СТРОИТЕЛИ - строителна техника, материали, технологии, инструментигодина IX, брой 2, 2012

И през тази година приоритет за Баумит ще бъде фасадното топлоизолиране

Разговор с Николай Бъчваров, Управител на Баумит България

И през тази година приоритет за Баумит ще бъде фасадното топлоизолиране

Г-н Бъчваров, бихте ли споделили какво е значението на добре изолираната сграда за енергийната є ефективност?
Статистиката отчита, че около 40 % от разхода на енергия в световен мащаб се използва за битови нужди. От тях – около 80 % са основно за отопление. Или това прави – около 1/3 от световното производство на енергия се изразходва за отопление в бита. Ето защо европейските държави поставят като приоритетна своя задача – превръщането на сградите с минимален разход на енергия в стандарт. Налага се да се създават сгради с близко до нулево нетно потребление на енергия.

Според официални данни в България около 4 милиона души живеят в сгради, в режим на етажна собственост. Остарелите проектни и технологични решения водят до проблеми, свързани с лоша топлоизолация на дома, с големи загуби на енергия за отопление, оттам с непосилни разходи, други проблеми, като течове, влага и мухъл, неугледни фасади и входове. Същите проблеми срещаме и при еднофамилните сгради и малките кооперации – неподдържани фасади, олющени или несъществуващи мазилки, да не говорим за тотална липса на каквато и да е изолация.

Вече повече от петнадесет години фирма Баумит България пропагандира у нас ползата от системни решения при оформяне на фасадата. Дългосрочната експлоатация на фасадата, съответно и ефективността на топлоизолационната система зависи освен от самата плоча и нейната дебелина, но и от качествата на лепилните и шпакловъчни смеси, типът на дюбелите, мрежата и вида на избраната мазилка като крайно покритие. Всички тези компоненти трябва да отговарят на определени показатели както сами за себе си, така и при взаимодействието си един спрямо друг, т.е. когато са положени в система.

Не трябва да се подценяват и детайлите (Баумит разполага с най-богат набор от аксесоари за тях), които са предпоставка за завършен вид на изолацията и осигуряват нейната цялост и ненарушимост във времето. От особено значение за сигурността на инвеститора се явява поетапният контрол на полагането, извършван от специалистите на Баумит, който завършва с издаване на гаранционна карта.

Освен качеството на продуктите, за постигане на оптимален ефект са необходими добри и съвестни изпълнители. Защото, ако днес повечето от нас вече са осъзнали каква е разликата, ако я има или ако липсва топлоизолация по фасадата ни, то са малко онези, които разбират разликата, тя да е изпълнена качествено или ако е положена „на парче” – само по стените на отделния апартамент, а не по цялата фасада; ако е налепена „на топки” и с фуги между топлоизолационните плоскости – все предпоставки за наличие на топлинни мостове, силно снижаващи топлоизолационния ефект.

Прекаленото доверяване на майстори, които „знаят” всичко за топлоизолирането и осигуряват материали на най-евтини цени е повече от вредно. Необходимо е крайният потребител да е запознат с детайлите за изпълнение на специфичните участъци: цокъл, ъгъл, еркер, врата, прозорец, стреха и др. Който иска да научи повече би могъл да разгледа сайта на Баумит България. Изборът на система „Баумит” предоставя допълнителна екстра: инструктор, който ще посещава регулярно обекта, ще консултира и контролира строителната бригада, ще съставя протоколи за отделните етапи от топлоизолирането и най-накрая – съответната гаранционна карта.

Кои са последните тенденции в строителните топлоизолационни материали и системи?
Както във всички области на живота, така и в строителния бранш, и още по-конкретно в областта на топлоизолационните материали, фирмите–производители непрекъснато търсят още по-добри, по-надеждни и същевременно екологични продукти. Така, постепенно, преминавайки през различни топлоизолационни материали, в последните години са се утвърдили и намират широко приложение фасадните топлоизолационни плоскости, изработени от експандиран полистирен, полиуретан, минерална и стъклена вата. Тези материали имат сравнително близки топлоизолационни характеристики. Разбира се търсят се разновидности, които да направят домът ни още по-комфортен за обитаване. Така, след бялата EPS-F плоча се появи и сива, с около 20 % по-нисък коефициент на топлопреминаване, което гарантира с 20 % по-добри топлоизолационни свойства.

Какво прави Баумит в посока на развитието на продуктите и иновациите?
От няколко години ние предлагаме на пазара топлоизолационна плоча „open”. Тя се отличава от всички останали EPS-F плочи с отличната си паропропускливост, доближаваща се до тази на минералните вати, при запазване на топлоизолационните си свойства. Разновидности на тази плоча са „open plus” и “open reflect”. И двете плочи са сиви, т.е. осигуряват допълнителните около 20 % топлоизолация при еднаква дебелина на материалите. Плочата „рефлект” е също иновативна сред сивите плочи. Тя притежава допълнителната екстра – специално сребристо покритие на външната си повърхност, което я предпазва от силно нагряване и евентуални деформации, водещи често до отлепване на стандартните сиви плочи в първите часове след полагане, преди лепилото да е набрало необходимата якост.

Друг иновативен продукт, който пуснахме на пазара в последните 1–2 години, е така нареченият СтарТрек. Този иновативен анкер не разчита само на сцеплението на закотвящия елемент, а най-вече на лепилния ефект. Неговата по-голяма и еластична глава, в комбинация с лепилната смес осигуряват по-доброто сцепление на системата към основата, в сравнение с който и да е стандартен дюбел. СтарТрек е разработен в няколко варианта, в зависимост от вида на основата: за червена тухла, за бетон, за по-слаби основи (напр. газобетон), за саниране на стари сгради с дебелослойни мазилки по-фасадата, за саниране на вече топлоизолирани фасади с малка дебелина на изолационния слой.

Когато говорим за ново и съвременно, не можем да не споменем и нашата винаги чиста и винаги нова мазилка – НанопорТоп. Облягайки се на нанотехнологиите, мазилката създава изключително гладък слой на повърхността си, който я предпазва от задържане на мръсотия, водата и вятърът я „измиват” и почистват. Тя съхне бързо и не създава предпоставки за образуване на плесен и мухъл върху й. Многобройни пори с нано-размери я правят силно паропропусклива.

Наскоро приключи конкурсът „Фасада на година”, който Баумит България организира всяка година. Бихте ли разказали повече за него и за проектите, с които се представиха участниците?
През 2011 г. направихме експеримент да преместим конкурса „Фасада на годината” в интернет. Както всички вече се убедихме, виртуалното пространство и социалните мрежи играят все по-голяма роля в нашия живот. Комуникациите са светкавични, новините се разпространяват бързо. Затова решихме да разделим на четири етапа конкурса - пролет, лято, есен и зима, съответно с името „Фасада на сезона”. Всеки сезон събираше своите колекции от 16 фасади и чрез интернет - гласуване най-голямото жури – интернет-потребителите, които живеят в нашата държава решаваха кои три сгради да се класират за финала „ФАСАДА НА ГОДИНАТА”. Така за една година на публиката бяха представени 63 фасади. В края на всеки сезон бяха награждавани фасадите, заели първо и второ място, а третата по гласове фасада получаваше заедно с първите две възможността да отиде на финала.

Обектите бяха най-разнообразни – еднофамилни къщи, хотели, административни и жилищни сгради, училища и детски градини, паметници на културата. Разбира се един от основните критерии, освен творчески подход към фасадата беше, обектите да бъдат изпълнени безупречно. Ние от Баумит харесваме всяка една фасада, участвала в конкурса. И най-обикновеното училище и най-луксозната сграда са ни еднакво скъпи, защото с новия си облик, те допринасят значително за подобряване на средата, в която живеем. Но хората са различни и харесват различни неща, имат разнообразни изисквания. Именно в тази различност е и чарът на Фасада на годината.

Бяхме приятно изненадани от факта, че колекциите от състезаващи се фасади се запълваха изключително бързо, участниците живо се интересуваха как върви гласуването, медиите също отразяваха отделните етапи на конкурса. Накрая за 12-те финалисти бяха подадени близо 28 000 гласа, което само по себе си говори за успешна година за конкурса на Баумит. Още повече, че колекцията от фасади за новия Сезон Пролет 2012 е вече запълнена.

Имаме и още една новина. През тази година се обявява международен европейски конкурс за фасада Баумит „Life Challеnge 66“. С него Баумит предизвиква архитекти и инвеститори от Европа да мислят креативно за фасадните решения, ползвайки най-голямата цветова концепция за фасада „Baumit Life“. Кандидатстващите фасади ще бъдат оценявани от международно архитектурно жури. Нашето изискване е 66% от фасадата да бъде изпълнена с Баумит материали. И точно при тези 66% всичко е възможно – цветове, структури и мазилки в съчетание със стъкло и бетон или други материали. Нашият екип има вече много опит в организирането на конкурса „Фасада на годината“. Ние смятаме, че имаме прекрасни фасади, които биха могли да спечелят „Life Challеnge 2012“.

В заключение, бихме искали да Ви попитаме какви ще са приоритети Ви през тази година?
И през тази година приоритет за Баумит ще бъде фасадното топлоизолиране. Ние отдавна сме се наложили на пазара като фирма, която държи на доброто име на марката Баумит и не допуска компромиси в качеството. Затова няма да престанем да се борим за необходимостта от промяна в нормативната база, за да се гарантира провеждането на качествен инвестиционен процес. Необходими са ясни норми и правила, създаване на технологична методология за изпълнението и приемането на топлоизолации в строителството. Крайно време е да се приеме и прилага на хармонизираното в Европа „Ръководство за издаване на европейски технически одобрения на интегрирани топлоизолационни системи с мазилково крайно покритие” (ЕТAG 004).