ЕЛ МЕДИА - направление СЕЛСКО СТОПАНСТВО ЕЛ МЕДИА - направление ЕНЕРГИЯ
ЕЛ МЕДИА - направление ИНДУСТРИЯ

ИНФРАБИЛД - Строители списание за инфраструктурно строителствогодина III, брой 3, юни 2009

Поддръжка на хидравлични къртачи

Всички хидравлични къртачи, независимо от дизайна или производителя, са предназначени за разтрошаване, разбиване или разцепване на различни твърди материали. Това не са никак леки задачи за техниката. Износването е въпрос на време и затова поддръжката на къртача е изключително важна за неговата ефективна работа.

текст инж. Вера Ангелова

Както при всяка машина, не съществува възможност за предотвратяване на износването на хидравличния къртач по време на експлоатационния му живот. Но жизненият цикъл и ефективността му могат да бъдат значително подобрени посредством подходяща поддръжка. Собствениците на къртачи могат да избират между три възможности: рутинна поддръжка от доставчика, периодичен основен ремонт и подобрения от производителя или превантивна поддръжка.

Рутинна поддръжка
Когато става дума за рутинна поддръжка на къртачи, безспорно първата асоциация, която ни хрумва, е смазването. Смазката може да бъде масло, грес, графит или всяко друго вещество – газово, течно, полутвърдо или твърдо – което позволява свободно движение на механизмите и предотвратява увреждането им вследствие на износване и “заяждане” на металните или други елементи, в резултат на разширяването, предизвиквано от топлината. Без смазване контактът метал в метал между сечивото и втулката на къртача ще доведе до бързо износване на втулката, а това впоследствие – до сериозна повреда на основните елементи на къртача. Въпреки че е малко вероятно доставчикът напълно да забрави за смазването, съществуват принципи на правилното смазване, които често не се спазват.

Смазочният процес започва като приложим върху сечивото натиск надолу, за да сме сигурни, че е изминало цялата дължина и да елиминираме вероятността греста да попадне в камерата между буталото и горната част на сечивото. Смазката трябва да бъде нанасяна, докато излезе от долния край на втулката и докато къртачът работи. Периоди за извършване на този процес не са дефинирани, но липсата на грес е добър видим индикатор, че е време за нанасяне на допълнителна смазка.

Някои производители на къртачи предлагат паста за собствените си продукти или друга смазка, създадена специално за къртачите. Стандартната грес е по-неподходяща, в сравнение със специално разработените пасти за къртачи, тъй като топлината и налягането от работещия инструмент водят до разтопяване и потичане на греста. Това, от своя страна, предизвиква необходимост от често нанасяне на смазка, като така се увеличават технологичните престои на машината и съответно се намалява ефективността й. Въпреки че разходът за една туба паста за длето или специална грес е по-висок от цената на обикновената грес, ръчно смазване с паста се препоръчва средно веднъж на всеки два часа, докато обикновената грес трябва да се нанася на всеки час и дори на по-кратък интервал.

Ако операторът трябва да спира работа два пъти по-често, за да нанася грес, това може да струва на фирмата много повече под формата на престой, отколкото може да бъде спестено от използването на по-евтина смазка. Освен това, използването на евтина грес може да спестява стотинки за кратко време, но може да увеличи разходите за резервни части с хиляди. Да не говорим за допълнителните загуби от престоя на машината в сервиза.

Разбира се, дори и при прилагане на най-добрите техники за смазване, втулката рано или късно ще се износи и трябва да бъде сменена. За да се разбере колко е износена втулката, трябва да се измери диаметъра й, като за целта работният инструмент предварително трябва да се извади. Един лесен трик за измерване без демонтиране е да използваме свредел 3/16’’ и да се опитаме да го плъзнем между инструмента и втулката. Обикновено най-високата допустима граница на износване е 1/4’’ от пространството, така че, ако свредлото приляга между секача и втулката, трябва да извадим инструмента и точно да измерим втулката, за да разберем дали е достигната пределната граница на износване.

Въпреки че повечето доставчици са наясно със значението на смазването и износването, не всички знаят, че много хидравлични къртачи се нуждаят от азот – той също изисква поддъжка, ако искаме машината да има дълъг живот. Разширяването и свиването вследствие на топлината и студа, понижават налягането на азота в акумулатора на буталото, точно както спадат и автомобилните гуми. За разлика от честото смазване, проверките на този газ не се правят ежедневно. И за разлика от автомобилните гуми, няма видим признак, който да показва кога трябва да бъде проверено налягането. Затова, просто трябва да се наблюдава работата на къртача. Ако се забелязва отслабване в мощността без видима причина, това най-често означава ниско налягане на азота. Производителите препоръчват използването на специален комплект инструменти, както и стриктно следване на инструкциите при извършване на проверката.

Друг, много често пренебрегван, но много важен, документ са указанията за работата на машината. Те може и да не са свързани директно с нейната поддръжка, но са много важни за физическото състояние на къртача. Дори ако един къртач е смазван според всички изисквания, когато той не се експлоатира в съответствие с указанията за работа, може да се износи толкова бързо, сякаш изобщо не е смазван.

Специфичен аспект на правилната работа с машината е свързан с хода на хидравличния поток от носещата част към къртача. Въпреки че спецификациите на машината могат да посочват добро съответствие, носещата част трябва да бъде проверявана поне веднъж годишно – при тежко натоварване дори по-често – за да се гарантира, че се осигуряват необходимите нива течности на къртача. За съжаление, много доставчици не тестват ходовата част или защото са несъзнателни, или за да си спестят разходите. Важно е да се разбере, че проблемите с потока могат да бъдат причина за повреда на багера или на съответното друго носещо устройство, както и на къртача. Неправилната настройка на машината е проблем, който при нито един къртач не може да бъде избегнат.

Основен ремонт
Въпреки че хидравличните къртачи често са квалифицирани като приставка или допълнение, те всъщност са специализирано оборудване. Както за повечето продукти, и в тази област има различни възможности за правилна поддръжка и работа с машината. Но дори и при подходящи грижи, хидравличният къртач се нуждае от периодичен основен ремонт, по време на който да бъдат подменени всички износени компоненти.

Терминологията, свързана с тази дейност, е разнообразна. Възстановяване, обновяване и ремонтиране са някои от използваните наименования. Няма определен период за възстановяването на къртача – това до голяма степен зависи от приложението и размера му. Обхватът на ремонта зависи главно от обслужващата фирма и от предпочитанията на клиента.

Обичайна практика при ремонтирането е подмяната на всяка износена част на къртача, както и да се направи пълен и щателен оглед на съоръжението. Втулките, ударният инструмент и фиксиращите лостове се подменят, а пистолетът, цилиндърът и акумулаторът за налягане се преглеждат внимателно. Работата по ремонта обикновено завършва с пребоядисване, след което отвън и отвътре къртачът е като нов.

Къртач, който не е използван много, обикновено се възстановява. Такава машина може да не е много износена и затова на клиента се предлага подмяна на някои части, за да се удължи живота на другите.

В повечето случаи, когато машината се закара на сервиз, частите й са доста износени, но могат да работят още няколко месеца. Тогава клиентът трябва да направи своя избор – той може да ги остави, но това означава да се върне след няколко седмици или месеци и да ги подмени, или да извърши смяната незабавно, въпреки по-големия еднократен разход. Освен че е по-удобно, преимуществото на незабавната смяна на частите е, че производителят може да предложи нова гаранция, тъй като къртачът е подновен до почти ново състояние. Ако се избере първият вариант, такава гаранция няма, заради частите, които не са подменени и които могат да се повредят преди следващия ремонт.

Препоръчително е къртачът да бъде занесен при производителя, дистрибутора или други квалифицирани професионалисти за възстановяване или поправяне. Когато става въпрос за по-малките модели, при които поддръжката е много лесна, крайните потребители със сигурност могат да поемат риска да освежат собствения си къртач, стига да имат необходимия опит.

Автоматична поддръжка
Обикновено ремонтирането на къртача се прави с цел съкращаване на разходите в дългосрочен план. По тази причина, ако къртачът може да се поддържа автоматично това ще доведе до по-добра възвръщаемост на първоначалната инвестиция, поради намалените разходи за поддръжка.

Думата ”автоматично” почти неизменно присъства в описанието на съвременното оборудване. Всичко, което машината или инструментът може да изпълни вместо оператора, води до намаляване на принудителния престой и до повишаване на общата производителност. Включването на различни автоматични технологични възможности в процеса на поддръжката не е чуждо и за къртачите.

Не е изненада, че почти всеки производител на къртачи разполага с техника за автоматично смазване. При различните размери и марки къртачи се използват различни методи. Някои от системите използват маркуч от носещото устройство, който осигурява необходимото смазване. Част от производителите произвеждат модели, които разполагат с патрон за смазка, монтиран направо на самия къртач. В този случай единственото, което се изисква от оператора, е да смени тубата, когато смазката в нея свърши.

Когато къртачът се използва в особено прашна среда, е необходимо по-често смазване от обичайното. При желание от страна на клиента, някои модели могат да бъдат снабдени със система, която предпазва от влизането на прах – тя осигурява допълнително уплътнение, което не позволява в съоръжението да попадат твърди частици. Система също не позволява разливане на смазочната паста за секача, което обезпечава по-дълготрайна работа на оборудването, без риск от износване поради липса на смазка.

От друга страна, когато трябва да бъде разбиван много здрав материал, ударните вълни от разбиването могат да се отразят от материала към секача и буталото на къртача. Една уникална система позволява енергията от рикоширането да бъде събирана в акумулатор за високо налягане, който ефективно предпазва вътрешните компоненти от ударните вълни. След това къртачът може да подаде събраната енергия за следващия удар.

Къртачите са предназначени да разбиват твърди материали, без да се повреждат, което не е никак лека задача. Някои доставчици са приели подхода да използват къртач, когато им трябва и да го “изоставят”, когато не им трябва, защото “това е само един чук”. Но хидравличните къртачи са специализирани машини, които изискват поддръжка точно както багера, носача или всяка друга машина на строителния обект.

Използвайки нов дизайн и технология, производителите опростяват максимално поддръжката на къртача. Така при малко отделено време и нерви, могат да се постигнат впечатляващи резултати – завидна продуктивност и удължен експлоатационен живот.