ЕЛ МЕДИА - направление СЕЛСКО СТОПАНСТВО ЕЛ МЕДИА - направление ЕНЕРГИЯ
ЕЛ МЕДИА - направление ИНДУСТРИЯ

ИНФРАБИЛД - Строители списание за инфраструктурно строителствогодина VI, брой 5, 2012

Полагаме усилия да привлечем високотехнологични компании

Разговор с инж. Даниел Панов, кмет на Община Велико Търново

Полагаме усилия да привлечем високотехнологични компании

Уважаеми г-н Панов, бихте ли представили някои от текущите проекти в града, които имат ключова роля за развитието на инфраструктурата?
Община Велико Търново има привилегията да бъде сред първите пет общини в България, които са с най-висока усвояемост на средства по европейски проекти пропорционално на броя на населението.

Наскоро приключи мащабен проект за цялостна реконструкция на всички градски паркове. Основно беше реконструирана и водната каскада в парк „Марно поле”. Реализацията на този проект доведе до осезаемо подобряване на градската среда и направи парковете много по-уютни както за нашите съграждани, така и за многобройните ни гости. В същото време парковете ни вече са подходяща среда за реализиране на значими културни и социални проекти.

В момента се реализира проект „Подобряване на туристическите атракции и свързаната с тях инфраструктура”. След реализирането на този проект ще предлагаме един още по-качествен и атрактивен, съвременен туристически продукт.

В рамките на проекта изцяло ще бъде реконструирано площадното пространство пред крепостта Царевец. Ще бъдат ремонтирани средновековният храм „Св.Св. Петър и Павел”, Владишкият мост, ще бъдат укрепени разкопките на средновековния манастир „Св. Иван Рилски”, ще бъде изграден мултимедиен посетителски център „Втора българска държава”.

Най-големият инфраструктурен проект, реализиращ се във Велико Търново в момента, е проектът за подобряване на ВиК инфраструктурата.

Как върви в момента изпълнението на предвиденото според проекта за подобряване на ВиК инфраструктурата?
Реализацията на първия етап от ВиК проекта върви добре. Използвам възможността да се извиня на всички мои съграждани и гости за причинените временни неудобства по време на строителните работи в рамките на проекта.

В момента кандидатстваме за втора и трета фаза на този голям и значим за инфраструктурното обновление на града ни проект.

Надяваме се в края на проекта да имаме много по-добра ВиК инфраструктура, да сведем загубите на питейна вода от сегашните 70% до 20%. Стабилизирането на подземната инфраструктура ще даде възможност и за цялостно и трайно решаване на проблемите с ремонтите на уличната мрежа.

Едни от приоритетните проекти в транспортната инфраструктура за следващия програмен период са скоростните пътища Русе – Велико Търново и Велико Търново – Шумен. Как тези проекти ще се отразят на Община Велико Търново?
Скоростните пътища са важна част от стратегията за развитие на Велико Търново през следващите 10 години. Стратегическото място на града предполага огромни възможности при подобряване на пътната инфраструктура да се увеличат инвестициите, да се стимулира икономиката, да се подобри стандартът на живот.

Проектите за високоскоростни пътища и за подобряване на пътната инфраструктура безспорно ще способстват за засилване на инвестиционния интерес към Велико Търново. Ще се стимулират и бизнеса, и индустрията, които са свързани с логистиката, складовите бази, както и всички индустрии, свързани с туризма и преработващите отрасли.

Тези пътища са част и от международни транспортни коридори, които в още по-голяма степен ще стимулират инвестиционния интерес и ще улеснят туризма.

Бихте ли споделили кои ще са ключовите инфраструктрни проекти за общината през идните години? Вие как виждате развитието на града?
Новите инфраструктурни проекти са свързани с подобряване на градската среда, подобряване условията и качеството на живот. Подобряване на екологичните показатели, чистата и безопасна жизнена среда, екологичните „зелени” технологии, развитие на електрическият градски транспорт, превръщането на старата градска част в пешеходна зона чрез реализирането на проект „Улица Крайбрежна”

Подобряване на туристическите атракции чрез построяването на лифт между крепостта Царевец и село Арбанаси, фуникуляр от подножието на хълма „Трапезица” до паметника на Никола Пиколо.

Моята визия е Велико Търново и регионът да се развиват като образователен, административен и културен център, като град и регион в който туризма и високотехнологичните компании имат приоритет. Специалните събития, фестивали, пленери, конгресни прояви, познавателен туризъм са сърцето на индустрията на Велико Търново. Полагаме усилия да привлечем високотехнологични компании, които са основата на „индустрията на знанието”. Тези компании работят с хора с високо образование, оперират с щадящи природата технологии и създават висок принаден продукт. Това са насоките, в които според мен трябва да се развива Старата столица през следващите години.