Мобилни кранове с висока проходимостМобилните кранове с висока прохоходимост не са сред най-популярните в строителния сектор в България и това си има логичното обяснение – в цяла Европа популярността на тази разновидност мобилни кранове не е особено голяма. В настоящия материал се спираме на последните новости в областта на мобилните кранове с висока проходимост, които, въпреки всичко, имат своето място в съвременния строителен бизнес.
текст инж. Вера Ангелова Традиционните приложения на този вид машини включват изграждане на електроцентрали, рафинерии и строежи в морски басейни, за които компактните размери на продуктите и възможностите им за захващане и пренасяне са напълно подходящи, както и опростената им конструкция и ниските разходи сравнени с по-сложните кранове за всякакви терени.
Исторически преглед
Фирма Austin Western е считана за създателя на първия комерсиално достъпен мобилен кран с висока проходимост. Това е моделът SP, който се предлага на пазара за пръв път през 1953г – конфигурацията на ходовата му част е 4х4, а товароподемността – 5 тона. Две години по-късно от фирмата пускат в продажба и “усъвършенствания” модел 210. Революционна за времето си характеристика на SP е разположението на операторската кабина, или по-точно пулт, в предната част на шасито, а не зад стрелата, каквото е типичното решение за индустриалните кранове по онова време. Тази концепция е доразвита в множество последващи модели, произведени през 60-те години – предимно с капацитет 5 или 10 тона.
Развитието на бизнеса с мобилни кранове в Щатите бързо се пренася и в Европа, където базираната в Манчестър компания Taylor представя модела Jumbo. В същото време в Италия Locatelli представя модел на кран, с нискоразположена кабина за управление, по подобие на американските.
Първите кранове с висока проходимост са били използвани за широка гама от приложения, от пътно строителство до изграждане на рафинерии, замествайки масово използваните преди това малки верижни кранове. Разбира се, най-мащабно и широкообхватно развитие тези модели имат благодарение на бума на строителството, последвал края на Втората световна война. Важно е да се отбележи, че докато мобилните кранове с висока проходимост са предпочитани е Северна Америка, Европа се ориентира кранове с по-ниска себестойност и по-голяма универсалност на приложението. Тази тенденция се запазва и досега, когато в Европа са по-предпочитани и широко приети универсалните мобилни кранове за всякакви терени.
С производството на по-големи модели мобилни кранове с висока проходимост започва и по-масовата им употреба в повтарящи се многократно строителни работи, като изливането на бетон или монтажа на елементите на стоманени конструкции. За това приложение нискоразположената кабина не се оказва оптималното решение и, естествено, с времето се се преминава към познатата конфигурация на мобилен кран върху шаси с висока проходимост.
Последни новости
Въпреки че е един от пионерите в изобретяването на крана с висока проходимост, Европа никога не е била основен пазар за този вид кранове. И въпреки това през последните години, популярността на крановете с висока проходимост в региона нараства, макар и от много ниско равнище и с бавен темп.
Според предварителните данни за продажбите през годината може да се предполага, че общото световно производство ще бъде повече от 6 000 броя. Само че по-малко от 10 процента от тях се падат на Европа. Повечето ще бъдат произведени и продадени в Северна Америка и Япония. Изненадващото е, че повечето кранове а висока проходимост, продадени в Европа са произведени предимно в Италия от Terex (Bendini), Grove и Locatelli като основните пазари са Италия, Източна Европа и Франция.
Европейското производство на кранове с висока проходимост започва сравнително скоро след зараждането на концепцията в САЩ в началото на 1950-те год. и се доразвива във Франция, предимно от PPM (Potain Poclain Materiel), която става основен играч със своята гама подходящи, макар и сложни, кранове с висока проходимост с дълги мощни стрели и хидравлика с високо налягане. Южна Европа и в частност Италия отдавна е свързана с крановете от този тип. Тя е един от най-големите потребители на кранове за груб терен в Европа и много от производителите са базирани там: Terex Bendini в Болоня, Locatelli в Мапели, Ломбардия, EuroRigo в Домелиара близо до Верона, а отскоро и Grove при производствената фабрика Manitowoc/ Potain в Ниела Танаро близо до Турин.
Съвсем наскоро ТСМ също започна да произвежда кранове с висока проходимост. Базирана в Термоли, компанията е единственият производител в Южна Италия.
През последните няколко години в Европа се наблюдаваше умерено нарастване в продажбите на кранове с висока проходимост и преди настоящата финансова “криза” се очакваше тази тенденция да продължава. Традиционните приложения на този вид машини включват изграждане на мащабни многокомпонентни обекти, за които компактните размери на крановете и възможностите им за захващане и пренасяне са напълно подходящи, както и опростената им конструкция и ниските разходи сравнени с по-сложните и скъпи мобилни кранове за всякакви терени.
Значителното нарастване в търсенето на кранове с висока проходимост се наблюдава на пазарите в Русия и Средния Изток след последното изложение Bauma и е основният фактор, въз основа на който италианският производител ТСМ разви своята продуктова гама и включи в нея мобилни кранове с висока проходимост.
От компанията посочват, че първоначално произвеждат модели от 35 т и 55 т, но ще прибавят модели от 25 т и 70 т до края на тази година.
Първият мобилен кран с висока проходимост на ТСМ – 55 т, 4х4 с две оси – беше представен по време на изложението SAIE в Болоня, състояло се в края на октомври 2008г. Той е с максимална подемна височина по пет-секционната основна стрела от 36 м, която ще може да достига 46 м посредством хидравлична стрела. Кранът е дълъг малко повече от 10 м, висок е 3.35 м и широк – 2.5 метра. Използва трансмисия Dana 24000 и достига максимална скорост на пътя от 40 км/ч. Общото тегло със стандартната противотежест от 5.5 т е малко под 30 т. От ТСМ посочват, че гамата кранове с висока проходимост ще следва основния стандартен дизайн на фирмата с много къса стрела, за да се избегне “люлеенето”, и с тройни помпи, които позволяват мултифункционална работа и възможност за теглене на ремарке с 15 тона товар.
По-малкият 35-тонен модел има подобни характеристики и размери, но е с общо тегло от 27.2 т с противотежестта, 34 м подемна височина със стандартна стрела, 45.5 м с хидравлично рамо.
През лятото на 2007г. Terex Италия празнува 40-тата си годишнина, която включваше демонстрации на продукти от последните Terex Bendini RC30, чиито производство ще започне през следващата година заедно с RC60.
Производството във фабриката значително нарасна след като беше придобита от Terex.
Компанията Bendini SpA е основана през 1968 г. и продуктовата гама сега включва подемни машини от 30 т до 60 т, включително седем модела кранове с висока проходимост и три модела верижни кранове.
Новият Bendini RC 30 ще замени A300 (с товароподемен капацитет от 25 т), който беше представен през 1985 г. като 25 Beta и в последствие през 1997 г. беше развит до А300 с увеличен подемен капацитет. Новият 30 т RC30 представя три-секционна 27.4 м стрела, която може да се свива с частичен товар. Базовият модел тежи 24 т, широк е 2.55 м и се захранва от турбо двигател Tier 2, има задвижване и управление на всички колелета и 6-скоростна трансмисия. Максималната скорост е между 34 и 36 км/ч. в зависимост от размера на гумите.
Производството на 60-тонния модел Bendini RC 60 започва в края на 2007 г., като характерното за модела е 40 м основна стрела. Общото тегло е 41.4 тона, удължаването на стрелата може да се извършва или от кабината, или от земята. Машината е снабдена с 6-цилиндров двигател Tier 3, който позволява развиването на скорост на пътя от 29 до 31 км/ч в зависимост от размера на гумите.
Фабриката на Manitowoc в Неила Танаро, Италия конструира всички дву- и три-осеви кранове за всякакви терени, и произвежда RT530-2 и най-новия модел мобилен кран с висока проходимост – RT540E – за регионите на Европа, Африка и Средния Изток. RT540E се произвежда в основния завод Grove в Шейди Гроув, Пенсилвания.
Manitowoc официално откри две допълнения на завода в Шейди Гроув – сграда от 4 600 кв. м за окончателно асемблиране и площ от 920 кв. м за асемблиране на стрели. Целта е увеличаване на капацитета и подобряване на качеството особено на линиите за производство на кранове за груб терен.
Характерното за RT540E са двойни оси, електронни лостове и по-модерна кабина. В новия модел операторите имат поглед върху датчиците за всички функции на двигателя по изчистеното, подобно на лек автомобил контролно табло. Лостовете осигуряват по-гладко управление и по-голям комфорт. Тъй като кабината е снабдена с електронно управление вместо с хидравлично, не се отделя излишна топлина от хидравличните линии в кабината.
40-тонният кран е с 30-метрова четири-секционна стрела с пълна мощност. Снабден е и с балансирано телескопично люлеещо се удължение, което увеличава максималната височина на стрелата почти до 47 м. Захранването се извършва от двигател Cummins 3 със 160 конски сили и нова товарочувствителна хидравлична система под високо налягане. На крана има стоманена платформа с антиплъзгащо покритие. Общата ширина е 2.59 м.
Друг северно-американски производител – Link Belt – понастоящем планира да пусне в Европа своите кранове за груб терен през първото тримесечие на следващата година.
От компанията посочват, че отначало ще внесат в Европа RTC-8065 Series II. 60-тонният мобилен кран е една от най-добре продаваните машини в САЩ и от Link Belt съобщават, че са в ход процедурите за СЕ съответствие. Link Belt представи на Conexpo и най-големия мобилен кран с висока проходимост произвеждан някога – RTC 80130 с три оси. Новият модел комбинира преимуществата на 91 т RTC-80100 Series II с технологията на Link Belt за заключване на стрелата.
Пет секционната, 49.3-метрова стрела има един едностепенен хидравличен цилиндър с двойно действие, наподобяваща тази на много кранове за всякакви терени. От компанията поясняват, че една от основните характеристики на този кран е три-метровото тежко-подемно люлеещо удължение на стрелата подходящо за тежки обемни товари. По избор се предлагат двойно сгъваема решетка от 9.4 м до 16.7 м плюс три решетъчни подложки от по 5.5 м, с които височината на стрелата става 84.7 м, а въртенето е на 2, 15, 30 и 45 градуса.
Кранът обикновено се транспортира на две части като основната машина със стрелата, двете лебедки, удължението от три части и гумите тежат по-малко от 43 тона. Когато се използва подходящо ремарке, височината на товара може да бъде до 4.3 м и – без противотежестите и касите на стрелата – ширината е под три метра. Според Link Belt противотежестите и касите на стрелата могат да бъдат отстранени и машината подготвена за транспортиране за по-малко от час без помощен кран.
Тъй като повечето мобилни кранове с висока проходимост в Европа са в границите 30 т до 60 т, RTC 8065 ще бъде интересно допълнение. Трсенето на по-големи модели обаче вероятно ще е ограничено.
Locatelli произвежда кранове за груб терен много години и е една от малкото фирми с италианска собственост. Компанията беше придобита в началото на 2007 г. от основната компания за оборудване под наем Venpa, която поделя собствеността с групата CTE – производител и дистрибутор на платформи за височинен достъп. Новата собственост осигурява нови инвестиции и дистрибуторски умения, които спомагар за растежа на компанията.
През юли компанията пусна 30 т GRIL 8300T с 25.5-метрова четири-секционна стрела, нова кабина и високотехнологично контролно табло. Фирмата представи на изложението SAIE в Болоня Gril 8400T – мобилен кран с висока проходимост от 35 т до 40 т. Новият модел е с нова 29.5 м основна стрела с шестоъгълна секция.
Locatelli подписа и нови договори с две нови компании в Русия и Украйна. Italtechimport в Санкт Петербург става официален дилър за Русия, а Interbudtechnica със седалище в Киев е официалният представител за Украйна.
Японският производител Tadano чества своята 60-та годишнина в края на август. Компанията построява първия си мобилен кран с висока проходимост през 1970 г. и днес несъмнено е най-големият производител на кранове за груб терен, повечето от които се реализират на вътрешния пазар. Въпреки това, фирмата има значително и постоянно нарастващо влияние в Северна Америка – родината на крановете за груб терен. В Европа компанията е най-известна с крановете Tadano Faun за всякакви терени, но продава все повече кранове за груб терен без излишен шум. Компанията произвежда общо пет различни модела, но в Европа продава само три от тях – 30 т GR 300EX, 55 т GR 550EX, с 42 м стрела и 17 м двойно сгъваемо удължение – най-новото допълнение към европейската линия на компанията, и 70 т GR 700EXL.
На изложението Conexpo тя представи компактния 13.6 т GR150XL със стрела 31.4 мвтра – по-скоро кран за градски условия, отколкото за груб терен. Захранва се с двигател Cummins със 135 конски сили, дължината му е само 7.43 м, ширината е два метра, а височината – 2.8 м и развива скорост на пътя 49 км/ч.
И въпреки че пазарът в Европа е малък в сравнение с пазара на други мобилни кранове, крановете с висока проходимост постепенно добиват популярност. Настоящата икономическа криза ще окаже влияние върху продажбите на традиционните пазари, но производителите вече са се насочили към развиващите се икономики, където търсенето расте.17/06/2009 |