ЕЛ МЕДИА - направление СЕЛСКО СТОПАНСТВО ЕЛ МЕДИА - направление ЕНЕРГИЯ
ЕЛ МЕДИА - направление ИНДУСТРИЯ

ИНФРАБИЛД - Строители списание за инфраструктурно строителствогодина IX, брой 5, 2015

Депото в Габрово предлага нов и интегриран подход по отношение на отпадъците

Разговор с инж. Милена Гатева, Ръководител проект по изграждане на депо за отпадъци, община Габрово

Депото в Габрово предлага нов и интегриран подход по отношение на отпадъците

Инж. Гатева, на 23 юли официално бе открито Регионалното депо за отпадъци. Бихте ли представили проекта?
В горещия четвъртък, 23 юли, в 17:30 часа се състоя официалната церемония по откриване на обекта в присъствието на Министъра на околната среда и водите Ивелина Василева и Заместник министър-председателя по европейските фондове и икономическата политика Томислав Дончев.

Проектът за новата регионална система за управление на отпадъците в регион Габрово стартира през далечната вече 2012 г., когато на 13 юли бе подписан договор за безвъзмездна финансова помощ по ОП Околна среда с бенефициент – Община Габрово и партньор – Община Трявна. Общата стойност на проекта е над 26 милиона лева, а частта на самоучастие на двете общини е на стойност близо милион и триста хиляди лева и период на изпълнение 38 месеца.

Този проект не е просто строително-монтажни работи и закупуване на машини и съоръжения, защото той предлага един напълно нов и интегриран подход по отношение на отпадъците, генерирани от домакинствата.

Бихте ли казали какви съоръжения са изградени и ще функционират в депото?
В новата регионална система присъстват три основни направления. На първо място това е инсталация за сортиране на рециклируеми отпадъци. Тя е изградена от фирма Екобулсорт изцяло за нуждите на общините Габрово и Трявна. В процеса на сепариране се отделят за рециклиране и оползотворяване три фракции. Инертна фракция - алтернатива на земни маси за запръстяване. Рециклируеми материали – PET (четири вида по цвят), хартия (А2 и А4), полиетилен – LDPE и HDPE, PP, черни и цветни метали, гуми (13 компонента), RDF за термично оползотворяване.

На второ място е изградена площадка за открито /аеробно/ компостиране на зелени маси и хранителни отпадъци от биологичен произход. Закупени по проекта са и необходимите машини, които осигуряват надеждната преработка на суровината – модули за смилане, пресяване, хомогенизиране, аериране и овлажняване.

На трето по значимост място, макар и най-голямо от строителна гледна точка, е клетката за депониране и обезвреждане на отпадъци. Тя е изградена съгласно всички нормативни изисквания, включва множество хидроизолационни екрани, газ-дренажни и филтрационни слоеве, целящи пълна превенция на почвените слоеве и подпочвени води от евентуално проникване на нежелани замърсители.

Много важни за безопасното функциониране на новото депо са съоръженията за изгаряне на депониен газ и пречистване на отпадъчните води.

Инсталацията за изгаряне на биогаз със закрито горене осигурява надеждното улавяне и последващо изгаряне на метана – продукт на биологичното гниене на отпадъците, при условия гарантиращи, че в атмосферния въздух няма да попаднат никакви замърсители.

Пречиствателната станция за отпадъчни води представлява модулно съоръжение, работещо на принципа на обратната осмоза, което освен че е много компактно като техническо решение, е и изключително високоефективно по отношение на отделяне на различни видове замърсители от физико-химично и микробиологично естество, при което се постига очистване на инфилтрата и отпадните води до качества на питейна вода, а дори и в някои отношения с по-добри параметри от тези на питейната вода.

Разбира се, на входа на депото има монтирана електронна везна, снабдена със съответния софтуер, която отчита теглото на постъпващите отпадъци и изготвя точни справки на база регламентираните в Комплексното разрешително на депото допустими групи отпадъци.

На какви съвременни технологии ще се разчита при преработката на отпадъците?
В регион Габрово е избран модел на разделяне на отпадъка при източника на „суха“ и „мокра“ фракция или на два потока – материали, подлежащи на рециклиране и материали, подлежащи на компостиране. След това тези два потока се прехвърлят на депото за съответната обработка. „Сухата“ фракция попада на сепариращата инсталация, а „мократа“, т.е. отпадъците от биологичен произход – на площадката за компостиране.

Що се отнася до компостирането, доколко съвременна е тази технология, може да се спори, тъй като в голямата си част тя е била известна и използвана и по времето на нашите предци. По същество на площадката за компостиране се осъществява първична обработка на биоотпадъците, така че да се създадат максимално благоприятни условия за протичане на естествени процеси на гниене под въздействието на микроорганизми, вода, топлина и кислород от въздуха.

Същинското сепариране на инсталацията се осъществява посредством система от: захранващ бункер, вибрационно сито с изнасяща лента за инертен материал, сепарираща кабина със сепарираща лента и 12 позиционни отвора към бункери за рециклируеми материали и RDF, 6 транспортни ленти за изнасяне на отсортираните рециклируеми материали, магнит за отделяне на желязо, лента за изнасяне на неоползотворим отпадък, верижен транспортьор за захранване на преса за рециклируеми материали с цел балиране, двузонна приемна за отпадъка и складова зона.

Създадени са такива предпоставки, че тези технологии да се надграждат, допълват и разширяват.

Как реализацията на този проект ще се отрази благоприятно върху развитието на общината?
При всички случаи изграждането на съоръжение от такъв тип е една изключително позитивна промяна.

Позитивното обаче се крие и в появата на ново отношение към природа и отпадъците. Към природата, защото вече не съществува никакъв риск от самозапалване на депото и всички отпадъчни води от него се пречистват през едно изключително модерно съоръжение. Означава и безопасна среда за хората, работещи там. А след като сме се погрижили за водата, въздуха и почвата, не на последно място, на депото ние се грижим за това нашите отпадъци да се превърнат в полезен ресурс. Разбира се, означава и това, че на общините Габрово и Трявна няма да бъдат налагани допълнителни санкции или отчисления, тъй като новата регионална система отговаря на всички нормативни изисквания. Това създава предпоставка двете общини да постигнат целите, заложени пред България, за намаляване на общото количество генерирани отпадъци и оползотворяване на биоразградимите и рециклируемите отпадъци. А за жителите на тези населени места това означава и едно ново, по-отговорно и ангажирано отношение към разделното събиране на отпадъците.