Добрите практики от общините в проектите за развитие на градската инфраструктураПоследните години сме преки свидетели на обновяването на градските пространства в редица български градове. Реализираха се и са в ход на изпълнение проекти за обновяване на градските зони, ремонт на улична мрежа, подмяна на настилки, преустройство на паркове, изграждане на детски площадки и др. Приоритет за общините са и мащабните проекти за водните цикли, изграждането на регионалните системи за управление на отпадъците, подобряване качеството на транспортните услуги, въвеждане на мерки за енергийна ефективност. Във всеки брой на Списание ИНФРАБИЛД представяме успешните практики в малки и големи български общини по ключовите и значими проекти. В настоящия материал ще направим обзор на случилото се през годината и споделеното за списанието от кметовете на някои общини.
Обновена и красива градска среда
През лятото Община Русе приключи един от най-важните проекти – ремонта на площад Батенберг и ул. Александровска. „Разполагаме с една зелена, жизнена, модерна и достъпна градска част, която е подходяща и за работа, и за отдих. Предпочитано място е за социални и бизнес-контакти, както и важна спирка като туристически маршрут“, с гордост заявява кметът на Русе Пламен Стоилов. Обновената градска среда е един от проектите, който през последните години е част от амбициозната програма на община Русе за възраждане на града и утвърждаването му като „Перлата на Дунава“.
Община Пловдив също работи по редица проекти, за да добие градът все по-красив и атрактивен вид. В Пловдив започна реализацията на проекта за площад Централен. „Площад Централен е сърцето на Пловдив и всички теми, свързани с него, са изключително чувствителни, тъй като интервенции в такива градски части се правят веднъж на 100 години“, коментира проекта кметът на Пловдив инж. Иван Тотев. Реализирането на проекта за спортната зала, чакана от пловдивчани повече от 50 години, ще развие много видове спорт, ще събуди желание у повече деца да спортуват. Проекти като изграждането на нова зоологическа градина, обновяването на емблематичната Цар Симеонова градина, изграждането на втори гребен канал променят качеството на живота в Пловдив и качеството на средата.
Обновяването на едно от любимите места на жителите – парк „Отдих и култура“, дава нови възможности за отдих и почивка, за прекарване на свободното време. Реализирането на проекта за спортната зала, чакана от пловдивчани повече от 50 години, ще развие много видове спорт, ще събуди желание у повече деца да спортуват.
„Възстановяването и съживяването на Стария град, обновяването на Античния театър, всички грижи за опазване на културно-историческото наследство, свързани с мащабните проекти като Малката Базилика и Римския стадион, правят Пловдив да изглежда различен дори в очите на пловдивчани“, допълва кметът.
Стара Загора е сред общините, които могат да се похвалят с реализирането на значими проекти в сферите на екологията, инфраструктурата, образованието, културата, спорта. За последните години в общината бе завършено депото за отпадъци, канализацията на града, обновени бяха много квартали, ремонтирани са училища и детски градини. Гражданите се радват на красив нов парк от 70 декара. Предстоят все по-мащабна строителна дейност, реализация на проекти в сферата на образованието и уличната мрежа, обновяване и модернизиране на транспорта.
Енергийната ефективност - стъпка към устойчиви градове
Във времето Община Габрово е натрупала опит и е създала добър модел за инвестиции в енергийна ефективност. За последните 7 години в общината са реализирани проекти за близо 20 млн. лв., с които са въведени енергоспестяващи мерки в образователната, социалната, културната инфраструктура.
През изминалата година е реализиран проект за модернизиране на уличното осветление в 128 габровски села, с който са подменени съществуващите осветителни тела с високоефективни и е въведена система за дистанционно GPRS управление на осветлението. Внедрени са енергоспестяващи мерки в близо 24 обекта от образователната инфраструктура – училища и детски градини, в сградата на Дома за възрастни с физически увреждания, в зала „Възраждане“ – място за различни културни и социални мероприятия. Изградени са две нови къщи, които приютяват центровете за настаняване от семеен тип, при чието строителство са използвани иновативни технологии, свързани с енергийна ефективност. Построена е първата пасивна обществена сграда в България – детска градина „Слънце“, сертифицирана от института в Дармщат, Германия. „Нашият подход не се ограничава само до стандартните минимални енергоспестяващи пакети, като поставяне на изолация, подмяна на дограма и подобряване на характеристиките на покривните конструкции. Винаги се стремим да включваме иновативни елементи, които да демонстрират отговорно отношение към ресурсите и да водят до намаляване на разходи за енерго- и топлопотребление. Категорично сме една от водещите общини в България по отношение на прилагане на политики за енергийна ефективност и можем да се похвалим с традиции в тази област“, каза за в интервю за Списание ИНФРАБИЛД г-жа Таня Христова – кмет на община Габрово.
Високата енергийна ефективност е един от основните приоритети и на община Бургас. До момента с проекти по различни програми са санирани 32 от всичките 34 детски градини в Община Бургас и 70 процента от училищата.
Община Бургас ще използва новия програмен период за изграждането на детска градина от ново поколение. Тя ще бъде с енергиен клас А, което е най-модерният строителен стандарт, който едновременно щади природата и е енергийно ефективен.
Транспортна инфраструктура
Транспортната инфраструктура е един от приоритетите на Столична община, и последните години се работи изключително активно в тази посока. Сред ключовите проекти на общината са изграждането на третия лъч на метрото и неговото разширение, ремонт на булеварди и улици, изграждане на кръстовища на две нива.
През тази година, със завършването на участъци от метрото - до летище София и участъкът до Младост 4, приключи последният етап от метрото, включен в ОП Транспорт 2007-2013. Напредна и строителството на разширението на Линия 2 в южна посока от МС Джеймс Баучер до ул. Сребърна. Този участък следва да бъде завършен и въведен в експлоатация през лятото на 2016 г. Паралелно се извършиха необходимите проучвания и се подготви проектът за централния участък от третата линия. „Важното е до края на годината да бъдат приключени съответните процедури и да започне строителството на тази линия, защото виждаме ефекта от изградените две линии - огромен транспортен, социален и екологичен. Нашите планове са до края на 2018 г. основната централна част от трета линия да бъде готова и в началото на 2019 г. тя да вози пътници, каза в интервю за Сп. ИНФРАБИЛД инж. Стоян Братоев, изп. директор на Метрополитен.
Култура и туризъм
Имаме богато историческо наследство, което трябва да бъде съхранено, да се развива и предава на поколенията. Някои български общини отбелязаха напредък в това отношение, като отдадоха приоритетно значение на развитие на туризма и културното наследство. Община Пещера получи две награди за крепост Перистера. Първо място в конкурса „Сграда на годината“ и второ място в Чудесата на България. Проектът за Консервация, реставрация и експониране на антична и средновековна крепост Перистера акцентира върху частично възстановяване на цитаделата, която е с най-голяма степен на достоверност и включва цялостно възстановяване на югоизточната кула. Изградена е съпътстваща инфраструктура на крепостта – две посетителски пътеки, панорамни площадки за наблюдение от върха, зони за отдих с места за сядане, парково оборудване, ефектно нощно осветление. „Реализирането на проекта за крепостта “Перистера” ще окаже ключово въздействие върху развитието на културния туризъм не само в Община Пещера, но и в цялата Пазарджишка област, и в целия западнородопски регион“, сподели кметът на Пещера г-н Георги Козарев.
Община Троян също е сред първенците по инвестиции в културно-исторически инициативи. „Нашето разбиране е, че следва да инвестираме в развитието на туристически продукти, които са атрактивни, модерни като идея и заедно с това достатъчно конкурентоспособни да привличат повече туристи“, сподели за Сп. ИНФРАБИЛД г-жа Донка Михайлова – кмет на община Троян.
За периода 2014-2020
По приоритетна ос 1 на ОП "Региони в растеж" 2014-2020 са предвидени 1 372 559 392,80 лева за изпълнението на Интегрираните планове за градско възстановяване и развитие на 39-те големи и средно големи български града. 54% от ресурса на ОПРР ще бъдат разпределени между градовете от 1-во до 3-то ниво, спрямо Националната концепция за пространствено развитие 2013-2025, които са конкретни бенефициенти по приоритетна ос 1 "Устойчиво и интегрирано градско развитие". С тях те ще изпълняват ключови проекти в областта на градското развитие, енергийна ефективност, образователна и социална инфраструктура. Финансирането им ще се осъществява въз основа на Инвестиционна програма за всеки град, чрез която бенефициентите ще дефинират приоритетните проекти. 25/09/2015 |