Очаквам развитие за нашия бранш в няколко сектораРазговор с Кирил Деянов, Председател на Асоциацията на работещите по Алпийски способГ-н Деянов, бихте ли представили Асоциацията на работещите по Алпийски способ (АРАС)?
Асоциацията на работещите по алпийски способ е учредена през месец януари 2002 г. след предварителни консултации и разговори с представители на фирми, работещи от въже от цялата страна. Единодушно беше мнението, че е крайно време да се постигне уеднаквяване на начините за работа, както и критериите за безопасност. До 2001 г. фирмите работят по собствен метод и способ, ползвайки различни техники. След създаване на АРАС през 2002 г,. фирмите членки на асоциацията уеднаквяват техниките на обучение на персонала и регламентират безопасното ползване на този метод. За тази цел бяха изработени и приети от общо събрание двата основни документа на АРАС: "Ръководство за безопасна работа на височина по алпийски способ" и "Основни изисквания за квалификация на персонала, работещ по методите на Индустриалния Алпийски Способ". Тези два документа са съобразени изцяло с Европейските и Българските стандарти. Член на нашата асоциация може да бъде всяко лице, регистрирано по Търговския закон. Всички членове на АРАС подлежат на задължително атестиране.
Бихте ли запознали читателите на списание ИНФРАСТРУКТУРНО СТРОИТЕЛСТВО с новостите около дейността на асоциацията?
Понастоящем европейската директива 2001/45/ЕО, която се прилага в европейските страни от юли 2004 г., регламентира този вид дейност и налага задължението за адекватно обучение. Въпреки това директивата не уточнява въпроси, свързани със съдържанието и продължителността на обучението, нито с валидирането (признаването) на придобитите знания и умения. Именно това обстоятелство поражда необходимостта от хармонизиране на обучението и квалификацията на професионалистите, работещи чрез въжен достъп в европейските страни. За разрешаването на този проблем АРАС се включи в тристранен международен проект „Пренос на квалификацията Техник по въжен достъп – TSC – 2010-1-BG1-LEO05-03099”, финансиран от Европейския съюз чрез секторната програма „Леонардо да Винчи”. Партньорите от трите страни са България, Франция и Румъния.
Методът Алпийски способ е свързан с работа на височина и труднодостъпни места. В тази връзка, кои са основните изисквания към квалификацията на работещите по този метод?
В момента за практикуване на въжения достъп се приемат лица с разнородна квалификация (алпинист, спелеолог, квалификация, придобита в пожарна, полиция, армия и ПСС), което е в нарушение на изискванията в Наредба №7, раздел 6, гл. 5. Съгласно изискванията на същата наредба обучението трябва да бъде подходящо и специализирано. В момента в България такова обучение се предлага от АРАС. Но тъй като при формулировката на наредбата не е уточнено какво точно се разбира под “подходящо и специализирано обучение”, това дава възможност за спекулации и създава условия за упражняване на дейността от неквалифицирани кадри.
До 2000 г. набирането на работещите ставаше предимно от средите на практикуващите алпинизъм, спелеология, планинско спасяване, военни, полицаи и пожарникари. След 2000 г., във връзка с променената икономическа ситуация, към бранша се насочиха лица без всякаква квалификация, свързана с въжения достъп. Заниженият контрол от Главна Инспекция по Труда и съответните държавни органи създаде възможност фирмите да назначават служители без никаква квалификация. В резултат на активната позиция на АРАС след 2004 – 2010 г., обучение са преминали около 400 човека. Благодарение на това голяма част от работодателите все по-често започват да назначават хора с удостоверения за квалификация, издадени от АРАС.
Познавате отблизо сектора и имате дългогодишен опит. Какви са очакванията Ви за неговото развитие?
През последните години реализирането на нови инвестиционни проекти има положителен ефект върху развитието на въжения достъп. Този метод е използван в едни от най-мащабните проекти с национално значение. Въженият достъп се използва все по-често в сектори като енергетиката, телекомуникациите и инфраструктурното строителство. Имено в тази посока аз виждам развитието на нашия бранш. 21/08/2012 |