Оптимист съм за пазара на строителни материалиРазговор с г-н Борис Радулов, Председател на УС на Българската асоциация по изолации в строителствотоГ-н Радулов, бихте ли запознали читателите на списание СТРОИТЕЛИ с новостите около дейността на Българската асоциация по изолации в строителството (БАИС)?
С цел да подпомогне процеса на качествено и ефективно енергийно обновяване на сградния фонд през август т.г. БАИС реализира мащабна дарителска кампания като предостави по един екземпляр от своето специализирано издание „Енергийна ефективност. Топлоизолационни системи на сгради” с автори арх. Росен Савов и проф. д-р инж. Димитър Назърски на главните архитекти на общините в България. По мнение на експерти на асоциацията, изданието, което дава принципите и нормите в процеса на енергийното обновяване на съществуващия сграден фонд в страната, ще е особено полезно в дейността на главните архитекти – специалистите, които ще реализират и контролират процеса на енергийно обновяване. То представлява и ценен справочник при решаване на проблеми, свързани с качеството на изпълняваните строително-монтажни работи.
Има потребност да бъде издадено подобно издание и в областта на хидроизолационните работи. Очакванията ни са до края на годината да излезе от печат второто специализирано издание на БАИС – „Ръководство по хидроизолационни системи на сгради и съоръжения”.
В началото на октомври ще стартира дейността си работна група, която ще допълни разработения по наша инициатива „Проект на Указания за проектиране, изпълнение, контрол, приемане и експлоатация на подови настилки и подови покрития”. Наред с досегашните експерти от БАИС, ВСУ „Л. Каравелов”, УАСГ и НИСИ, очакваме в дейността й да се включат представители на МРРБ, КСБ, КАБ, САБ и КИИП. След като документът бъде завършен, текстовете на проекта ще бъдат подложени на широка дискусия и ще бъдат обсъдени с представители на организациите, браншовите камари и участниците в строително инвестиционния процес у нас. Чрез регламентирането на изискванията при проектиране, контрол при изпълнението и приемането на подовите покрития и влагането на съвременни материали и технологии, ще се създадат предпоставки за изработване на надежден и качествен краен продукт - необходим при реализацията на строително-инвестиционния процес у нас. Надяваме се след приключване на широката дискусия и внасянето му в МРРБ проектът да бъде утвърден и да се пристъпи към замяна на сега действащите „Правила за приемане на подови настилки” (ПИПСМР) от 1989 г., които не са хармонизирани с нормативните документи, издадени след това и не отразяват богатото разнообразие от съвременни материали и технологии за изпълнение на подови настилки.
Не толкова новите моменти в дейността ни, колкото последователността в действията ни характеризират БАИС като организация. Продължаваме с националните обучения по „Наредба №2 на МРРБ за проектиране, изпълнение, контрол и приемане на хидроизолации и хидроизолационни системи на сгради и съоръжения”.
Продължаваме да провеждаме и обучителни семинари по Регламент (ЕС) №305/2011 на Европейския парламент и на Съвета от 9 март 2011 г. за определяне на хармонизирани условия за предлагането на пазара на строителните продукти и за отмяна на Директива 89/106/ЕИО на Съвета. Освен нашите членове, в тези форуми се включват и външни експерти и специалисти, което доказва необходимостта от такъв тип семинари. Лектори са ръководители на дирекции от МРРБ, на които използвам случая да благодаря.
Във връзка с енергийната ефективност на сградите все по-актуална е темата за Обновяване на многофамилните жилищни сгради по Оперативна програма „Регионално развитие”. Бихте ли коментирали възможностите за успешното реализиране на проекта, както и основните предизвикателства, които стоят пред него?
Програмата трябва да бъде реализирана успешно, тъй като нямаме друг избор. Колко бързо обаче ще се случи това, е отделен въпрос, по който на този етап има доста неясноти. От друга страна, трябва да се каже, че се говореше доста за тази програма, бих казал повече от необходимото, преди да има готовност и известна яснота. Неизбежно е, във време на криза и рязък спад в строителството от 2008 година насам, всички погледи да са насочени към една такава програма. Обсъжданата сума пари от една страна не е голяма от гледна точка строителния пазар, но от друга, насочена само към изолациите, не е и малка. Средствата, които ще се изразходват ще бъдат само за дейности и строително-монтажни работи, които са свързани с топлоизолирането на сградите. Конструктивните проблеми, ако има такива след извършване на обследване, ще бъдат отстранени за сметка на етажната собственост.
Относно програмата, по данни от министерството, досега има подадени около 40 заявления. Те са изключително малко, тък като целите на програмата са да се обновят 150-200 сгради, а от тези 40 подадени заявления не означава, че всички ще бъдат одобрени. Очевидно е, че има нещо, което спира хората да кандидатстват. А това са финансите, от една страна, и от друга - несигурната ситуация в икономиката. Също така и банките, които не отпускат достатъчно добри кредити, които да са привлекателни за хората. Реално, може би догодина, през март/април, очакваме да има започнати някои сгради. Бавно се случват нещата. Освен това първата пилотна програма трябваше да бъде с безвъзмездна помощ 80 %, а не както е сега 50 %. В този случай можеха да бъдат реновирани по-малко сгради, но във време на икономическа криза програмата щеше да бъде по-интересна и атрактивна за етажната собственост, а тежестта за крайния потребител – по-малка. По-бързото реализиране на програмата щеше да доведе до бързото оценяване на ефекта от енергийното реновиране.
Строителните материали и технологии постоянно се развиват. В тази връзка и с оглед качествено обновяване на сградния фонд, какви препоръки бихте дали по отношение избора на топлоизолационна система и впоследствие нейното качествено изпълнение?
Разбира се, най-добре е да се топлоизолира цялата сграда. Изолацията „на парче” няма ефекта, както ако се обнови цялата сграда. Друго, което е много важно и е ключов етап преди самото изолиране, е изготвянето на проект от специалист, проектант. Бих казал даже, че е задължително. Трябва да се направят необходимите изчисления и предписания от проектанти, които да са изчислили необходимата дебелина на изолацията, както и да се прецени дали трябва да се подменят елементи на ограждащата конструкция. Когато говорим за обновяване на цялата сграда, състоянието на покрива е не по-малко важно. Трябва да се провери дали хидроизолацията е надеждна, дали няма други повреди и чак тогава да се пристъпи към подбора на съответните топлоизолационни материали. След което трябва да се потърсят доставчици, които да имат доказано име в бранша. Важно е за всеки един от продуктите да има декларация за съответствие, CE маркировка, да е доказан произхода на стоката. Необходими са също и сертификати, които гарантират качеството и техническите параметри на конкретния продукт. Материалите – плоскости, независимо дали са EPS, XPS или каменна вата, лепилата, шпакловките, всички, влизащи в една топлоизолационна система, трябва да се използват по предназначение, за конкретната цел. Ще дам за пример EPS плоскостите, за които има случаи да се предлагат на по-ниска цена и не отговарят на изискванията за фасадна изолация. Всеки един продукт/елемент от системата трябва да бъде избран коректно за съответното приложение. Правилното приложение е много важно. Да се спазват проектите и да се търси мнението на доказани специалисти в бранша.
Познавате сектора на строителните изолации и материали отблизо, какви са очакванията Ви за неговото развитие през близките години?
Наблюденията ми са, че тази година пазарът има сравнително стабилно ниво спрямо предходната година. Има някакви движения нагоре-надолу, но пазарът няма да спре да се развива. Може би близките години ще поддържа едно ниво като сегашното. Вярвам, че той ще се изчисти откъм нелоялни играчи, оттам и заблуждаването на клиентите с предлагане на материали, които не са подходящи за съответното приложение. Намаляването на междуфирмената задлъжнялост ще доведе до заздравяване на пазара, въпреки че новите инвестиции не са такива, каквито бяха преди 4-5 години. Ремонтите и реновирането на сгради също ще се увеличават. Всичко това ме кара да бъда оптимист за пазара в бъдеще. 21/09/2012 |