ЕЛ МЕДИА - направление СЕЛСКО СТОПАНСТВО ЕЛ МЕДИА - направление ЕНЕРГИЯ
ЕЛ МЕДИА - направление ИНДУСТРИЯ

ИНФРАБИЛД - Строители списание за инфраструктурно строителствогодина XIV, брой 5, 2020

Развиваме София като интелигентен, дигитален и технологичен град

Разговор с Владимир Данаилов, зам. кмет Направление "Дигитализация, иновации и икономическо развитие" на Столична община

Развиваме София като интелигентен, дигитален и технологичен град

Уважаеми г-н Данаилов, отговаряте за новосъздаденото направление "Дигитализация, иновации и икономическо развитие". Бихте ли представили накратко неговите целите и приоритети?
Направление “Дигитализация, иновации и икономическо развитие” беше създадено в началото на 2020г., за да подкрепи развитието на София като интелигентен, дигитален, иновативен и технологичен град. Най-общо казано, направлението консолидира и води всички инициативи на града в посока дигитализация и интелигентни решения и ще привлича и подкрепя инвеститори от високотехнологичния и развойния сектор в София.

Ролята на направлението е да бъде лидер и двигател на дигиталната трансформация на София и да инициира и координира политиките за дигитализация по вертикалите на градското управление. Мисията ни е да подобрим качеството на живот в града, което е пряко свързано и с развитието на бизнес климата в София.

От една страна работим върху намаляването на административната тежест и електронизирането на по-голямата част от административните услуги за гражданите и бизнеса, както и за реализирането на проекти, свързани с отворени данни и интелигентно градско развитие, като, например, интегрирана IoT платформа, платформа за отворени данни и др.

От друга страна работим в посока стимулиране на иновационния потенциал на технологичните компании от София, привличане на инвестиции, и, разбира се, създаване на разпознаваем в световен мащаб бранд на София и компаниите от града.

Кои са основните задачи и проекти, с които стартирахте работа в новосъздадения ресор?
За тази година имаме съвсем конкретни и амбициозни цели, които директно да решат едно от основните предизвикателства на града - административната тежест. Планираме да увеличим броя и качеството на предлаганите електронни услуги.

Друга широка тема са отворените данни. Ние целим да покрием цялата верига на отворените данни – от тяхното генериране до отварянето им в реално време и използването им от бизнеса за създаване на решения в полза на обществото. Още тази година искаме да отворим няколко масива от данни, а в следващите години ще отваряме все повече, за да могат въз основа на тях да се раждат все повече продукти. През тази година искаме да започнем и да споделяме данни в реално време. Информационната сигурност е друг наш основен приоритет. Столична община оперира с множество различни данни и е важно да обезпечим тяхната сигурност.

Това са само някои от конкретните ни задачи и приоритети. Разбира се, паралелно с това тече и работата ни по развитието на интелигентни градски решения - искаме да започнем да пилотираме повече проекти в града, т.е. когато има разработено решение, то да може да бъде внедрено по-лесно в града. Колкото повече пилоти правим, толкова повече решения ще внедрим после и толкова по-бързо ще се развиваме като град.

Един по-малък проект, който вече стартирахме, е свързването на няколко регистъра, с които да отпадне издаването на няколко отделни удостоверения, необходими за записването на деца на детска градина.

Друг проект е свързан с дигитализацията на кандидатстването на деца в 1-ви клас. Временно сме създали организация да се проверяват по служебен път удостоверенията, а от до година подготвяме нова система, която ще позволи автоматично записване на децата в първи клас, което цели допълнително улесняване на родителите и минимизира времето и усилията за това процес.

Покрай началото на извънредното положение, свързано с COVID-19, много столични и международни технологични компании се свързаха с нас, за да предложат своите идеи и готови решения в помощ на града и гражданите. С безвъзмездната помощ на бизнеса на сайта на общината вече има няколко решения, свързани с COVID-19, сред които: единната информационна система на Столичната община за COVID-19; чатбот, на който можете да задавате всякакви въпроси относно коронавируса; официалната Viber общност на Столичната община за COVID-19, в която вече се включиха повече от 32 500 граждани; новият Общински портал за дарения за борбата с COVID-19. Една от столичните компании предостави за безвъзмездно ползване на гражданите на Общината и иновационно приложение за следене на здравословно състояние и контакт с медицински лица.

Искам още веднъж да изкажа нашата благодарност към компаниите в София за готовността им да помогнат с решения за града.

Какви са плановете за развитие и разширяване на дигиталните услуги, предлагани на гражданите?
Жителите на София и в момента използват доста електронни услуги. Покрай мерките за ограничаване на COVID-19 все повече граждани започнаха да общуват с администрацията електронно и да използват различните е-услуги, като те контактуват с общината основно по три повода: за жалби и сигнали, за административни услуги и за плащане на данъци и такси.

Планираме да увеличим броя на предлаганите е-услуги от 50 до над 170 в следващите 2 години, като ще стартираме с най-използваните 15 услуги в срок до 12 месеца. Само през последните два месеца пуснахме повече от 5 нови и планираме да пуснем още 15-30 е-услуги, които към момента са аналогови. Например, хората с увреждания няма да трябва да заявяват карта за превозно средство на гише.

По този начин директно намаляваме времето, което гражданите иначе губят по гишета. Целта ни е да използваме информацията и услугите на града “без гише”, през телефона, както банкираме в днешно време. Ще се фокусираме и върху предоставянето на документи в машинно-четим формат.

Освен това на сайта на Столичната община разработихме портала Е-София с бързи връзки към онлайн административни услуги, портали за работа с граждани, документи за изтегляне и връзки към полезни указания как гражданите да използват предлаганите общински е-услуги. Отскоро денонощният контактен център за сигнали от граждани call.sofia.bg има свое собствено мобилно приложение, което може да се свали безплатно от Google Play и Apple App Store.

Това са само част от дигиталните канали, с които разполага Столичната община. Целта ни е да ги разширим така, че те да обхващат цялото портфолио от услуги, които Общината предоставя.

Бихте ли запознали читателите със Стратегията за дигитална трансформация на София?
Стратегията се фокусира върху четири приоритетни области за въздействие, сред които и електронното управление. Една от целите на Стратегията е да подпомогне местната технологична и стартъп екосистема като превърне София в платформа за дигиталните продукти, които се създават в града. Вярваме, че силно развитият ИКТ сектор в града е добра предпоставка за развитието както на традиционните индустрии в София, така и на електронното управление и административните е-услуги. В процеса на разработване на Стратегията направихме оценка на дигиталната зрялост на София. По време на работни групи заложихме цели за бъдещото развитие на града и дефинирахме 14 проекта за справяне с дигиталните предизвикателства в София. Тази година на дневен ред ще са проектите, свързани с отворени данни - създаване на правила за използване и създаване на платформа, която в динамичен порядък да може да свързва генераторите на данни с потребителите им, както и електронните услуги. Внесохме Стратегията за разглеждане пред Столичния общински съвет и очакваме нейното приемане.

Как виждате София като град на бъдещето и технологичните посоки, в които ще се развива?
Вярвам, че София има капацитет да бъде един от технологичните лидери на Европа и това може и трябва да стане сега – през последните години имаше достатъчно натрупване на различни предпоставки и благоприятни фактори. Тази трансформация вече постепенно се случва и е важно да мислим как да развиваме имиджа си на технологична дестинация. Искаме да превърнем София в активен създател на пазари и международен хъб, който стимулира иновациите. Ако трябва да опиша какъв град се стремим да бъде София, то това е един технологично развит център, в който има много добра среда за живот и бизнес. Искаме София да бъде припозната като място, където се създават интелигентни градски решения и където се създават продукти и услуги с глобално приложение.

В момента надграждаме и създаваме нови процеси така, че градът да бъде постоянно в режим, в който може да посреща предизвикателствата на бъдещето. От изключителна важност е включването на бизнеса в този процес. София може да бъде тестова площадка за иновативни градски решения и сме отворени за идеи за различни пилотни проекти. Освен това, следим най-добрите световни практики в дигитализацията и електронното управление, сътрудничим си и се учим от градовете лидери в тази област, сред които е Виена. Искаме София да бъде лидер на модерните технологии, които работят за гражданите.

Ние трябва съвместно, и като администрация на Столична община, и като бизнес и като общество, да можем да адаптираме всичко, което правим, за да сме готови за предизвикателствата и възможностите на бъдещето.

Прелисти броя

  • Прелисти този брой на Списание ИНФРАБИЛД

още в рубриката

Новини