ЕЛ МЕДИА - направление СЕЛСКО СТОПАНСТВО ЕЛ МЕДИА - направление ЕНЕРГИЯ
ЕЛ МЕДИА - направление ИНДУСТРИЯ

ИНФРАБИЛД - Строители списание за инфраструктурно строителствогодина VII, брой 3, 2013

Водният сектор е доста динамичен и реформите вече са в ход

Разговор с инж. Иван Иванов, Председател на БАВ

Водният сектор е доста динамичен и реформите вече са в ход

Инж. Иванов, кои са новостите около дейността на БАВ?
Вече съм в средата на своя мандат и смятам, че през тази една изминала година, много от целите, които си бях поставил, са изпълнени или са в процес на изпълнение. Като цяло секторът става динамичен. Така желаните реформи започнаха и нашата асоциация неизменно участва в тях. От една страна подпомагаме решенията на правителството с консултантска дейност, в същото време защитаваме интересите на членовете си – ВиК оператори, и всички фирми, свързани със сектора.

Асоциацията участва и в редица програми, които са с европейско финансиране. Към момента пет проекта са във фаза офериране и изчакване на решения. Сами търсим допълнителни проекти, които да са полезни на сектора. Ще дам пример с въвеждането на марка за качество на продуктите. Нещо, което според нас е много важно да се въведе в България, тъй като сега се ползват европейски марки и сертификати. Това е нелека задача, която БАВ си постави и работим и по нея.

Направихме изключително много специализирани семинари и конференции през изминалата година. Тази година продължаваме с подобна практика. Смятаме, че тези семинари са много полезни. В тях взимат участие различни служители на различни нива в дружествата и получават необходимата информация, за да движат бизнеса по-успешно.

Като партньори на Вода София, и тази година в дните на изложението ще организираме традиционната си конференция Булаква.

Тази година конференцията ще е двудневна. Ще насочим вниманието си върху всички текущи процеси в сектора, изготвяне на регионалните генерални планове, изготвяне на стратегията във ВиК отрасъла, усвояването и договарянето на средства по европейските програми, свързани със сектора. А в рамките на втория ден е предвидена научно-техническа конференция за строителство на язовири и пречиствателни станции за питейни води.

Може ли да посочите някои от проблемите във водния сектор, които изискват приоритетни мерки от страна на управляващите органи?
Благодарение на това, че реформите бяха вкарани в един проект по ОП „Околна среда”, те не се влияят толкова силно от политическата ситуация и към момента са в ход. Приоритетно е изготвянето на нормативни документи, свързани с функционирането на т.нар. асоциации на общините, които ще са собственици на активите и ще сключват договори с операторите. Приоритет е и стратегията за отрасъл ВиК, която е изключително важен документ.

Бих добавил и традиционните проблеми, които са свързани с ВиК отрасъла – загуби на вода, цените и състоянието на услугите. На много места има съмнения относно това колко качествени са услугите. Но всичко е обвързано. Като се започне от проблема с ниските доходи на хората, ниските цени на ВиК услугите, оттам по-малките приходи във ВиК дружествата и впоследствие по-ниски нива на услуги. Трябва да излезем от този порочен кръг и да успеем да вдигнем нивата на услугите в сектора. Но като начало, трябва да се научим да използваме оскъдните ресурси по най-оптимален начин.

Загубите на вода във водопреносната мрежа е един от проблемните моменти във водния сектор. Кои дейности бихте посочили като най-ефективни и приоритетни за решаване на този проблем?
Ние сме определени от международните водни структури като страната, която ще организира всяка година международна конференция за загубите на вода. Но освен това, за да излезем от чистата теория и да влезем вече в практиката, съвсем наскоро БАВ организира едно състезание за откриване на скрити течове.

Откриването на скрити течове е една от мерките за намаляване на загубите. Като казвам загуби, имам предвид неотчетените водни количества. А чисто физическите загуби са течовете. Но при нас проблемът е в неотчетените водни количества, които достигат над 70%.

Традиционните мерки са намаляване на налягането, така че да се гарантира оптимална работа на системата при ниски налягания, съответно и по-малко аварии.

Също така, трябва да се извършва контрол на водомерните устройства. Половината от тези неотчетени загуби се дължат на неправилно отчитане или липса на отчитане. Водомерите или са стари, или ги няма.

Много важна е и ефективната експлоатационна дейност – бързо откриване на течове, бързото им отстраняване, подмяна на водопроводната мрежа. Стандарт в световната практика е да се подменя от 2 до 4 процента от мрежата на година. В България с доста усилия се постига под един процент.

Част от подменената мрежа не се отчита, поради неправилно счетоводство или поради желание да се занижи печалбата на дружествата. А това се прави, защото държавата в момента взема 80% от печалбата на дружествата (държавен оперативен бюджет). И се получава така, че никой не е стимулиран да прави голяма печалба. Това според мен е порочно и трябва да бъде прекъснато. Необходим е механизъм, според който тези пари да се използват целесъобразно. Най-общо казано, за намаляване на загубите е необходима системна и постоянна работа.

Как бихте коментирали състоянието на водната инфраструктура?
Състоянието на водната инфраструктура е много лошо. Всичко трябва или да бъде изградено, или рехабилитирано. Трябва да се изгражда ВиК мрежа, да се подмени 80% от водопроводната мрежа, защото е остаряла и етернитова. На места трябва да се изграждат пречиствателни станции за питейни води и не малко язовири. Необходими са много сериозни финансови средства. Въпрос на приоритет е откъде ще се осигурят и как ще се разпределят тези средства.

Разчитаме много на оперативните програми за околна среда. Мисля, че към момента те вървят сравнително добре. Разбира се, те ще покрият една малка нужда в сектора. За осигуряване на другите средства ще трябва да се разчита на цени за услуги, заеми, частни инвеститори и т.н. Но както и да го погледнем, всичко отново опира до цените.

Споделете някои бъдещи планове.
Мотивирам се от факта, че специализираните семинари и конференции са добре приети. Мотивира ме още това, че сме канени на всякакви междуведомствени срещи. Асоциацията ще продължи дейността си в същия дух. Що се отнася до конкретни предстоящи мероприятия – в края на месец май е Булаква по време на изложението Вода София. В средата на юни следва още един специализиран семинар за ИТ технологии във водния сектор. След лятото ще насочим усилията си към конференцията за водните загуби. И може би една конференция за иновации във водния сектор.

Какви са очакванията Ви за развитието на водната инфраструктура в близките години?
Доста впечатлен съм от това, че има диалог между МРРБ и МОСВ. Има договорени доста средства, но някои проекти още не са стартирали и има опасност да не се извърши усвояване на средствата. Друг е въпросът как ще се подходи с усвояването. Дали ще се остане на сегашния принцип с раздробени общини, където по-активните успяват да усвоят средства и да реализират проекти, а другите изостават. Мисля, че едно добро решение е да се направи така, че по-централно да се планира и да се насочват средства там, където са по-необходими. Как ще се постигне това е друг въпрос. Текат още преговори докъде да е централизация, къде да има регионален подход. Ние изразиме мнението, че е добре и ВиК операторите да имат роля в този процес.

Винаги съм смятал, че това, което липсва в сектора, е водеща организация, коята да насочва усилията в една посока. Моята цел е да направя асоциацията тази водеща институция. Виждам някакви насоки натам. Според мен реформите вече са необратими. Въпросът е да ги доведем до желан край. Смятам, че до година-две нещата ще са по-ясни. Няма да решим всички проблеми, но поне ще имаме визия как да се случи това.