“Софарма Бизнес Тауърс” е с минимални енергийни разходиРазговор с инж. Богомил Хорозов, Проектант на част ОВКИ на „Софарма Бизнес Тауърс”Г-н Хорозов, бихте ли разказили повече за реализираните в сградата системи по част ОВКИ?
Системите по част ОВКИ, поддържащи микроклимата в сградите, са проектирани съгласно изискванията на Наредба №15. Основен топлоизточник за зимен режим са абонатни станции, свързани към градската топлопреносна мрежа и термопомпени машини с вградени фреонови агрегати. Отоплението на сградите за преходни сезони е с термопомпени машини с въздушно охлаждане и термопомпени машини с вградени фреонови агрегати. Охлаждането за летен режим се осъществява с термопомпени агрегати с въздушно охлаждане и студоносител вода – разтвор на пропилен гликол. Студоносителят се транспортира до подови и таванни вентилаторни конвектори. Особеното в нашето решение за климатизиране на офисната част е използването на децентрализирана вентилационна система. Осигуряваме пресен въздух за всеки офис, съгласно нормативните изисквания и същевременно сме избегнали наличието на огромни вентилационни камери и транспортиращи въздуховоди, огромни загуби по трасета и инертност на системите. Проектираните системи осигуряват гъвкавост по време на експлоатация и минимални енергийни разходи.
Прецизната автоматика и сградните системи за контрол са в основата на енергийната ефективност за нашите системи. За летен режим системите се изключват напълно, тъй като сградите са защитени максимално от проникване на топлина от слънчева радиация с енергийно обследвани и със специална конструкция слънцезащитни щори, монтирани в окачената фасада. Избегнат е всякакъв разход на енергия, ако не е нужно – при отворен прозорец се изключват най- близките конвектори или се изключва притокът на пресен въздух и естествено обработката му при празен офис.
Какво технологично оборудване използвахте?
Отоплението е осигурено с абонатни станции производство на БРУНАТА БЪЛГАРИЯ. Монтирани са необходимите регулиращи и измервателни уреди. Регулирането на дебита и количеството топлоносител в сградите се извършва с уреди на ІМІ и DANFOSS.
Климатизирането се извършва с термопомпени агрегати с вградени фреонови агрегати, производство на ДАМВЕНТ Бургас, въздушно охлаждаеми, водоохлаждащи агрегати на HITACHI, подови и таванни вентилаторни конвектори на GEA. Всички изброени съоръжения са с максимален коефициент на трансформация и минимален разход на ел. енергия. Водоохлаждащите агрегати на HITACHI са с винтови компресори, позволяващи стъпално регулиране на мощността от 7.5% нагоре. Термопомпените агрегати с вградени фреонови агрегати, производство на ДАМВЕНТ Бургас, са ново поколение съоръжения за вентилация и климатизация. Вкрадените в корпуса на вентилационната камера фреонови агрегати са поставени в идеални условия за работа, не се влияят от външните температури и респективно много висок коефициент на трансформация при минимални ел. товари. Всички вентилационни камери са с вградени рекуперативни топлообменници, които отнемат топлинната или хладилна енергия от изхвърляния обработен въздух и я отдават на постъпващия пресен въздух.
Сградата е вече в експлоатация. Потвърдиха ли се проектните очаквания за консумация на енергия?
Категорично да. Енергийният анализ на сградата – специално в офисната част, показа, че разходите за отопление ще бъдат по-малки от проектните при нормални температурни условия. Много добрите показатели на окачената фасада в стъклената и плътните части и прецизната работа на вградените щори доведоха до минимална работа на вентилаторните конвектори по отношение разход на топлинна енергия от абонатните станции.
Как виждате развитието на подобни системи в новостроящи се сгради?
За мен децентрализираните системи за климатизиране и осигуряване на конфорт с пресен въздух са най-доброто проектно решение и най-изгодни за инвеститора. Регистриране на минимални енергийни разходи, осигуряване на пълна автономност на наемните или собствени единици, осигуряване на абсолютно точно отчитане на изразходваната енергия. Нашата практика го показва нагледно. 29/04/2012 |