Бетонът ще намери приложение в пътните настилки за тунелиРазговор с г-н Джовани Д'амброзио, Мениджър Маркетинг и Иновации, Девня Цимент и Вулкан ЦиментГ-н Д'амброзио, в началото, кажете няколко думи за строителството на бетонови пътища за тунели.
В първите години на миналото десетилетие редица пожари, възникнали в тунели, доведоха до много щети. Последствията от тези пожари ясно демонстрираха нуждата от намирането на подходящи материали, за да се осигурят високи стандарти за безопасност, както и подходяща база, която може да поеме все по-натоварения трафик. В резултат на това, европейските власти предприеха редица мерки, целящи да обезпечат прилагането на минимални стандарти за безопасност за милионите хора използващи пътната инфраструктура и тунелната мрежа на трансевропейската пътна мрежа. След много проведени проучвания, бетонът е идентифициран като подходящо решение, което подобрява характеристиките по безопасност на пътните настилки в тунелите.
Има ли съществени разлики между бетоновите пътища за тунели и традиционните такива?
Една от най-важните характеристики на бетона, е че той е невъзпламеним материал и съответно не отделя пушек и други вредни газове. В допълнение на това, бетонът запазва формата си, когато е изложен на високи температури, което предотвратява пропадането на пътната настилка, като в същото време се запазват и механичните му характеристики. Заедно с по-доброто представяне по отношение на безопасността и на експлоатационните характеристики, икономическият аспект също е много важен, за да може бетонът да бъде използван като материал за пътното строителство в тунели. Практиката показва, че бетоновите настилки имат по-висока възврaщаемост на инвестицията в средносрочен и дългосрочен план, тъй като не изискват интензивна поддръжка, както традиционните настилки. Първоначалната инвестиция при използването на бетонова настилка се възвръща в рамките на около 10 години, докато след 30 години това решение става в пъти по-разходно ефективно и в случай на пожар има минимални структурни изменения на конструкцията.
Има ли и други предимства освен икономически?
Бетонът е материал, оказващ несъществено влияние върху околната среда. Устойчивостта му във времето осигурява невариращи параметри на повърхността, така че сцеплението остава непроменено по време на цялата експлоатация на пътната настилка, което допринася за намаляване на разходите за гориво на превозните средства и замърсяването от трафика. В допълнение, течните замърсители на околната среда могат лесно да бъдат отведени в улеи, защото течовете на гориво не повреждат бетоновата настилка. Отразителната повърхност на бетона е много по-висока и това осигурява по-добър комфорт на шофиране и по-голяма безопасност. Това свойство дава възможност за намаляване на консумацията на енергия за осветление, а използването на рециклирани материали в производството на бетон го правят много устойчив продукт. Бетоновата настилка за тунели може да бъде напълно рециклирана под формата на агрегатни материали.
Тази технология намира ли широко приложение в Европа и Вашата компания има ли опит с нея?
Интересен факт е, че бетоновите настилки често намират приложение в някои страни като Франция и САЩ, като през последните години много европейски страни също поемат в тази посока. Нашата компания също има богат опит в строителството на бетонови пътища за тунели, благодарение на подразделението за бетонови смеси на Италчементи, Калчеструци, което разработи и достави материали за редица ключови инфраструктурни проекти в Италия. Един от тях е Quadrilatero Marche Umbria, който бе разделен на 2 лота и бетонът използван в двата 10 от общо 14 еднопътни тунела, дълги повече от 1000 м (Обща повърхност: 300.000 m2)
Вярвам, че с интензивното развитие на инфраструктурата в България през последните години, бетонът ще намери приложение във второстепенните пътища и настилките в тунели, като материал даващ много ползи. 24/08/2015 |