Всеки един иновативен проект е крачка напред и за строителния пазарРазговор с арх. Ангел Захариев, Управител на студио А и А Архитекти Арх. Захариев, Вие сте партньори от българска страна на LHSA+DP и сте работили по всички фази на проектиране на уникалния детски музей - Музейко. Бихте ли запознали читателите на сп. СТРОИТЕЛИ с проекта, концепцията и как Вие станахте част от този проект?
Музейко е проект на Фондация „Америка за България“. Екипът на Фондацията генерира и разви идеята за създаване на първия в България и най-големия в Югоизточна Европа детски музей, по примера на успешните детски музеи от Америка и Европа.
Първите детски музеи се появат преди години в САЩ, постигат голям успех и вече по света има стотици изградени подобни институции. По своята същност това е научно-образователен детски център, в който, посредством различни методи и способи, децата едновременно играят, забавляват се и учат. За целите на проекта Фондация „Америка за България“ решава да ползва имот със съществуваща сграда, която да бъде преустроена в музей. Фондацията организира конкурс, на който са поканени няколко специализирани в проектирането на детски музеи проектантски бюра от Америка.
Конкурсът е спечелен от Lee H. Skolnick Architecture от Ню Йорк с концепцията за т.нар. ”малки планини” - вдъхновени от планините на България, сложни обеми, които чрез материалите си олицетворяват три от традиционните български занаята – дърворезба, рисувана керамика и текстил, както и с идеята за вертикално разпределение на експозицията на три нива – долно ниво, което символизира миналото, средно ниво – настоящето, заобикалящият ни свят и горно ниво – на бъдещето, технологиите, науката и иновациите.
След това Фондацията, съвместно с Lee H. Skolnick, организираха конкурс за избор на български партньор, на който конкурс бяхме избрани ние – А и А Архитекти. Така започна нашата работа по този уникален проект.
В страната няма аналог на подобна сграда, какви предизвикателства срещнахте по време на работа?
Сградата на Музейко е много сложна за проектиране и строителство и имаше доста предизвикателства. Едно от тях беше свързано с изискването на инвеститора да запазим съществуващата сграда. Друго сериозно предизвикателство за проектиране бяха „малките планини”, които наложиха използването на сложни пространствени елементи и нестандартни фасадни решения. Стиковането на експозициите с пространствата на сградата също се оказаха предизвикателство. Най-общо казано, трябваше да намерим подходящите проектантски технологични решения, така че тази сграда да може изобщо да бъде изпълнена в България и да се впишем в рамките на заложения бюджет.
Как гледате на бъдещето на подобни иновативни сгради в страната ни?
Според мен развитието на пазара на недвижими имоти в България, развитието на архитектурата и на строителните технологии е достигнало такъв момент, че единственият шанс проектите да бъдат успешни, е те да бъдат изключителни - т.е. да бъдат изключително добре планирани от инвеститора и изключително добре проектирани след това.
И тук искам да обърна внимание колко е важна ролята на проектанта. Ние трябва да се стремим да създаваме проекти, които да са устойчиви във времето. Да създаваме иновативни проекти, които имат добавена стойност. Проекти, които да привличат в себе си допълнителни инвестиции, да имат принос към преобразяване на средата, да са носители на нови идеи и технологии. Затова инвеститорите трябва да подбират правилно проектантите. А ние, архитектите, да генерираме идеи, с които да движим този процес.
Всеки един иновативен проект прави крачка напред не само за себе си, но движи напред и целия пазар, и целия строителен сектор, затова трябва да има все повече такива иновативни проекти, за да сме конкурентоспособни на международния пазар. 11/03/2016 |