СТРОИТЕЛИ - строителна техника, материали, технологии, инструментигодина XIII, брой 1, 2016

Ще интегрираме все повече функции в прозоречните конструкции

Разговор с инж. Тодор Димитров, Технически консултант проекти, Алукьонигщал България

Ще интегрираме все повече функции в прозоречните конструкции

Инж. Тодор Пенчев Димитров е роден на 23.08.1974 г. До 1997 г. живее в Германия, където завършва гимназия и специализация като строителен чертожник. От 1997 г. до 2003 г. следва в УАСГ София и завършва специалност ССС.
От 2003 г. работи във фирма Алукьонигщал на длъжност калкулант, от 2007 г. е ръководител на техническия отдел и консултант за архитекти. През 2014 г. специализира в посока сграднo сертифициране по стандарта „Пасивни сгради“ и по система DGNB.
Води редовно обучения и семинари за архитекти и фирми от бранша на тема: „Остъклени конструкции”


Инж. Димитров, Алукьонигщал България участва в изграждането на знакови и атрактивни сгради. В началото нека се спрем на някои от последните обекти с Ваше участие. Какви системни решения внедрихте, съобразно индивидуалните изисквания на проектите?
Последните две години се забелязва активизиране на строителния пазар, коeто даде възможност за реализацията на множество атрактивни сгради, в които успяхме действително да внедрим системни решения от по-ново поколение. При платежоспособните клиенти и инвеститори се наблюдава тенденция към използване на високоизолирани прозоречни системи с тройни стъклопакети, което не се обуславя единствено от завишените изисквания за енергийна ефективност, но и от желанието за повишен термичен комфорт в сградите. Също така се забелязва архитектурен стремеж към едромащабни остъкления и отваряемости, които осигуряват големи проходни отвори. За щастие, разполагаме с разработени решения за обикновени и плъзгащи врати, които удовлетворяват тези изисквания, без да поставят конструкциите на изпитание от гледна точка на тяхната безпроблемна експлоатация. Пример за такива изпълнения са частни къщи, в които успешно беше приложена система Schüco ASS 77 PD.HI – плъзгащи врати с троен стъклопакет, възможи височини на крилата до над 3.40m и изключително олекотени профилни сечения, които значително намаляват рамковия дял в остъклената част.

Предстои изграждането на значима жилища сграда в София, в която за пръв път, на европейско ниво, ще бъде приложена новата фасадна разработка на Schüco FWS 60 CV, показана за пръв път като прототип на мюнхенския строителен панаир BAU 2015. Това представлява фасадна система с отваряеми крила, които са интегрална част от 60 милиметровото сечение на фасадния профил и с етажна височина и интегриран стъклен парапет. По този начин крилата остават архитектурно неразличими от неотваряемите стъклопакети и създават хармонична и единна визия на сградата.

Друг значим пробив направихме с изграждането на редица обекти с интелигентна автоматизация на прозоречните конструкции и външни ламелни щори на WAREMA, чиито представители сме вече трета година на българския пазар. Автоматизираният прозоречен обков Schüco TipTronic намира своето интелигенто приложение в производствени сгради като тези на Richmart-Русе и FESTO – София, където беше приложен в прозоречни крила, които служат комбинирано за ежедневна прозоречна вентилация, и за отвори за топло- и димоотвеждане съгласно противопожарния проект. По този начин се постига синергия, която предотвратява ненужна инвестиция в две отделни системи.

Schüco TipTronic беше внедрена и в сградната автоматизация на нова очна клиника в град Варна, като там основната функция е регулирането на константен вътрешен климат и реакция на прозорците при неблагоприятни атмосферни условия като вятър и дъжд.

TipTronic е подходяща система и за жилищно строителство, където може да се прилага за комфортна прозоречна вентилация на труднодостъпни места, вентилация по предварително зададено време или чрез дистанционно управление от гледна точка на удобство при използване.

Каква политика провежда компанията при разработването и налагането на пазара на нови продукти, наблягайки на пестенето на енергия и намаляване на вредното въздействие върху околната среда?
По принцип пазарът е този, който налага определен тип продукти в зависимост от изискванията, които се определят от нивата на енергийна ефективност по действащи наредби. Като цяло може да се каже, че по-голямата част от новите сгради на този етап не надвишават значително минималните изисквания по наредба. Това означава, че по-добрите продукти ще се търсят и прилагат там, където крайният клиент иска по-високо качество от минималното по наредба. Нашата задача следователно се състои в това, да водиме информационна и рекламна кампания, която да е насочена към крайния клиент. Тя трябва на непрофесионален език да насърчава клиента да инвестира повече в продукта прозорец/врата/фасада и пр., като осъзнае явните ползи от своета допълнителна инвестиция.

По отношение на слънцезащитните устройства на Schüco и WAREMA може да се каже, че инвеститорите започват да осъзнават, че големи остъклени площи без концепция на засенчване генерират огромен енергиен разход в експлоатацията на сградите, комбинирано с влошени микроклиматични условия за ползвателите на помещенията. Успехът в продажбите на слънцезащитни устройства се очертава да заема все по-голям дял в търговската ни дейност в бъдеще.

Като продължение на предния въпрос, дайте примери за иновативни Ваши продукти, които допринасят за повишаване на енергийната ефективност на сградите?
Основните два подхода за енергийна ефективност се състоят в използване на високоизолирани профилни системи на Schüco и Jansen, от една страна, и високоефективни и стабилни на ветрово натоварване слънцезащитни устройства на Schüco и WAREMA. Само с тези две мерки може значително да се намаляват вредните емисии и енергопотреблението.

Третата насока, в която вървят разработките на Schüco, са интегрирани в прозоречните и фасадните системи вентилационни уреди VentoTec и VentoTherm с високоефективни рекуператори на топлинна енергия. Това са продукти с много висока добавена стойност. По този начин от 2016 година ще бъдат на разположение продукти за децентрализирана сградна вентилация без необходимост от обемни въздуховоди или загубени площи за технически помещения.

В заключение, бихте ли споделили бъдещи насоки на развитие? Какви приоритети сте си поставили за тази година?
Бъдещите посоки на развитие ги виждам в интегрирането на все повече функции в прозоречните конструкции. Както вече споменах, термичната изолация, слънцезащитата и вентилацията ще се преплитат все по-тясно в един цялостен продукт, подобно както се случи със смартфоните през последните десетина години. Очертава се бъдеще на смарт-прозорци, така да се каже. Това развитие се случва все още с бавни темпове, но за сметка на това необратимо, и считам, че продуктите, които са на етап разработка, или които вече предлагаме успешно на пазара, ще ни осигуряват авторитетно присъствие на строителния пазар и в бъдеще.

Прелисти броя

  • Прелисти този брой на списание СТРОИТЕЛИ

още в рубриката

Събития

Новини