Фундамент(ал)ни машиниВъпреки свиването на пазара в строителството в резултат от икономическата ситуация, производителите на фундаментни машини продължават да инвестират в иновационни решения и развитие на технологиите. Заедно с повишената производителност, ключово качество на съвременните машини е редуцираното влияние върху околната среда – доказва го миналогодишното изложение bauma 2010, където беше представен авангарда на продуктовия сегмент.
Производителите осъзнават все по-ясно необходимостта за еко-съобразност и повишена ефективност на изкопните машини. Това е предизвикано от нарастващото търсене на оборудване за мащабни проекти, от една страна, и рязко настъпилите климатични промени и намаляващи природни ресурси, от друга. Провелото се в Мюнхен изложение bauma 2010 предостави платформа за презентиране на най-новите модели и технологии в областта на фундаментните машини, полагайки основите на бъдещото развитие в сектора.
Екология и ефективност
Aker Solutions.
Друга система в областта на сондажа е тази за пилотно фундиране на немската компания Aker Wirth, от скоро преименувана на Aker Solutions. Тя включва модели с диаметър на сондажния отвор между 0,7 и 5m. и дълбочина над 100m, като всички са с внедрена система за обратна посока на въртене (Reverse Circulation Drilling method, RCD). Подготовката на фундирането се извършва като в сондажната тръба, под водното равнище и над режещата глава, се инжектира нагнетен въздух. При издигане и разширяване на въздуха, плътността на вътрешния воден стълб намалява и предизвиква диференциално налягане с външния слой, благодарение на което твърдите отпадъци се издигат до повърхността. Капацитета на така описания метод зависи от количеството и налягането на нагнетения въздух, както и дълбочината на инжектиране. На суша, съоръженията се използват най-вече за пилоти с голям диаметър, укрепващи сгради и мостове.
Bauer.
След създаването на мобилните кранове MC 128 и последвалия го MC 64, Bauer се насочва към развиване на серията за специализирани фундаментни работи. Така се появява представената на bauma 2010 изцяло хидравлична модификация на верижния MC 128. Нововъведение в показания на изложението модел е системата с барабан за хидравличен маркуч HDS. Той снабдява свързаната с него хидрофреза BC 40 с необходимата хидравлика, за да оперира на дълбочина от 150m и да позволи циркулацията на бентонита на тази дълбочина. За тази цел, стрелата на крана се оборудва със специално проектиран накрайник. Хидравличните източници за цялата система се разполагат в базата на машината, без да е необходима допълнителна агрегатна глава. В резултат, машината е изключително компактна, въпреки внушителните си размери и мощност. Значително са намалени изискваните за придвижване усилия, а от там - и общите разходи, повишавайки ефективността на всяка маневра.
Liebherr.
Новите попълнения към серията сондажни машини LB на Liebherr е добра илюстрация на тенденциите във фундаментната техника. Те съчетават разширена с нови възможности спецификация и подобрено представяне, включващо повишена ефективност и ниски транспортни разходи. Германския производител представи на bauma новата си ротационна сонда LB 16, която увенчава 3-годишното развитие на LB серията като неин най-компактен представител. С височина от 17,84m, LB 16 тежи 52 тона заедно с противотежестта и е с максимален въртящ момент от 161kN.m. Машината позволява извършване на всички традиционни методи за сондиране и е създадена специално за ограничени по площ работни площадки. Компактните й размери от 2,5m широчина и 15,5m дължина са достатъчни за създаване на отвори с дълбочина до 34,5m и диаметър до 1,5m. Съществено нововъведение е прибирането на въжето със сила от 20 тона, позволяващо отлично представяне и при най-твърди почви и тежки условия на работа.
Концепцията за LB серията се ражда след години опит в дълбокото фундиране, имайки предвид и най-суровите възможни условия за работа. В рамките на серията се предлагат общо 5 машини с въртящ момент между 161 и 360kW, и дълбочина на сондиране достигаща 70m при LB 36.
LBR-серията на Liebherr е също с доказана висока ефективност, комбинирайки сондирането с набиване на пилоти. Тази линия се причислява към тежката артилерия на компанията и предлага по-сериозни показатели от LB - въртящият момент на най-мощния й представител LRB 400 достига 400kN.m, а дълбочината на отвора – до 42m.
Hillcon представи най-голямата си пилотна машина HSCX900, базирана на Hitachi SCX900. Мултифункционалната сонда може да бъде оборудвана с направляваща мачта с максимална височина на работа до 50,7m. Благодарение на нея е възможно сондирането с ротационна глава с въртящ момент до 50t-m на височина до 41m. Главната и втората лебедка могат да понесат максимално линейно опъване от 20t всяка, като в зависимост от извършваните операции е възможно добавянето и на допълнителни лебедки - трета, четвърта или монтажна лебедка, лебедка за повдигане. Сондата е стабилна платформа за различни фундаментни работи, която се специализира чрез модифициране на базовата машина - добавяне на чукове, ротационни глави, вибронабивачи и др.
Подобрена мобилност
Liebherr.
Представена на bauma 2010 е и новата Liebherr LRH 100 - допълнение към серията за пилотни работи на компанията. Машината е насочена към специфични строителни работи, които изискват нестандартен обхват на рамото - обхватът на LRH 100 е до 18.5m. Моделът е базиран на популярната ротационна сонда LH 20. Специален кинематичен водач позволява високия обсег на работното рамо и накланянето му до 18° във всички посоки, благодарение на което могат да се набият пълен комплект пилоти без смяна на разположението на машината. LRH 100 може да бъде транспортирана заедно с монтиран хидравличен чук, което намалява значително времето, необходимо за инсталиране на работната площадка. Гъвкавата хидравлична система позволява прилагането на чук с тежест между 2,5 и 7t, като максималната сила на натиск/опън е между 8 и 10t.
Streicher.
Немската компания Streicher представи за пръв път на bauma сондажната си серия, показвайки гиганта TB 1800 - мобилна ротационна сонда за дълбоко сондиране с височина от 39m и тегло над 120t. Машината може да носи товар от 185t и да сондира до дълбочина 3200m, позволявайки едновременно проучвателно и добивно сондиране за нефт, природен газ и геотермална енергия. Тя се управлява електронно и работи еднакво добре при -40° в Сибир и +50°C в Северна Африка. Съгласно европейската регулация, сондата е оборудвана и със защита против експлозии. Според Streicher, тя е изключително мобилна въпреки размерите си и може безпроблемно да се транспортира по републиканската мрежа, спестявайки време и средства на инвеститорите.
ABI Group също представи редица нови продукти на изложението в Мюнхен, сред които анкериращата сонда AN 150. С мощността си от 149kW, тя е идеална за анкериране, микро-фундиране на пилоти и хоризонтално фундиране (HDI). Според производителите, анкерните прътове се зареждат лесно, като капацитетът на машината позволява до 7 двойки с външен диаметър 152mm, които могат да се монтират и под наклонен ъгъл. Благодарение на системата за подаване на прътовете, работният процес е гладък и непрекъснат, а елементите се инсталират и освобождават бързо и безопасно. Сондата е оборудвана с дизелов двигател на Cummins, който включва газотурбинен нагнетател и отговаря на съвременните стандарти за газови емисии. Разходът на гориво е оптимизиран от сензор за товарите, а стабилната хидравлична система е пригодена за работа с биологично гориво.
Soilmec, която наскоро затвърди позициите си и в развиващите се пазари с офисите си в Китай и Бразилия, показа на bauma 2010 разширена продуктова гама с улеснено операторско управление. Фирмата представи SC-65 - нов модел кран за фундаментни работи, който е първият кран на Soilmec, задвижван от електронно управлявана електрохидравлична система. Друга съществена характеристика на произведените в Италия фундаментни кранове е, че включват доказали се компоненти, доставени от Caterpillar. Това са двигателят с мощност 403.0kW, оборудваната с иновативно контролно табло кабина и елементи на верижната ходова част. Благодарение на различните възможни конфигурации - кран, хидравлично захващане, кабелно захващане, хидравлична сонда – SC-65 е универсална машина, подходяща за различни по характер строителни площадки.
В рамките на изложението, Soilmec показа още най-новата версия на 100-тоновия фундаментен кран SC-100, оборудван с ротационната сондажна приставка SA-40. Производителите подчертават високата му мобилност и удобство за транспортиране, както и възможността за контролирано спускане или макари за свободно спускане на лебедката. Сред другите представени от компанията машини се открояват сондата HH-102, микро-сондата PSM-5 и хидравличната ротационна сонда SR-90.
Системи за контрол
Електронните системи играят все по-голяма роля в развитието на продуктите, като повишават безопасността и подобряват производителността им. Съществен фактор за навлизането им е и улесняването на операторската работа.
Junttan.
В този контекст, Junttan представи иновативната си система за управление и оптимизация на пилотните работи iPiler. Тя включва контролиращо пилотните работи устройство (PCD), прикачено към направляващи пилотите съоръжения, както и софтуер за управление на пилотите (PMO) управляван през интернет. Според финландския производител, благодарение на управляващия софтуер подготовката за пилотните работи може да започне още от офиса. Шофьорът на машината получава ясни инструкции в хода на процеса благодарение на контролиращото устройство. PCD-системата следи работата непрекъснато, така че шофьорът може да се концентрира върху основните си задължения. От Junttan подчертават, че финалните удари на набиването са по-безопасни и по-бързи когато има контролно устройство, което брои ударите и измерва проникването. Операторът на системата може да следи извършваните работи от безопасно разстояние. Най-накрая, цялата информация за процеса може да се свали от PCD-системата на PMO-софтуера, така че строителят може да анализира свършената и да оптимизира предстоящата работа.
Pile Dynamics.
Друга нова система за управление е безжичната Wireless PIT-X на Pile Dynamics, която упражнява мониторинг върху целостта на пилотите (Pilot Integrity Tester). Тя е част от PIT серията, която е развита през 1991 и включва моделите PIT-X, PIT-V и PIT-FV - PIT-X е най-новият, лек и компактен модел от трите.
Системата алармира при наличието на пукнатини или отвори във връхната конструкция на бетонови или дървени основи. Тя може да се прилага и за изследване на пилоти, вече интегрирани в съществуващи конструкции като устои на мостове или фундаменти на сгради, и да оцени дълбочината им. Методът за тестване на наличните усилия е достатъчно бърз, за да позволи проверка на всички пилоти на обекта. PIT-X прилага тест на базата на вълново уравнение, който включва прикрепване на акселометър към основите и изпитване с ръчно чукче. При удар, електрониката възпроизвежда криви, отразяващи всяка значима промяна в сечението на пилота. В последствие, софтуерът обработва получените данни и изготвя доклад.
Pile Dynamics представи и технологията iCAP – развитие в серията CAPWAP за анализ на пилотонабиването. iCAP предлага поредица предимства в сравнение с предходните модели в серията, сред които и директно сравняване на сигналите на базата на вече развитата логика на CAPWAP. Инструментът извлича самостоятелно информация за динамиката в поведението на почвата при натоварвания и пресмята капацитета чрез сравняване на сигналите. Крайният резултат е графика на динамиката на статичният товар по време на тестовете. 18/05/2011 |