Очакваме повишаване на инвестициите в железопътния транспортРазговор с г-н Стилиян Кротнев, Директор Дирекция „Стратегическо развитие и инвестиционни проекти” към НКЖИГ-н Кротнев, бихте ли представили Дирекция „Стратегическо развитие и инвестиционни проекти” към Национална компания „Железопътна инфраструктура”.
Дирекция „Стратегическо развитие и инвестиционни проекти” е звено в структурата на НКЖИ, отговорно за подготовката, наблюдението, контрола и реализацията на проектите, съфинансирани от фондовете на Европейския съюз чрез ОП „Транспорт”. Освен това дирекцията отговаря за проекти, които се финансират и от други програми на ЕС, например програма TEN-T. Друга основна функция на дирекцията е разработването на стратегически документи и планирането на приоритетните проекти, както и осигуряване на финансиране за развитие на железопътната инфраструктура от фондовете на ЕС.
Какво е състоянието на сектора към момента? И в тази връзка, пред какви предизвикателства се изправяте в работата си?
Към момента състоянието на железопътния транспорт като цяло не е задоволително, включително и инфраструктурата. Инвестициите, правени през годините, не са достатъчни, за да могат да бъдат осъществявани всички необходими дейности за поддържане и модернизиране на железопътната инфраструктура. С влизането на България в Европейския съюз се откри възможност за страната ни, и в частност на НКЖИ, да получи значителен ресурс за цялостно обновяване, подобряване и развитие на железопътната мрежа, поради което нашите усилия основно са насочени към реализиране на проектите от значение за Транс-европейската транспортна мрежа, включени в Оперативна програма „Транспорт“.
Трябва да се отбележи че в последните 3-4 години има изключително увеличение на инвестициите както за проекти, финансирани с национален бюджет, така и на проекти, финансирани от Европейския съюз. Структурите в НКЖИ, които отговарят за експлоатацията и поддръжка на железен път, контактна мрежа, сигнализация и телекомуникации и др., изпълняват редица проекти на територията на цялата страна, но все още има недостиг на средства, за да могат да бъдат реализирани всички цели, поставени пред Компанията.
Основното предизвикателство е изпълнението на проекти по ОП „Транспорт”. В момента се работи изключително активно, за да може проектите, които сме стартирали, да бъдат реализирани в заложените срокове. Трудност при реализацията на линейните проекти е, че трасетата на жп линиите преминават през различни общини и населени места. В тази връзка, немалко са проектите, при които освен изграждане на железен път, са включени и дейности, свързани с изграждане на пътни връзки - подлези, надлези, които до този момент не са съществували на някои места. Като пример може да се даде град Първомай, където в рамките на проект, съфинансиран с европейски средства, са изпълнени над 20 километра пътища.
Разкажете повече за някои от проектите, по които работите в момента.
В процес на реализация са 4 проекта по ОП „Транспорт”, като всеки е на различен етап на изпълнение. Проектът за реконструкция и електрификация на жп линията Свиленград-Турска граница е физически изпълнен на 100%. Това е първият завършен проект по ОП „Транспорт” за плановия период 2007-2013 г. в жп сектора.
Друг проект по ОП „Транспорт“ е рехабилитация на жп линията Пловдив-Бургас, състоящ се от три лота. Физическото изпълнение на обекта към момента е над 65%, като два участъка е планирано да бъдат завършени през настоящата година.
Следващият значим проект е реконструкция и електрификация на жп линията Първомай-Свиленград, част от проекта Пловдив-Свиленград-турска/гръцка граница. Участъкът от Крумово до Първомай е изпълнен по програма ИСПА и през миналата година беше въведен в експлоатация, а от Първомай до Свиленград се явява втора фаза от този обект и се изпълнява по ОП „Транспорт”. Трасето е разделено на 3 лота, като два от тях включват изграждане на железен път, контактна мрежа, сигнализация, а последният е свързан с изграждане на тягови подстанции. С изпълнението на този проект реално ще бъде завършена жп линията по направлението Пловдив-Свиленград-турска/гръцка граница, част от Общоевропейски транспортни коридори IV и IX. Последният линеен обект, но не по значение, който изпълняваме през този програмен период, е модернизация на жп участък Септември – Пловдив, част от жп линията София – Пловдив. По проекта са сключени три договора за проектиране и строителство и един договор за проектиране и изграждане на системи за сигнализация в участък Септември – Пловдив и телекомуникации София – Пловдив. Извършват се дейности по проектиране и е планирано строително-монтажни работи да започнат през лятото на настоящата година.
Бихте ли очертали някои от приоритети в близък план и важни проекти, които са залегнали в програмата Ви?
Успоредно със строителството на линейни обекти работим активно и по реализацията на проекти, свързани с ремонт и реконструкция на гари и гарови комплекси, както и с изграждане на интермодални терминали като част от железопътната инфраструктура. В този програмен период сме планирали реализацията на проект за три гари по направление София-Пловдив-Бургас, а именно централна гара София, гара Пазарджик и гара Бургас, пътническа. Целта ни е в средата на 2015 година и трите приемни здания да бъдат завършени и да отговарят на съвременните изискванията за осигуряване на комфорт и обслужване на пътниците.
Като продължение на предприетите действия и за следващия програмен период важен елемент ще бъде включването на компонент за ремонт на приемни здания.
Предвид приоритетността за комбиниране на различни видове транспорт, НКЖИ, като бенефициент по ОП „Транспорт“, ще реализира инвестиционен проект за изграждането на интермодален терминал в района на град Пловдив. Местоположението е определено след извършен анализ, като са отчетени инвестициите, които се влагат по жп направлението София-Пловдив-Бургас/Свиленград–турска/гръцка граница от една страна, а от друга очакваните товарни потоци, идващи от Турция след пускането на тунела под Босфора. Проектът е съгласуван и с браншовите организации, неправителствени организации и бизнеса.
Независимо от усилията, които влагаме в инвестиционните проекти, продължаваме да работим активно и по подготовката на проекти за следващия програмен период 2014-2020 г. Приоритетни за нас проекти, които са част от стратегията на Компанията, са модернизация на жп участък Септември-Пловдив, модернизация на жп линията Видин-София, в участъка Видин-Враца, в рамките на т. нар. Инструмент за подготовка на проекти по TEN-T мрежата се подготвят жп линиите София-Перник-Радомир и София-Драгоман, както и жп възел София и жп възел Бургас. Не на последно място е подготовката на още един проект, свързан с интермодалност – интермодален терминал на територията на град Русе. Изграждането на интермодален терминал Русе е проект с наднационално значение, което се определя от местоположението му и от факта, че осигурява връзка между три вида транспорт – железопътен, речен и морски, чрез жп линията Русе-Варна. Държа да отбележа, че за проект рехабилитация на жп линията Русе-Варна сме постигнали пълна проектна готовност и в момента работим за осигуряване на финансиране от фондовете на ЕС през предстоящия планов период.
Какви са Вашите очаквания са развитието на железопътната инфраструктура в близките години?
Очакванията ни са свързани с осигуряване на достатъчен финансов ресурс от фондовете на ЕС за развитие на железопътната инфраструктура, което да даде възможност за реализация на приоритетни проекти, залегнали в дългосрочната програма на Компанията. Увереност, че ще можем да постигнем планираното е изградения през последните 2 години административен капацитет и усилията, които полагаме за качественото и навременно изпълнение на проектите. В тази връзка в НКЖИ беше въведена нова система за управление на големите инфраструктурни проекти, част от която са създадените звена за управление и изпълнение на проекти. Всяко звено имат своята самостоятелност и е ангажирано с дейности само по конкретен проект. Системата беше разработена в сътрудничество с инициативата JASPERS на ЕС, и беше възприета изключително позитивно, както от Управляващия орган на ОП „Транспорт“, в лицето на Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията, така и от Европейската комисия.
В заключение, що се касае за следващия програмен период Европейската комисия дава приоритет на екологичния транспорт и съответно инвестициите в железопътния сектор. Това ни дава надежда, че средствата, които ще бъдат отпуснати за железопътна инфраструктура, ще бъдат повече отколкото през настоящия програмен период. В близките години очакваме повишаване на инвестициите в този вид транспорт, което ще доведе до увеличаване на товарния трафик и търсенето на пътническите услуги.
Приоритетът на НКЖИ е до 2020 г. да бъде завършено цялото направление от Драгоман, през София, Пловдив, до Бургас, и съответно до границата с Република Турция и Република Гърция. 25/05/2013 |