ЕЛ МЕДИА - направление СЕЛСКО СТОПАНСТВО ЕЛ МЕДИА - направление ЕНЕРГИЯ
ЕЛ МЕДИА - направление ИНДУСТРИЯ

ИНФРАБИЛД - Строители списание за инфраструктурно строителствогодина XIV, брой 5, 2020

ПСПВ Бистрица е най-голямата, модерна и надеждна станция за пречистване на питейна вода

Интервю с инж. Пламен Зеленков, мениджър Пречистване питейни води, Софийска вода АД

ПСПВ Бистрица е най-голямата, модерна и надеждна станция за пречистване на питейна вода

Представете ПСПВ-Бистрица, стопанисвана от Софийска вода АД. Какви съоръжения функционират в комплекса?
Пречиствателна станция за питейна вода „Бистрица“ е въведена в експлоатация през 1999 г. и осигурява 60% от питейната вода на град София. Същата е с проектна производителност 6,75 м3/сек (583 200 м3/д), разположена на площ от 135 дка. ПСПВ „Бистрица“ е най-голямата, модерна и надеждна станция за пречистване на питейна вода в България и на Балканския полуостров. Използваната технология включва едностъпална схема на пречистване на суровата вода, продиктувана от характера на използвания водоизточник язовир Искър. Тя е съобразена на базата на дългогодишни анализи на качествените показатели на природната вода, която има периоди в годината, отличаващи се с покачване на стойностите на някои от параметрите, характеризиращи суровата вода. Мътността се изменя в малки граници, предимно се работи в рамките на мътностен интервал до 2 FNU. Фитопланктонът се покачва многократно за период от 90 до 120 дни, при което е характерна по-специфична политика на експлоатация, с цел да се въздейства на цитираните показатели в максимална степен.

Бихте ли споделили повече информация за съвременните технологии и системи за пречистване на водата, които се прилагат в станцията?

ПСПВ „Бистрица“ осигурява механично и химично пречистване на питейната вода чрез филтриране през 32 броя бързи пясъчни филтри „Аквазур V“ с обща площ на филтрация 4480м2 и скорост на филтрация от 2-5,5м/ч в зависимост от входящото водно количество. Чрез входна камера с енергогасител се регулира входящият дебит към станцията посредством 2 броя Джонсънови затвора Ø1200мм. В него са разположени и процесни прибори за измерване на основни показатели на суровата вода. Следва смесителна камера за подаване на реагенти, хлор за предокисление, комбиниран коагулант за коагулация на твърдите неразтворени частици, като непрекъснато се наблюдават показателите мътност, електропроводимост, pH, органика, брой частици, температура и остатъчен хлор.

Следваща стъпка в пречистването на природните води е филтърен корпус с 32 броя бързи пясъчни филтри тип „Аквазур V“. Процесът на филтрация се управлява автоматично чрез следене на редица параметри, като скорост на филтрация, колматаж, водни нива, положение на регулиращите клапи и други. На изхода са монтирани процесни измервателни прибори за измерване на основни показатели на пречистената вода в т. ч. мътност, рН, електропроводимост, абсорбция, остатъчен хлор и брой частици с размери 2 и 5 μk (микрона). Също на изхода на станцията пречистената вода се обеззаразява чрез постхлориране. Така се осигурява наличие на остатъчен хлор в питейната вода до крайния потребител спрямо изискванията от НАРЕДБА №9 за качеството на водата предназначена за питейно-битови цели.

ПСПВ „Бистрица“ осигурява механично и химично пречистване на технологичните отпадъчни води (ТОВ), чрез изградената към нея станция през 2000 г. за пречистване на ТОВ. Същата има проектна производителност 11 700 м3/д отпадъчна вода и 4,5 т/д обезводнена утайка.

С днешна дата всички технологични процеси са оптимизирани спрямо въвеждането в експлоатация на същите през 1999 г. За целта е внедрена редундантна SCADA система за наблюдение и управление на технологията в дълбоки детайли осигуряваща непрекъснат и качествен технологичен режим на пречистване на питейната вода за град София.

Как се осъществява контролът по отношение качеството на водата? Бихте ли разказали за ВиК лабораторията към пречиствателната станция.
Основна роля в контрола на качествените показатели на питейната вода на град София и природните води от язовир Искър има Лабораторният изпитвателен комплекс (ЛИК) на Софийска вода, който е акредитиран съгласно изискванията на стандарта БДС EN ISO17025:2018. Дейността на ЛИК под акредитация се състои във вземане на проби от питейни, повърхностни, подземни, изворни, минерални, отпадъчни води, утайки от ПСОВ и флокулант, железен трихлорид, както и последващо изпитване за физикохимични и микробиологични показатели на питейна, повърхностна, подземна, трапезна, изворна, минерална, отпадъчна вода и утайки. Също така ЛИК е акредитирана за физикохимични изпитвания на продукти влагани в пречистването на води - белина и железен трихлорид.

Дейностите, извършвани от ЛИК са свързани основно с изпълнението на плановете за мониторинг на дружеството на питейни, повърхностни и подземни води, както и на отпадъчни води и утайки от ПСОВ; поддържане на акредитацията; контрол върху процесите, осигуряващи безпристрастност, метрологична проследимост и прозрачност на извършваните дейности; осигуряване на конфиденциалност по отношение на аналитичните резултати за пробите на клиентите на ЛИК и маркетинг на лабораторните услуги.

Всяка проба, постъпваща в ЛИК, получава уникална идентификация и се регистрира в информационна система за лабораторен мениджмънт с контролирани нива на достъп до информацията. Това осигурява анонимност, конфиденциалност и надеждност по отношение на резултатите за пробите.

Планирани ли са бъдещи инвестиции за модернизация и внедряване на други иновативни решения в работата на ПСПВ-Бистрица?
В обозримо бъдеще е предвидено изграждането и експлоатацията на инсталация за UV дезинфекция на изходящата пречистена вода от ПСПВ „Бистрица“. Същата ще бъде реализирана като част от технологичния процес на станцията по пътя на пречистената вода след бързите пясъчни филтри „Аквазур V“. Основната цел на проекта е допълнително подсигуряване и надграждане на съществуващата система за обеззаразяване на питейната вода на изхода на ПСПВ Бистрица. Обеззаразяването с UV лъчи с голяма интензивност и последващо хлориране на станцията осигурява отстраняването на устойчиви бактерии като Clostridium perfringens (клостридиум перфингенс), за които се наблюдава присъствие в природните води на язовир Искър.

С така изградения процес, населението на град София е осигурено да използва питейна вода, отговаряща на всички препоръки на Световната здравна организация за качество при доставка на питейна вода до населени места, които са по-взискателни от заложените в НАРЕДБА №9.

Прелисти броя

  • Прелисти този брой на Списание ИНФРАБИЛД

още в рубриката

Новини