ЕЛ МЕДИА - направление СЕЛСКО СТОПАНСТВО ЕЛ МЕДИА - направление ЕНЕРГИЯ
ЕЛ МЕДИА - направление ИНДУСТРИЯ

ИНФРАБИЛД - Строители списание за инфраструктурно строителствогодина V, брой 5, септември 2011

Телескопичните повдигачи

скрита мощ в компактна опаковка

Телескопичните повдигачи

Производителите сякаш постоянно преоткриват огромния потенциал на малките телескопични кранове - повдигачи. Много от производствените линии се бяха обърнали към многофункционалните кранове, индустриалните кранове на платформа и мостовите кранове, в опит да се ограничи преносът на материал и престоят му във въздуха. В последно време обаче, в много промишлени обекти и складове се преоткрива, че за някои задачи мобилният кран - повдигач е най-сигурната и ефективна техника. Особено силна е тази тенденция в Италия и САЩ, където този вид оборудване винаги е печелело широка популярност. С какво телескопичните повдигачи привличат привърженици?

Предимства на телескопичните повдигачи
На първо място, много често този тип кранове са необходимият избор в гъстонаселената урбанизирана среда. С компактността и маневреността си, този тип машини е и идеалният помощник за работа в градските малки и средни производствени линии, с ограниченото им пространство и ниска светла височина, при които използването на традиционните тежкотоварни кранове е физически невъзможно или икономически нерентабилно. Дори и в извънградски условия и неограничени за работа пространства, ако в последните години производителите използваха многотеренните кранове като универсалната машина за пренасяне на товари, то днес икономиката им припомни удобството и ефективността на компактните машини.

Телескопичните повдигачи са без съмнение едни от най-полезните вътрешнозаводски машини в сектори като строителството, транспорта и машиностроенето. Те са особено полезни при пренос на товари до по-труднодостъпни места, до които другите кранове не могат да достигнат, като например при тежки строителни елементи, тежки пратки или при повдигане и пренасяне на машинни части до мястото на монтаж. Тези кранове пестят време и улесняват придвижването на тежки и обемни товари, като избягват необходимостта за разтоварване на оборудването върху плъзгачи, които да се теглят или бутат към следващия пункт за обработка и монтаж. Повдигачите са особено ефективни в строителството на малки обекти с неголяма височина, където могат да повишат многократно производителността на цената на намалени разходи, в сравнение с по-големите си събратя - например за пренос на строителни материали, при инсталиране на окачени фасади и при ниско панелно строителство. Много от моделите позволяват работа на стрелата с различни приложения, които превръщат повдигача в многофункционална машина.

Предимствата на телескопичните повдигачи, както и все по-високите изисквания за безопасност, въведени и с влязлата вече в сила директива за машините 2006/42/EC на Европейската комисия, подтикват производители и клиенти да заложат на по-компактните, безопасни алтернативи на класическите многофункционални тежки кранове. Ето защо, пазарът предлага все по-голямо разнообразие от модели, което се регистрира и на традиционното, провело се в Мюнхен изложение bauma.

Нови приложения в сегмента
Нарастващото търсене в нишата на компактните индустриални кранове доведе до създаването на поредица нови модели на големи производители на като Maeda, Caterpillar, Bobcat и немския гигант Sennebogen, както и Terex Group в лицето на марката им Genie.

Maeda илюстрира тази тенденция с двата си най-големи верижни крана - наскоро представеният LC1385C с капацитет от 6 тона и 4,9-тонния LC785B. И двата крана могат да пренасят товари до 2t., докато по-малкият 4,5-тонен LC383-5B има максимален капацитет от 2,93t и може да пренася товари до тон и половина. Гумените вериги и възможността за максимално доближаване до товара, в съчетание с компактните размери на машината, минималното завъртане на задната част и опцията „searcher hook” я правят универсална и гъвкава при ограничени пространства, където няма възможност за работа със стабилизатори. LC383-5B разполага с 8,7-метрова 4-секционна телескопична стрела и отворена, но покрита операторска кабина.

LC785B е с повишена товароподемност и работна зона. В машината са внедрени множество нововъведения, като камерата за задно виждане, която разширява възможностите на машината и опростяват експлоатацията. Работната зона на крана е 16,1m, която нараства до 22m с използването на допълнително рамо на стрелата.

LC1385 е най-новият и най-голям до момента телескопичен кран за пренасяне на товари на компанията, с дължина на стрелата 16,26m. Стрелата може да се бъде ротационна с ъгъл на завъртане между 0° и 60° и постига максимална работна височина от 16,7m (22m с допълнителна подвижна стрела). Моделът е оборудван с камера за задно виждане и има минимален радиус при завъртане на опашката, в съчетание с вградена система за безопасност за спокойна работа.

Caterpillar също представи на изложението bauma в Мюнхен новия си телескопичен повдигач с вилица TH417. Машината е с капацитет на повдигане 4t и работен обхват от 17m. Задвижването е осигурено от турбо-двигателя CAT C4.4, произвеждащ енергия от 74,5kW/h механиката на повдигача включва система против подхлъзване, благодарение на която операторът може да се съсредоточи в пренасянето на товара на всякакви терени. Дългият живот и функционалното ползване на машината са подсигурени от 4-степенна синхронизирана скоростна кутия. Вградената в новия модел повдигачи на CAT чувствителна към товара хидравлика адаптира машината усилията при повдигане.

Нова характеристика на TH417 е по-широката кабина. Благодарение на увеличената площ на прозорците, от вътрешността се открива пълна видимост на 360°. Разположението на панела за управление и електро-хидравличния джойстик улесняват работата на оператора, а бутонът за прекъсване на трансмисията, разположен върху джойстика, му позволява да пренасочи мощта на двигателя към стрелата за по-бърза работа. Стандартното оборудване включва още арматурно табло с LCD дисплей и вграден код за запалване на двигателя, предназначен да намали риска от кражба или неоторизирано ползване.

Bobcat направи дебют на четири нови модела ротационни телескопични повдигача на изложението в Мюнхен. Най-малкият TR35160 е с максимална работна височина от 15,7m и три-секционна стрела, а по-големите модели TR45190 и TR50210 и TR40250 са с четири-секционни стрели и работна височина съответно 18,7, 20,5 и 24,5m. И четирите модела повдигачи могат да се използват с различните работни глави на Bobcat - платформи за височинна работа, кранова стрела, ножици, кофи или вилици за пренасяне на строителни блокчета и други материали - така че всяка от тях може да изпълнява фунцкиите на поне три машини - височинна платформа, телескопичен повдигач и кран.

TR35160 може да се ротира до 400°, докато останалите три модела могат да извършват непрекъснато завъртане на 360° в двете посоки. Машините се настройват бързо и са проектирани за висока стабилност при повдигане на тежки товари вертикално към покривна конструкция или хоризонтално към повдигната работна площадка. Най-малкият модел TR5160 има максимална товароподемност от 2т и работен обсег от 13,35m, като може да повдига товари до 15,7m с използване на хидравличните стабилизатори. Сред множеството му допълнителни екстри са дистанционно управление и управление с двоен джойстик, подобно на крановете. Въпреки, че не е най-големият от четирите модела, TR50210 предлага най-голям капацитет за повдигане на товари - до 5t. Моделът с най-голяма дължина на стрелата, TR40250, има товароподемност от 4т. и максимален работен обхват от 13m.

Genie лансира през тази година два нови 4-тонни ротационни телескопични повдигача, представени от фирмата на bauma 2010 като идеални за търговията под наем - 15,4-метровият GTH 4016 SR и 17,5-метровият GTH 4018 SR.

Моделът GTH 4016 SR достига максимална височина на повдигане от 15,42m, максимален капацитет на повдигане от 4t и може да повдигне и пренесе впечатляващите 700kg с хоризонтален обсег от 13,35m. По-големият GTH 4018 SR има максимална работна височина от 17,54m, капацитет на повдигане 4t и може да повдигне до 500kg на максимално разстояние от 15,53m. С отличния си капацитет и хоризонтален обсег, двата модела могат да се приложат при разнообразни задачи и да повдигат значителни товари като стомана, каменни блокове и зидарийни тела от различни материали. Възможността за добавяне на приставки според вида на извършваната работа предоставя широк избор и прави машините икономически изгодни.

Системата за стабилност за намаляване на сътресенията при работа със стрелата чрез хидравличен акумулатор е стандартна за телескопичните машини на Genie. Те са оборудвани и с 3 степени на управление - на предните колела, на лебедката и координирано управление. Мощният 74-киловатов двигател Perkins увеличава маневреността им на неравен терен.

Sennebogen представи новия си модел Sennebogen 310, обединяващ в едно функциите на телескопичен повдигач и колесен товарач. С тегло от 19,5t, максималният му капацитет за повдигане на товари е 10t, а максималната работна височина - 9,3m. Отличителна черта на модела сред сходните в класа е луксозната подвижна кабина, която може да се издигне до височина от 5m. Хидравличната система за бърза смяна на приложенията е с плоча за смяна с увеличена широчина, която позволява разнообразни приставки като кофи, вилици и височинни работни платформи. Високата степен на универсалност на машината я прави подходяща за рециклиращата промишленост, работа с компост и биомаса, за пристанища и складове, както и в сферата на селското стопанство.

Телескопичната стрела е пригодена за зареждане на тежкотоварни строителни машини и при всякакви дейности, свързани с товарене и разтоварване на палетизирани стоки. Новата функционална кабина MULTICAB се съсредоточава върху удобството на оператора. Зрителното поле е увеличено чрез допълнителен прозорец в долната челна част на кабината, а значително по-големият интериор предоставя и по-удобно поле за работа. Ново удобство е и плъзгащият се прозорец на вратата. Всички контролни елементи са разположени ергономично и позволяват улеснено и олекотено управление. Компактният дизайн на машината предоставя гъвкаво и маневрено движение, дори и при ниски светли височини и ограничени складови пространства.


Тежката артилерия на телескопични кранове
Немската компания Sennebogen представи на изложението bauma широка гама от икономични телескопични кранове с гъвкаво приложение. С подвижна или верижна база, моделите 613, 643 и 673 предлагат стабилна и надеждна помощ в строителството и промишлеността. Те надграждат популярния 608, които направи премиерата си на bauma 2007 и впечатли публиката с капацитет на повдигане от 8t, 20-метрова стрела, радиус на завъртане под 2m и кабина, която може да се издига до 4m.

Новият верижен повдигач, модел 673, беше представен за пръв път тази година. Той вдига летвата на предходния модел с впечатляваща товароносимост от 70t с обхват 360° и дължина на стрелата 42m. Това го отличава сред останалите 60-тонни модели и поставя напред както по големина на стрелата, така и на товара. В съзвучие с телескопичната стрела между 9 и 16m, машината може да повдига товари на височина до 56m и е с работен обхват до 48m. Желаната дължина на стрелата може да се достигне бързо с новата моно-цилиндрична телескопична система на компанията.

Телескопичните кранове на Sennebogen са предназначени за големи товари и тежки условия на работа. Новият Sennebogen 673 R е предназначен за повдигане, транспортиране и позициониране на товара в необходимата позиция с висока степен на точност. Въртящото се верижно шаси с широрочина 800mm гарантира максимална маневреност и в ограничени пространства. Моделът предоставя висока степен на стабилност, благодарение на контактната си площ от 5,3m.