Ние вярваме, че предстоят по-добри дни в нашия браншРазговор с инж. Тодор Стефанов, Управител на фирма КселексГ-н Стефанов, бихте ли представили на читателите на списание ИНФРАСТРУКТУРНО СТРОИТЕЛСТВО фирма Кселекс?
Фирмата е на пазара от около 15 години и през това време се занимаваме единствено с внос на машини и съоръжения за пречиствателни станции. Предлагаме богата гама от продукти, това са: решетки, помпи, миксери и други, тясно специализирани за пречиствателни станции. Имаме изключителни права за внос в страната, предоставени от известни европейски производители. Техният ангажимент се изразява и в осигуряването на техническа информация, консултации, доставка на резервни части, шеф-монтаж. Ето и имената на оказалите ни доверие: Sulzer /ABS/, COSME, MEVA, Seepex, Dreno, Probig, Kubicek.
Междувременно направихме контакти с още производители, за да предложим на нашите клиенти комплексно оборудване за предстоящите проекти, например устройства за постваруване, UV- стерилизация.
Разкажете повече за някои от последните продукти, които предлагате на нашия пазар. С какво се отличават и какви приложения имат?
За пример ще дам потопяемите помпи на ABS. Това са първите и единствени засега помпи в света с клас на ефективност на двигателя IE 3. Загубите в двигателя са толкова малки, че помпите могат да работят на “сухо” без охладителен кожух. Двойно челно уплътнение предпазва двигателя от водата.
Не мога да не спомена уникалните турбокомпресори от серия HST. При тях работната турбина лагерува на магнитни лагери. С това става възможно постигането на изключително големи скорости на въртене и прецизно регулиране на подавания въздух при минимални вътрешни загуби. Първоначалната инвестиция се изплаща в рамките на 3-4 години в резултат на по-ниската консумация на електрическа енергия.
Като интегрална част от концерна ЗУЛЦЕР ABS предлага комплексно оборудване за пречиствателни станции, включващо всички видове помпи, миксери, аерационни системи.
Освен това, представляваме и фирма Seepex и предлагаме тяхно патентовано решение за демонтаж на помпата, чрез което се съкращава както времето за ремонт, така и мястото, необходимо за това. При досегашните стандартни помпи от този тип се налага изваждане на целия статор, при което трябва да се предвиди допълнително разстояние за демонтаж на помпата.
UV-стерилизирането на отпадните води е съвременен подход за обеззаразяване и ще намира по-широко приложение. Повече за това – в някой от следващите ви броеве.
Какви са очакванията Ви за развитието на водния сектор?
Ние вярваме, че предстоят по-добри дни в нашия бранш, защото, ако трябва да сме откровени, през изминалите една-две години обстановката не беше никак добра. Не се изпълняваха почти никакви проекти. Надяваме се на по-добро развитие и проекти през бъдещите години, докато изпълним изискванията на Европейския съюз за изграждане на пречиствателни станции за отпадъчни води във всички населени места.
Какви съществени проблеми при решаването на тази задача виждате Вие?
Най – големият проблем се състои в това, че строителните фирми изграждат и предават за експлоатация пречиствателните станции като заобикалят въпроса за енергоемкостта и разходите за ремонт и поддръжка. А те са значително перо, всъщност основното, което определя таксите, събирани от гражданите.
Големият обем работа поражда напрежение при всички участници в процеса и от това се възползват псевдопроектанти, които нямат никакъв опит и знания. Срещали сме смехотоворни проекти и ако те не бъдат спрени от компетентни контролиращи органи ще видим построени съоръжения, които са абсолютно безполезни.
Най-важното е тръжните процедури да осигурят предимство на предложенията с по-нисък разход на електрическа енергия и високо качество на материалите. 21/08/2012 |