СТРОИТЕЛИ - строителна техника, материали, технологии, инструментигодина IX, брой 4, 2012

Специалните фундаменти

Машини и предизвикателства

Специалните фундаменти

снимка: BAUER Maschinen

Всяко строителство изисква стабилна основа, затова не би било пресилено да се каже, че машините, използвани в нулевия цикъл, имат фундаментално значение за изпълнението на обекта. Производителите на специализирана техника добре съзнават това и търсят иновативни решения и нови технологии за постигане на повишена производителност, високо качество на работа и улеснено манипулиране.

текст инж. Вера Ангелова

Имайки предвид непрекъснатото разрастване на на градските райони, Soilmec е разработила специализирана серия пилотонабивни блокове с намалена работна височина, която може да работи с моделите SR-65, SR-70 и SR-80 за големи диаметри и дълбоки пилотни фундаменти. Новият Soilmec SR-80 LHR е предназначен да бъде монтиран на база превозвач SR-80. Поради това може да бъде закупен като обикновен комплект, включително и специална мачта, модифицирана стрела и нова ротационна група.

Базовата машина се захранва от компактен V6 турбо дизелов двигател, тип Deutz TCD 2015 V06, който отговаря на изискванията на действащия в момента стандарт за ограничаване на емисиите отработени газове при работа. Двигателят достига максимална номинална мощност от 330 kW при 1900 об./мин.

Подобно на другите платформи Soilmec, SR-80 LHR е оборудвана със системата за пробиване Drilling Mate System (DMS). Това е система, разработена от Soilmec за мониторинг и контрол на работните функции. Във всеки момент на работния цикъл тя събира информация за всички важни работни параметри на машината, като резултатите могат да се следят на 12" сензорен екран.

Както и при другите модели Soilmec, системата DMS предлага като опция възможност да бъдат свързани чрез мобилната мрежа директно с Soilmec сървър за обслужване на клиенти за отстраняване на неизправности в реално време. На практика истински иновативните и специфични решения, разработени за LHR SR-80 са на специалната група за пробиване, новата мачта, модифицираната артикулираща стрела и ротационната група.

Мачтата с модулна конструкция може да бъде с дължина от 5.80 м до 9.80 м. Това позволява да се регулира работния клиранс в безопасни граници, дори когато се работи при трудни условия (под далекопроводи, например).

Ротационната група е проектирана за оптимална работа с десетсекционния работен механизъм Soilmec Kelly. Тя 250 KNM максимален въртящ момент и максимална скорост от 100 оборота в минута. Работният механизъм включва верижна силова система, която може да понесе 230 kN сила на опън надолу и нагоре. Благодарение на тези характеристики, LHR SR-80 е подходящ за полагане на много големи пилоти с диаметър до 2500 мм и до 60.9 м максимална дълбочина.

Интерес представлява и новата мачта Soilmec, разработена с модулен дизайн и преднаначена за LHR хидравлични ротационни платформи. Според изискванията на работни места, четири различни конфигурации, в зависимост от височината могат да бъде избрани, започвайки от основната мачта. Две различни допълнителни секции с дължина съответно един или два метра могат да бъдат добавени. Благодарение на тази модулност е възможно да се монтира на различни машини в диапазона от 23.0 м до 60.9 м дълбочина на пробиване.

BG 28, монтиран на базова машина BS 80 е най-продаваният модел на BAUER Maschinen GmbH от 2004 г. насам. Скорошното пускане на пазара на обновените модели BG 28-BS 80 и BG 30-BS 95 е отлична демонстрация, че дори най-продаваните модели могат да бъдат подобрени и подходящо адаптирани, за да бъдат подходящи за новите работни предизвикателства и съвременните изисквания за производителност.

При разработването на новите модели от Bauer се съобразяват, както с предложенията, направени от клиенти на компанията, стратегическите планове за подобряване на работните процеси и, не на последно място, със законовите разпоредби. Новите и по-строги изисквания за емисиите от отработени газове, отделяни в атмосферата, не могат да бъда задоволени без да се внедрят нови поколения дизелови двигатели и технологии за управление на емисиите.

Ограничения за емисиите на отработените газове, продиктувани от Етап IIIB от директивата за парникови газове изискват значителни промени в технологията на дизеловия двигател, тъй като новите ограничителни лимити могат да бъдат постигнати само с допълнителна обработка на газовете, преди отделянето им в атмосферата. Това е било взето под внимание в новия дизайн на новата базова машина BS 95.

Ключовите характеристики на новите машини са: повишена мощност на работната хидравлична система, по-добра достъпност, улеснена смяна на работния блок.

В допълнение към техническите подобрения е основната лебедка, монтирана в задната част на машината, характерна особеност за новия BG 30.

Въртящият блок също е преработен. Въртящият момент е увеличен от 275 KNM до 295 KNM , при хидравлично налягане от 350 бара.

Концепцията за разполагане на противотежестта е напълно преосмислена: многоетажната конструкция за хоризонтални плочи противотежест предлага множество предимства в сравнение с варианта с вертикално монтирани елементи.

Като част от подновяването на оборудване на много други детайли са били модифицирани, като по тоиз начин са подобрени както експлоатационната безопасност, така и комфорта на оператора. Част от новите ергономични характеристики са: сгъващи се нагоре врати за техническо обслужване на основните компоненти, оптимизирана кабина на оператора с плъзгаща се врата, нов, интуитивно подреден дисплей и бутони за управление, включително и с нощен режим на работа.

Финландската компания Junttann Oy представи новата си пилотонабивна машина PMx24, която е допълнение към серията Junttan X, представена на последното издание на международното изложение bauma. В X серията са използвани най-новите технологии в областта на набиването на пилоти.

Новата машина PMx24 е оборудване с хидравличен чук SHK110-5 / 7 . Този иновативен чук е известен с прякора Shark, откакто концептуалната му версия беше въведена на Bauma. В момента Junttan представя изцяло нов модел в SHK-серията, която включва работни приспособления с от 3 до 9 тона. Чуковете SHK са базирани на наложилата се технология Junttan, но благодарение на иновациите, разработени от инженерните екипи, икономичността, намалените нива на шум и екологичносъобразната експлоатация достигат до ново, по-високо ниво.

Хидравличните чукове Junttan много често се използват на платформи на други компании. Поради тази причина, Junttan произвежда хидравлични блокове, които сега също са обновени и съответстващи на стандартите, наложени в серията X.

Италианската компания Casagrande твърди, че има повече от 2600 продажби на един от най-популярните си модели С6, от пускането му на пазара. Тази машина сега е обновена в модела C6 XP с подобрени работни параметри.

Компактен стабилен и с универсално приложение C6 XP може да работи във всички сфери на специалното фундиране – от мини и микропилоти до анкериране. Моделът се предлага в два варианта – с ръчно хидравлично управление и радио-контрол. Хидравличната система е чувствителна към натоварването, което позволява оптимизиране на работа и намаляване на разхода на гориво с до 25%. Мачтата има нова система за връзка, което позволява работа плътно до перпендикулярна стена. Допълнително машината може да бъде оборудвана с новото удължение на стрелата с решетъчна конструкция, което позволява достигане на дълбочина до 18 метра. Сред множеството нови характеристики са подобрената конзола за контрол на хидравличната система и контролния панел със 7-инчов дисплей и PLC функции. Сърцето на машината е двигател Deutz TCD 2012 с мощност 95 kW при 2300 об./мин. При концептуалното разработване на машината, екипът от инженери на Casagrande отделя особено голямо внимание на емисиите на шум, като подобрява корпуса на машината, така че нивата на шум да са наполовина, в сравнение с предишния модел.