Бои за хоризонтална пътна маркировкаХоризонталната пътна маркировка е един от най-важните елементи за гарантиране на сигурността по пътищата. Постоянното присъствие на маркировките на пътя e един от начините за контрол на организацията и движението по пътищата. Mаркировката се обновява редовно, за да могат всички участници в движението, лесно да виждат границите на пътното платно, лентите за движение и т.н. Добрата видимост и качествено нанесената пътна маркировка спомага да се намали броят на пътно - транспортните произшествия.
Хоризонталната пътна маркировка е едно от най-икономичните и ефективни средства за организиране на движението с пътни ленти по пътищата. Чрез добре изпълнена и качествена хоризонтална пътна маркировка се канализира движението, подава се своевременна информация за избор на посоки. Осигурява се безопасност на движението. Състои се от надлъжни маркировки, стрелки, напречни маркировки, текст и символи върху пътното платно. Осъществява се с полагането на боя за хоризонтална пътна маркировка.
Постоянната пътна маркировка върху платното за движение се изпълнява с бял и жълт цвят. С временната пътна маркировка се въвежда временна организация на движението, при извършване на строително-монтажни работи по пътищата с продължителност повече от един месец. Тя се изпълнява в оранжев цвят.
В статията ще разгледаме на кои стандарти EN трябва да отговарят боите за хоризонтална пътна маркировка, последните изменения и допълнения на Наредба №2 от 17.01.2001 за сигнализацията на пътищата с пътна маркировка, на Министерството на регионалното развитие и строителството, публикувани в ДВ, бр.34 от 12.05.2015, и видовете бои за пътна маркировка според полимерния филмообразовател със съответните технически характеристики.
Нормативни изисквания
Произвежданите бои за хоризонтална пътна маркировка в Европейския съюз (ЕС), трябва да отговарят на изискванията и методите на изпитване на ЕN1871:2004 ”Maтериали за пътна маркировка. Физични характеристики” и EN1436:2008 „Материали за пътна маркировка. Експлоатационни характеристики на пътната маркировка”. В Наредба №2 от 17.01.2001г. на МТРС за сигнализацията на пътищата с пътна маркировка са направени известни изменения (ДВ бр. 34 от 12. 05. 2015 г. ), в които се посочва, че пътната маркировка се осъществява чрез полагането на бои, термопластични материали втвърдяващи се на студено. За пътищата със среднодневна годишна интензивност на движението по-малка от 4000 автомобила на ден, минималната дебелина на мокрия маркиращ слой трябва да е 0,3mm, а за над 4000 автомобила на ден - 0,6mm за студените шприц-пластици, както и 2mm за студено или горещо полагани пластични маси.
След като видяхме какви са нормативните изисквания, ще разгледаме видове бои за хоризонтална пътна маркировка според химичната природа на филмообразователя.
Акрилатни бои с органичен разтворител
Акрилатните бои с органичен разтворител се използват за полагане на хоризонтална маркировка на републиканската пътна мрежа, като автомагистрали и всички класове пътища, пешеходни пътеки в градските части с натоварено движение, централните градски части с изключителна висока натовареност на трафика, самолетни писти, паркинги, детски и спортни площадки с асфалтови и бетонни настилки.
Произвеждат се предимно в два основни цвята – бял и жълт, а по поръчка може и в тревисто зелен, зелен, светло зелен, сив, бежов, оксидно червен, черен. Притежават отлични експлоатационни качества, които осигуряват много добри условия за безопасността на движение. Съхнат бързо при нормална температура на въздуха, което е важно и за бързото възстановяване на пътно-транспортния трафик. Нанасят се в сухо време при температура от 5°С до 40°С. Характеризират се с висока устойчивост на износване, добра еластичност и матова повърхност, висок коефициент на сцепление, устойчивост на бензин, вода и автомобилни масла. При експлоатационна дебелина на сухото покритие 220 – 280 микрометъра и температурата на околната среда 20°С, съхнат за 45 - 90 минути. Акрилатните бои с органичен разтворител са тънкослойни бои за хоризонтална пътна маркировка. Теоретично гаранционният им срок на експлоатацинна трайност е една година.
Хлоркаучукови бои
Хлоркаучуковите бои се използват за маркировки на пътища, автомагистрали, самолетни писти, паркинги, с повишено натоварено движение и изисквания за износоустойчивост, за по-дълготрайно запазване на белотата и подобрена видимост при мъгла и през нощта, детски и спортни площадки с асфалтови и бетонови настилки.
Характеризират се също с висока устойчивост на износване, добра еластичност (max 6;11mm при огъване на филма), висок коефициент на сцепление, устойчивост на бензин, вода и автомобилни масла. При експлоатационна дебелина на сухото покритие 200 – 250 микрометъра и температурата на околната среда 20°С, съхнат за 85 до 90 минути. Гаранционният им срок на експлоатационна трайност е също една година.
Нанасяне на пътната маркировка
Бoите за хоризонтална пътна маркировка се нанасят основно с маркировъчни машини за безвъздушно и въздушно шприцване, а по изключение с валяк и четка. Непосредствено преди нанасяне се разбъркват добре в опаковката. Основите се почистват от кал и прах, мазните петна се отстраняват с органичен разредител. Ако основите са мокри, те се изсушават. Бетонните повърхности и износените асфалтови повърхности се грундират с специализиран грунд за хоризонтална пътна маркировка. Работи се при температура на околната среда от 5 до 40°С. При необходимост се разреждат до работен вискозитет с органичен разредител в зависимост от температурата на околната среда, според предписанията на производителите.
Върху пресни асфалтови настилки боите се полагат основно с машини за безвъздушно шприцване, без органичен разредител или с минимално разреждане в зависимост от сезона (летен/зимен – пролет/есен) 2 до 4%. По-голямо разреждане не е необходимо, за да не се разтвори битумът в асфалта, което ще предизвика пожълтяване и почерняване на маркировката. Работният вискозитет по фуния 6mm при 23°С трябва да е 80 до 20s. При по-стари асфалтови и бетонни настилки, боята се полага с машини за безвъздушно и въздушно шприцване, със задължително разреждане на боята до 6 – 8 %. С разредената боя става по добро омокряне на старата асфалтова или бетонна настилка и се подобрява сцеплението между тях. Дебелината на сухото покритие трябва да бъде от 250 до 300 микрометъра, което се постига с 400 до 500 микрометъра мокър филм, заради задължителното разреждане от 6 - 8%. Работният вискозитет по фуния 6mm при 23°С трябва да е 50-70s. Полага се един слой боя с дебелина на сухия филм 220 -280 микрометъра.
При предварително грундиране със специализиран грунд за хоризонтална пътна маркировка и пълното му изсъхване за 15 - 20 минути, се използват машини с безвъздушно шприцване, без органичен разредител или с минимално разреждане 2 - 4%. Полага се първи слой специализиран грунд за хоризонтална пътна маркировка с дебелина на сухия филм 0-10 микрометъра и втори слой боя с дебелина на сухия филм 200 -300 микрометъра. Вторият слой се нанася след пълното изсъхване на предходния. Със специализиран грунд за хоризонтална пътна маркировка се импрегнират и укрепват старите асфалтови и бетонни настилки. Грундът прониква в основата и я заздравява. Подобрява адхезията на боята с основата (бетон, асфалт), а също и изолира основата от въздействието на вода и влага. Разходът на такъв грунд е 110 – 140g/m2.
За да се запази яркостта на цветовете и дълготрайността на маркировката е необходимо нанасянето на боята през есенно-зимния период (ноември - март) да се извършва при ясно време, без мъгли и валежи, в часовете от 10 до 16 часа. В горещи слънчеви дни при температура на въздуха 25°С и температура на асфалтовата повърхност над 35°С полагането на боята се извършва сутрин (6 -10 часа), късно след обед (18 – 23 часа) или през нощта, особено за сравнително пресни асфалтови настилки.
При дебелина на мокрия филм от 300 до 500 микрометъра, върху него може да се полага и светлоотражателен слой от стъклени перли (сферички) с големина 150-850 микриметъра. Стандатрният им разход е 200 - 400g/m2. Стъклените перли отразяват светлината и осигуряват по добра видимост през нощта в сухо и мокро време и по-голямо съпротивление при хлъзгане. Характерно за тях е стабилния химически състав, високата твърдост и химическа инертност, термоустойчивост. Не помътняват от въздействието на вода, соли и автомобилни газове.
При нанасяне на боите с четка или валяк(пешеходни пътеки или указателни стрелки), за да се получи по-дебел филм се нанасят два или три слоя. Всеки следващ слой се нанася след пълното изсъхване на предишния, т. е. след минимум от 40 минути. Времето за пускане на пътно-транспортния трафик за акрилатните бои с органичен разтворител е минимум 1- 2 часа след края на полагане на маркировката, а за хлоркаучуковите минимум 1,5 - 3 часа.
Специални двукомпонентни бои за пътна маркировка
Специалните двукомпонентни бои за пътна маркировка са студен пластик и студен спрей пластик, на база метакрилова реактивна смола. Студеният пластик и студеният спрей пластик са иновативни бои предназначени за маркировки на кръстовища, като пешеходни пътеки, стоп-линии и указателни стрелки, ленти за движение, средна маркировка на шосета и магистрали, места за паркиране, самолетни писти с асфалтови и бетонови настилки. Произвеждат се по поръчка.
Тези бои дават възможността за нанасяне при високи температури на пътната настилка от 10 до 45°С. Имат много добра износоустойчивост и трайност до 2 милиона преминавания. Характеризират се с еластичност, с устойчивост на атмосферни влияния и стареене. Имат стабилност на цвета, устойчивост на изтриване, горива, масла, сол и алкали. Боите имат ниска склонност към нагряване и високо съпротивление на хлъзгане. При нанасяне те изсъхват бърсо. При 20°С, след прибавянето на 1 тегловен процент втвърдител - дибензоилпероксид спрямо теглото на студения пластик, при отворено време 15 минути, сместа се втвърдява за 60 минути. Студеният спрей пластик след прибавянето на 2 тегловни процента и отворено време 12 минути се втвърдява за 30 минути.
Нанасяне на двукомпонентните бои за пътна маркировка
Студеният пластик преди употреба се смесва с втвърдителя, в количество, в зависимост от температурата на настилката и на околната среда, според предписанията на производителите. След прибавяне на втвърдителя, сместа се разбърква енергично с механична бъркалка и е готова за нанасяне. Системата полимеризира директно върху пътното платно. Получава се бяло матирано хомогенно покритие, без пукнатини и разслояване.
Студеният пластик се нанася върху основите със специални ръчни маркировъчни машини - пластомаркери или ръчно, с лопатки, форми, шаблони. Полага се при високи температури на повърхността на пътната настилка в граници от 10°C до 45°C. Невтвърдената боя може да се посипе допълнително със светлоотражателни перли за увеличаване на триенето.
Студеният спрей пластик преди употреба се разбърква. Излива се в един от резервоарите на маркировъчната машина. Потока на боята през разпръскващото устройство се регулира автоматично, с увеличаване или намаляване налягането на въздуха, или налягането на помпата в маркировъчната машина. Нанася се върху настилките със специални маркировъчни машини, в които е монтирана система за смесване (струя в струя), дозираща разпръскването на боята и втвърдителя (течен пероксид) в процентно съотношение боя - втвърдител (100 - 2, 1 - 1). Работи се при високи температури на повърхността на пътната настилка от 10°C до 45°C.
Студеният пластик и студеният спрей пластик са дебелослойни бои за хоризонтална пътна маркировка. Теоретично гаранционният им срок на експлоатационна трайност е три години. Това са боите, които се използват в ЕС, заменяйки акрилатните и термопластика, които се демаркират заради слабото сцепление с гумите на моторните превозни средства.
Отстраняване пътната маркировка
Отстраняването на старата и разрушена боя за хоризонтална пътна маркировка се постига чрез абразивно изтриване с пясъкоструен апарат или чрез изгаряне с горелка, механично отстраняване на замърсяванията с измитане или чистачни машини с издухване под налягане или изсмукване с вакуум.
Безопасност при работа с бои за пътна маркировка
Боите за хоризонтална пътна маркировка са вредни за човека и пожароопасни. При използването им трябва да се спазват препоръчителните изисквания за противопожарна безопасност и производствена хигиена на производителите. Подходящите средства за гасене на пожар са пожарогасители с въглероден диоксид, алкохолоустойчива пяна и химически прах. При работа с бои за пътна маркировка трябва да се използва подходящо работно облекло и обувки, защитни ръкавици, защитни очила или маска, която да предпазва едновременно лицето и очите от изпръскване.
От направения информационен анализ на полимерните видове бои за хоризонтална пътна маркировка, следва че те притежават отлични експлоатацинни качества, осигуряващи безопасността на движението. За постигането им е необходимо да се спазват стриктно инструкциите и предписанията за работа на производителите. Добрата и качествена пътна маркировка се постига с добра боя и използването на ефективни маркировъчни машини. 25/09/2015 |