ЕЛ МЕДИА - направление СЕЛСКО СТОПАНСТВО ЕЛ МЕДИА - направление ЕНЕРГИЯ
ЕЛ МЕДИА - направление ИНДУСТРИЯ

ИНФРАБИЛД - Строители списание за инфраструктурно строителствогодина VI, брой 5, 2012

Разчитам строителите да следят за качеството на работата и поетите ангажименти

Разговор с инж. Лазар Лазаров, Председател на УС на Агенция “Пътна инфраструктура”

Разчитам строителите да следят за качеството на работата и поетите ангажименти

Инж. Лазаров, Лот 2 и Лот 3 на АМ “Тракия” са вече в експлоатация. Бихте ли казали как върви строежът на Лот 4?
Доизграждането на магистрала “Тракия” е дългоочаквана мечта на българския народ. За мен, като пътен инженер, а и като гражданин, беше истинска радост стартирането на строителството през 2010 г. Разбира се, най-голямото удовлетворение от работата ни е, че през юли успяхме да пуснем за движение Лот 2 и Лот 3 – това са участъците между Стара и Нова Загора и от Нова Загора до Ямбол. По този начин магистралата се увеличи с близо 70 километра. Въпреки това, задачата не се счита за изпълнена, докато не свържем тези участъци и с изградения преди няколко години Лот 5 – от Карнобат до Бургас. На този етап всички усилия като административен капацитет за контрол и управление на този инфраструктурен обект сме насочили към успешното, бързо и качествено завършване на Лот 4 – от Ямбол до Карнобат.

В останалата част от Лот 4 работата върви интензивно. Срокът за изпълнение на договора е февруари 2013 г. Има вероятност обаче да отложим малко срока, а и договорът го позволява. Изпълнението на финалните, асфалтови работи, в зимни условия не се разрешава. Паднат ли температурите под 5оС, има ли сняг или вода върху основата, асфалт не се полага. Ако зимата е тежка е възможно тези работи да се отложат до настъпване на благоприятно за целта време, тъй като качественото изпълнение е най-важно. Това, разбира се, е хипотетично. Ако зимата е мека, строителят ще продължи да работи в темпото, което е наложил. За следващия туристически сезон 2013 г. магистралата ще е факт.

Завършването на АМ “Тракия” освен, че ще осигури по-бързото и комфортно придвижване, ще има и друг чисто икономически плюс. Тежкият трафик ще се концентрира по едно направление, което значително ще облекчи натоварването по останалите пътища. Това ще доведе и до намаляване на разходите за поддръжка на втори и трети клас пътища в региона.

Как върви изграждането на другите магистрали?
Строителството и на останалите магистрали върви по график. Амбицията е през 2013 г. да имаме завършени две магистрали – “Тракия” и “Марица”. На “Марица”, която се изпълнява по Оперативна програма „Транспорт”, се работи на Лот 1 и Лот 2 – от Оризово до Димитровград и от Димитровград до Харманли, където има и един изграден участък от 30 километра. Има напредък и при двата лота. С изграждането и на двете магистрали, поемайки трафика Изток-Запад, значително ще се облекчат останалите пътища.

Напредва и друг емблематичен участък – осемте километра от “Хемус” при гара Яна. След Околовръстния път на София този участък е на второ място по натоварен трафик и най-много преминаващи автомобили. Изграждането му и връзката, която ще прави при Околовръстното, значително ще разреши проблема с трафика. През пролетта на 2013 г. се очаква да бъде пуснат в експлоатация.

В другата част на магистралата изграждаме участъка Шумен-Белокопитово. Надявам се догодина да затворим целия участък, който свързва Русе-Шумен и Велико Търново-Шумен.

Магистрала “Струма” е друг ключов обект. На Лот 1 – Долна Диканя – Дупница, строителството напредва с добри темпове. На Лот 4 – Сандански – Кулата, който стартира през април, вече се изпълнява същинската работа по участъка. В момента тече процедурата за избор на изпълнител на Лот 2 Дупница – Благоевград, а Лот 3 Благоевград – Сандански, е планиран за следващия програмен период. Той е и най-тежък. Предвиждат се два тунела, единият с дължина 2 км, другият – 13 километра. Това е предизвикателство, което не ни плаши, а ни мотивира и съм сигурен, че ще се справим.

Какво е състоянието на съществуващата инфраструктура - съоръжения и пътни настилки?
Съоръженията са ни голяма болка. Дълги години са оставали на заден план и не са отделяни средства за тяхното поддържане. Такъв е случаят с трите големи виадукта на магистралите “Хемус” и “Тракия” – съоръженията на 61-ви и 67-ми километър на “Тракия” и “Бебреш” на АМ “Хемус”. Ремонтът на тези съоръжения е належащ. Не бива да се стига до състояние, в което да бъдат затваряни за авариен ремонт. Тогава загубите за икономиката от затваряне на пътя ще са много по-големи.

Продължаваме да работим за създаването на система за следене състоянието на съоръженията. Имаме вече изградена база данни, чисто оргнизационно и софтуерно трябва да се уредят процедурите. Искаме да направим и промяна в системата за поддържане. В момента текущият ремонт се извършва на база количествени показатели, т.е. има участък, който трябва да се ремонтира, възложителят възлага на конкретна фирма определена дейност и плаща по единични цени, оферирани от изпълнителя. Вече прилагаме нов подход, при който плащането е за ниво поддръжка на пътя, а не за конкретните дейности, които ще извършат. Системата е приложима за пътища в много добро експлоатационно състояние. Изпълнителят ще трябва да поддържа пътя през целия период в това състояние, за което ще получава съответното възнаграждение. Всяко ниво по-надолу, т. е. влошаване на състоянието на пътя, ще означава че фирмата-изпълнител не си върши качествено работата. В този случай Възложителят не само няма да плати, но е възможно да има финансови санкции за несвършената работа. С акумулираните средства от глоби, ако такива бъдат наложени, ще се извършат необходимите ремонти. Тази система досега не е практикувана в България. За пръв път ще я приложим при магистрала “Люлин”, както и за новоизградените участъци на АМ “Тракия”.

Какви съвременни технологии и материали се влагат и в нашите пътища вече?
В световен план строителните технологии и материали постоянно се развиват. Прилагаме ги успешно и в нашето строителство. За пример ще дам студеното рециклиране, което масово навлиза и в нашата практика. То е доста икономично като технология и се утвърждава с добри темпове. Прилагането му носи позитиви и от екологична гледна точка, а и се спестява от добива на материал. Известен опит имаме и с топлото рециклиране, но методът не е много подходящ за нашите настилки.

По отношение технологиите за ремонт, успешно се прилага т. нар. печ-матик, който е за изкърпване на локални дефекти, също така и други иновативни методи за запълване на пукнатини под налягане.

Тънките покрития, които се полагат за подобряване на сцеплението, също са добро решение. Например това са покрития на база кисели скали – андезит, диабаз и др., които при определена фракция в комбинация с полимермодифициран битум позволяват да се полагат много тънко. Навлизат и полимери, които многократно подобряват характеристиките на битума. За нашата страна, където температурните амплитуди са много големи и малко материали могат да издържат подобни температурни въздействия, полимермодифицираният битум е с много добро поведение. Неслучайно го влагаме и в строителството на новите магистрали.

Кои ще са ключовите проекти през следващия програмен период 2014-2020 г.? И в този ред на мисли, как бихте коментирали отношенията между възложител и фирмите, отговорни за изпълнението?
Един от ключовите проекти за следващия програмен период е Лот 3 на “Струма”, който задължително трябва да бъде завършен, както и проектите за изграждането на участъка от Ябланица до Шумен на АМ “Хемус”; също и скоростните пътища Русе-Велико Търново и Русе-Шумен. За този период е предвиден и тунелът под Шипка.

Що се касае до работата с фирмите-изпълнители, както във всеки бизнес, така и тук, има коректни и не чак толкова коректни партньори. Нашият бранш е много специализиран и ние, като възложител, много разчитаме на партньорското отношение. Обемът на работа, който в момента се изпълнява, е много голям, а администрацията намалява непрекъснато. Апелирам към фирмите да работят съвестно и качествено. Строителните компании да следят и спазват качеството, сроковете и ангажиментите, които поемат.