, кари и ричтракове до стелажните системи и последните софтуерни и хардуерни разработки.
Подробно ще разгледаме възможностите за работа с тях, а в продуктовия скенер ще представим и някои от предлаганите на пазара решения.
Наемът на складово пространство, особено в големите градове, е един от факторите, които влияят на себестойността на стоките и товарите. Поради тази причина често се налага оптимизация на логистичните центрове, като се използва „въздуха” на помещенията – проходите стават по-тесни, а стелажите – все по-високи. С това се обяснява и нарастващата тенденция към използването на различни автоматизирани машини, които са достатъчно маневрени и позволяват повдигането на товари на всякаква височина. Основните изисквания към складовата техника са: малки размери, маневреност, липса на вредни емисии. Необходимият брой машини се изчислява въз основа на различни норми, свързани с безопасните условия на труд и физически възможности на човека. Също така, изборът на подемна техника зависи от площта и височината на складовите помещения, оборота, размерите и теглото на товарите, разположението на стелажите и честотата на товарене и разтоварване. Към оборудването за логистични центрове може да се отнесе почти всякакъв вид оборудване – от компактните палетни колички до по-големите стакери, мото- и електрокари. Всички те се отличават със своята товароподемност.
Палетни колички
Двуколесните палетните колички служат за пренасянето на сравнително леки товари, като например транспортиране на битова техника. По правило, за транспортирането на леки, но по-обемисти товари (като кутии, които могат да се поставят една върху друга) се използват платформени четириколесни палетни колички с лостове. Транспалетните хидравлични колички са най-широко разпространения вид лека складова техника. Главно се използват за транспортиране на товари, които са палетизирани, и могат да поемат товари до 3 тона, което ги прави изключително функционални и предпочитани от гледна точка на маневреност и товароподемност. Самоходните хидравлични палетни колички, които работят на принципа на акумулаторно захранване с тягова електролитна батерия, попадат в една и съща категория с високоповдигащите колички (стакери). Стакерите са предназначени за обслужване на сравнително малки логистични центрове с тесни проходи между стелажите. Вертикално могат да повдигат до 2,5 тона, а ограничението по височина е от порядъка на 4,5 метра.
Понякога заради особеностите на дадения склад се изисква използването на колички с по-специфични модификации като електронни везни или спирачки. Общото тегло на товарите се сумира, след което данните се показват на дисплея на бордовия компютър. По отношение на спирачките за този вид складово оборудване, някои производители предлагат автоматични паркинг спирачки или електромагнитните спирачки, които не позволяват на машината да се движи, когато операторът пусне дръжката за управление или я постави във крайно положение. Въпреки, че тези допълнителни опции повишават цената на машините почти двойно, мнозина предпочитат такива машини заради възможностите, с които разполага това опционално оборудване.
При транспалетните хидравлични колички има два основни елемента – задвижващият хидравличен блок и шасито (метален корпус и колесна база). Ако подовете на склада са с ниско качество (което се среша доста често в практиката), обикновено първо извън стоя като главен елемент излиза колесната база. Въпреки факта, че се разработват нови синтетични материали, които са по-устойчиви на повреди, колелата на палетните колички остават най-уязвимото звено: в повечето случаи се повреждат лагерите или самото еластично покритие се компрометира. Устойчивостта на металния корпус се постига чрез специалната форма, щанцоване и допълнителни укрепващи елементи.
Всички видове складово оборудване се задвижват чрез електричество. В последно време се използват полупроводникови импулсни зарядни устройства с автоматично изключване от мрежата при пълното им зареждане. Този вид устройства са внедрени не само при палетните колички, но и при стакерите и електрокарите. Тенденцията е зарядните устройства да бъдат вградени в машините (в двигателното отделение), тъй като те са с малки размери. Времето за зареждане зависи от разрядa, но обикновено отнема 4-5 часа, а при работа на много смени е възможно да се използват няколко батерии.
За палетните колички не е необходимо никакво техническо обслужване. Трябва да се поддържат в чист вид и да не се допуска ръжда по тях – затова за работа в помещения с повишена влажност или хладилни помещения се предлагат колички с галванично покритие. И все пак, според предписанията на производители се предвижда извършването на профилактика на машините – след определен брой моточасове или интервал от време.
Стакери и кари
Като отделен вид високоподемна складова техника може да се каже, че стакерите са необходими и приложими за всеки един склад, независимо от неговата специфика и мащаб. Основната задача, която изпълняват стакерите, се състои във вертикалното разпределение на товари един върху друг или на различни нива на стелажи. Различните видове стакери могат да се използват за разтоварване на превозни средства и хоризонтален транспорт на палети. Отличават се с добра маневреност, стабилност и надеждност. Сред основните им технически характеристики са: минимална и максимална височина на повдигане, радиус на завиване, товароподемност, а за електрическите повдигачи: скорост на повдигане и спускане на товара.
Карите представляват колесни безрелсови машини с циклично действие, предназначени за механизиране и автоматизиране на транспортни, подемно-транспортни, товарно-разтоварни и складови операции с широка номенклатура товари. Голямото им приложение се дължи на относително малките им габарити, собствена маса и енергийни разходи, добра маневреност, автономност, значителни скорости на механизмите, а при част от тях и на доброто съчетаване на качествата на подемни и транспортни машини.
По вида на енергията за задвижване карите биват: електрокари (задвижвани с електричество), мотокари (задвижвани от ДВГ), пневмокари (задвижвани от сгъстен въздух) и кари-хибриди. Електрокарите се делят на батерийни и мрежови (захранват се кабелно или тролейно от ел.мрежата). Мрежовите се прилагат в складове и цехове, в които технологията не се променя често и маршрутите са определени. Батерийните са по-автономни, могат да се зареждат нощем с по-евтина енергия, но имат ограничена енергозапасеност и не са подходящи за лоши терени и големи транспортни разстояния. Електрокарите са по-безшумни (под 4dB), не отделят вредни газове и могат да работят в затворени помещения, включително и когато се изисква концентрация на въгледвуокиса под 0,01%. Те не изискват висока квалификация на водачите (каристите) и се управляват по-леко, имат добра маневреност, но могат да преодоляват наклон до 8-10‰. Мотокарите се задвижват от бензинов или дизелов ДВГ, имат голяма автономност, по-големи скорости на механизмите, мощността на двигателя може да осигури голяма товароподемност, преодоляване на големи наклони и транспортни разстояния. При работа са шумни, отделят топлина и токсични изгорели газове и не са подходящи за затворени помещения. Пневмокарите се задвижват от сгъстен въздух от резервоари под налягане до 15МРа, а при пневмодвигателите е 0,6-0,8МРа. Тъй като при тях няма образуване на искри, те се прилагат в складове и цехове с опасност от лесно възпламеняване и избухване. Карите-хибриди имат смесено (хибридно) задвижване от ДВГ и електричество.
Ричтракове
Един особено интересен представител на специализираната складова товароподемна техника е повдигачът с издигаща се рама на товароподемника, позволяваща променлив обсег при придвижване и работа, известен повече като ричтрак (от англ. - reach truck - букв. “достигащ” и транспортиращ товари), който ефективно се използва за обслужване на фронтални стелажи.
Този вид подемници спадат към един от най-сериозните и тежки класове на вътрешно складова техника. Проектирани са да работят в складове с висока интензивност на товарооборота и се използват масово в тесни складови помещения с голяма височина за манипулиране на стоки върху стелажи от палетен тип. Ричтраковете достигат максимална ефективност на работата, когато се използват в складове с тесни работни коридори (до 2,7 метра) и височина на стелажите до 12 метра. Характеризират се с висока надеждност, лекота на използване, ефективност и добрата маневреност, като имат висока производителност в почти всякакви условия на работа. Тази техника като цяло има приемлива цена и ефективно работи в помещения, използващи високо стелажно оборудване, което напоследък се среща все по-често.
Ричтракът се счита за един от най-високопроизводителните видове вътрешно складова техника. Принципната конструкция на тези машини се отличава от конструкциите на сходните по предназначение повдигачи и кари основно по това, че има рама на товароподемника, издигаща се в хоризонтално направление, което позволява непосредствено поемане на товари от стелажите в ограничени пространства.
Стелажи
Важен момент при оборудването на складовете е изборът на конструкция на стелажните системи. Основната разлика при предлаганите на пазара стелажи е начина на свързване на конструктивните елементи – те могат да бъдат с болтови връзки или с безболтов монтаж. Всяко от решенията има своите предимства и недостатъци. Безболтовите стелажни системи са по-технологични. Този тип конструкция позволява бърза промяна на нивата на рафтовете, но налага по-високи изисквания към качеството на подовото покритие. Болтовите стелажи не са така мобилни, но в този случай качеството на подовете не е от такова голямо значение. Благодарение на болтовите връзки се образува здрава пространствена конструкция, която може да пренебрегне неравностите на пода и е по-надеждна при последващата експлоатация. Друго предимство на болтовите стелажи е по-голямата им устойчивост на удар.
Освен по вида на крепежните елементи и конструкцията си, стелажните системи се разделят и в зависимост от своето предназначение: предлагат се фронтални, подвижни и стационарни, с двойна дълбочина, широко- и теснопроходни, конзолни, гравитационни, универсални и архивни, от елеваторен тип и мецанин стелажи. Всеки вид отговаря на дадени изисквания.
Фронталните стелажи, от своя страна, могат да се разделят на леко и тежкотоварни. Тежкотоварните се използват за складиране на много нива на палетизирани товари от сходен или разнороден вид, а лекотоварните стелажи – предимно за съхраняването на единични стоки или товари под формата на картонени кутии и сандъци. В някои случаи, с цел икономия на пространство фронталните стелажи се монтират на самостоятелни подвижни платформи.
Стелажите с двойна дълбочина осигуряват най-компактното съхранение и оптимално използване на пространството. Обикновено се използват за складирането на еднороден вид палетизирани товари по принципа FIFO (първото складиране излиза първо).
Конзолните стелажи са предназначени за съхранение на дълги и едрогабаритни товари. Конструкцията им позволява носенето на такива нестандартни видове артикули като: тръби, дървени плоскости, навити проводници или метални ленти и даже автомобили и яхти. Има възможност този тип стелажи да се монтират и върху мобилни основи.
Гравитационните стелажни системи се използват за съхраняването и обработката на големи количества еднородни стоки. Това позволява да се обособят отделни зони на товарене и разтоварване. Така тези две операции могат да се осъществяват едновременно. Липсата на проход между стелажите позволява максимално да се оползотвори обема на складовите помещения.
Елеваторните стелажи най-вече се прилагат за съхранение на архиви. Те са високотехнологични и скъпи, но осигуряват висока степен на защита на съхраняваните стоки и ефективно използване на складовите площи, офисни и архивни помещения. Принципът на действие на стелажите от елеваторен тип се състои в това, че рафтовете са разположени във вътрешността на корпуса на стелажите и при команда нужният товар се доставя до работното място на оператора. Съществуват и конструкции, които защитават складираните стоки от прах и пряка светлина, както и поддържат определена температура и влажност в рамките на стелажната система.
Универсалните стелажи са подходящи за ръчната обработка на товари. Те се монтират и демонтират изключително лесно и бързо. Модулността и простотата на конструкцията позволяват във всеки един момент да осъществи препланиране на складовите помещения. Стелажите могат да се оборудват с различни допълнителни елементи и са удобни за използване в офиси, автосервизи, складове от по-малък мащаб и др.
IT-технологии
В днешно време оптимизирането на логистичните процеси е от особено значение. Посредством различни софтуерни и хардуерни решения значително могат да се съкратят разходите, свързани със складирането, съхранението и транспортирането на стоки. Внедряването на единна технологична система за работа със стока и информация спомагат за правилното функциониране на логистичния център, за постигане на минимални разходи, без загуби и брак. Спрямо реалните потребности може да бъде избрана както система за управление, която ще се отнася само за конкретните въпроси по разпределение и логистика, така и цялостно решение за компании. Според специалистите, най-доброто и оптимално решение при прехода от стария към новия съвременен начин на работа е автоматизацията на складовете да става поетапно – от по-прости схеми за управление към по-сложни.
Сред системите за управление в областта на логистиката се прилагат следните основни видове:
- WMS (Warehouse Mаnаgement System) – предоставя комплексна автоматизация за управлението на логистичните процеси;
- SCM (Supply Chain Mаnаgement) – система за управление на веригата за доставки и движението на стоки в рамките на логистичния център;
- TMS (Transport Mаnаgement System) – система за планиране и контрол на транспортните потоци;
- DRP (Distribution Requirement Planning) – система за координиране на доставките и търсенето;
- ERP (Enterprise Resource Planning) – система за контрол на поръчките, продажбите и отчетите. Смятана за най-универсалната система, способна да управлява работата на всички звена.
Складова техника от Caterpillar и CAT
Карите Caterpillar са представени от мотокари (дизелови и газови), електрокари и складова техника (ръчни и елекрически транспалетни колички, стакери, ордер пикъри, търет траци и ричтраци). Дизеловите мотокари CAT са с товароподемност от 1,5 до 16 тона, а газовите – от 1,5 до 5 тона. Комбинацията между вида на повдигателната уредба - едно-, дву- и тримачтова, и височината на издигане на товара - от 3 до 7 метра, е конфигурируема според изискванията на клиента.
Представителите на складовата техника CAT са с компактно шаси, ергономична управляема конзола и издръжлива конструкция. Електродвигателите им са променливотокови и постигат значителна мощност дори при максимален товар. Те са безчеткови, което удължава живота им и намалява експлоатационните им разходи. Регулирането на скоростта на повдигане и спускане на товара се контролира по електронен път.
Електрокари Балканкар Рекорд
Предлагането на електрокари с товароподемност 1250 до 8000kg е ново направление в производствената дейност. Отличава се със собствен дизайн. Работното място на водача е осигурено с лесен достъп до всички органи на управление, отлична видимост и комфорт по време на работа, като едновременно с това се намалява вредното влияние върху околната среда и хората,особено в закрити помещения. Конструкцията позволява вграждането на сменни приспособления за обработка на специални товари. Изделието се отличава с много добра производителност и надеждност,осигуряват комфортна и удобна работа на оператора, бързо и качествено обслужване на клиентите. Височината на повдигане е от 3000 до 6000mm, a скоростта – от 0,23 до 0,28m/s, с висока степен на видимост към товара и нисък център на тежестта. Управлението е леко, безшумно, с модерна и надеждна електроника.
Мотoкари Toyota Tonero
Последното поколение мотокари серия Tonero с дизелов и газов двигател, производство на Toyota Material Handling Europe, поставят индустриални стандарти за сигурност, продуктивност, надеждност, комфорт и опазване на околната среда. Всички мотокари са окомплектовани с високотехнологични индустриални дизелови и газови двигатели. Различавайки се от масово разпространените в сегмента двигатели от автомобилен тип, двигателите Toyota са конструирани с цел да осигурят най-високата продуктивност и дълъг експлоатационен живот на машините.
Сред основните технологични предимства на мотокарите Toyota Tonero е системата за активна стабилност SAS (System of Active Stability). Тя представлява съвкупност от механизми, осъществяващи активен контрол върху работните функции на машината и намаляващи риска от инциденти до минимум.
Стакери Jungheinrich ERC 212/214/216
Моделите електрически високоповдигачи ERC 212/214/216 на Jungheinrich съчетават в себе си маневреност с бързина и комфорт на работа. Всички модели от серията ERC, с товароподемност съответно 1.2, 1.4 и 1.6 тона, вече се предлагат и като самоходни с максимална скорост от 6km/h. Обновените модели стакери Jungheinrich разполагат с по-мощен 2,8kW електромотор. Неговата оптимизирана ефективност осигурява отлични скорости и ускорение, но едновременно с това и възможно най-ниска консумация на енергия. Системата за хидравлично управление, от своя страна, позволява плавното повдигане и спускане на товарите. Като стандартно оборудване за серията е предвидено електрическо управление. Това допълнително улеснява работата на оператора и дори в тесни пространства се постига прецизно и точно повдигане. Друга подобрена характеристика при новите модели е остатъчният капацитет на повдигане при максимална височина – 680kg при височина от 5250mm за модела ERC 216.
Специализирани софтуерни и хардуерни продукти
FASTY – съвременна складова система, предлагаща обслужване на процесите в реално време, планиране на операциите, визуализация на складовото пространство, етикетиране. Обслужване на куриерски складове. Функционира самостоятелно или се интегрира към съществуваща система на фирмата.
EMPIRICA WMS – специализирана система за цялостно управление на логистични процеси, оборудване и работна сила. Предлага логистично решение за един склад, за множество независими складове, за основен и второстепенни складове, за 3PL операции с продукти на различни собственици и т.н. Осигурява максимална ефективност и контрол на складови ресурси и наличности, прецизност на складовите операции и точно управление на информацията. Повишена ефективност и проследимост на операциите. На пазара се предлага и богата гама мобилно компютърно оборудване за асистиране при управление на процесите в склада.
Вертикални ротационни системи
Фирма А-ЗЕТ СОЛЮШЪНС предлага на българския пазар вертикална ротационна система, при която полиците се въртят и доставят стоките на оператора. Така се осигурява неочаквано много място за съхранение и намалява времето за достъп до съхраняваните стоки. Използвайки почти цялата височина на помещението и разположени в близост до мястото, където стоките са необходими, системите често се монтират директно на мястото на монтажа или на производствените линии, за да осигурят бърз достъп, особено за малките части. Системата може да бъде подобрена чрез няколко аксесоари (допълнения), като например за по-бързо намиране на стоката на полицата се предлагат лампи, показващи точното местоположение на стоката на полицата или визуален контрол показващ на екран следващата по ред стока, която трябва да бъде извадена и разбира се, софтуер за преглед на съхраняваните стоки. 18/05/2011 |