ЕЛ МЕДИА - направление СЕЛСКО СТОПАНСТВО ЕЛ МЕДИА - направление ЕНЕРГИЯ
ЕЛ МЕДИА - направление ИНДУСТРИЯ

ИНФРАБИЛД - Строители списание за инфраструктурно строителствогодина XIV, брой 6, 2019

Проекти за устойчива градска инфраструктура, реализирани в български общини

В раздела за градска инфраструктура Списание ИНФРАБИЛД проследява развитието в големи и малки български общини, като представя добрите практики, инициативи и проекти за обновяване на градските зони, ремонт на улична мрежа, подмяна на настилки, преустройство на паркове, подобряване качеството на транспортните услуги, въвеждане на мерки за енергийна ефективност и др. В настоящия материал представяме обзор на реализирани проекти в няколко общини, като акцент е благоустроване на уличната мрежа, подобряване на транспортната инфраструктура и енергийната ефективност. Материалът е базиран на интервюта, проведени с кметовете на представените общини.

Николай Мелемов,
кмет на Община Смолян

Добрите пътища, чистият град и добрата образователна инфраструктура създават качествен живот на хората и те са сред предпоставките жителите на Смолян да не напускат града, а да си останат в него.
Безспорно най-мащабният проект, който бе завършен в края на 2016 г., е Главна пътна комуникация /ГПК/ – Смолян, който е стартирал през 80-те години на миналия век, но не е реализиран. Това е една инвестиция, която значително подобрява транспортните комуникации в рамките на града и връзките с общинската пътна мрежа, както и подобрява естетическия облик на зоната. Изпълнението на проекта включва: Етап I Пътен тунел на Път II 86 от км 97+079 до км 97+500, вкл. предпортални пространства, електрозахранване, осветление, вентилация и др.; Етап II Рехабилитация на ГПК в участъка от км 0+910 до км 1+900; Етап III Ново строителство на път II 86 от км 96+560 до км 97+079; Етап IV Ново строителство на ГПК в участъка от км 0+000 до км 0+910 и в участъка от км 1+900 до км 2+284, включително и кръгово кръстовище между път II-86 и ГПК. Новоизграденият участък с дължина 3,65 км от обходния път на Смолян започва от митницата в кв. „Устово“ и завършва при местността Бункера на кв. „Райково“. Със строителството на пътната отсечка се осигурява връзка на път II-86 Асеновград - Смолян и път III-866 Смолян – Рудозем, като се избягва преминаването през кв. „Устово“ на гр. Смолян. В момента в експлоатация е 4,8-километров участък между кварталите Смолян и Райково. През ноември 2016 г. Управителният съвет на АПИ включи изградения сега участък към лот 14 на „Транзитни пътища V“. По проекта е доизграден тунелът в квартал „Устово“ с дължина 421 m, който е с две платна по 3,75 m и два тротоара, както и LED осветление. Рехабилитирани са 990 m от съществуващия път. Построени са 5 моста - над реките Бяла и Черна. Чрез три кръгови кръстовища се осигурява безопасната връзка с основни пътни артерии в областния град. Едното кръстовище е при пътен възел „Юг“, второто е при пресичането с път III-868 Смолян - Рудозем, а с третото кръстовище се осигурява връзката на обходния път на Смолян с ул. „Тракия“ в квартал „Райково“. По проекта са изградени още подпорни, укрепителни и облицовъчни стени. Новият участък от обходния път на Смолян е с нови ограничителни системи, хоризонтална маркировка и нови пътни знаци.

Д-р Владимир Владимиров,
кмет на Община Кула

Започнахме по програма „Красива България“ с обновяване на сградата на общинската администрация. В тази сграда изпълнихме всички мерки по енергийна ефективност. Ремонт на покрива, саниране на фасадата, подмяна на отоплението. След това, отново по програма „Красива България“, частично бяха изпълнени енергийно ефективни мерки в читалището. Бяха подменени дограма и отопление. В момента тече допълнителен ремонт, като подмяна на осветлението и ВиК инсталацията. С течение на времето и в училището беше направен ремонт за подмяна на дограмата. Инсталирахме и нова отоплителна система с котел на метан. Предстоят подмяна на ВиК инсталацията и осветлението и ремонт на покрива. През последните години – 2014-2015 г., бяха построени две нови сгради в общината, в които бяха изпълнени всички мерки по енергийна ефективност. Беше обновена и една бивша сграда на ОСО /организация за съдействие на отбраната/, която по Програмата за селските райони беше реконструирана и в нея в момента функционира туристически информационен център с изложбена зала. Един етаж от сградата е финансиран със собствени средства и там функционира туристическа спалня.

Павел Гуджеров,
кмет на Община Раковски

Основният проблем на нашата община е изключително лошата улична инфраструктура. В града около 70% от улиците никога не са били асфалтирани, а след водния цикъл на града ситуацията стана много неприятна. В по-малките населени места процентът асфалтирани улици е дори по-малък. Знаейки реалните проблеми на общината, се постарахме да търсим адекватни решения. Това, с което истински се гордеем, е създаденото през този мандат общинско предприятие „Благоустрояване и превенция”, което е първото в България общинско предприятие регистрирано в Камарата на строителите. Предприятието е оборудвано с асфалтополагач, камиони, багери, булдозери, екипът е млад и изключително мотивиран. Така ние сами започнахме да изграждаме улиците на община Раковски и до момента сме положили около 10 000 тона асфалт и сме изградили над 10 км улична инфраструктура само с общинското предприятие, общо са над 20 км. Подходът, който предприехме, е прокарване на главни артерии, които да осигурят бърз достъп до асфалт на повече хора, което да разтовари трафика и до момента смятам този подход за успешен. Предвид добрата раждаемост в община Раковски и недостига на места в детските градини изградихме три нови сгради, които побират още четири групи дечица. Заложихме много и на енергийната ефективност. По Националната програма успяхме да санираме всички сгради, които бяха допустими, а благодарение на НДЕФ успяхме да санираме най-голямото читалище на територията на общината и нашата административна сграда. Друг проект, който се радва на широко одобрение, е ремонтът на централния площад на град Раковски, който придоби изключително приветлив вид. Благодарение на добрата работа на ПУДООС успяхме да изградим канализацията и да подменим водопровода на кв. Парчевич и подменихме водопровода в още две населени меса. Интересно впечатление обаче прави фактът, че с най-широко обществено одобрение се посрещат проектите за облагородяване на парковете и зелените площи, над което също работихме много активно.

Мирослав Янчев,
кмет на Община Златоград

Вече трети мандат Община Златоград, като динамично развиваща се община, се стреми да осигури по-добър жизнен стандарт на местното население. За постигане на тази цел положихме усилия за реализиране на ефективни политики с преки ползи за гражданите. Вниманието ми през настоящия мандат бе насочено към осъществяване на специална общинска политика в областта на енергийната ефективност на обекти публична общинска собственост, многофамилни жилищни сгради, публични институции и улично осветление. Изпълнението на мерки за енергийна ефективност, както в общинския сграден фонд, така и в частния сектор, се отрази не само върху подобряване на условията за живот и енергийните показатели на сградите, но и върху подобряване на качеството на атмосферния въздух. С идея да се намалят вредните фини прахови частици във въздуха, особено през отоплителния сезон, въведохме редица енергоефективни мерки, свързани с топлоизолация, реконструкция на котелни съоръжения и отоплителни системи в сгради на публични институции. Тези мерки доведоха, освен до намаляване на вредните емисии във въздуха, и до икономии в средствата за отопление. Училищата и детските градини са едни от основните институции, в които се приложиха такива мерки. Това бе и една от причините да получа високото отличие „Най-добър социален партньор – кмет“ на европейско и национално ниво, връчен ми от Синдиката на българските учители. С реализираните редица енергоефективни мерки се удължи животът на 27 сгради в общината, с което бе подобрена и архитектурната градска среда.