ЕЛ МЕДИА - направление СЕЛСКО СТОПАНСТВО ЕЛ МЕДИА - направление ЕНЕРГИЯ
ЕЛ МЕДИА - направление ИНДУСТРИЯ

ИНФРАБИЛД - Строители списание за инфраструктурно строителствогодина XIV, брой 6, 2019

Siemens Мобилити е активен партньор в най-мащабните транспортни проекти у нас

Разговор с д-р Михаил Маргаритов, главен изпълнителен директор на Siemens Мобилити

Siemens Мобилити е активен партньор в най-мащабните транспортни проекти у нас

Д-р Маргаритов, бихте ли предста- вил дружеството Siemens Мобилити България?
Siemens Мобилити присъства на пазара в България повече от 25 години като самостоятелно направление и впоследствие като самостоятелно дружество на концерна Siemens. Транспортът и транспортната инфраструктура са сред най-важните сектори на всяка национална икономика. Като такива те са и сред браншовете, в които иновациите навлизат с най-бързи темпове под натиска на непрекъснато повишаващите се изисквания за сигурност, безопасност и комфорт. Със своята дългогодишна история в България, коректно отношение, партньорски дух и доказано ноу-хау в предлагането и внедряването на иновативни и надеждни технологични решения, Siemens Мобилити България има съществен принос за модернизирането на подвижния състав и транспортната инфраструктура на България. Сред знаковите проекти са мотрисните влакове Desiro, електрификацията на важни участъци в транспортната инфраструктура, изграждането и обновяването на тягови подстанции в железопътната мрежа, софийското метро и градският транспорт, доставката на съвременни системи за безопасност и контрол, както и новите интелигентни системи за управление на трафика.

От самото си създаване Siemens Мобилити е активен партньор в един от най-мащабните транспортни проекти в страната – изграждането и развитието на софийското метро. Компанията осъществи преобладаващата част от доставките за оборудването на подстанциите на 1-ви, 2-ри и 3-ти метродиаметър. Доставката на новите метровлакове Inspiro за линия 3 на столичното метро, както и на системи за управление и контрол, също бе поверена на Siemens Мобилити.

Би трябвало да споменем и някои по-малко известни направления в дейността на Siemens Мобилити в България като информационните и комуникационните системи за транспорта (например, предишната информационна система и информационните табла на Централна гара София бяха доставени от Siemens Мобилити), както и интелигентните системи за управление на трафика. Компанията се стреми да разработва оптимални решения в тясно сътрудничество с клиентите и партньорите си в България, помагайки им да се справят с предизвикателствата на деня.

Представихте у нас най-интелигентната разработка на Siemens Mobility – новия локомотив Smartron. С какви характеристики се отличава локомотивът?
Това е най-интелигентният локомотив в жп индустрията с високо ниво на технологичен дизайн и изпълнение.

Smartron® се отличава с елегантния си дизайн и технологични характеристики. Технологиите на локомотива отговарят на най-съвременните стандарти за оптимизирана функционалност и енергийна ефективност. Те осигуряват пълна възможност за дистанционен мониторинг и превантивна поддръжка. Smartron® е разработен на основата на успешната локомотивна платформа на Siemens Vectron®. Официално Smartron® бе представен на международното изложение Innotrans Berlin 2018. Тежащият 83 тона Smartron® се предлага за експлоатация в жп мрежа с променливотоково захранване, максимална скорост 160 км/ч и мощност от 5.6 MW, теглителна сила при потегляне 300 кN. Досега Siemens Мобилити е пуснала в експлоатация над 800 локомотива Vectron и Smartron с регистриран общ пробег от над 220 000 000 км. PIMK Rail е първият жп оператор в България, който разполага с вече три електрически локомотиви Vectron и един Smartron. За всички тях са характерни ниската консумация, ниски разходи за поддръжка и висока техническа разполагаемост вследствие на дистанционен мониторинг и превантивна поддръжка. Това води до определени ползи и на практика увеличаване на приходите на оператора.

С какво ще се отличават влаковете и решенията за новата метролиния 3?
През 2016 г. операторът на софийското метро Метрополитен възложи на консорциум в състав Siemens и полската компания Newag изпълнението на пакет от задачи, свързани с изграждането и пускането в експлоатация на Трети диаметър на метрото в София. Поръчката включва доставката на 20 тривагонни метросъстава Inspiro с опция за допълнително десет метровлака и редица системи, свързани с управлението на движението на влаковете. Влаковете Inspiro се отличават с висока ефективност, ниски оперативни разходи, модерен дизайн и решения, гарантиращи комфорта на пътниците. От споменатите системи най-иновативната, най-сложната и най-отговорната система е CBTC. CBTC системата Trainguard MТ, която е специална разработка на Siemens Мобилити, служи за автоматично управление движението на влаковете, като всеки влак сам се позиционира и знае своето място, както и отстояние от съседния (предишния) влак. Други важни системи са системата за гарови централизации Trackguard Westrace MKII, няколко вида самостоятелни комуникационни системи, системата за управление на платформените врати, диспечерската система, включително системата за управление на електрическото захранване. Отделно от цитираната поръчка Siemens Мобилити доставя оборудването за цялото електрозахранване, т.е. всички подстанции на Трети метродиаметър.

По какви други проекти работите, свързани с модернизиране на българските транспортни системи?
Една от малко известните задачи, които години наред изпълнявахме и все още продължаваме да изпълняваме, е плановата поддръжка на електрическите мотрисни влакове Desiro. Дейността се изпълнява под ръководството на Siemens Мобилити. За нуждите на ежедневната поддръжка на влаковете се използва специално разработена от Siemens Мобилити софтуерна система за управление и планиране на необходимите дейности. Ефектът от изпълнението и ръководенето на поддръжката на електрическите мотрисни влакове Desiro от страна на Siemens Мобилити може да бъде оценен на основа на броя електрически мотрисни влакове, които в момента са в експлоатация, съпоставен с броя дизелови мотрисни влакове, които са в експлоатация. При един и същ брой и приблизително по едно и също време доставени дизелови и електрически мотриси, броят на електрическите мотриси, поддържани от Siemens Мобилити, които са в експлоатация, е приблизително два пъти по-голям от този на дизеловите. С този пример бих искал да демонстрирам, че понякога умните решения се крият в наглед много прости работи.

Едно друго модерно и „умно“ решение е отдалечената диагностика и следене в реално време на състоянието на транспортните системи както по отношение на инфраструктурата, така и за подвижния състав. Такова е приложението Fleet monitoring на системата RailigentТМ на Siemens Мобилити. Това приложение се използва и за доставените електрически локомотиви Smartron® и Vectron® в България. В допълнение „умната“ складова система Easy spares® дава възможност за много бърза доставка на резервни части. След заявка, която операторът или потребителят могат да направят по интернет, резервните части пристигат в рамките на 24 часа за малки по обем части и в рамките на 3 до 5 дни за всички други обемни и/или специални части и консумативи (например лесно запалими консумативи, изискващи по-специални условия за транспорт. Тези интелигентни решения водят до значителни спестявания за потребителя или оператора. На практика силно се намаляват разходите за поддръжка на техническите средства.

В областта на интелигентните системи за управление на трафика в момента Siemens Мобилити изпълнява поръчка за подобряване на организацията на движението на най-натоварените кръстовища в гр. Габрово. Проектът обхваща доставка и монтаж на светофарни уредби, управлявани от специализиран интелигентен контролер Sitraffic и софтуерна система за наблюдение и управление на трафика Sitraffic SmartGuard. Система Sitraffic SmartGuard представлява идеално решение за малки и средно-големи градове. С помощта на системата потребителят получава в реално време актуална информация за моментната ситуация за кръстовището, информация за евентуални повреди, работния режим и активна сигнална програма. Пак в Габрово внедряваме модерна информационна система, като след внедряването є градът ще разполага с електронни информационни табла на над 100 автобусни спирки. Предвидено е автобусите на обществения транспорт да бъдат снабдени с бордови компютри. Специализиран софтуер осигурява необходимите функции за диспечерския център.

Може би, и не на последно място, трябва да споменем интелигентните решения за управление на подстанции за тягово захранване в областта на електротранспорта и преди всичко ситемата на Siemens Мобилити Sitras RSC. Това е една интелигентна и надеждна система, доказана в практиката, която непрекъснато се обновява с появата на следващи поколения контролери и устройства за защита. Всъщност стремежът на Siemens Мобилити е на само да въвежда нови и нови продукти, системи и решения, но и да актуализира и усъвършенства добре известните и наложили се в практиката решения в съответствие с най-новите постижения в индустрията.