СТРОИТЕЛИ - строителна техника, материали, технологии, инструментигодина IX, брой 6, 2012

Проектът за България мол е различен от досега реализираните в България

Разговор с арх. Милена Нанова, главен проектант на България мол

Проектът за България мол е различен от досега реализираните в България

Арх. Нанова, в края на тази година се очаква да отвори врати България мол. Бихте ли запознали читателите на списание СТРОИТЕЛИ с идеята и проекта на търговския център?
Проектът за България мол започна през 2007 г., във времето на бума на строителство на търговски центрове в страната, с идеята да задоволи нуждата на тази част от столицата от подобно обслужване. С настъпването на световната икономическа криза бе спряно и финансирането на обекта. За щастие, въпреки затрудненията, инвеститорите успяха да финализират търга за строителство и с избора на белгийската фирма Кордеел за главен изпълнител на обекта, в началото на 2011 г. изпълнението на обекта стартира с изключително бързи темпове.

Проектът за България мол включва търговски център с РЗП около 44 000m2, разположен на 4 етажа с различни по големина магазини, ресторанти и заведения за бързо хранене, предназначени за отдаване под наем, кинокомплекс, 4 подземни нива с паркинги, хипермаркет, две офис сгради – 15-етажна към бул. България и 5-етажна към бул. Тодор Каблешков. В момента тече реализация само на първия етап от проекта – без офис сградите.

Проектът за България мол е различен от досега реализираните в България. Уникалното тук е общата пространствена организация. За разлика от останалите молове е възприета по-разточителната схема на търговски пасажи, разположени около централно, богато остъклено атриумно пространство през 4 етажа. То впечатлява със своята големина и експресивност. Пулсиращите криви на периферията, мостовете и ескалаторите създават динамика на възприятието.

Преобладаващият цвят в интериора е бялото, което създава елегантен фон за разноцветните търговски марки. Настилките са монохромни. Облицовките са от стъкло и неръждаема стомана. Окачените тавани в интериора са комбинация от гипсокартон и акустични пана на водещата шведска фирма Ecophon. Отделни акценти създават елипсовидните вдлъбнати тавани със специални осветителни тела, както и зоните с висящи кръгли акустични пана.

Фасадите за България мол са решени на едро и подчертават тектониката на отделните обеми. Стъкленият куб към кръстовището на булевардите "България" и "Каблешков" е знаков за обекта. Двойната остъклена фасада създава многопластовост, като предоставя фон за мащабни рекламни пана, надписи, мултимедия и едновременно с това разкрива част от динамиката на живота вътре в сградата. Тя е решена монохромно, в различни нюанси на бялото и сивото.

Фасадите са облицовани с HPL панели на Trespa Meteon. Различните нюанси на сивото и бялото, както и специалният ефект на променящите се спрямо светлината цветове на панелите, създават своеобразна пикселизация на фасадната повърхност. Акцент в северната фасада представляват триметровите букви - БЪЛГАРИЯ МОЛ, обшити с неръждаема стомана, върху постамент от черен полиран гранит. Централният вход е подчертан с метална козирка през 2 етажа, обшита с алуминиев композитен материал на Еталбонд.

Разкажете повече за Вашата работа като проектанти. На какви съвременни технологични решения, материали и системи се доверихте?
Проектирането на такива сложни сгради е изключително предизвикателство и отговорност за всеки проектантски екип. Натрупаният опит от реализацията на подобни проекти ни помогна много. Затова и нашата фирма бе избрана за главен проектант – за да реагираме професионално и адекватно на кратките срокове и високите изисквания към качеството на проекта. Освен чертежи, изготвихме и подробна тръжна документация, която ясно дефинираше всички заложени материали, инсталации и оборудване, както и принципните детайли на изпълнение, които да гарантират критериите за добро изпълнение. Координацията между всички инсталации и съобразяването им с архитектурното решение, оптимизирането на разходите за строителство, работата с наемателите и задоволяването на разнообразните им желания, без да се компрометира проектната цялост и единство – това е процесът, през който мина целият проектантски екип от архитекти, инженери и проект мениджъри през последните две години на много труд и отдаденост.

За наша радост инвеститорите възприеха проектните предложения, не спестиха средства и заложиха на съвременни технологични решения и материали, както в интериор, така и във външното оформление на сградата. Фасадите са окачени вентилируеми, облицовани с HPL панели. Двойната остъклена фасада има естетическа стойност, но допринася и за климатичния комфорт на сградата.

Особен интерес представлява материалът, от който е изработена периферията на галериите в интериора - предварително изработени модулни елементи, по специална технология на т. нар. GRG или армиран със стъклени фибри гипс. Скрито LED осветление подчертава елегантната линия на извивките от едната страна, и витрините на магазините - от другата. Парапет от метални струни, с дървена ръкохватка следва кривите на периферията. Мостовете са с ефирна метална конструкция и парапети от стъкло.

Срещнахте ли някакви предизвикателства в хода на работа?
Освен познатите ни предизвикателства, свързани с комплексността на сграда, която съчетава множество различни функции, попаднахме в условията на договор от типа “Design and Build”, който позволява препроектиране през цялото време на строителството с цел оптмизиране на материалите и технологиите. Задачата беше усложнена и поради непрекъснатите промени, продиктувани от естествената необходимост да се отговори на нелеките и променящи се условия на пазара по време на криза. Долълнително предизвикателство бе сложната геометрия на сградата, която изискваше изясняването на безкрайно много детайли, както на проектно ниво, така и в хода на строителството.

Един от водещите приоритети в съвременното строителство е свързан с енергоефективността на сградите. Какви ще са предимствата на България мол в това отношение?
Проектът отговаря на всички съвременни изисквания към енергийната ефективност на сградата. Обемите са с чиста геометрия, което намалява загубите на енергия от периферията на сградата. Всички фасади са топлоизолирани и вентилируеми, за да балансират топлообмена с външната среда. За остъкляването по фасадите е използван стъклопакет с най-добрите съвременни характеристики на топло- и светлоотдаване, съставен от Stopray Ultravision 50 и Stratobel 44.2. Системите за вентилиране и климатизация са модерни и оптимизират разхода на енергия. Сградата кандидатства за сертифициране по световния стандарт LEEDS.

Прелисти броя

  • Прелисти този брой на списание СТРОИТЕЛИ

още в рубриката

Събития

Новини