Intermat 2012Последни новости при земекопната техникаснимка: Caterpillar Едно от най-престижните изложения за строителна техника, оборудване и технологии се проведе отново тази пролет в Париж. С обща изложбена площ от 375 000m2 и 1500 изложители от цял свят, Intermat имаше какво да предложи на различните професионалисти от строителната индустрия, независимо от конкретната им сфера на дейност. При земекопната техника основните акценти при новите модели са икономиите на гориво, ограничаването на емисиите и повишената ергономия на оператора.
текст инж. Вера Ангелова На щанда на Caterpillar можеше да бъдат видяни над 60 машини, 20 от които премиерни за европейския пазар.
Eднa от интересните големи машини е колесният товарач 966K CVT. CVT означава постоянна скорост за предаване, която, според компанията, осигурява значителна икономия на гориво и подобрена производителност, в сравнение с традиционния конвертор на въртящия момент.
Други нови машини са K-серията товарачи, сред които моделите 924K, 930K и 938K. Те разполагат с интелигентна система за хидростатичното задвижване, блокаж на диференциала, нова охлаждаща система и нова кабина с автоматичен контрол на микроклимата.
Новите багери на изложението включват отговарящите на Етап IIIB модели 312E, 320E и 323E, за които се твърди, че предлагат подобрена производителност, управляемост и гъвкавост, в сравнение с предшествениците си.
Новите попълнения в компактна гама от оборудване на Caterpillar включват 1,7-тонния минибагер 301.7D и 2.4-тонния 302.4D. Те бяха показани редом с новите багер-товарачи F-серия. Основна характеристика на машините е новата система за свързване на товарещия блок, която осигурява голяма височина на повдигане и изсипване, както и увеличен капацитет. Машините са снабдени също така с нов електронен ограничител на въртящия момент, който подобрява производителността.
Doosan предстви своите големи колесни товарачи от ново поколение DL300-3, DL350‑3, DL420-3, DL450-3 и DL550-3.
Задвижвани от дизелови двигатели Scania SCR, отговарящи на разпоредбите за емисии от Stage IIIB на европейската директива, новите големи челни товарачи съчетават висока изходна мощност на двигателите с нова трансмисия и няколко други функции, които според Doosan свеждат до минимум консумацията на гориво. В същото време, те улесняват управлението, сервизното обслужване и издръжливостта на машината при подобрен комфорт на оператора.
С капацитет на коша между 3,0 и 5,5m3, новите колесни товарачи са предназначени да отговарят на редица специфични нужди на предприемачите в подемно-транспортния сектор, а именно на товаренето и транспортирането на зърнести материали, като пясък и чакъл, приложения от минната и добивната индустрия, както и строителството.
Машините DL300-3 и DL350-3 се задвижват от 9-литрови, 5-цилиндрови дизелови двигатели Scania
DC09 SCR, предоставящи максимална мощност от 202kW при 1800 оборота в минута, докато моделите DL420-3, DL450-3 и DL550-3 се захранват от по-големия 13-литров 6-цилиндров дизелов двигател Scania DC13 SCR. Максималната мощност на DL420-3 и DL450-3 е 264kW при 1800 оборота в минута, а за DL550-3 – 283kW.
Друга премиера на Intermat от Doosan е моделът DL200-3 в средния клас колесни товарачи с капацитет на коша 2m3.
DL200-3 се задвижва от 6-цилиндров турбодизелов двигател Doosan DL06 Common Rail, покриващ изискванията на Етап IIIb от директивата за отработени газове, чрез използването на EGR (рециркулация на изгорелите газове) и филтър за твърди частици (DPF).
DX180LC-3 е първият от новата серия машини от среден клас на Doosan, съвместими с Етап III В.
Мощността отново идва от Doosan DL06 Common Rail 6-цилиндров турбо дизелов двигател.
Двигателят Doosan DL06 работи на 1950 оборота в минута и, според тестовете, дава 3% повече мощност - 91.2kW - и 15% повече въртящ момент - 54kgfm - от предходния модел двигател DX180LC IIIA, разработен спрямо изискванията на Етап IIIa. От Doosan твърдят, че производствените тестове показват от 5% до 10% намаление на разхода на гориво, в зависимост от избрания режим и извършваната работа.
Doosan също пуска на пазара нова серия верижни багери DX300LC-3 и DX340LC-3.
Двете нови машини се захранват от двигател DoosanDL08K с 6 цилиндъра, използващ технологиите EGR и DPF.
Новата ROPS и OPG (Operator Protective Guard) сертифицирана кабина предлага повече пространство за оператора и функции, които включват директен контрол чрез джойстици, снабдени с нови пропорционални ключове и интегрирани бутони, за да предоставят точно и пропорционално управление на работния блок и прикаченото оборудване.
Кабината е оборудвана с нова, цветна, висококачествена визуална конзола за контрол и всички функции, може да се контролират както от арматурното табло, така и чрез джойстиците. Това е нова функция, която според Doosan ще улесни максимално работата и ще подобри производителността на новите багери.
Новост от Bobcat на изложението е системата за звуков контрол, предлагана към двете най-големи грейдър-приспособления за работа при високо натоварване – съответно 244cm и 274cm. Системата излъчва ултра звукови сигнали, с помощта на които може да поддържа зададено разстояние или денивелация спрямо даден обект, повърхност или земята. Монтиран директно на острието на грейдера, трасиращият ултразвуков излъчвател позволява грейдърите да бъдат използвани за профилиране, задаване на общо ниво, както и за запълване на изкопи, следвайки водеща линия, бордюр, канавка или дори предишно минаване на профилираща машина. Точността на работа е 6.4mm, а активният диапазон на работа на системата е от 200mm до 1,3m.
Системата се състои от звуков излъчвател, два сензора за наклон и сензор за въртене, като всички са компоненти на Trimble. Сензорите комуникират директно с централната система за управление Bobcat Attachments Control Device (ACD).
Операторът може да зададе желаната позиция на острието и степен на компенсиране на терена, като в реално време получава данни за работата на системата.
Bobcat представи също нов модел телескопичен товарач във високомощностния клас. Моделът TL470HF е допълнение към гамата товарачи от ново поколение TL. Задвижван от 97.5kW дизелов двигател Perkins 1104D-E44TA, новият TL470HF предлага по-висока мощност и въртящ момент и постига максимална скорост на движение от 40kph.
Комбинацията от увеличен въртящ момент и новa товарoчувствителна хидравлика, която предоставя хидравличен поток от 190 l/min, означава, че моделът TL470HF предлага по-бърз цикъл на работа при по-ниски обороти на двигателя. Това е в сила както при извършване на единични, така и комбинирани движения на стрелата, според данни на компанията.
Телескопичният товарач TL470HF е с максимален капацитет от 3,5 тона и максимална височина на повдигане – 7m. Капацитетът на пълна височина на повдигане е 3.0 тона, а максималният обсег напред е малко над 4 метра, а повдигащият капацитет при пълен пбхват е 1,5 тона.
Komatsu Europe International показа на Intermat новия си хибриден хидравличен багер HB215LC-1, предоставен премиерно през 2011 г. чрез избрани дистрибутори на компанията. HB215LC-1 замества в продуктовото портфолио на компанията моделът PC200-8 Hybrid, който беше представен за пръв път на Bauma 2010 и има оперативно тегло от 21.22 тона, като размерите на коша варират от 0.8 m³ до 1.05 m³.
Захранването е от Komatsu хибридна система, която включва разработения наскоро електрогенератор на Komatsu, кондензатор и 104kW дизелов двигател.
От Komatsu са разработили хибридната система така, че да работи на принципа на маховия регенератор на енергия, като съхранение на енергията е чрез системата Komatsu Ultra Capacitors. За последните се твърди, че дават възможност за моменталното съхранение на енергия и бързото й освобождаване при необходимост.
Хидравличният багер PC240LC-10, представен на европейския пазар през ноември 2011 г., също беше на щанда на Komatsu на Intermat. От компанията споделят, че неговото оборудване Dash 10 гарантира подобрена ефективност, по-нисък разход на гориво, по-добър комфорт на оператора, както и подобрено сервизно обслужване, като в резултат се увеличава максимално производителността при по-ниски оперативни разходи.
С тегло до 26.1 тона, PC240LC-10 се задвижва от двигател Komatsu SAA6D107E-2 с маховик имощност 132kW, отговарящ на международните разпоредби за намаляване на емисиите Етап IIIB / Tier 4. Той се описва като екологичен двигател с 5% повече мощност и до 10% по-нисък разход на гориво. Напълно автоматичната превключваща система за автоматично намаляване на скоростта може да намали разхода на гориво по време на празен ход с до 30%, според компанията.
PC240LC-10 е оборудван с последната версия на технологията Komtrax, която изпраща информация за операциите, извършвани от машината и общото й състояние към уебсайт, посредством безжична технология. Това значително улеснява логистиката на машинния парк, както и поддръжката.
Верижният багер Komatsu PC700LC-8 е друга машина, представена на изложението. PC700LC-8 е с мощност 323kW и оперативно тегло от 67.10 тона. Машината може да работи ефективно с кош с капацитет до 5.58m³, като конкретният избор зависи от конфигурацията на стрелата, плътността на материала, и условията за работа.
Нова, изключително здрава кабина е оборудвана с фиксирано, ламинирано предно стъкло за повишена защита на оператора, отопляема седалка с пневматично окачване на облегалката за максимален комфорт, както и стандартна камера за обратно виждане, даваща видимост и контрол, за да се увеличи максимално производителността. Широкоекранен цветен LCD монитор панел интегрира функциите Komtrax Step 3 с мониторинг на разхода на гориво.
Друг експонат на изложението, този път в класа миди, беше моделът PW98MR-8, представен премиерно през юли 2011. От Komatsu твърдят, че в момента той е единственият в своя клас с минимален радиус на завъртане на корпуса над ходовата част.
Komatsu коментират, че въпреки компактния си дизайн, PW98MR-8 се отличава с много висока товароподемност и обширен работен диапазон. Противотежестта е разположена отзад и е с нов конструктивен дизайн, интегрирана в опашката на машината, за да предпазва задната част на корпуса от удар и повреди по време на работа.
PW98MR-8 има намален радиус на завъртане, като така операторът може да се концентрира изцяло върху работните операции с по-малко притеснения за това, което се случва зад машината.
През 2011 г., Komatsu въведе верижния багери PC118MR-8 и колесния му аналог PW118MR-8, които също бяха представни на Intermat в Париж.
Произведени от Komatsu Utility Europe в Есте, Италия - една производствено-логистична база, която произвежда и продава машини Komatsu под 12 тона, тези багери имат мощност на двигателя по 72kW и тегло съответно 11.8 тона и 12.3 тона.
От Komatsu изтъкват, че малкият им радиус на завъртане, в комбинация с компактния размер означава, че тези багери са особено подходящи за строителството на пътища и изграждането на обекти в силно застроени урбанистични райони.
Друго допълнение към продуктовото портфолио на Komatsu при земекопните машини е новата серия D65-17 верижни булдозери, захранвани от 8,9-литров двигател Komatsu SAA6D114E-5 с нисък разход на гориво и оптимизиран ход на буталата. За отговарящия на изискванията на Етап IIIB двигател се твърди, че може да допринесе за спестяване на допълнителни 5% от разхода на гориво над отговарящия на Етап IIIA модел, който заменя.
Булдозерите се предлагат в различни конфигурации на верижното шаси: стандартно (EX), с редуциран натиск върху почвата (PX) и с широката следа (WX). Работното тегло варира от 22 тона до 23.8 тона.
Разработени с идеята да се използват като многофункционални машини за приложения, вариращи от обемни маси трудни почви до прецизно профилиране на терена, D65-17 комбинира рабнотното приспособление Sigmadozer, при моделите EX и WX, с високоефективна автоматична трансмисия с преобразувател на въртящия момент, за да се постигне изключителна производителност при силно редуциран разход на гориво.
Дъмперът HM300-3 е друга сравнително нова машина, която търси своето място на европейския пазар. Мощността е 242kW, а камионът се задвижва от двигател Komatsu SAA6D125E-6, който е сертифициран спрямо изискванията на Етап IIIB и Tier 4 Interim.
Брутното тегло на превозно средство е 52.23 тона, с полезен товар от 28,1 тона при максимална скорост на 58.6k/h. Моделът разполага с изцяло обновена система за тракшън контрол, както и с оптимизирано оформена кабина с повишена издръжливост. Стремежът на компанията отново е да се постигне висока производителност и ниски разходи за единица продукция.
За моделите грйдъри, показани на изложението в Приж – Komatsu GD555-5 и GD675-5, се твърди, че комбинират характеристиките на предишните модели Dash 3 с нови функции, които поставят фокуса върху високата производителност и икономията на гориво, комфорта на оператора, безопасността и лесната експлоатация.
В основата на новите грейдъри е мощен Komatsu двигател SAA6D107E-1 с комън-рейл впръскване, ниски емисии и електронно контролиране. И двете машини имат три степени на регулиране на мощността, в зависимост от приложението (VHPC) и разходът на гориво е по-нисък, отколкото при предишните модели от серията Dash 3.
Case Construction Equipment отбелязва 170 години от създаването си с нови модели багери, багер товарачи и колесни товарачи. Компанията показа на щанда си в сърцето на Intermat най-новите си машини, технологични нововъведения и комплексни решения.
С цел повишаване на ефективността от Case са разработили два нови багера с минимален радиус на завъртане над шасито.
CX235C SR и прототипът CX145C SR се задвижват от двигатели Isuzu с намалени емисии, в съответствие с действащото законодателство. От компанията споделят, че освен по-екологична работа, новите двигатели предлагат подобряване на разхода на гориво от 17,5% в сравнение с предишните модели и гарантират до 7% ускоряване на работните цикли.
Това се постига чрез системата за рециркулация на отработените газове, (CEGR) и дифузьора затвърди частици (DPD). Машините дават възможност за допълнителна икономия на енергия, чрез подобряване на контрола над двигателя и хидравлична мощност. Операторите могат да избират между няколко режима на работа, в зависимост от степента на натоварване на машината.
В областта на колесните товарачи Case показа новите модели 521F и 621F. Те надграждат моделите от серия E, като включват нови функции, като например централния охлаждащ блок.
Той е монтиран далеч от основното поле на работа на машината и съответно от праха и отломките и има увеличен капацитет на охлаждане, като същевременно е лесен за почистване.
Двигателят и на двете машини е монтиран в задната част на шасито, зад охлаждащия блок. Това дава възможност за олекотяване на противотежестта, което, според компанията, се отразява благоприятно върху възможностите за повдигане и копаене, като се работи при по-малко натоварване и респективно износване на компонентите и намалена консумация на гориво, след като общото тегло на машината е по-малко.
Както и при всички машини от Серия F, двигателите на 521F и 621F са съвместими с Етап IIIB, оборудвани със система за селективна каталитична редукция (SCR).
Hitachi Construction Machinery Europe (HCME) представиха на щанда си на Intermat четири машини от серията средни и големи багери с универсално приложение от новото поколение Zaxis.
Отличителна черта на новите модели е намаляването до 18% на разхода на гориво. Новите багери се захранват от Етап IIIb съвместими двигатели Isuzu. Въпреки решението на конструкторите да включат технологията за филтър за твърди частици (DPF), за да покрият изискванията на Етап III В, ергономичния дизайн на машината се запазва и видимостта на оператора не е ограничена.
При новите машини от средния клас се забелязват и промени в кабината, отделено е повече място за краката на оператора, подобрена е видимостта надясно и наляво, системата за обратно виждане е оптимизирана с камера, която показва в нов мултифункционален LCD монитор. Този монитор също така предоставя широк спектър от техническа информация, включително посочване на състоянието и настройките на машината.
Моделът 470-5 се причислява към класа на големите багери. Това означава, че машината има различен двигател и хидравличната система, въпреки че кабината е оборудвана подобно на тези на средния клас модели.
Zaxis-5 е разработен от дизайнерския център на Hitachi Construction Machinery Co (HCM) в Япония. Моделът има по-добра горивна ефективност, по-ниски нива на шум, отличен комфорт и дори IPod свързаност.28/06/2012 |