ЕЛ МЕДИА - направление СЕЛСКО СТОПАНСТВО ЕЛ МЕДИА - направление ЕНЕРГИЯ
ЕЛ МЕДИА - направление ИНДУСТРИЯ

ИНФРАБИЛД - Строители списание за инфраструктурно строителствогодина III, брой 3, юни 2009

Индустриални прахосмукачки

Индустриални прахосмукачки

Факт е, че на строителните площадки от всички машини за професионално почистване, най-широко приложение намират пароструйните, водоструйните машини и подопочистващите машини. Въпреки че индустриалните прахосмукачки им отстъпват по популярност в строителните процеси, те имат своето неизменно приложение при довършителните работи, осигурявайки прецизност, безопасност и здравословна работна среда.

текст инж. Вера Ангелова

Индустриалните прахосмукачки са професионални вакумни машини за отстраняване на производствени отпадъци и прах. Те съществуват в различни разновидности, в зависимост от конкретната им сфера на приложение. В настоящия материал се спираме на прахосмукачките, намиращи приложение в строителството при рязане, шлайфане и други подготвителни и довършителни работи. Правилният им подбор и използване гарантира не само чиста и здравословна работна среда, но и дълъг експлоатационен срок на електроинструментите, чрез предпазване от вредното действие на прахта на ключовите компоненти – четчици, ротори и т.н. Вакумното изсмукване на отпадъчните частици дава по-добра видимост към обработвания елемент и позволява по-голяма прецизност на работата.

Изборът на индустриална прахосмукачка, както всеки избор на машини и оборудване трябва да бъде съобразен с естеството на работа, параметрите на работните процеси и интензивността на използване. Във втората част на настоящата статия са посочени конкретни възможности за избор, предлагани на българския пазар, като цитираните характеристики са предоставени от производителите. Трябва да се има предвид, че посочените стойности зависят до голяма степен от условията на тяхното измерване, тъй като работещата индустриална прахосмукачка е една динамична система. Например мощността на всмукване, даваща представа за силата на вакума и скоростта на въздушния поток варират в зависимост от точката на измерването, от диаметъра на използвания маркуч и от степента на запълване на обема на контейнера.

Допълнителна информация за характеристиките, аксесоарите и особеностите на всеки един модел може да се получи непосредствено от компаниите, предлагащи и обслужващи професионалната почистваща техника.

Необходимо е да споменем, че вакумните машини за индустриално почистване се разделят на две основни групи: за сухо и мокро почистване. По принцип съществува възможност моделите от втория вид да бъдат снабдени и със система за сухо почистване, докато машините, предназначени само за събиране на сухи замърсители не могат да бъдат трансформирани в комбинирана универсална прахосмукачка, заради конструктивните особености на двигателя.

При някои производства с потенциално взривоопасна среда, от съображения за сигурност, не се допуска използването на почистваща техника с електрически мотори. В този случай се предпочитат вакуумни почистващи апарати с пневматично задвижване.

Когато се налага отстраняване на големи количества производствен прах и отпадъци, може да се използва междинен резервоар с по-голяма вместимост, свързан с маркучите за всмукване и достатъчно мощна индустриална прахосмукачка. Някои модели дават възможност за допълнително оборудване, например предварителни сепаратори.

При избора на индустриална прахосмукачка трябва да се вземе предвид още един много важен параметър – класът на почистване, който показва с какъв вид прах или опасен за здравето на човека материал може да работи дадената прахосмукачка. Изисквания за безопасност при събиране на прах и производствени отпадъци с вакумни машини са предмет на специализирани национални и международни стандарти.

От 2002 г. е в сила единния общоевропейски стандарт за безопасност при прахосмукачките, работещи с опасни замърсявания – EN60335-2-69, който замества националните стандарти, съществуващи до този момент и чиито изисквания са задължителни за всички страни от Европейския Съюз.

Цитираните в стандарта класове на прахосмукачките, в зависимост от приложението, са три – L, М и Н.

В клас L (light) попадат прахосмукачките, предназначени за производствен прах и отпадъци с най-малка опасност за човешкото здраве. При тях максималното допустимо изпускане на прах е 5%. Клас М (medium) се отнася за почистваща техника, работеща с вещества със среден риск и максималната стойност на допустимото изпускане на прах е 0.1%. Най-строги изисквания се предявяват към индустриалните прахосмукачки от клас Н (high), работещи с особено опасни вещества, при които не се допуска изпускане на прах над 0.005%.

Като допълнение към класификацията, стандартът EN 60335-2-69 (Безопасност на битови и подобни електрически уреди. Част 2-69: Специфични изисквания за прахосмукачки с мокро и сухо засмукване, включително задвижвана с електроенергия четка с индустриално и търговско предназначение) прави обстойна класификация на опасните прахове, отразяващи се негативно на човешкото здраве при вдишване, поглъщане или контакт с кожата.

Поглед към пазара на индустриални прахосмукачки
Новата CLEANTEX CT 26 от Festool предлага значително повече работен обем при малки външни размери, благодарение на разполагането на плоския филтър извън резервоара.

Това допълнително място изцяло се използва от новия SELFCLEAN филтърен чувал. Неговият гъвкав текстилен материал се напасва без шевове към гладките стени на резервоара, което позволява събиране на значително по-голямо количество прах. Филтърният чувал, благодарение на SELFCLEAN ефекта при това не се задръства и изсмукващата мощност остава постоянна до цялостното му напълване.

Новата CLEANTEX изсмуква всички прахове в момента и на мястото, където възникват. Така погледът върху детайла остава свободен, независимо дали се шлифова, фрезова или реже. И работното място автоматично остава чисто, което е особено важно при дейности, които се изпълняват директно при клиента.

Тъй като при работа по бои, китове, гипс или дърво, възникват рискове за здравето, новата CLEANTEX изсмуква в прахови клас L всички прахове до 99 процента. При изсмукване на течности, автоматичният контрол на нивото LevelStop изключва своевременно, предотвратявайки препълване.

Компактните външни размери (630mm х 365mm х 540mm) и малкото тегло (13kg) създават гъвкавост на строителния обект и при монтажни дейности. Интегрираната ръчна спирачка осигурява стабилност при динамична работа. Взаимодействието между въртящи се управляващи ролки и задни колела от оптимизиран материал, намалява износването и шума при движение. Размерът на колелата е подбран така, чр CLEANTEX да е максимално устойчива на преобръщане.

Благодарение на модулната система гнезда, всяка мобилна прахосмукачка CLEANTEX може да бъде оборудвана с допълнителни модули: в зависимост от изискванията могат да се дооборудват един модул за въздух под налягане, един контакт с постоянен ток, един контакт с автоматика за включване и изключване или един модул за свързване с Festool енергия /смукателен светофар.

За повече ред и подобрена безопасност, CLEANTEX разполага с отделение за маркуча и навиване на кабела. Функцията автоматично включване гарантира удобство по време на работа и цели работещия да запазо максимална концентрация върху работния процес

Машината има редица подобрения, в сравнение с предходните модели, като например новата оптимизирана сервизна концепция, която съкращава времето за евентуален ремонт. Иновативната конструкцията позволява по-бързо да се достигне до засегнатото място, независимо дали става въпрос за смяна на управляващите ролки, на турбината или на четките.

Новост в продуктовата гама на Makita в сектора на индустриалните прахосмукачки е моделът 449. Той разполага с два мотора, осигуряващи постоянна мощност от 1200W. Пусковата автоматика позволява включване на уреди до 2000W. Прахосмукачката може да работи в мокър или сух режим, оборудвана е с филтърна система от полиестърен филтър във формата на кошничка, сертифициран от BGIA, категория G, филтърен патрон US-Hepa и филтърна гъба за всмуканите течности при мокър режим. Максималната мощност е 2400W, а максималното количество подаван въздух 195 m3/h. Има функция забавяне на включването 8-10 секунди. Обемът на резервоара е 80 литра, при общо тегло на машината 21 kg.

Друг модел на компанията, подходящ за професионално приложение в строителството е прахосмукачката е 446L, отговаряща на изискванията на клас L по EN60335-2-69. Има възможност за мокър и сух режим на работа, като пусковата автоматика е за уреди до 2400W. Прахосмукачката е с плавен пуск и безстепенно регулиране на засмукващата сила. Филтърната система включва перящ се РЕТ-филтриращ елемент от кече с висока филтрираща способност. Номиналната мощност е 1500W, обема на резервоара 27 литра, а теглото 10 kg. Прахосмукачката се предлага окомплектована със засмукващ маркуч ф 27mm, филтърна торба, торба от защитно фолио и монтиран РЕТ-филтриращ елемент.

Kärcher T 15/1 е прахосмукачка за за сухо изсмукване с дебит на въздуха 61l/s, създаваща вакум 244mbar, с капацитет на контейнера 15 литра. Мощността е 1300 W, а нивото на шум при работа не надвишава 59 dB. Габаритните размери са 406mm x 320mm x 434mm (L x W x H), а теглото 8.0 kg.

Машината се предлага оборудвана със смукателен шланг 2.5 m, телескопична тръба, хартиена торбичка, подов накрайник 285 mm и мембранен филтър.

От гамата индустриални прахосмукачки за мокро-сухо изсмукване на Kärcher се спираме на модела NT 27/1. Техническите данни включват дебит на въздуха 67 l/s, вакум 200 mbar, капацитет на контейнера 27.0 l, мощност 1380W, диаметър на отвора 35 mm, ниво на шум 72 dB.

Габаритните размери са 420mm x 420mm x 525mm при тегло 7.5kg. Стандартното оборудване включва смукателен шланг 2.5 m, метални тръби 2 x 0.5 m, подов накрайник 300 mm, патронен филтър, ъглов накрайник и филтърна торба.

IS ARD-1225 EWS от немската компания Electrostar с търговската марка Starmix е представител на серията за индустриално вакумно почистване, специално разработена за работа с електрически инструменти. Поддържаща мокро и сухо вакумно почистване, прахосмукачката има силов контакт 230V за автоматична работа в режим пуск/стоп. Сред останалите характеристики са автоматичното електромагнитно пулсово филтърно почистване, регулатора на скоростта, индикатора за насищане на филтъра, електронния плавен старт контрол, сензора за защита от препълване с вода. Моделът се придвижва с помощта на 2 големи и 2 малки управляеми колела със стоп. Прахосмукачката има 2 полиестерни филтърни касети FKP 4300 с филтърна площ 2 x 4300 cm2 = 8600 cm2; прахозадържащия капацитет е BIA категория C.

Двустепенният мотор с байпас охлаждане поддържа номинална мощност max. 1400 watt, максималния въздушен поток (при вентилатора) е 61 l/s, а максималния вакум (при вентилатора) 248 mbar. Прахосмукачката има обем на контейнера обем 25 l (прах 20 l, вода 15 l). Размерите са: L: 40 cm x W: 40 cm x H: 56 cm, а теглото – 12.7 kg.

Почистващата машина се предлага окомплектована с 1 мека тръбна връзка 5 m, 1 неръждаема ръкохватка с регулиране на въздушен поток, 2 неръждаеми тръби - 50 cm всяка, 1 универсален накрайник, 1 накрайник за процепи, 1 гумен накрайник.