ЕЛ МЕДИА - направление СЕЛСКО СТОПАНСТВО ЕЛ МЕДИА - направление ЕНЕРГИЯ
ЕЛ МЕДИА - направление ИНДУСТРИЯ

ИНФРАБИЛД - Строители списание за инфраструктурно строителствогодина III, брой 3, юни 2009

INTERMAT 2009

събитието на годината в строителния бранш

INTERMAT 2009

Въпреки трудните икономически условия, Intermat затвърди позицията си като едно от най-значимите събития в сектора на строителното оборудване на международно ниво. Изложението в Париж от 20 дo 25 април беше най-мащабната среща на представители на световната строителна индустрия през тази година. Непосредствено след края на изложението правим обзорен преглед на някои от най-важните продукти, показани тази година.

текст инж. Вера Ангелова

Разпростирайки се на площ от 180000 m2 и с повече от 1300 изложители, осмото издание на Intermat несъмнено затвърди репутацията му на водещо събитие за строителната индустрия. В настоящия материал правим бърз преглед на представените на изложението нови машини, технологии и концепции във водещите сегменти на строителното оборудване, като обръщаме заслуженото внимание и на носителите на наградите за иновации, връчването на които се превръща в очаквано събитие при всяко издание на INTERMAT.

Нови машини
Bell добави още два нови модела дъмпери към своя асортимент в рамките на изложението. В долния край на скалата е моделът B25DN, вариант на стандартния 25-тонен (22.7-тона) B25D със стеснен корпус. Doosan Infracore представи своите нови разработки, сред които 14-тонния верижен багер DX 140R, 17 –тонният колесен екскаватор DX 170W и колесният товарач DL 350 с кош с капацитет 3.5 m3, който запълва празнината в продуктовата гама между моделите DL 300 и DL 400. Doosan представи също така екскаватор за разрушителни работи, разработен на базата на 34-тонната верижна машина DX 340. Той е оборудван със стрела от три части, накланяща се кабина и хидравлично разширено шаси. Общото работно тегло е разчетено да бъде около 40 тона.
Тотална новост от Volvo е моделът EC360CHR, екскаватор за разрушителни работи с висок обхват (21 m), подобен на двата по-големи модела в асортимента на Volvo - EC700BHR с обхват 32 m и все още очакваният на пазара EC460CHR с обхват 27 m. Основна характеристика и на трите модела е модулното свързване на стрелата, което позволява за 30 минути да се монтира стандартно оборудване за изкопни работи. Накланящата се кабина е стандарт за всички машини от серията. Предлага се и опция за удължено шаси.
От Volvo също разкриха визията си за бъдещето на пътностроителния сектор, в лицето на концепцията ‘Fenix’. Този футуристичен полагач на настилки се задвижва от въглеродни горивни клетки, като самия асфалт се доставя в серия от изолирани „кошове“.
Друга новост в пътностроителния сектор, показана от Wirtgen за първи път на Intermat, e пътната фреза W150 с Widrive контроли, улесняващи максимално управлението и правещи работния процес по-ефективен.
Vоgele показа своята иновативна система InLine Pave, подходяща за полагане на два горещи слоя пътно покритие, позволяваща по-бърза работа при полагане на настилки, спестявайки един работен цикъл на валяка.
Weber MT използваха INTERMAT за да пуснат на пазара новите тамбоващи компактори с вибрационна плоча CF2 и CF3 и новият вибриращ уплътнител SRV660.
Новост от Gomaco беше павиращата машина от ново поколение на Gomaco GT-3200 за оформяне на бордюри и канавки, която е проектирана специално за европейския пазар.
Новост на щанда на Fayat Group беше ‘Beluga’, малък възел за производство на асфалт, който използва свързващ агент на растителна основа, извлечена от захарно цвекло. Асфалтът се произвежда на обекта при производствен капацитет от 7 тона на час.
В Париж Bomag представи три нови модела еднобандажни валяци, най-малкия от които беше 3.3-тонния BW124DH/PDH, който се предлага в две конфигурации – с гладък барабан или със сегментиран валяк.
От пътностроителното подразделение на Ammann представиха 8-тонния AV80X и 7-тонният AV70X – новите двубандажни валяци от серията AVX. И двата нови модела са оборудвани с барабан, изместен с 160 mm от всяка страна; предлага се и опция с разделен барабан.
Hamm представи за първи път 13.8-тонния двубандажен валяк HD+ 140, oборудван с вибрационен и осцилиращ валяк.
Новите попълнения в асортимента на Case включват осъвременени варианти на техните четири най-големи верижни екскаватори: 36.2-тонният CX370B, 48.3-тонният CX470B, 68.9-тонният CX700B и 80.4-тонният CX800B заменят моделите CX350, CX460, CX700 и CX800. Tе са оборудвани с кабина от B серията, с тънки опори и повърхност от стъкло, увеличена с около 60% за подобряване на видимостта. Използването на изолационни материали при монтажа, по-здравите стоманени конструкции и по-тихият мотор намаляват шума и вибрациите за оператора.
Японскоят гигант Komatsu представи на изложението разновидност на шестколесния челен товарач WA100M за обработка на отпадъчни материали. Тази 7-тонна машина има стандартен кош с капацитет 1.8 m3, но също така и хибридно приспособление с Z-bar/паралелно свързване, което позволява да бъдат пренасяни високи товари на палетни вилици. Машината е оборудвана със сателитната мониторингова система на Komatsu KOMTRAX.
Новост в дейностите по разрушаване е моделът от най-ново поколение PC450HRD-8 на Komatsu, който има вертикален обхват от 27 m. Стандартното оборудване включва накланяща се кабина със седалка с въздушно окачване и изключително дълга облегалка за отличен комфорт. Шумът в кабината на оператора е ограничен до 71 dB и машината е оборудвана със системата KOMTRAX.
Hitachi включи в своето представяне на Intermat новите си модели челни товарачи ZW140 и ZW150, които бяха пуснати на пазара миналата година. За първи път на Intermat бяха представени нови приспособления за разрушителни работи и два нови манипулатора за материали. Стрелите с широк обхват за разрушителни работи са предназначени за четирите модела багери Zaxis-3: ZX250LCH-3, ZX350LC-3, ZX870LCH-3 и ZX470LCH-3.
Премиера от Liebherr на изложението бяха багерите от шесто поколение R 906, R 916 Litronic и R 926 Litronic в категориите от 21 до 28 тона. Всички модели са оборудвани с четирицилиндров двигател Liebherr с CAN-BUS контроли за оптимизиране на скоростта и мощността на двигателя, както и на потреблението на гориво. Машините се предлагат в „класическа” версия за основни типове земни работи и в „разширена конфигурация”, с множество опции, които могат да се ползват за различни приложения. Машините с „разширена конфигурация” са оборудвани и с нова просторна кабина. Новост в сектора на манипулаторите е 21-тонната R 317 Litronic, монтирана на вериги машина с издигаща се кабина. Наред с тази модификация, машината се предлага и с високозащитна въздушна система за запрашена среда. Със стрелата от 5.50 m и лоста от 4.00 m се постига максимален обхват, като се предлагат и по-малки опции. Ново попълнение в асортимента на Liebherr от ротационни сонди за фундаменти е моделът LB 20, който може да сондира отвори с диаметър 2 m и дълбочина до 40 m. С нея асортиментът LB вече наброява пет машини с въртящ момент от 16 mt до 35 mt, като моделът LB 20 стои в долния край на скалата с въртящ момент от 20 mt.
На изминалото изложение Caterpillar Work Tools показа за пръв път нови работни приспособления за разрушаване за носачи от 15 до 85 тона.
Caterpillar направи европейска премиера на булдозера D7E с двигател на дизел и електричество, чиято световнапремиера бе на миналогодишното изложение ConExpo в Las Vegas. По твърдения на компанията той консумира с 20% по-малко гориво от традиционния модел D7.
Беше представен и новият модел ефективно задвижване за челни товарачи, на основата на който компанията възнамерява да изгради свои бъдещи модели, за да осигури значително намаляване на потреблението на гориво.
Новите машини на New Holland са предназначени главно за секторите за разрушителни работи и третиране на отпадъци. Нов представител в сегмента на челните товарачи е новата версия на W190B с широк обхват. В сектора за разрушителни работи компанията представя екскаватора E245B. Със своите 45 тона, тази машина е с относително широка основа, със среден обхват и стрела от четири части и максимално тегло на работното приспособление от 1.5 тона.
Интересна новост в областта на разрушителните работи е разрушаващия робот на производителя Brokk, моделът 260, който заменя популярния 250 в продуктовата гама на компанията. Новия робот може да нови разрушаваща приставка с максимално тегло 395 kg и има обсег 5.8 m.
Новост от Putzmeister беше бетонпомпата BQF 06 Roline, произведена конкретно за европейския пазар. Новата концепция позволява бетониране, чрез използване на тръби и гъвкави маркучи, вместо стрела. Това позволява шасито да е по-малко и улеснява работата в ограничени пространства.
На Intermat беше представена и новата бетон-помпа Booster 15 на фирмата Imer, чиято премиера беше на изложението SAIE 2008. Компанията представи на изложението три от своите мобилни бетонови възли, най-новият от които е ORU JUST, мобилен възел за производство на сух бетон с капацитет 40 до 50 m3 на час, който е проектиран така ,че да може да зарежда бетонобъркачки на камионна платформа.
Нововъведение на Couvrot – Skako Group е Mixometer за онлайн измерване на консистенцията на бетонната смес. Mixometer е разработван в продължение на три години в сътрудничество с Националната френска лаборатория за бетон. С него се изчислява показателя за флуидност на бетоновата смес с цел оптимизиране на времето на циклите на смесване и производствените показатели.
Sany представи своите нови верижни кранове с капацитет съответно 650 и 100 тона, който ще се предлагат на пазара към края на тази година. 650-тонния модел SCC6500WE първоначално ще бъде представен на китайския пазар, като производство за износ може да последва в следващите три години.
Замисълът е моделът да се използва при изграждането на 3 MW ветрови турбини. Максималната дължина на основната стрела е 84 метра, като може да се използва и допълнителна 12 m. Шасито е с оптимизирана конструкция, а двигателят е съобразен с изискванията на специализираните разпоредби за вредни емисии.
За разлика от него, 100-тонният модел SCC1000HD се произвежда специално за износ, по-конкретно за страните от Европа и Югоизточна Азия. Сред типичните му приложения, според производителите, ще са фундаментните работи, и обработката на различни материали, при подмяна на работното приспособление. При производството на този модел също са отчетени изискванията на Етап III от Директивата за емисиите на отработени газове. За по-лесно транспортиране, максималната ширина на шасито е 3 m.
Новост от водещия китайски производител беше също 72-метровата бетон помпа с 5 секционна стрела, най-дългата в света, според думите на производителите. Достигайки до капацитет от 230 куб.м./ч. тя притежава особено добра производителност по отношение на скоростта на изпомпване. Използваното шаси е Mercedes Benz с шест моста, като това позволява да се скъси общата дължина на помпата до 17,26м, което, от своя страна води до значително намаляване на необходимата за работа площ, по-равномерно разпределение на налягането върху почвата и удовлетворява изискванията на потребителите относно габаритите на машините. Междувременно, приложението на най-новите олекотени материали в помпата намаляват нейното тегло и най-вече това на стрелата, като така повишават стабилността на конструкцията.
На изложението Sany разполагаше с 5000 кв.м открити площи, което даде възможност да се представят по най-добрия начин шестте серии бетон помпи, както и багерите, пътностроителната техника, пробивните, пристанищните и верижните пробивни машини, допълващи производственото портфолио на компанията.
На щанда на Manitowoc беше представен нов автокран Grove с 40 тона повдигащ капацитет. Монтиран на 4-осно шаси Scania моделът TMC 540 е европейската версия на TM 500 E2, който е произведен за пазара в Щатите. Производството му ще се съсредоточи във фабриката в Ниела Танаро, Италия, където се произвеждат моделите на Grove с висока проходимост и малките автокранове за всякакъв терен.
Италианския производител Hinowa използва Intermat за да пусне първата си автовишка Orchid Lift 21.11. Машината се характеризира с максимална височина на достъп от 21 метра, при хоризонтален обхват 11 метра. Подемникът е монтиран на 3,5-тонно шаси, позволяващо управление от непрофесионален водач. Очаква се основни потребители на новата вишка да са компании, работещи в областта на поддръжката, инсталацията на пътна сигнализация, улично осветление, оформяне на градски ландшафт и фасадни довършителни работи.

Двигатели
С очакваното да влезе в сила през 2011 г. европейско законодателство за машинните емисии за Етап III B от директивата за вредните емисии при строителните машини, изложението Intermat беше важно събитие за новите дизелови технологии. Производителите на машинно оборудване имаха възможност да се запознаят с новите двигатели, от които изберат подходящите за своите нови модели.
Cummins представиха на Intermat своята платформа за двигатели QSL9, 8.9 l, съвместими с изискванията на Етап III B, които заменят сега използваните QSC, 8.3 l. С двигателите QSL9 горната граница на мощността нараства до 283 kW, като върхът на мощността може да достигне до 298 kW. Понастоящем двигателят, съвместим с изискванията на Етап III А разполага с мощност от 272 kW и връх на мощността 280 kW. Компанията очаква нововъведенията да позволят намаляване на потреблението на гориво до 5%, в зависимост от стойностите на мощността на съответния двигател.
Тези нови двигатели са оборудвани с напълно вградена система за въздух от началото до обработката на отработените газове, както и със XPI системата на Cummins за свърхвисоко налягане с директно впръскване на горивото, вграден филтър за частици Cummins и система за рециркулация на охладени отработени газове (EGR).
На изложението в Париж Scania представи своята серия от двигатели, съвместими с изискванията на Етап III B. Три базови блока с мощност от 202 kW и 515 kW бяха представени чрез десет отделни модела двигатели. На изложението бяха представени пет-цилиндровият модел DC9EMS, 9.3 l, шест-цилиндровият DC13EMS, 12.7 l, и DC16EMS, 16.4 l, с V8 конфигурация. Блоковете, цилиндровите линии и буталата са нововъведения. Литражите също са увеличени и всички нови двигатели са снабдени със системата за свърхвисоко налягане с директно впръскване на горивото XPI, която може да оперира при налягане до 2400 bar и е разработена в сътрудничество с фирмата Cummins. Всички двигатели имат устройство за селективна каталитична редукция (SCR), съобразно изискванията на Етап III B.
Компанията Perkins представи своята серия двигатели 1200, съвместими с изискванията на Етап III B. Типичен представител на асортимента е 7-литровият, шест-цилиндров, двоен турбо (монтиран в серии) двигател с мощност 225 kW. Той произвежда с +21% по-голяма мощност от понастоящем използваният 5-литров двигател, съвместим с изискванията на Етап III А. На изложението беше представена и версия на “къс ход” - моделът 120E-66TA, който произвежда мощност от 130 kW на базата на литраж от 6.6 l.

Награди за иновации
Тази година за пръв път бяха връчени Международните награди за иновация в новото им амплоа. При избора на наградените продукти, експертното жури на Intermat постави акцента върху визията за бъдещето като определящ критерий за значимостта на техническите и технологичните иновации.
За първи път резултатите бяха оповестени преди откриването на самото изложение, за да имат възможност всички посетители да видят наградените продукти на щандовете на фирмите-производителки.
INTERMAT 2009 раздаде общо осем награди за иновации, разделени в трите традиционни категории, включително и Специалната награда за опазване на околната среда.
В категория „Машини“ носителят на отличието златна награда е френския производител на строителна техника Mecalac Ahlmann за своя хибриден багер Hybrid 12MTX. Бронзовата награда в тази категория (сребърна не беше връчена) отиде при Fayat за инсталацията за производство на гореща асфалтова смес Beluga.
В категорията „Оборудване и консумативи“ бяха връчени две сребърни награди. С първата от тях беше отличен продуктът Sky Radio 2.0 на фирма Made (Франция). Системата може да бъде монтирана на бетонпомпи и други машини, работещи на голяма височина и засича далекопроводи с висок волтаж. Втората сребърна награда стана притежание на Flexxaire Manufacturing за техния охлаждащ вентилатор. Бронзовото отличие отиде при Poclain Hydraulics за устройството МG02, което лесно се интегрира в шаситата на индустриалните превозни средства и намалява техния радиус при завиване, улеснявайки маневрирането в ограничени пространства.
Златена награда не беше връчен и в категорията „Обслужване“. Сребърно отличие получиха щатската компания Carlson Software и белгийската Keestrack.
Специалнта нагада за опазване на околната среда, която се връчва за първи път през тази година, отиде при победителя в категория „Машини“, Mecalac Ahlmann, отново за Hybrid 12MTX. Деветтонния модел, според представители на фирмата има същото поведение като стандартния 74-киловатов 12MTX, но неговия дизелов двигател е само 51 kW, благодарение на електрическия двигател-генератор с мощност 15/30 kW. Хибридният модел е разработен с основни приоритети намаляването на консумацията на гориво, емисиите на въглероден диоксид и нивата на шум. Очаква се моделът да влезе в серийно производство преди края на 2011 година.