ЕЛ МЕДИА - направление СЕЛСКО СТОПАНСТВО ЕЛ МЕДИА - направление ЕНЕРГИЯ
ЕЛ МЕДИА - направление ИНДУСТРИЯ

ИНФРАБИЛД - Строители списание за инфраструктурно строителствогодина V, брой 5, септември 2011

Багери

Багери

Нови и оптимизирани багери се появяват на пазара постоянно и не е изненадващ факта, че предвид настоящата икономическа ситуация, клиените търсят повече стойност в продуктите, що се отнася до оперативни разходи, надеждност и обща рентабилност. Основните двищещи фактори за европейския пазар са ефективността на използване на горивото, разходите за поддръжка, надеждността на експлоатация и, особено за по-големите модели, производителността.
Възможността за лесно сервизиране и ремонт също оказва влияние при избора на машина, както и комфортът на оператора и гаранционното обслужване, което предлага компанията.


Основният клас хидравлични багери CAT от серия „D” – 320D, 321D, 323D, 324D, 328D, 329D, 336D, са с работно тегло от 20 до 37 тона. Благодарение на повишеното налягане на хидравликата, те имат най-добрия капацитет на повдигане в сегмента си, по-големи теглителни и копаещи усилия. Хидравличната им система с обединяващи се потоци подобрява производителността чрез по-високите скорости на работното съоръжение и по-бързото завъртане на платформата. Режимът за подем на тежки товари е неограничен по време и поддържа отлична стабилност на машината при максимална натовареност.

Двигателите ACERT при този клас багери са с два варианта на мощност: стандартна и висока. Последните разполагат със сложна система за управление, която позволява на оператора да превключва от единия режим в другия. Така машината се пригажда оптимално за конкретния случай.

Характерната икономичност на тези двигатели и удълженото време между обслужванията им допълнително намаляват оперативните разходи. За пестене на гориво при по-леки работни условия е възможно преминаване към икономичен режим. Той не намалява копаещите усилия на машината. При работа с хидравлично работно съоръжение тя автоматично преминава в „Стандартен режим на работа”.

Багерите от серия „D” са разработени така, че да изпълняват разнообразни задачи. За целта те ползват голям брой работни съоръжения, избирани от оператора през специално меню. Управлението на инструментите е чрез джойстици с вградени бутони и плъзгащи се превключватели, монтирани на конзоли, обресорени със седалката на оператора. Интегрираната електронна система за контрол позволява избор между десет предварително запаметени хидравлични настройки на работните съоръжения.

Основният клас багери на серията “D” разполагат със същата удобна кабина, каквато имат и големите хидравлични багери CAT. За минималната умора на оператора допринасят освен отличната видимост към работната зона и добрата вентилация и обезшумяване, така и ергономичното разположение на устройствата за управление, изискващи минимално усилие при ползването си.

Нов бегер от миди-класа в продуктовата гама на JCB е моделът 8085 ZTS. Той предлага увеличен въртящ момент, намален разход на гориво, подобрения в контролната система и множество оптимизации е детайлите, допринасящи за комфорта и общата ефикасност на работата.

Въпреки че основните параметри на машината са подобни на тези на JCB 8080 ZTS, чието място ще заеме на пазара, новият багер има по-голяма производителност, като предлага улеснена поддръжка, с по-малки оперативни разходи и отимизиран разход на гориво.

Машината се задвижва от 2,2-литров, 43 kW (57.6 к.с.) двигател Isuzu с водно охлаждане. Четири степенна турбо трансмисия осигурява една от най-високите мощности в този клас.

По отношение на хидравличната система при 8085 ZTS тя е обновена и подобрена, за да осигурява впечатляващите 300 бара оперативно налягане. Хидравличният блок се захранва от чувствителна към натоварването, помпена система, която балансира оптимално потока и налягането, за да подобри допълнително производителността.

Осигурявайки повече мощност и по-голям въртящ с момент при по-ниски обороти, при тестовете в реални условия, двигателят с директно впръскване на 8085 ZTS показва с до 2 л/час по-нисък разход на гориво.

Автоматичният режим на покой допринася за допълнително намаляване на консумацията на гориво, чрез намаляването на оборотите на двигателя, когато машината не се използва.

8085 ZTS копае на максимална дълбочина от 4214 мм, а максималната височина на изсипване е 4703 мм.

Отработени емисии
Въвеждането на Европейските стандарти, регламентиращи отделянето на вредна газове от двигателите на строителните и селскостопанските машини е непрекъснат процес, с който производителите и търговците на оборудване трябва да се съобразяват. Етап IIIB от Директивата за отработените газове вече е факт и естествено трябва да има плавен преход към новите изисквания.

Багерът CAT 336E е една от първите машини на Caterpillar, която отговаря на изискванията на стандартите Етап IIIB и Tier 4. Моделът също покрива изискванията за безопасност и допустими нива на шум, както и ISO-стандартите за видимост. 336E е оборудван с нови огледала и има възможност за монтиране на камера.

Повишеното хидравлично налягане в повдигащата система, заедно с подобрената цялостна стабилност на машината, дават като резултат увеличаване на повдигащия капацитет, което позволява CAT 336E да работи по-продуктивно при редица приложения като полагането на тръби и други инфраструктурни рабти.

За да се осигури конструктивно по-големия повдигащ капацитет, багерът има подсилена стрела, копаещо рамо и куплунг за работното приспособление. Конструкцията на този работен блок позволява багерът да се конфигурира за оптимална производителност в редица приложения, включително големи по обем изкопни работи и разрушаване с хидравличен къртач.

Новата главна хидравлична клапа и интегрираната регенерационна клапа в хидравличната система на стрелата (за улавяне и рециклиране на неупотребената енергия) също допринасят значително за икономичнара работа на машината.

Намалени оперативни разходи
Doosan представи на пазара три нови багера – 24-тонния DX235LCR с верижно шаси и с намален радиус на завъртане, 38-тонния верижен багер DX380LC и 71,5-тонния Doosan DX700LC.

Моделът DX235LCR е разработен с идеята да посрещне постоянно увеличаващото се търсене на багери с намален радиус на завиване за работа покрай сгради и в ограничени пространства. Интересът към такива машини се засилва както в гражданското строителство, така и в пътни, железопътни и инфраструктурни проекти.

От компанията твърдят, че DX235LCR има диаметър на завиване от само четири метра, като завъртането на задната част над шасито е 85 мм при широчина на ходовата част от 800мм. Благодарение на новия дизайн с намален радиус при завой изнасянето на задната част е намалено с 1070 мм.

Сферата на приложение на верижния багер DX380LC обхваща както големи строителни проекти за земни работи и оформяне на строителни терени, така и изграждане и обновяване на пътища и магистрали, а също така и кариерното и минното дело.

Издълженото тяло на машината (LC- long carriage), чиито дизайн е взаимстван от по-големия модел DX420LC, осигурява забележителна стабилност и безопасност при всички приложения, включително повдигане на тежки материали на значителни височини.

DX380LC се задвижва от 6-цилиндров common-rail турбо дизелов двигател Doosan DL08, осигуряващ 202 kW (275 к.с.) при максимална скорост на въртене 1900 об./мин. Багерът има оперативно тегло от 37,9 тона. Подобно на моделът DX340LC, той се предлага с три стрели с различна дължина.

DX700LC е най-големият модел в гамата верижни багери на Doosan. Той е разработен и произведен с идеята да отговори на нуждите на добивната индустрия, както и инфрастуктурните проекти от голям мащаб. Издълженото тяло, в комбинация с носещото шаси с максимална ширина от 4000 мм, предлагат оптимална стабилност и безопасност при всякакъв вид изкопни дейности, както и при повдигане и товарене.

Детайлно планиране
Hyundai представи наскоро пълната гама багери Серия 9, включваща колесни и верижни модели от 1,6 до 52 тона. От компанията твърдят, че това е резултат от страгическо планиране, детайлно разработване и задълбочено тестване, за да се опитат да създадат нови стандарти, по отношение на удовлетворението на оператора при работа. Според Hyundai всеки детайл и работен компонент от системите на багера е анализиран цялостно и в различна перспективи, като е оценен от гледна точка на въздействието му върху механичното поведние и функционалността на машината. В анализът е включено също нивото на комфорт на оператора, както и издръжливостта и надеждността на ситемите и механизмите.

Операторите може да регулират и определят работата на машината, както и параметрите на комфорт в кабината, в зависимост от личните им нужди и предпочитания. Една от новите характеристики на моделите от серията е 7-инчовия пълноцветен дисплей, инсталиран пред RH конзолата. Той позволява във всеки един момент да се проверяват всички критични системи спомощта на лесни за разчитане индикатори. Камерата за задно виждане е включена като стандарт в моделите. Тя гарантира подобрена безопасност и улеснена работа в ограничени пространства.

Детайлите по отношение на сервизирането на машината също са отработени – достъпът до филтрите, фитингите и маркучите е директно от нивото на земята; всички сервизни точки предлагат щироко отваряне на капаците за максимална достъпност.

Hi-mate, системата за дистаниционен мениджмънт на собствеността, позволява операторите и обслужващият персонал да имат достъп до основната информация за диагностика на машината от всеки компютър с достъп до интернет. Потребителите могат да определят точно местоположението на машината с помощта на цифровите карти и да определят граници на работната зона.

Hi-mate спестява време и пари както за потребителя, така и за търговеца чрез насърчаване на превантивната поддръжка и намаляване на времето, в което машината е в престой.

За да се постигне оптимална точност, Hyundai преработи хидравличната система на багерите от 9-а серия. С новите характеристики се цели осигуряване на оператора на по-добър усет към машината и съответно подобрена управляемост. Подобреният контрол на потока на помпата намалява потока когато уредите за управление не са били използвани с цел намаляване разхода на гориво. Подобрена е също контролната клапа, която е проектирана да осигури прецизиран хидравличен поток в зависимост от приложението.

Новата кабина е разработена да предложи повече място, подобрена видимост и операторски комфорт. Особено внимание е обърното на семплия, просторен и удобен интериор с много добра видимост към заобикалящата среда и работната зона.

Увеличена мощност
На пазара вече се предлага новият багер на Komatsu, верижният модел РС190-8, който предлага със седем процента увеличена мощност, в сравнение с предходните модели от класа до 20 тона. Разработената по нов проект 20 см по-дълга монострела, в комбинация с максималния капацитет на кофата от 1.14 куб.м спомага значително за подобряване на работните параметри и общата ефикасност. За по-голяма универсалност и гъвкавост на приложенията, повдигащият капацитет също е увеличен с повече от един тон в сравнение с предходния модел РС180-7.

Изборът между пет основни работни режима позволява на оператора да оптимизира представянето на машината, съобразно с изпълняваната задача, независимо от конфигурацията и функцията с която се използва багера. Режим „икономичен” например дава много стабилно поведение при оформяне на терени или изкопи в несвързани почви, с най-добрия баланс между производителност и консумация на гориво.

От друга страна, когато е необходима много голяма мощност – например при преместване на големи земни маси, режимът „мощен” дава оптималните резултати.

Турската компания Hidromek планува през следващите няколко години да наблегне на производството на малки (15-тонен клас) и големи (45-50 тона) хидравлични верижни багери. Чрез използването на компоненти от водещи световни производители и собствен дизайн от компанията се надяват да успеят да удовлетворят високите изисквания на клиентите.

След получаването на сертификата ISO 9001-2000 Hidromek установи своя търговски и сервизен център в Барселона, Испания, за да улесни работата с клиентите от Европа. Само в Испания компанията има 26 дилъра. Продажбената мрежа в момента се разширява към Португалия и Франция. Hidromek изнася товарачи и багери в над 50 страни на пет континента. Компанията наскоро разшири предлаганата гама от хидравлични багери, добавяйки колесните модели НМК140W и НМК200W, верижните НМ370LC и НМ220LC, както и моделът НМ220LC с удължена стрела за оптимална работа при разрушителни дейности.

Новите инженерни решения по отношение на организацията на кабината на опеаратора и контролната система целят достигане на оптимални условия за работа за максимална производителност и ефективност на работните цикли. Кабината е просторна и ориентирана към ергономичност, чрез редица подобрения, ресултат от дългогодишната работа н инженерите на компанията в тази насока.

От компанията обобщават, че благодарение на внимателно подбраните японски и европейски основни компоненти, в комбинация с класическата за Hidromek стабилна стоманена конструкция машините се характеризират с устойчивост и надеждност при работа в тежките условия на строителния обект. Контролната система AECS, която предлага многоезично меню е проектирана да позволява оптимизиране на основните работни параметри – мощност, скорост и разход, по максимално улеснен и не натоварващ допълнително оператора начин.