ЕЛ МЕДИА - направление СЕЛСКО СТОПАНСТВО ЕЛ МЕДИА - направление ЕНЕРГИЯ
ЕЛ МЕДИА - направление ИНДУСТРИЯ

ИНФРАБИЛД - Строители списание за инфраструктурно строителствогодина VII, брой 6, 2013

Асфалтови смеси

технологии на смесване

Асфалтови смеси

Независимо от нуждите на клиентите, производителите на смесителни инсталации са фокусирани върху подобряване на ефективността им, от намаляване консумацията на материали до повече опции за температури на смесване и рецепти, нови контролни системи и поради различни екологични съображения, като ниво на шума и задимяване.
В настоящата статия ще представим тенденциите при съвременното производство на асфалтови смеси и примера в тази област на водещи фирми.


Според компанията Ammann, повторното използване на стар асфалт, познат още като рециклиран асфалт (RAP), е абсолютно задължително. В действителност, Ammann твърди, че е единственият производител, който предлага технология, под формата на смесителна инсталация, за производството на нови асфалтови смеси от 100% рециклиран асфалт. Фирмата предлага и разнообразие от технологии, в зависимост от количеството рециклиран асфалт, което се добавя в сместа. Препоръчва се добавянето на студен рециклиран асфалт директно към сместа в съотношение до 30%, но фирмата предлага и гама от специално разработени смесителни барабани за по–високо съдържание на рециклиран асфалт до 100%. Например, барабанът RAH 100 може да обработва смеси със съдържание на рециклиран асфалт до 100%. В същото време Ammann представи и новата асфалтова смесителна инсталация - Universal HRT с повишено използване на рециклирани материали. Предназначена да обработва смеси с до 60% съдържание на рециклиран асфалт, инсталацията е оборудвана с напълно интегриран паралелен барабан директно над миксера за оптимален приток на материали. Производителността е между 320 и 500 тона асфалтова смес на час.

Производителят на смесителни инсталации Marini, който е собственост на Fayat, също разработва нови смесителни кули за обработка на по–високи количества рециклиран материал. Компанията представи eTower, серия смесителни инсталации, която към момента се състои от два модела - eTower 2000, с производителност от 150 тона на час и eTower 2500, с производителност от 200 тона на час. Кулите са оборудвани с два вида системи за подаване на рециклирания материал – рециклиращ пръстен и директно подаване в миксера посредством елеватор. Съдържанието на рециклиран материал в сместа може да достига до 50%, като по–високи нива могат да бъдат постигнати ако инсталацията се оборудва паралелно с допълнителен сушилен барабан за рециклирания асфалт.

Серията eTower е разработена и с цел прилагането на последните новости при производството на топли асфалтови смеси. Процесът позволява производството на асфалта да се осъществява при пo–ниски температури от порядъка на 90°C до 150°C, вместо традиционните от 140°C до 180°C при горещите асфалтови смеси. За производството на висококачествени топли асфалтови смеси трябва да се използват добавки, като пено–битум. Инсталацията eTower 2500 е оборудвана със системата AQUABlack на фирма Marini за производство на пено–битум. Според компанията, системата позволява понижаване на производствената температура с повече от 30°C. Топлите асфалтови смеси притежават очевидни предимства пред горещите смеси, тъй като намаляват разхода на гориво и вредните емисии. В допълнение, към инженерните ползи се включват възможността за по–добро уплътнение на асфалтовата настилка, превоз на асфалтовата смес на по–дълги разстояния и удължаването на строителния сезон, тъй като топлите асфалтови смеси позволяват полагане при по–ниски температури. Marini твърди, че скоро топлите асфалтови смеси ще съставляват 30% от продукцията на асфалт в Северна Америка.

Германският производител на асфалтосмесители и инсталации за пътното строителство Benninghoven акцентира върху рентабилното претрошаване на рециклиран асфалт и оптималното му подаване при гарантиране качеството на крайния продукт.

Представеният на bauma мобилен рециклиращ Гранулатор MBRG 2000, монтиран на триосно шаси, се отличава с изключително ниските си разходи за износване и претрошаване на рециклиран асфалт, с най-висока степен на рентабилност, ниски стойности на емисии прах и шум и нечувствителност към попаднали в подавания рециклиран асфалт железни части. Инсталацията изложена на bauma е с производителност около 200 т/ч и възможност за производство на 2 фракции едновременно. Основните и предимства са запазването на структурата на инертния материал след претрошаване, т.нар. "гранулиране", производството на много малко количество фин материал 0-4mm (който полепва по улеите на асфалтосмесителя и води до понижаване на влаганото количество), както и около 4 пъти по-ниските разходи за претрошаване на един тон стар асфалт в сравнение с конвенционална трошачка.

Компанията представи и полу-мобилен асфалтосмесител TBA 4000 с производителност 320 т/ч, бе оборудван с иновативната многовариантна система на Benninghoven за подаване на 40% студен рециклиран асфалт в мешалката. Системата е развитие на базата на класическата технология на Benninghoven, при която се подават 30% студен материал в мешалката. Под буферния силоз след елеватора за рециклиран материал е монтирана лента с честотно регулиране на скоростта, която подава материала към монтирана под нея втора лента, чиято дължина е съобразена с големината на мешалката. Лента с вградена везна подава рециклирания материал на порции в рамките на 10-12 секунди, вместо той да се изсипе наведнъж от буферния силоз в мешалката в рамките на 2 секунди. В резултат многоваринтната система позволява да се увеличи количеството на влагания рециклиран материал до 40%.

Възможности за транспорт
Мобилността е друг важен фактор за предприемачите, които биха искали да инвестират средства в нова асфалто–смесителна инсталация и в това отношение Ammann работи, за да направи избора им по–лесен. Фирмата е разработила два нови модела афалтo–смесителни инсталации – Prime 140 и EasyBatch 140. И двата модела са с производителност от 140 тона на час, но Prime 140 има транспортна дължина от 23m и ширина 3,2m, докато EasyBatch 140 се предлага предварително сглобена на две части върху две товарни ремаркета и може да бъде доставена и напълно сглобена на строителната площадка, без необходимост от използване на кран. Транспортните размери са 21m дължина за първото ремарке и 15,5m дължина за второто, като и двете части са с височина 4,25m.

Основен фактор за производителя Astec, при разработването на новата серия смесителни инсталации за топъл асфалт Nomad, също е мобилността. Производителността на моделите в серията е 72 тона на час, 117 тона на час и 158 тона на час. Astec твърди, че с опитен работен екип, инсталациите Nomad могат да бъдат сглобени за по–малко от ден. Фирмата внедрява и нова технология под формата на инструмент за диагностика, познат като The Source. Това е ръчен уред, чрез който се симулират повечето от електрическите сигнали, които постъпват в контролната система на една асфалто–смесителна инсталация. По този начин се улесняват настройката на инсталацията и отстраняването на евентуални проблеми.

След като асфалтовата смес е произведена, съхранението й може да се окаже проблем. Фирма Asphalt Drum Mixers (ADM) се е опитала да предложи възможно най–голямата гъвкавост в това отношение, чрез въвеждането на нови стационарни и самостоятелно стоящи силози за съхранение на асфалтова смес, които са съвместими както с фирмените модели производствени инсталации, така и с конкурентните модели. Прясно приготвената асфалтова смес постъпва в силозите посредством конвейер и се съхранява при постоянна температура до момента на използването й. Дизайнът на силозите, които могат да бъдат стационарни или самостоятелно стоящи, позволява използването им при различни конфигурации на смесителните инсталации, като са налични различни варианти по отношение на капацитета. При самостоятелно стоящите асфалтови силози на ADM, капацитетът варира от 30 до 75 тона, а стационарните могат да съхраняват между 100 и 300 тона асфалтова смес. Всички модели са оборудвани с датчик за предупреждение на оператора, когато количеството на асфалта е високо. Силозите са оборудвани и със специална изолация от фибростъкло, която запазва топлината докато асфалтовата смес се съхранява. По избор се предлагат дизелови или електрически отоплителни системи, за да се гарантира, че асфалтът се съхранява при желаната температура. Всички силози могат да бъдат оборудвани с датчици за ниски нива на материала, както и с компютри от вида LC1000 за следене на разтоварването, които работят заедно с автомобилна везна, дозатор или обратна (отрицателна) система за претегляне. LC1000 дава възможност на оператора за достъп до информацията за зареждане на камионите, работните файлове, инвентаризацията на силоза и др.

Бетоно-смесителни инсталации
В бетоновата индустрия има нови разработки, съсредоточени върху увеличаване ефективността на производствената технология, като рециклирането съще е ключов фактор, който засяга развитието в сектора. Фирма SBM, например, се е съсредоточила върху поръчковите решения за своите клиенти и е разработила мобилната бетоно–смесителна инсталация Euromix 400C за холандския предприемач Van Gansewinkel. Инсталацията е предназначена за преработка на отпадъчни материали в бетон, който впоследствие се съхранява на специални депа. На много места разпоредбите не позволяват съхранението на някои отпадъчни материали на депа, поради наличието на вещества, които биха могли да проникнат в подпочвените води. Смесването на подобни отпадъчни вещества с цимент и впоследствие влагането им в бетонова смес, позволява дългосрочното им съхранение на депо. Изисква се непрекъсната работа на инсталацията, като производителността й е над 400 тона на час и е оборудвана с независим генератор. По информация на производителя SBM, изискванията на контролната система не могат да бъдат посрещнати от конвенционални устройства, поради което фирмата е разработила микропроцесорна контролна система, с която контролът се осъществява посредством лаптоп и безжична WLAN Интернет връзка. Чрез системата цялата информация, която постъпва от инсталацията, е на разположение непосредствено за последваща електронна обработка, което позволява смесителната инсталация да бъде контролирана по Интернет. За да се намалят дейностите по поддръжка на смесителната инсталация е разработена специална почистваща система, която работи под високо налягане. По този начин, според SBM, се намаляват текущите експлоатационни разходи.

Междувременно, новият модел на Rapid International, инсталацията Rapidmix 400CW, има за цел да предложи по–висока производителност. Машината включва 1200mm лентов конвейер между агрегатния бункер и непрекъснатата смесителна камера и предлага пълен набор от възможности за претегляне на материалите, както и автоматично архивиране на работната информация. Първата инсталация модел Rapidmix 400CW е закупена от американската компания Texas-based Rollcon. Машината се използва в последната фаза на реализация на проекта за развитие на пристанището в Хюстън, като произвежда до 400 тона материал на час.

Rapid International също отчита интерес при технологията си за циментова стабилизация (CTB), която осигурява здрава и мразоустойчива основа за пътни конструкции. CTB се състои в смесването на местна почва, чакъл или специално произведен добавъчен материал с цимент и вода, непрекъснато на място или в специална смесителна инсталация. Произведеният материал осигурява устойчива на атмосферните условия основа, която набира якост с времето. По данни на производителя Rapid International, технологията СТВ позволява разпределянето на натоварванията на по – голяма площ, като по този начин се намаляват напреженията в земната основа. Използва се като основа при строителството на пътища, улици, паркинги, летища, товаро–разтоварни и складови площи.

Увеличаването на вложения рециклиран материал и намаляването на количеството енергия, необходимо за производството на качествени асфалт и бетон ще продължат да бъдат ключови цели на производителите на смесителни инсталации. Ще бъде интересно да проследим как най–новите материали определят развитието на оборудването в тази сфера в бъдеще.