Важно е да бъде изработен и приет специализиран Закон за отрасъл ВиКРазговор с инж. Иван Иванов, Председател на БАВИнж. Иванов, какви ще са акцентите на предстоящата конференция за Намаляване загубите на вода?
Загубите на вода във водоснабдителните системи са един сериозен проблем за България и всяка една инициатива, която може да подпомогне ВиК операторите в усилията им да ги намалят, си заслужава. БАВ ежегодно провежда Международна конференция по темата, но от тази година Управителният съвет на Българска асоциация по водите взе решение под мотото на конференцията да проведем Национален семинар „Водомерно стопанство в отрасъл ВиК“. Всъщност, когато говорим за загуби на вода, за експертите е ясно, че голям дял от тях се дължи на проблеми свързани с подбора, поддръжката и отчитането на уредите за измерване, по които се формират сметките на клиентите. Има експертни мнения, че делът на т. нар. търговски загуби е равен на загубите от течове по водопроводната мрежа.
Очаквам към семинара да има голям интерес от ВиК операторите, производителите и доставчиците на уреди за измерване. Потвърдено е и участие от компетентните институции в тази материя МРРБ, ДАМТН, Български институт по метрология и КЕВР.
По какви приоритетни проекти работи БАВ, с оглед на реформите в сектора?
БАВ все повече затвърждава позицията си на желан партньор и организация, която обективно защитава интересите на своите членове в контекста на общата цел европейско развитие на водния сектор. Участваме активно в Комитета за наблюдение на ОП „Околна среда 2014-2020 г.“ и Съвета за координация на реформата в отрасъл ВиК, но паралелно с това развиваме по наша инициатива някои дейности, които смятаме, че са от голяма полза за отрасъл ВиК.
Първият от проектите е Центърът за професионално обучение. Той съществува повече от шест години и през него са минали обучение голяма част от водещите кадри в отрасъла. Целта ни е той да разшири обхвата на програмата за обучение, да привлечем утвърдени в практиката специалист. Смятаме, че в средносрочен план държавата трябва да въведе задължение за постоянно сертифициране на знанията на служителите в отрасъла ВиК, което естествено да е обвързано и с адекватно заплащане и други стимули.
Друг проект е Знак за качество на материалите. Установихме, че на практика няма достатъчно надежден контрол по отношение на влаганите материали, основно тръби, при изпълнението на обекти по оперативните програми и, ползвайки опита на нашите колеги от Австрия, започнахме този проект. В него на доброволен принцип всеки производител или доставчик на материали може да заяви готовност неговите продукти да бъдат тествани по всяко едно време и от всеки един обект, като липсата на отклонение от стандарта му гарантира Знак за качество на БАВ. Притеснително е, че засега само три компании проявиха смелост и подлагат на тестване своите продукти. Обнадеждаващо е, че има интерес за развитие на проекта и към други продукти. Още по-обнадеждаващо е, че сме търсени все повече от инвеститори – общини и ВиК оператори, които искат да залагат в своите критерии за подбор на материали нашия Знак.
Третият проект е въведената от нас Система за сравнителен анализ /Бенчмаркинг/ в отрасъл ВиК. Този наш проект беше подпомогнат финансово от Дунавската водна програма и Световна банка и в него се включиха общо 15 ВиК оператора.
Бихте ли споделили очаквания за развитие на водния сектор?
Очаквам отрасъл ВиК да се развива в общите рамки на описаната в Стратегията програма, като в средносрочен план е възможно тя да претърпи някои подобрения, най-вече относно работата на т. нар. асоциации по ВиК. По-важно за нас, членовете на БАВ, през следващите три години да бъде изработен и приет специализиран Закон за отрасъл ВиК и да се отдели водното регулиране от енергийното. Само тогава може да приемем, че реформата е постигнала своите цели, а признаването на значимостта на отрасъл ВиК от българските политици може да гарантира устойчивост на текущо прилаганите марки. 24/08/2015 |