Вярваме, че даваме своя принос към възможностите за преобразяване на градската средаРазговор с инж. Тодор Димитров, Технически консултант проекти, Фирма АлуКьонигЩалГ-н Димитров, какъв е Вашият коментар относно съществуващия сграден фонд и в тази връзка, какво е Вашето предложение за пълно обновяване на фасади?
Строителството на нови сгради през последните години бележи спад, за който няма изгледи да достигне предишните си нива от времето след 2000-та година. Градовете в нашето съвремие са силно урбанизирани и не се намират много на брой свободни парцели с добра локация за построяване на нови и модерни сгради, които отговарят на съвременни стандарти за комфорт, функционалност и енергийна ефективност.
Поради тази причина, като се вземат предвид големия брой съществуващи сгради, построени в миналия век в най-атрактивните градски зони, е логично да си зададем въпроса как бихме могли да ги приведем в модерно състояние по най-ефективния, икономически целесъобразен и бърз начин. При това трябва да отчетем факта, че тези сгради в повечето случаи се експлоатират целогодишно и не е желателно, или дори възможно, да се прекъсва работата в тях вследствие на строително-монтажни работи и съпровождащата ги често необходимост от временно опразване на помещенията и създаване на шум.
Фирма Schüco International, и съответно Фирма АлуКьонигЩал като нейн представител за България, във връзка с изложеното по-горе, си поставиха за цел да разработят фасадна система за модернизация, наречена „Schüco ERC 50”. Фасадната система позволява пълно обновление на фасадни площи, като едновременно с това свежда прекъсването на работата в сградата до абсолютен минимум.
Разкажете повече за системата „Schüco ERC 50”. Какви са предимствата й по отношение на енергийната ефективност?
По същество става дума за фасада от тип „втора обвивка на сградата”. На първия етап от модернизацията се демонтират всички стари външни фасадни конструкции и облицовки до груб строеж, с изключение на прозоречните конструкции. По този начин сградата остава затворена и незасегната от вътрешната страна, което позволява непрекъснатост на експлоатацията й. Като втори етап следва изграждането на новата фасадна конструкция от външната страна, като в нея се интегрират всички необходими фукционални части като прозорци, топлоизолация и облицовки на плътните зони, слънцезащитните устройства, евентуално окабеляване и т. н., до пълно завършено изделие. Остава на третия етап да се демонтират старите прозоречни конструкции от вътрешната страна и да се възстанови оформлението на детайла за връзка на стената към новата фасадна конструкция. Третият етап представлява единственото реално смущение на работния процес, като той е ограничен до няколко дни.
Модернизацията с „Schüco ERC 50” дава възможност да изградите фасади, които да стигат до ниво „пасивна сграда”, или до желаното от Вас ниво на енергийна ефективност, защото позволява приложението на всякакъв вид и дебелина на топлоизолационния слой и на желания от Вас клас на прозорците, които да се интегрират.
Как предлаганата от Вас система ще промени в положителна посока сградния фонд?
Вярваме, че със система „Schüco ERC 50” даваме своя съществен принос към възможностите за преобразяване на градската среда и се надяваме България да се нареди сред пионерите, които доказват, че не е необходимо да се изостави съществуващия сграден фонд като безнадеждно остарял, а да се гледа на него като ресурс, който чака да се прояви в нова светлина.
Екипът на АлуКьонигЩал е Вашият партньор за консултации и бъдещи реализации в областта на модернизацията и новоизградените сградни обвивки. Пожелаваме ви успешни проекти!
Разкажете за някои наскоро завършени интересни обекти, където сте взели участие. Какви системи внедрихте, съобразени с конкретните особености на сградите?
В архитектурно отношение бих изтъкнал обекта „Вертиго Тауър” в София. Забележителна сграда със смесено предназначение и изключително сложна геометрия на стъклените фасади. 65-метровата кула наподобява кристал от стъкло. Фасадните плоскости нямат никъде вертикални равнини и образуват дълги диагонални чупки, растерът е наклонен странично. За изпълнението на тази сграда разработихме специална алуминиева рамкова конструкция с лепен стъклопакет, като с нея изпълнителят на фасадата успя да се справи със сложната геодезическа задача да опише сградната обвивка.
Друг интереснен обект, който реализирахме преди няколко години, е сградата на „Риск Инженеринг” в кв. Павлово в София. Освен архитектурата, интерес представлява големият дъговиден стъклен покрив на сградата. В стъклопакетите на покрива интегрирахме фотоволтаични силициеви клетки, които с общата си площ от около 450m2 образуват соларна инсталация с пикова мощност 54KWp. Освен, че произвеждат електричество, соларните клетки изпълняват и друга важна роля: служат като слънцезащитно устройство, което предпазва помещенията отдолу от слънчево прегряване.
В областта на фасадното интегриране на фотоволтаични инсталации мога да кажа, че Фирма АлуКьонигЩал е пионер в бранша и вече натрупваме опит и в следващи проекти, които се надяваме да бъдат реализирани в близко бъдеще.
Искам да спомена и още един интересен продукт, който отскоро внедряваме на пазара. Нарича се „Vento Therm” и по същество представлява вентилационен уред, който се монтира към прозорец и осигурява вентилация на помещението със свеж външен въздух, който си го засмуква чрез отвор в уширителен рамков профил към прозоречната каса. Засмуканият въздух се пречиства от прах и полени чрез въздушен филтър, преминава през рекуператор, който предава топлината на изходящия, засмукан от помещението въздух, като затопля входящия. Уредът работи на две степени, като може да осигурява по избор 15 или 30m3 пресен въздух за един час, при изключително ниска консумация на електричесто (8 или 13W).
Областите на приложение са примерно жилищни или спални помещения, които да се проветряват без необходимост от отворен прозорец или без необходимост на присъствие на човек, което гарантира и сигурност срещу взлом. Може да се прилага и в помещения, в които се работи и не може да се проветрява прозоречно заради шума от близка улица. Мисля, че и това изобретение заслужава внимание, защото осигурява значителен комфорт на обитателите. 21/09/2012 |