Външно покривно водоотвежданеВъв всяка грамотно проектирана покривна система задължително присъства покривно водоотвеждане. То е необходимо, за да събира и отвежда извън сградата падащите на покрива валежи, като то този начин защитава цялата постройка от разрушителното действие на водата. В този материал ще разгледаме разнообразието от външни покривни водоотвеждащи системи, предлагано от редица производители и търговски представители на българския пазар. Ще се спрем на възможните материали, форми и размери, функционалност, дизайн и естетика при различните марки системи. Така може би ще улесним избора Ви за покривна система за отводняване.
За всеки проект на сграда, независимо от предназначението, идва момент, когато трябва да се избере покривна водоотвеждаща система. Тя е обезателен елемент от покрива, както и от облика и защитата на цялата сграда. Покривните системи за отводняване са два основни вида – вътрешни и външни. Първите разчитат на воронки, които събират водата от покрива, а после чрез тръби тя се включва в сградната канализация. Вторите са представени от улуци, които събират водата от покрива и я насочват в тръби, разположени по контурите на фасадата, след което тя се влива в земята или в събирателни шахти. В тези два класа съществува голямо разнообразие от продукти и решения. Нека видим какво е то сред външните покривни водоотвеждащи системи.
Видове материали
Преди години най-популярни бяха водосточните системи за покривно отводняване, направени от поцинкована стомана. Сега вече широко са навлезли и тези от поливинилхлорид (PVC). Други възможности са системи от алуминий и мед. Стоманените водостоци са сравнително евтини, но за тях винаги трябва да имате предвид, че макар и поцинковани, те крият рискове в местата на свързване на отделните части антикорозионната защита да се увреди и да започнат процеси на корозия. Това може значително да намали срока на експлоатация на системата, а и петната от ръжда върху фасадата не са никак приятни. Това разбира се не се отнася за всички стоманени покривни водоотвеждащи системи. Ако антикорозионната защита е нанесена правилно и монтажът и експлоатацията се извършват също така коректно, то такъв тип система може да свърши добра работа. Затова се доверявайте на наложени марки продукти с гаранции за качество и дълъг експлоатационен срок. Понякога за дългогодишна поддръжка се налага допълнително обработване с антикорозионни състави, за които ще намерите упътване от производителите или търговците. Обикновено стоманените покривни водосточни системи служат около 40 години. Характерният блясък на поцинкована стомана с времето отслабва и тръбите потъмняват, но това не бива да ви притеснява, защото елементите от системата могат да се боядисат в цвят по желание с подходяща за целта боя. Обработени правилно, стоманените тръби са устойчиви на корозия и механични повреди.
Алуминиевите покривни водоотвеждащи системи са защитени от корозия. Те обикновено се покриват с лак, но преди това претърпяват обработка с полиестерни и акрилни покрития. Лакът трябва да е съвместим с тях. Алуминиевите системи обикновено имат срок на експлоатация около 20 години. За разлика от стоманените и алуминиевите тръби, медните са по-скъпи, те се произвеждат от чиста мед или от мед с цинково или акрилно покритие. Докато при другите материали са възможни различни цветови решения, тук единственият възможен цвят е естественият цвят на медта. С времето медта се окислява от водата и кислорода във въздуха и тръбите добиват зеленикав цвят. Той се дължи на образувалата се на повърхността на медта патина - защитна, много устойчива антикорозионна покривка. Освен че осигурява защитата на системата от климатичните условия, това покритие придава и специфичен благороден облик на водостоците и на цялата сграда. Макар и по-скъпи, медните тръби са изключително функционални и трайни. За да бъде гарантирана дълговечността им обаче, имайте предвид, че те при монтажа и експлоатацията им не бива да имат контакт с железни, алуминиеви или стоманени повърхности. Затова не се допуска монтаж на медни системи върху метални покриви. При взаимодействие с други метали медта образува корозионна двойка, двигател на корозията. Така че, ако избирате медни външни покривни отводнителни системи, всичките им части трябва да са медни, включително и елементите за монтаж. При качествените продукти това винаги е така.
PVC водосточните системи се състоят от поливинилхлорид, защитен от ултравиолетовото въздействие с титанови окиси или акрилно покритие. Този вид системи са много устойчиви на механични въздействия. Събирателните улеи, предназначени за монтаж на покрива, могат да се направят с двойно дъно или с остро сечение, за да се подпомогне изтичането на водата, ако тръбата е замърсена. Пластмасовите покривни водоотвеждащи системи се предлагат в различни цветове. Най-често срещаните са: кафяво, сиво, бяло, бронзово, графит, червено, но са възможни и други цветове. PVC улиците са устойчиви на атмосферни условия и стареене. Не изискват поддръжка. Срокът им на експлоатация се изчислява на около 50 години. PVC системите могат да бъдат рециклирани след употреба, както и металните разновидности.
Размери и форми
При избора на покривна водоотвеждаща система трябва да се обърне нужното внимание на размерите и формите. Полукръглите улеи и цилиндричните тръби са подходящи за всякакъв вид покриви и фасади. Те са издръжливи на механични натоварвания, дъждовната вода лесно се стича по тях, а ако замръзне, увеличеният обем, трудно би нарушил целостта на системата. Елипсовидните водостоци имат по-голяма водоотвеждаща способност и дават възможност за справяне с по-големи количества вода от по-големи покриви. Трапецовидните и правоъгълните улеи обикновено са с по-малка дължина и са предназначени за поставяне на малки по площ покриви. Те се поставят в предварително подготвени в покривната конструкция вдлъбнати корита, и за разлика от окачените на куки улеи, тези не се виждат.
При оразмеряването на външна покривна водоотвеждаща система трябва да се вземат предвид не само размерите и формата на покрива, но и количествата на валежите в дадения климатичен район. Много производители и търговски представители предоставят таблици за оразмеряване, по които може да се изчисли какви размери на системата ще са ви необходими във всеки конкретен случай. Също така всяка система има характеристика, в която е посочено за отводняването на каква площ покрив е подходяща. Това улеснява избора и покупката и гарантира добра функционалност и сигурна защита. Като правило на 1m2 хоризонтална площ от покрива са необходими 0.8-1.0cm2 напречно сечение на улея. Ето защо, ако покривът е с площ 100m2, то водостоците трябва да имат напречно сечение с площ от 80cm2 до 100cm2. Също така трябва да се предвиди, че улеите задължително се монтират с наклон 1.5-2%, за да се подпомага очистването и нормалното стичане на водата.
Улеите на системата се поставят по контурите на покрива, а водосточните тръби на интервали от 12-20 метра. Ако дължината на покрива е не повече от 10 метра, на ъгъла е достатъчно да се постави една водосточна тръба. При дължина на покрива повече от 24 метра вече ще има нужда от две водосточни тръби. Обикновено за еднофамилни неголеми къщи и други малки постройки се избират тръби с диаметър 10-15cm. За по-големи сгради се избират по-големи диаметри – 18cm, 20cm и повече. Закрепването на различните покривни водоотвеждащи системи може да стане по различен начин. Обикновено той зависи от материала и формата на системата. Най-често се прибягва до закачане с различни крепежни елементи и по-рядко до заваряване и залепяне. При избор на система за покривно отводняване трябва да се обърне внимание и на лекотата на инсталиране, така че да се намали рискът от грешки, възникващи по време на работа.
Функционалност и дизайн
Външните покривни водоотвеждащи системи имат както защитна, така и естетическа функция. Освен ефективно да отвеждат водата, те трябва да играят ролята и на декоративен елемент от дизайна на сградата. След поставянето им сградата придобива завършен вид. Системите трябва да се изберат в стил, подхождащ на архитектурата на сградата и на други елементи от украсата, ако има такива. В такъв случай, те ще подчертаят формата и индивидуалното излъчване на сградата, придавайки привлекателен външен вид. В процеса на проектиране на система за покривно отводняване е много важен индивидуалният подход. Само чрез съобразяване с формата и големината на покрива, както и с климатичните особености, за всеки конкретен случай може да се избере подходящата система. Изчисляват се точно размерите на системата, избират се материал и форма на сечението, така че да гарантират задоволителна функционалност, т.е. надеждно да отвеждат падащите валежи. В избора ще Ви помогнат производителите и търговците на този вид продукти.
Ето и някои наложили се на българския пазар системи за външно покривно водоотвеждане:
Ruukki България е част от Rautaruukki Oyj Финландия и се занимава с доставка на компоненти, системи и интегрирани системи на метална основа за строителната и металната индустрия. Водоотвеждащите системи, предлагани от компанията, отстраняват ефикасно дъждовната вода от покрива. Заводски произведените части са с прецизни размери, компактни и лесни за монтиране. Те са произведени от галванизирана стомана с дебелина 0.6мм и с двустранно покритие Pural. То е особено устойчиво към корозия, UV лъчи и е с устойчив цвят, независимо от атмосферните условия.
Няколко вида външни скоби на олуците осигуряват универсален монтаж при всякакви условия. Тяхната направа гарантира изключителни способности за издържане на натоварване и предотвратяване на щети, произтичащи от временен интензивен снеговалеж. Плавните огъвки предотвратяват лесното замърсяване. Външните скоби на олуците са стабилни и имат предимството, че са лесни за почистване. Улуците се предлагат в два размера (Ø125мм и Ø150мм). Водосточните тръби се предлагат като комплекти готови за монтаж. Олуците могат да бъдат комбинирани с комплекта водосточни тръби.
Bramac България е част от австрийската фирма Bramac Dachsystemе International, производител на строителни материали и елементи за покрива. Система за покривно отводняване на Брамак – Stabicor, се отличава с висока надеждност и красота. Предлага се в цвят на мед. Характеризира се с дълъг живот, дори и в екстремни климатични зони. Издържа на въздействието на ултравиолетовите лъчи през лятото и запазва еластичността си при отрицателни зимни температури. Stabicor се доставя като система, комплектована с всички детайли и елементи. Има изключително лесен монтаж без лепене и запояване на елементите.
Lindab България е клон на шведския концерн Lindab, познат в цяла Европа, Азия и САЩ. Основната му дейност е производство и търговия с широка гама продукти от тънка стоманена ламарина. От средата на миналия век е сред водещите европейски производители на системи за покривно отводняване. LindabRainline е пълна система за покривно водоотвеждане, предлагана от години на българския пазар. С над 60 компонента във всякакъв размер, в класически цветове или модерни нюанси, системата от улуци и водосточни тръби LindabRainline може да реши и най-комплексните задачи. Съвместима е с всеки вид покривно покритие: керамични или бетонни керемиди, битумни плоскости или метални керемиди. Монтажът е тип лего. Извършва се лесно, без да е необходимо да използвате кит, силикон, калай или какъвто и да е друг вид свързващ материал. Гарантирано е 100% непропускливо свързване. EPDM (етилен пропилен диен мономер) елементите, с които са снабдени свързващите и затварящите части, правят непропускливи връзките на улуците. Водосточните тръби и аксесоарите имат муфи, които влизат плътно и лесно едни в други
ВАС е фирма, която наложи на българския пазар система американски безшевни улуци с неограничена дължина. Улуците се произвеждат в България с американско ноухау, американска техника и уникална система за окачване. Това са улуци, които се произвеждат на самия обект от рулонна ламарина със специално калибрована машина. Дължината на отделните секции е равна на дължината на стрехата. Единствените фактори, ограничаващи дължината, са затрудненият достъп до покрива и наличието на ъгли. Профилът на улуците може да бъде изпълнен от поцинкована ламарина, поцинкована ламарина с антикорозионно и полиестерно покритие в над 9 цвята, медна ламарина, алуминиева ламарина. Преимущество на улуците са неограничената дължина, липсата на снадки, сигурната система за монтаж и бързото отводняване. Системата има надеждна връзка улук-надулучна пола, устойчива е на външните условия и има привлекателен и завършен външен вид.
Nicoll е френска компания, специализирана в производството на строителни изделия от PVC. Покривните водосточни системи с нейната марка са утвърдени на европейския пазар със своето високо качество и дълготрайност. Можете да ги откриете и на българския пазар. Предлагат се 4 профила улуци в 7 типоразмера с аксесоари към тях и 3 профила водосточни тръби в 8 типоразмера с аксесоари към тях. Може да се избира сред богата цветова гама – бял, сив, пясък, бордо, кафяв, графит и черен цвят. Сред аксесоарите е и надулучна пола с антикапилярна система, която възпрепятства навлизането на капилярна влага. Предлага се в три цвята – бял, сив и кафяв. Водосточните тръби и улуци Nicoll са устойчиви на неблагоприятни въздействия, благодарение на добавения титанов окис. Качественото оцветяване дава допълнителна устойчивост на химически въздействия (киселини и въглеводороди), ултравиолетови лъчи и големи температурни амплитуди. Позволява се монтиране при ъгли, различни от 900 и се осигурява надеждно свързване при смяна на височините. Важно предимство на системите е и отсъствието на шум при дъжд.
Plannja Siba е шведски производител на покривни водоотвеждащи системи, които можете да откриете и у нас. Водосточните системи Siba се състоят от улуци и придружаващи ги аксесоари с полукръгло и правоъгълно сечение и водосточни тръби с кръгло сечение с богат асортимент от допълнителни елементи. Улуците са с диаметър 100, 125 и 150mm, а водосточните тръби и аксесоарите се изготвят с диаметър 75, 90, 100, 110 и 120mm. Цветовата палитра включва 9 цвята, плюс цвета на галванизираната стомана и медта на отделните аксесоари. Материалът, от който се произвежда системата, е горещопоцинкована стомана с покритие Plastizol. Всички модули са покрити със защитния полимерен слой и от двете страни. Такава консервация осигурява устойчивост на цвета и защита от корозия.
Devorex e водещ европейски производител на висококачествени системи за управление на водите за строителния сектор. Продуктовото портфолио на компанията включва: cистеми улуци и отводнителни канали, тръбни системи за канализация и водоснабдяване. Системите за покривно отводняване Devorex CLASSIC се предлагат в седем цвята – бяло, бежово, керемидено, бордо, кафяво, сиво и черно. Качествата, които я правят конкурентна, са устойчивост на екстремни температурни условия, изключително лесен монтаж чрез система за сглобяване single click, достъпни цени и десетгодишна писмена гаранция на производителя. Размерът на водосточните тръби е Ø80, а на улуците е 120/65.
Системите за покривно отводняване Devorex ELEGANCE се предлагат в шест цвята – бял, бежов, керемиден, бордо, кафяв и сив. Качествата, които правят система Devorex ELEGANCE конкурентна, са устойчивост на екстремни температурни условия, атрактивен дизайн – съчетава две отличителни форми в един продукт, гладка повърхност – скоби скрити зад улука, без остри ръбове и груби детайли, достъпни цени и десетгодишна писмена гаранция на производителя. Размерът на водосточните тръби е Ø100, а на улуците е 140/118. 28/06/2012 |