ЕЛ МЕДИА - направление СЕЛСКО СТОПАНСТВО ЕЛ МЕДИА - направление ЕНЕРГИЯ
ЕЛ МЕДИА - направление ИНДУСТРИЯ

ИНФРАБИЛД - Строители списание за инфраструктурно строителствогодина III, брой 3, юни 2009

Декларация за съответствие при кулокрановете

Европейският комитет за строително оборудване СЕСЕ публикува наръчник за собственици и потребители на кулокранове, който тълкува европейския Декларация за съответствие и начина, по който се определя дали оборудването отговаря на законовите изисквания.

текст инж. Вера Ангелова

Декларацията за съответствие е документ, който трябва да съпровожда маркировката СЕ върху всички стоки, продавани и използвани на територията на Европа. Подбудите, криещи се зад изготвянето на наръчника от СЕСЕ, се състоят в изясняване на недостатъците на Декларацията в някои отношения. Всички касаещи директиви не винаги са упоменати и някои сертификати често се асоциират с директиви с изтекла давност. Комитетът също така смята за необходимо изясняване важността на документите и значението им за собствениците и ползвателите. Наръчникът поставя въпроса за минималните изисквания според Декларацията и как те трябва да бъдат тълкувани от собствениците и клиентите. Зад маркаировката Маркировката СЕ сама по себе си не е достатъчна да отговаря продукта на правните изисквания на територията на ЕС. Той трябва да е придружен от валиден Декларация за съответствие, който да потвърждава, че машината отговаря на изискванията съобразно действащите в момента директиви. Обикновено, представител на производителя на кулокранове декларира пред ЕС, че продукцията е произведена в съответствие с изисканите директиви. Така се поставя отговорността върху производителя, който е длъжен да изпълни задълженията си според тях. Това е важен момент, тъй като по този начин един потребител може да бъде подведен под отговорност за използване на крана по начин, който не отговаря на изискванията на съответните директиви. Според Декларацията за съответствие, производителят оторизира свой представител в ЕС, който е на разположение да изясни как машината е произведена, нейния тип и сериен номер и че е в съответствие с Директивата за машини (или 2006/42/ЕС, или 98/37/ЕС – действащи към момента) и че отговаря на специфичните национални документи.

Директивите
Кулокрановете също така трябва да отговарят на изискванията на директивите за шум и електро-магнитна съвместимост. Препоръчва се те да са съобразени и с изискванията на Директивата за ниско напрежение, въпреки че не е задължително.

Трябва да се има пред вид, че докато буквите се променят при превода на чужди езици, числата винаги трябва да са еднозначни и да се създава точна и недвусмислена представа за кой документ става въпрос, например: „ според 2000/14/ЕС“ ще означава че е съгласувана с Директивата за шум. По същия начин „89/336/ЕС“, или „2004/108/ЕС“ показва съгласуваността на модифицираната Директива за електро-магнитно лъчение, въпреки че валидността на 2004/108/ЕС изтича на 20 Юли 2009.

При всички случаи съгласуването се взема под внимание по време на производството. Директивите за замяна могат да са валидни дълго време, докато Декларацията за съответствие е валидна, колкото е зададено по времето на производство. Ако е включен в Декларацията за съответствие, 2006/95/ЕС показва съгласуваност с Директивата за Ниско напрежение. Всяка европейска Декларация за съответствие трябва да се подпише от страна на производителя на кулокранове и на неговия оторизиран представител за ЕС и в идеалния случай подписът трябва да е последван от имената на долуподписаните с датата и подписите върху самата Декларация. Освен постулирането на минималното съдържание на Декларацията за съответствие, наръчникът също съдържа други документи, на които трябва да се обърне внимание, както и примери от практиката.

Документацията
Трябва да представим и наръчника с инструкции за кулокрановете. Той съдържа информация и дава връзката между оригиналните въжета и куки. В случая на кулокрановете този наръчник или страницата със спецификации на моделите също трябва да съдържа информация за използваните стандарти при дизайна (най-известни от които са DIN15018 и FEM1.001), както и стандартите при особени случаи на експлоатация, като скорост на вятъра, използвана за изчисляването стабилността на кулокрана (най-често това са стандартите DIN15019, FEM1.001 и FEM1.005 ).

Препоръчва се също да се поддържа технически дневник на експлоатацията на кулокрана, въпреки че не е задължително изискване. Добре е покупката на кулокран да се прави от производител, който е сертифициран по ISO 9001, въпреки че такъв документ не се включва в документацията на машината.

Европейският комитет за строително оборудване е поел ангажимента наръчникът да стане достъпен на френски, немски, испански, португалски и италиански език.

Копия на наръчника могат да се свалят от интернет страницата на Европейския комитет за строително оборудване СЕСЕ.