ЕЛ МЕДИА - направление СЕЛСКО СТОПАНСТВО ЕЛ МЕДИА - направление ЕНЕРГИЯ
ЕЛ МЕДИА - направление ИНДУСТРИЯ

ИНФРАБИЛД - Строители списание за инфраструктурно строителствогодина V, брой 5, септември 2011

Най-новото при компактните товарачи

Най-новото при компактните товарачи

Компактните товарачи са предпочитан тип машини за много операции в строително-монтажните цикли. Затова на пазара може да се намери голямо разнообразие от предлагани машини с различни работни конфигурации. След изложението Баума в Мюнхен този избор е още по-голям. Новите попълнения в продуктовите гами на водещите производители предлагат подобрен комфорт, оптимизирана производителност и специфични функционалности, съобразени с особеностите на различните работни процеси, типични за този тип машини.

текст инж. Вера Ангелова

Голямото разнообразие от предлагани модели на пазара, когато става въпрос за компактни товарачи, се дължи до голяма степен на факта че в тази категория могат да се поместят няколко различни типа машини, които изпълняват сходни функции.

Когато е необходима малка челно товареща машина, може да се избира между челен товарач тип скид стир, компактен верижен товарач или малък колесен товарач. За някои видове работи удачен избор се оказват също някои модели телескопични манипулатори, мини багери и товарачи с обратна лопата.

Естеството на работа обикновено диктува избора на машина, но съществуват също регионални фактори, чието влияние също не бива да се пренебрегва. Германия, по данни на представително проучване, представлява около 70% от пазара на товарачи в Европа. Затова не е изненадващ факта, че толкова нови модели бяха представени именно на Баума. Интересното е, че нови компактни товарачи имаше не само на щандовете на утвърдените имена в този сегмент. Hitachi, например, използваха изложението за да покажат първите си машини от този тип.

Моделите ZW65, ZW75 и ZW95 се поместват в класовете от 0,7 до 1.05 куб.м обем на кофата и се задвижват от 3.3-литров двигател Kubota. Генерираната мощност е 46 kW за двете по-малки машини и 53 kW за модела ZW95. Тази мощност е съобразена с типичните приложения, като голямата тяга гарантира отлична мобилност, дори при трудни терени.

Сред по-важните характеристики на моделите от серията са скоростта на предвижване от 20 km/h, z-прикачването и възможност за бърза смяна на работното приспособление. Компактните размери на машините ги правят лесни за транспортиране и улесняват работата в ограничени пространства. Диференциалът с ограничено приплъзване осигурява стабилност при неравни терени. Голяма част от усилията при разработването на моделите е посветена на осигуряването на оптимален баланс и стабилност във всяка фаза от извършваните операции.

Макар и компактни, трите машини на Hitachi, притежават сравнително добри товарни характеристики, което позволява оптимизиране на работните цикли с по-малък брой повторения на отделните операции, като така се подобрява производителността и ефикасността.

Съобразно съвременните изисквания за комфорт, машините разполагат с просторни операторски кабини, с отлична шумоизолация, удобна седалка и ергономично разположени контролери, за да се сведе до минимум умората при продължителна работа.

Въпреки че челните товарачи Hitachi първоначално са разработени в Япония, за предлаганите на европейския пазар модели са направени някои допълнения и подобрения, които да отговорят по-добре на нуждите на европейските клиенти. Модификациите включват подобрена видимост към кофата или съответния прикачен инвентар по време на работа, както и улеснен достъп до горивния филтър и двигателя, за подобряване на ефективността на техническите обслужвания.

Друга сравнително нова компания в сектора на компактните товарачи е Gehl. По-добре позната като производител на скид стир товарачи, компанията вече притежава ново звено, посветено на съчленените колесни товарачи, което от края на 2008 досега разработва серията от пет модела, с тегло от 1,4 до 3,2 тона.

При производството на моделите, компанията е използвала целия си опит, натрупан от популярните модели в алтернативния клас, и гарантира максимална устойчивост и издръжливост. Сред основните характеристики, които от Gehl изтъкват като достойнства за новите модели, са използваните високоякостни стоманени платки и максималната защита на хидравличните маркучи.

И петте машини от серията AL са снабдени с хидравличен бързосменник, взаимстван от скид стир товарачите на Gehl, който позволява оператора да сменя работното приспособление, без да става от мястото си. Използването на тази функция прави машините съвместими с цялата гама работен инвентар, предлагана от компанията.

Ammann Yanmar използва Баума, за да представи пред широката публика подобрения си колесен товарач V4-5 с капацитет на кофата 0,5 куб.м. Моделът се задвижва от 30-киловатов двигател Yanmar, който осигурява максимална транспортна скорост от 19km/h. Типични за машината са системата за плавно ускоряване и тази за автоматично определяне на нивото на кофата.

По отношение на комфорта на оператора, от фирмата-производител класифицират товарача клас „де лукс”. Интуитивният панел от контролни инструменти, оптималното окачване на седалката на оператора и системите за отопление и размразяване на стъклата са само малка част от характеристиките, предназначени да направят работата на водача максимално лесна и приятна.

Компанията Alhmann, част от Mecalac Group също представи на Баума най-новите си модели компактни товарачи от серията АХ.

Основното нововъведение при АХ 700, АХ 850 и АХ 1000 е удължената стрела, която увеличава височината на изсипване до 2,8 метра и на работа с товари до 3,3 метра. Някои от другите подобрения са по-добрата шумоизолация на кабината и подобрения дизайн на контролния джойстик, стремящ се към максимална ергономичност. Извън кабината нещо ново е капакът на двигателя, който е произведен от армирана с фибри пластмаса – осигуряваща подобрена устойчивост на корозия и достатъчна здравина.

Kramer, едно от най-известните имена в сектора на компактните колесни товарачи, показа на своя щанд на Баума новите си машини – серията Premium Wheeled Loader. Шестте модела в тази серия са с обем на коша между 0,3 и 2,5 куб.м и според проведените от компанията тестове подобряват с +15% работната тяга и с +7,5% товареща мощност.

Kramer са поработили доста и по отношение на дизайна – на фокус при новите модели са здравото шаси и управлението с четири задвижващи колела. Според компанията, маневреността на машините е идентична с тази на съчленените товарачи, но стабилността е подобрена.

Premium Wheeled Loader се предлагат с множество допълнителни опции, като високоскоростно хидростатично задвижване, позволяващо достигане на скорост на движение до 40 km/h, като в същото време може да се прикачи ремарке, с което удобно се превозват инструменти, прикачен инвентар и материали с тегло до 13,5 тона. Друга практична опция е бутонът за смяна на задвижването от 4х4 към предно или задно.

Новите попълнения към компактните товарачи на Volvo, представени на Баума, бяха моделите L20F и L25F, които предлагат капацитет на кофата съответно от 0,65 до 1,1 куб.м и от 0,85 до 1,2 куб.м.

Машините са разработени с водещата мисъл да бъдат лесни за управление. Редовните технически обслужвания също са улеснени максимално чрез групиране на основните сервизни точки в блокове. Друга важна характеристика е повишеният капацитет на резервоара за гориво – 70 литра, даващ възможност да се увеличат интервалите на работа между две зареждания.

Моделът L25F се предлага с възможност за присъединяване на товарещото рамо както паралелно, така и чрез Z- връзка, която предлага по-голяма якост на опън при работа с насипни материали. От своя страна, паралелното свързване гарантира по-сигурна работа при манипулиране на товари с приставки като вилка.

Тази година в продуктовата гама на Case също има ключово нововъведение – компактните товарачи на компанията вече се предлагат във вариант HTS – с висока скорост на предвижване. Моделът 121Е, например вече е снабден с двускоростна хидростатична трансмисия за скорости до 20 km/h, както и механично предаване, с което се постига максимална скорост от 35 km/h. Новата характеристика може да се окаже особено полезна, когато товарите трябва да се пренесат между два обекта или в рамките на един голям обект.

От компанията Paus са наблегнали на комфорта на оператора в обновените си модели товарачи. Подобрената видимост е едно от подобренията по отношение на безопасността и прецизността на извършване на операциите. Кабината с две врати (по една от всяка страна) улеснява значително работата, когато се работи в ограничени пространства.

Системата за вентилация е подобрена, отоплението е по-мощно, отколкото при предходните модели и има възможност за добавяне на климатична инсталация. Като цяло, разположението на отделните блокове в кабината е оптимизирано и има повече място за оператора и личните му вещи. Подобрения са направени също по отношение на звуковата изолация, за да се осигури зравословна работна среда.

Друга сравнително нова тенденция в този сегмент е налагането на машини с вертикално повдигане на коша, което позволява товарене и на по-високи камиони и ремаркета. Пример за такава машина, представена на Баума 2010 е челния компактен товарач S650 на Bobcat.

Моделът предлага номинален товарен капацитет от 1,22 тона и максимална височина на повдигане на коша 3,15 метра. Видимостта е ключов параметър, като за подобряването й седалката на оператора е разположена по-напред в кабината и размерът на остъклената врата е увеличен, подобрявайки видимостта към работната зона. Оптимизирани са и покривът и страничните и задните прозорци.

Сред другите отличителни характеристики, свързани с комфорта на новия товарач са подобрената отоплителна и климатична система и напълно регулируемата седалка на оператора.

Като опции към модела се предлагат оптимизирана хидравелична система, по-висока транспортна скорост и селективен джойстик контрол (SJC), който позволява операторите да превключват лесно между различните контролни модели.

Нов модел е също Bobcat S630 –машина с радиално повдигане, базирана на същата платформа като S650 и оборудвана със същия 55,4-киловатов двигател Kubota. Номиналния работен капацитет е 989 kg, а максималната височина на повдигане на коша е 3,07 метра.

Също както при S650, от Bobcat са помислили много за комфорта на оператора, като същите удобства се предлагат към стандартните характеристики на базовия модел.

Още една нова машина от Bobcat, изградена върху същата платформа, е верижният вариант – моделът Т650. Тя до голяма покрива същите стандарти и допълнителни опции като колесните си събратя. Снабдена е със същия паралелен повдигащ механизъм като S650, като осигурява работен капацитет от 1,28 тона при максимална височина на кофата от 3,47метра.

Верижните компактни товарачи претърпяха значително развитие през последното десетилетие. За тяхно основно предимство се смята възможността да работят върху мека почва без да затъват и да създават рискове за безопасността. Верижните шасита също осигуряват по-добро сцепление с терена, което позволява постигане на по-голяма товареща мощност.

Новост от Caterpillar е серията B-series 3, включваща челни колесни товарача и верижни компактни модели. Тук се включват пет модела скид стир товарачи от 635 до 1200 kg номинална товароподемност и две верижни машини, предлагащи капацитет от съответно 975 kg и 1,2 тона.

Подобренията спрямо предходните модели включват по-издръжлив акумулатор (880А), който се предлага в стандартната конфигурация на по-големите модели.

Единният електронен контролен модул (ЕСМ) е преместен в задната част на кабината, като така улеснява достъпа до предпазители, релета и контролна електроника. При новото местоположение на ECM-модула също е опростено окабеляването и е намален броя на връзките.

В самия контролен модул са вградени нови функции като загряване на двигателя преди запалване, по-добри възможности за диагностициране, и възможността за охлаждащ вентилатор, който се включва само при необходимост и по този начин оптимизира разхода на гориво.

Колесният челен товарач 242В3 и верижната машина 257В3 са оборудвани с 53-киловатов двигател Cat C3.4, който осигурява +25% повече мощност от предшественика му в B-series 2. Хидравличната система също е преработена така, че да съответства на новата конфигурация и сега предлага почти 40% по-голяма мощност, което проличава веднага при работата с различни прикачни приспособления. По-големите повдигащи и накланящи цилиндри, в същото време, увеличават капацитета на повдигащата стрела на коша.

На Европейския пазар отдавна своето място са намерили и много китайски производители. Конкретно по отношение на компактните товарачи, Liugong показа своя нов модел скид стир 365А на Баума в Мюнхен тази пролет.

Тази машина с капацитет на повдигане 795 kg се задвижва от дизелов двигател Yanmar и се отличава с опростен, добре балансиран контролен панел, който, според представители на фирмата, дава цялата необходима за управлението информация само с един поглед. Контролните органи са със серво и като цяло машината е проектирана да отговори възможно най-цялостно на нуждите на клиентите в този товарен клас. По-големият модел, 375, е една от най-добре продаваните машини на компанията, затова сега същата по отношение на надеждност и поддръжка машина се предлага с по-малък капацитет и съответно на по-ниска цена.

След тазгодишната Баума, пазарът на компактни товарачи може да предложи подходящо решение дори за най-специфичните работни процеси и най-взискателните инвеститори. Разбира се, при толкова голямо разнообразие от възможности, изборът на най-подходяща машина в конкретен случай става труден и налага детайлно обмисляне на водещите параметри. Производителността, ефикасността на работа, поведението при различни условия на терена, транспортните характеристики, височината на товарене и наличния прикачен инвентар несъмнено ще окажат своето влияние при избора, както, разбира се, и предлаганият операторски контрол.