Настилки за открити спортни терениКакто за професионалните спортисти, така и за любителите на спорта, които обичат да прекарват свободното си време, тренирайки тяло и дух, условията за спорт са от първостепенна важност. Тренировките на открито, когато спортните площадки предоставят добри условия, са много добър вариант за разтоварване и трениране на въздух. Настилката на спортните терени има ключова роля към добрите условия за трениране и комфорта на спортуващите.
Правилният избор на спортна настилка е важен фактор за качеството на игра, безопасността и комфорта на играчите.
Настилката пряко понася всички натоварвания от играта, и от техническите показатели и качества на настилката зависи ефективността й, периодът на експлоатация, трайността и запазване на външния й вид. Към настилките на външни терени се добавят и други изсиквания, свързани с експлоатацията им на открито и постоянното действие на различни метеорологични условия.
Има голямо разнообразие от подови настилки. Различават се според функцията, която изпълняват и спорта, който ще се практикува, но има и многофункционални. Разнообразието от материали също е голямо.
Изборът на настилка се определя от различни критерии, но сред основните изисквания, на които трябва да отговаря всеки вид настилка, са: мултифункционалност – да е такава настилка, че върху нея да може да се практикуват няколко вида спортни занимания; високоизносоустойчиви – настилките са подложени на големи натоварвания, предимно динамични и за да имат дълъг експлоатационен период, без да пречат на комфорта на игра, настилките трябва да са с висока износоустойчивост; добър отскок на топката – изключително важно, имайки предвид факта, че топката е неизменна част от повечето спортове; да предпазват играчите от травми, да омекотяват удара при падане и да намаляват умората в мускулите, да са еластични и противохлъзгащи, да са водонепропускливи, устойчиви на UV лъчи, да се поддържат лесно с ниски експлоатационни разходи.
Естествена тревна настилка
Естествената тревна настилка е предпочитан вариант и не случайно всички професионални футболни мачове се провеждат на естествено тревно покритие. Естествената тревна настилка притежава оптимални параметри, които са необходими за игра с топка. Освен за футболни, естествените тревни настилки се прилагат и при игрища за ръгби, голф, конен спорт и др.
Като недостатък на естествения тревен терен се изтъква по-трудната поддръжка през целия период на експлоатация. Трябва да се следят условията, поддържащи растежа на тревните стръкчета, след всяка игра тревата трябва да се поддържа в нужната форма. Тревата се нуждае от определен период за вегетационно възстановяване, поради което честотата на експлоатация е също важен параметър за качествената естествена тревна настилка. Затова и алтернатива е използването на тревни чимове. Ако част от настилката се увреди, то тревните покриващи елементи на това място се заменят бързо и лесно с нови.
Изкуствена трева
Изкуствената трева е сред предпочитаните спортни настилки за различни видове спортни занимания, тъй като сред основните й предимства е това, че тя може да се експлоатира целогодишно и не се влияе от климатичните особености. Има различни видове изкуствена трева, в зависимост от спорта, който ще се практикува върху конкретния спортен терен (футбол, баскетбол, волейбол, тенис, ръгби, голф, хокей на трева и др.), но има и изкуствени треви, които са с универсално предназначение.
Произвеждат се основно от полипропилен (РР), полиетилен (РЕ) или от комбинация от двете. Структурата й се състои от еластична основа, в която са вплетени влакна, имитиращи естествени тревни стръкчета, които са с различна дължина. Цялата тази структура се покрива с латекс. Възможни са различни цветови решения, но масово предлаганият е зеленият вариант.
Изкуствените треви се класифицират според вида на използвания материал за стръкчетата, височината на косъма (изкуствените тревни стръкчета), броя снопчета на квадратен метър.
Изкуствените треви пропускат вода, което не позволява образуването на локви по игрищито, а то може да се експлоатира дори по време на дъжд. Структурата на изкуствените треви е устойчива на влиянието на ултравиолетовите лъчи и на много ниски температури. Отличава се с висока еластичност и износоустойчивост.
Изкуствената трева е добре да се монтира върху предварително подготвена основа – бетонна повърхност или асфалт. Доставя се на рулони. Може да се засипят с пясък или изкуствен гранулат (засипни изкуствени треви) или не. Ролята на посипката е да контролира височината на изкуствените тревни стръкчета, както и плътността на настилката, а също и да удължава живота на настилката.Тревата не се нуждае от по-специална поддръжка, което значително намалява експлоатационните разходи.
Терените с изкуствена трева осигуряват много добри игрови качества – оптимален и предсказуем отскок на топката и по-малко натоварване върху мускулите на спортуващите. Освен това, освен покритие за спортни терени, изкуствената трева може да се използва и за други градски обекти, като детски площадки, оформяне на терени за провеждане на различни мероприятия на открито и др.
Комбинирани треви
Има игрища, при които естествената тревна настилка е подсилена с изкуствени тревни нишки. Изкуствени тревни фибри се инжектират на дълбочина от 20cm между естествените тревни стръкчета. По време на растеж, корените на естествената трева се оплитат с изкуствените стръкчета и така се постига стабилен и равен терен, предотвратява се образуването на слягания на места по терена, части от чимове и локви. А така също естествената трева се защитава от сплъстяване и хлъзгане. Постига се и по-добро дрениране на терена. От друга страна усещането при игра е както при естествена трева.
Каучукови настилки
Каучуковоте настилки са изградени на базата на вулканизиран естествен или синтетичен каучук с добавка на различни стабилизиращи вещества и пигменти, като основните цветове, в които се предлагат, са черен, червен и зелен. Дебелината на настилките варира от 4,5 и 6mm. Предлагат се във вид на плочи или на рулони. Използват се както за покриване на открити спортни терени, така и за спортни зали, фитнес зали, лекоатлетически пътеки и др. Монтират се чрез залепване със специални лепила - професионално полиуретаново бикомпонентно лепило, двукопмонентно полиуретаново лепило и др.
Каучуковите настилки имат много добра ударопоглъщаемост. Абсорбират удари и сблъсъци, омекотяват ударите при падане, с което намаляват вероятността за травми, осигуряват и комфорт при стъпване. Повърхността е грапава и противохлъзгаща. Също така са устойчиви на високи температури, UV лъчи и дъжд. Има различни видове каучукови настилки, в зависимост от предназначението – за волейбол, баскетбол, лекоатлетически писти, тенис кортове и др. Особено подходящи за спортове, които имат специфични изисквания към отскока на топката – например тенис.
Много популярни са трислойните каучукови настилки, които се състоят от два слоя естествен и един слой синтетичен каучук, с релефен или вулканизиран повърхностен слой. Релефното покритие осигурява нужното сцепление и коефициент на триене при игра, а също и добър отскок на топката.
Тартанови плочи
Представляват гумени плочи, произведени от преработката на използвани гуми от превозни средства. Гумата се преработва в гранули, които впоследствие, чрез добавяне на свързващи вещества и пигменти, се оформят в плочи. Най-използваните размери са 50 x 50 и 100 x 100 сантиметра. Произвеждат се с дебелина 20-30mm. Предлагат се в различни цветове – черно, червено и зелено и предоставят възможност за интересни дизайнерски решения.
Саморазливни настилки на акрилна основа
Саморазливните настилки представляват хомогенна смес от каучукови гранули, слепени със специални смоли. Каучуковите гранули и смолите се смесват на място и се изливат върху съществуващата предварително подготвена основа. В състава на настилките има рециклиран каучук на гранули, който е причина настилките да осигуряват добър отскок на топката и да натоварват значително по-малко играчите.
Покритията са еластични, на база на стиролно-акрилна смолиста основа. Монтират се върху асфалтова или бетонна основа. Притежават висока износоустойчивост и са много подходящи за силно натоварени терени – училищни дворове, спортни площадки, също и детски градини. Дебелината на цялата система варира от 4 до 12mm.
При лекоатлетическите настилки често се използва монолитно саморазливно покритие от полиуретан, в комбинация с EPDM (Ethylene Propylene Diene Monomer) и SBR (Styrene Butadiene Rubber) във вид на гранули.
Винилови настилки
Основна съставка на виниловите настилки е поливинил хлоридът (PVC). Поливинил хлоридът е една от най-разпространените и използвани пластмаси и има изключително много приложения.
Виниловите настилки са дву- и трислойни покрития, като основата им е изградена от пенообразен поливинил хлорид, който, предвид структурата си, реагира като амортисьор и омекотява удара при падане, създава и допълнителен комфорт при игра и намалява натоварването върху мускулите. Повърхностният слой е от чист поливинилхлорид.
Закрепването на виниловите настилки може да се извърши посредство лепила – стационарно (неподвижно закрепване към основата) или от специални PVC лентички, двустранно разположени около плоскостите на настилката – подвижно полагане. То от своя страна позволява бързо модифициране на спортната полощадка от един в друг вид, в зависимост от вида на спорта, който ще се практикува.
Виниловите настилки имат шумозаглушаващи и противоподхлъзгащи свойства. Структурата им не позволява преминаването на вода, а улеснява лесното й оттичане от терена.
Керамична посипка /шамот/
Шамотът е продукт, получен при стриването на керамични продукти, направени от висококачествена глина и пресяването им до получаване на частици с необходимия размер. Смленият материал притежава висока пластичност, хигроскопичност и е безвреден. Подходящ е за настилки на тенис кортове, спортни площадки за бадминтон, пътеки за бягане на лекоатлетически писти и др.
Настилката се произвежда от природни материали, което я прави екологично чист продукт.
Изисква редовна поддръжка и напояване (поне два пъти на ден). Това е един от недостатъците им. Трябва да има добра дренажна система и да се извършва изравняване след всяка игра. 27/09/2013 |