Прободните триониПрободните триони са универсални инструменти с многостранно приложение, задължителни в инвентара на всяка работилница. Благодарение на сравнително компактното си тяло и голямата маневреност, те могат да се справят със задачи, които биха затруднили другите видове електрически триони - особено когато става въпрос за изрязване на криви линии или сложни форми по шаблон. Предлагаме ви поглед към възможностите на тези незаменими инструменти, както и някои важни фактори при избора на подходящ модел.
Също както повечето електрически триони, и прободните са усъвършенствана версия на ръчен инструмент. Традиционните прободни триони са дърводелски инструмент, представляващ дървена дръжка, в която е вмъкнато малко тънко острие. С подобно оръдие на труда са изработени първите пъзели, които тогава (през 1760г.) били изцяло дървени. Затова на много от романските езици, пъзелите са кръстени на този вид трион (jigsaw puzzels). Днес под термина прободен трион се разбира сложна машина, включваща електрически мотор и възвратно движещо се острие, запазило стройната форма на прадядо си.
Една добра идея
Първият съвременен електрически прободен трион е създаден през 1946, когато на Алберт Кауфман, инженер в швейцарската компания Scintilla AG с акционерно участие на Bosch, му хрумва странната идеята да замени иглата на шевната машина на съпругата си със зъбчато острие. По този начин той успява да изреже сложни криви в дървени повърхности. По това време Scintilla AG произвеждала основно магнитно-електрически машини, но още година след изобретението на Кауфман започва да продава електрически прободни триони под името “Lesto” - от латински “маневрен, лесен за управление”. Седем години по-късно Scintilla AG е окончателно закупена от Bosch, а останалото е история. Днес, според данни на производителите, прободните триони са сред най-продаваните инструменти в света, наред с отвертките, бормашините и машините за шлифоване.
Важни характеристики
Повече от 60 години след изобретяването си, електрическите прободни триони се предлагат в разнообразни модификации според целите и материалите, за които се използват. С тях могат да се реже метал, пластмаса, шперплат, кожа, но най-вече се използват за рязане на дърво в мебелната промишленост и интериора, както и в строителството и пластичните изкуства. С годините тези инструменти се усъвършенстват, за да са все по-ефективни и достъпни, леки и балансирани, а употребата им - лесна и безопасна.
Захващане
Съществена особеност на корпуса на трионите е възможността за различен тип захващане. Най-разпространените стандартни видове захващане са D-образното (D-handled) с дръжка на върха на машината и корпусното (barrel-grip), при който едната ръка ръководи триона, а другата го придържа за корпуса.
D-образната дръжка е предпочитана в Съединените Щати поради по-голямата стабилност на инструмента. Като нейн недостатък може да се посочи, че маневреността на трионите с такъв захват е сравнително по-малка. Именно поради по-голямата прецизност при рязане, необходима при криви и детайли, захващането за корпуса е по-популярният избор в Европа. При някои по-големи модели обаче, този начин за направляване на триона може да се окаже труден.
Третият, макар и по-малко разпространен вариант представлява междинно решение между саблен и прободен трион. При него острието е успоредно на корпуса и захващането е за цялото тяло на инструмента. Този модел е идеален за ремонти, тъй като позволява по-удобна употреба при вертикални повърхности и острието достига до места, до които повечето други триони не могат. Основният му минус е, че опорната площ е по-малка и от там рязането е по-нестабилно.
Захранване
Повечето производители разделят продукцията в сегмента според това дали се захранва от електрическата мрежа или е с презареждащи се батерии. Основните разлики между двата варианта са в мощността и маневреността.
Класическите кабелни прободни триони са сравнително по-мощни, като дълбочината на среза може да достигне до 160мм за дърво, 20мм за алуминий и 12мм за нелегирана стомана. Затова пък този тип триони са ограничени от кабела и необходимостта от захранване. Моделите им се произвеждат със всички видове захват.
Безкабелните триони се захранват с батерии, разположени в задната част на корпуса. Въпреки че най-общо са по-малко мощни от кабелните триони, те са незаменими за динамична работа и изрязване на криви без притеснения за кабели и източник на електричество. Стандартно, захващането им е с D-образна дръжка.
Пневматичното захранване на прободни триони е сравнително нова концепция. При него инструментът е свързан към компресор, който му позволява да реже със същата мощност като кабелните триони. Захващането е корпусно и въздухът се подава чрез спусък от долната страна на триона. Основното предимство на захранването с нагнетен въздух е отсъствието на електрически кабел, което позволява безопасна употреба в мокри или влажни помещения.
Ход на острието
Начинът на спускане на острието може да бъде решаващо за лекотата, качеството и бързината на работа. Докато прободните триони от по-нисък клас разчитат на линейно вдигане и спускане на острието, вече почти всички полу-професионални и професионални триони разчитат и на махаловидно движение, което може да се изключва според вида на материала. При него острието замахва към работната повърхност, когато се забива, разрязвайки я по-бързо и агресивно и се отдръпва откъм страната на среза, което предотвратява разкъсване на ръбовете. По този начин се увеличават скоростта и качеството на рязане, като се забавя износването на острието. Тъй като за различните материали са подходящи различни видове махове - по-големи и по-бързи за порьозни материали и по-малки и по-бавни за плътни, моделите от по-висок клас предлагат степени за регулирането им.
Регулиране на скоростта
Наред с хода на острието, възможността за регулиране на скоростта на рязане е другата определяща характеристика при избор на прободен трион. При някои триони, скоростта на острието (броят пробождания за минута) може да се регулира чрез спусък и скоростта се увеличава според силата на натиск върху спусъка. Дълбоки срезове в материали като дървения позволяват по-висока скорост, докато при стомана, пластмаса или други по-крехки материали се изисква по-ниска скорост.
Смяна на остриетата
Една от функциите, която може да улесни употребата на триона, е технологията за смяна на остриетата. Тъй като за различните материали са подходящи различни ножчета, смяната им е трябва да е бърза и лесна. Докато някога за това изискват специални инструменти, то днес водещите производители предлагат системи за отключване на острието само с натискане на разположен в корпуса ключ. Тази функция е особено ценна при нагорещени от работа или счупени остриета.
Водачи на острието
Водачите укрепват острието, като го предпазват от движение назад или настрани, изкривяване или счупване, особено при рязане на плътни материали. Освен че предпазват острието, те намаляват трептенето му и така предотвратяват разкъсвания на обработвания материал. Рамото, за което са монтирани водачите, е също и движещият острието елемент при махаловидно движение.
База на прободния трион
Базата е основната опора на триона в работна позиция, затова трябва да е достатъчно плътна и твърда, за да не се огъне или изкриви. Някои модели предлагат възможност за накланяне на базата в двете посоки под ъгъл до 45’ спрямо равнината на материала, така че да се изпълнят наклонени срезове.
Остриета
Остриетата са също толкова важни за удобството на работа и качеството на крайния резултат, колкото и самите прободни триони. Работата им зависи от материала, формата и размерите на тялото и зъбците. Остриетата могат да бъдат универсални или специализирани за определен материал. Най-добрият подход при избора им е да се използва набор за често обработвани материали като пресовани дървесни частици, твърдо дърво и метал.
Една от важните характеристики на остриетата е броят зъбци на сантиметър - при повечето остриета за дърво те са около 10, докато при остриетата за стомана достигат 28-30. Най-общо, колкото по-малко са зъбците, с толкова по-висока скорост се реже. По-малко зъбци при по-ниски скорости е лоша комбинация, тъй като води до груб срез.
Друг важен момент при избора е дължината на зъбците. Следва се правилото, че при всеки момент от рязането материалът трябва да контактува с поне 3 зъба, така че колкото по-тънък материал ще се реже, толкова по-фини трябва да са зъбците.
Материалът, от който е изработено острието, се подбира според обработвания материал. Повечето остриета са изработени от легирана стомана и са подходящи за рязане на дърво, но не се препоръчват за метали - за рязане на стомана се изработват би-метални остриета. При тях зъбците са от подсилена стомана за по-голяма твърдост, а тялото е от по-меката легирана стомана, която му позволява да се огъва при натоварване и да не се чупи.
Не на последно място, трябва да се има предвид и формата на острието, определящо начина по който то се захваща към тялото на прободния трион. Някои триони могат да работят само с Т-образни остриета, други - само с „стандартни”, в които са перфорирани отвори за закрепяне. Много от предлаганите на пазара модели са универсални и работят и с двата вида.
Аксесоари
Производителите на електрически инструменти разработват допълнителни елементи, които да улеснят работата и да подобрят качеството на резултата. Аксесоари като обезвъздушителите са важни не само за удобството, но и за безопасността и хигиената на работа, затова не трябва да се пренебрегват.
Приставки на базата
Много от моделите имат гладко пластмасово покритие на металната база, за да предотвратят увреждане на повърхността при по-меки или крехки материали. Друга полезна приставка е тази против разкъсване на ръбовете на среза, най-вече за обработка на дърво. Тя е направена от пластмаса и се прикрепя към базата, така че да укрепи дървените фибри в близост до острието и да не им позволи да се разнищят.
Прахоулавяне
Отстраняването на праха и излишните частици е важно за видимостта при работа, а оттам и за качеството на среза. Повечето производители на прободни триони имат развити серии за прахоулавящи машини, които работят заедно с цялата гама от електрически инструменти. При тях острието е обгърнато от прозрачна приставка, която засмуква частиците по прикачен към задната страна на инструмента маркуч. Трионите от висок клас имат и вградени обезпрашители, които отстраняват частиците в насочена към работната повърхност въздушна струя.
Водачи на среза
При изпълнението както на криви така и на прави срезове, свободната ръка често е нестабилна и крайният резултат е несъвършен. Затова в помощ се предлагат водачи за постигане на спокойна и равномерна форма. Те се монтират към базата на триона и спомагат за идеално прав срез или пък идеална окръжност. Водещите компании предлагат дори сглобяеми мини-бази с поставки за изрязваните плоскости и водещо рамо, което може да се застопорява или ротира под ъгъл спрямо ръба на плоскостта.
Стационарна маса
Стационарните маси идват на помощ при изработка на различни шаблонни форми и сложни орнаменти или най-общо, когато ръцете ви трябва да са свободни за придвижване на обработвания елемент. Те представляват сравнително малки плоскости с отвор, които се прикрепят към носещ плот. Прободният трион се монтира към тях, така че да е неподвижен и при рязане острието да попада в отвора. Монтиран от долната страна на масичката („с главата надолу”), трионът предоставя пълна видимост на работната повърхност. 14/11/2011 |