СТРОИТЕЛИ - строителна техника, материали, технологии, инструментигодина XIII, брой 8, 2016

За енергийно ефективните сгради е важен правилният подбор на зоните, върху които ще влияем

Разговор с арх. Цветан Петров, Проектантско бюро Иво Петров – Архитекти

За енергийно ефективните сгради е важен правилният подбор на зоните, върху които ще влияем

Арх. Петров, работите активно в областта на енергийното моделиране на сгради. Как ориентирахте работата си в тази посока и с какво най-общо се отличава проектирането на зелени сгради?
Това, което ни накара да се ориентираме в тази посока, беше пазарът. Пазарът диктува условията, и последните години те са насочени към енергийната ефективност на сградите. Запитванията за такива проекти рязко се увеличиха след 2008 г. Така се зароди и желанието ни за развитие в тази сфера. Впоследствие се появиха и първите обекти, които реализирахме.

В основата на проектирането на подобни сгради е залегнала идеята за правилен подбор на зоните, върху които ще влияем, така че с най-малко намеса и средства да постигнем оптимален ефект. Защото ние можем с много пари да постигнем много неща. Но тук смисълът е друг – с по-малко средства да постигнем дългосрочни ефективни резултати.

Споделете за Ваши проекти, които се отличават с енергийно ефективни и „зелени“ решения?
Считам, че най-интересният проект, по който сме работили, е Англо-американското училище в София, която е първата училищна сграда в България и третото училище извън САЩ, което получава златен LEED EBOM Сертификат от Американския съвет за „зелено строителство“. Проектът е интересен не само с внедрените мерки за енергийна ефективност, модерни инсталации и технологии, но и с това, че те имат образователна цел – да служат за пример на учениците, да им се показват различни начини за пестене на енергия. Изключително разнообразен е този проект. Помислено е за абсолютно всичко – от всички възможни мерки за енергийна ефективност, до осигуряване на максимален комфорт за ползвателите. Естествена вентилация, максимално използване на дневна светлина, водна стратегия, която включва биологично пречистване на водите, управление на дъждовните води и мн. др.

Други обекти, където също сме внедрили енергийно ефективни мерки, са магазините Декатлон. Характерно за тях е, че енергийната ефективност там изцяло обслужва бизнеса. Да вземем за пример осветлението. Осветени са много добре всички места, където осветлението е от голямо значение за търговията и бизнеса. И това по никакъв начин не рефлектира върху инвестицията, а работи в посока на по-ниски разходи. Разбира се, и много други системи, последни технологии, са внедрени в тези магазини. Системи, които вече за никой не са новост или непосилна задача, но важното в случая е, че някой е инвестирал и ги е внедрил.

Какво е значението на зелената архитектура и енергийно ефективните сгради, и как виждате развитието им тук в близките години?
Ползите от зелената архитектура и енергийно ефективните сгради са в много аспекти – екологичен, социален, икономически. Радостното е, че вече и в многофамилното жилищно строителство започнаха да се внедряват мерки за енергийна ефективност. Още повече, че вече всичко по темата е ясно, проектантите знаят какво трябва да правят, в енергийната ефективност няма изненади. Важното е кой ще инвестира в такива мерки, и дали ще го направи по най-добрия възможен начин. Тук идва нашата роля – да препоръчаме на клиентите си тези мерки, които ще удовлетворят максимално изискванията за зелена архитектура, ще му осигурят комфорта и които няма да му струват много пари. Защото и пазарът има някакъв предел, в зависимост от търсенето, стандарта на живот и т.н.

Друго, което считам, че е важно и има значение, е популяризиранeто на темата. Тя трябва да се превърне в ежедневие, да се говори не само в големите градове за зелени сгради и енергийна ефективност. Колкото по-обширна става темата, толкова повече ще се увеличава пазарното търсене и строителите ще започнат да отговарят на това търсене. Ролята на държаватa е не по-малка също. И аз я виждам основно в това да засили стимулите още повече.