ЕЛ МЕДИА - направление СЕЛСКО СТОПАНСТВО ЕЛ МЕДИА - направление ЕНЕРГИЯ
ЕЛ МЕДИА - направление ИНДУСТРИЯ

ИНФРАБИЛД - Строители списание за инфраструктурно строителствогодина VII, брой 6, 2013

Пътно строителство

Тенденции и нови технологии в сектора

Производството в отрасъла непрекъснато отбелязва напредък с нови технологии, допринасящи за по-висока производителност, безопасност и комфорт на оператора.
От началото на годината станахме свидетели на последните новости и разработки на фирмите от бранша. Нека разгледаме с какво те се представиха на световния пазар на асфалтосмесителна и пътностроителна техника.


Фирма Bomag, например, твърди че разполага с иновации и световни премиери във всяко едно от отрасловите си направления – лека механизация, машини за уплътнение на асфалт и земна основа и специализирани машини. Производителят Wirtgen Group представи на изложението bauma забележителните 29 броя нови продукти, докато Gomaco участва с разнообразие от оборудване за полагане на бетонова настилка, както и нови концепции за изпълнението й. За Ammann фокусът на bauma беше насочен в представянето на нови машини за уплътняване в сферата на тежките валяци, оборудвани с двигатели Клас III-В/Етап 4, както и напълно нова концепция за смесителни инсталации с високи съотношения на рециклиран асфалтобетон или изключително мобилни приложения. Използването на стар асфлат, също познат като Рециклиран асфалтобетон, е от особен интерес за Ammann, още повече, че рециклирането на практика се превърна в начин на живот за всички днес. Компанията предлага индивидуални висококачествени решения във всеки аспект от опазването на ресурсите, в зависимост от количеството Рециклиран асфалтобетон, което се използва. Добавянето на студен Рециклиран асфалтобетон директно в смесителя се препоръчва за по-малки количества до 30%. Моделът RAH 50 с пръстеновиден барабан е определян като правилния избор за индивидуални количества от порядъка на 50%. Паралелният барабан е определян като най–подходящ за добавяне на големи количества горещ асфалт до 60%, докато RAH 100 е предназначен за дори по-големи количества.

Ammann пусна на пазара и новата гама асфалтосмесителни инсталации – UniBatch. Инсталацията е гъвкава, с възможност за увеличаване на размерите и предлага голям избор от работни варианти. Фирмата акцентира върху модулност, енергийна ефективност и намаляване на вредните емисии. Мобилната версия на непрекъснатите смесителни инсталации на Ammann е моделът Prime 140, който също е нов. Всички непрекъснати смесителни инсталации са оборудвани с постоянно работещи двуосни смесители. Моделът EasyBatch II е проектиран специално за перфектна мобилност и висока производителност. Напълно автономната асфалтосмесителна инсталация произвежда асфалт с непрекъсната производителност от 140 тона/час. Предлага се предварително сглобена на две ремаркета и може да бъде доставена на обекта без използване на кран.

The Universal е серия асфалтосмесителни инсталации, изпитана многократно в продължение на години. При новия модел Universal HRT интегрирането на паралелна барабанна система директно над смесителя оптимизира разхода на материал и запазва вътрешността на рециклиращата система, свеждайки износването й до минимум.

Смесителни инсталации
Фирма Marini, част от Fayat Group, произвежда серията смесителни инсталации еTower, чиято производителност е под 200 тона на час. Гамата се състои от моделите eTower 2000 с производителност 150 тона/час и eTower 2500 с производителност 180 тона/час. Иновативното позициониране на филтъра и подфилтърния бункер над сушилния барабан е довело до значителни икономии на енергия. Благодарение на размерите, адаптивния дизайн и фабрично интегрираното електрическо захранване с eTower са постигнати нива на производителност, които никога преди това не са постигани при инсталации с тези размери.

От Fayat са на мнение, че малките и средни предприятия, които използват битумна емулсия, все по–усилено търсят начини да произвеждат сами и на по-ниска цена необходимата им емулсия. Новата фирмена гама инсталации за производство на битумна емулсия ЕР 10 са оборудвани с безшумния емулгатор Bitumill. Процесът на производство на битумна емулсия е непрекъснат с производителност 10 тона/час. Температурата при производството на битумните емулсии варира от 90° дo 100°C, което е с повече от 20°C по–висока стойност от обичайно необходимите температури и тази допълнителна енергия обикновено е загубена. Инсталацията ЕР 10 има система за топлообмен между битумната емулсия и водата, предназначена за получаване на сапуни. Водата, която се съхранява в специален резервоар, първоначално се загрява, посредством електрически нагревател и след това се използва за производството на първата партида битумна емулсия за деня. Впоследствие, по време на производството, водата, която циркулира в затворен кръг през топлообменник, постепенно се загрява, докато емулсията се произвежда и по този начин отпада необходимостта от допълнително количество енергия.

Американската компания Asphalt Drum Mixers (ADM) въведе новата ЕХ серия асфалтови инсталации с технология с единичен барабан и насрещен поток. Новите инсталации предлагат висока екективност и компактен дизайн за изпълнители с ниски до средни производствени нужди. За да направи инсталациите си още по–екологични, ADM е проектирала системата така, че отработените газове се въвеждат повторно в зоната за изгаряне на барабана. Инсталациите също така се предлагат в мобилен или стационарен вариант и според производителя могат да бъдат управлявани единствено от един оператор при инсталацията и един оператор при товарната площадка. Използвайки технологията с насрещен поток, ЕХ серията инсталации разполага с отделни зони за изсушаване и смесване, с което се постига максимално ниво на топлообмен и икономия на гориво. Освен това, системата практически елиминира вредните въглеродни емисии, което е често срещан проблем с други видове смесителни инсталации. Според производителя ADM, ЕХ серията асфалтови инсталации могат да произведат от 100 до 425 тона/час с много ниска цена за тон. Притежават най–дългото време за изсушаване и смесване при този тип производството и са в състояние да обработват голям процент Рециклиран асфалтобетон.

Нови попълнения при стабилизаторите
Към новите попълнения в гамата стабилизатори на Wirtgen се включват моделите WR 200 и WR 250. Новият WR 200 е умалена версия на пуснатия на пазара през изминалата година модел WR 240 и предлага повишена маневреност в сравнение с по–големия вариант. Междувременно WR 250 е представен като възможно най–тежкотоварната машина от новото поколение WR. Предназначена е за стабилизиране на тежки, заблатени почви, както и за рециклиране и пулверизиращи операции, при които може да превърне настилки с дебелина до 250mm в хомогенен гранулат.

Bomag въвежда на пазара оптимизираните ВРR реверсивни вибрационни плочи от черна стомана, оборудвани за най–тежките обектови условия. Фирмата също така представя три нови модела трамбовки - BVT 65, BT 65 and BT 60. На изложението bauma се състоя и световната премиера на новата серия съчленени двубандажни валяци в класа от 6 до 8 тона. Тези компактни валяци са предназначени за малки до средни по големина строителни площадки. Друг модел, който беше представен, е асфалтополагачът BF 900 C, чиито нови шнек и скреперна верига дават възможност големи обеми от асфалт да бъдат пренесени и положени гладко и ефективно на максимална ширина от 13m.

Подразделението на Bomag за земни работи представи редица иновации за bauma – новото поколение еднобандажни валяци в класа от 5 до 8 тона. В специалната машинна секция на Bomag беше представен почвеният стабилзатор MPH 600 с неговата Flex Mix технология. Роторът с „безстепенна настройка” позволява процесите на смесване да бъдат променени и адаптирани към условията на обекта. Новата серия накрайници за разпръскване включва водещия модел BS 160000 PROFI с капацитет 16m3 и напълно автоматичен контрол на отчитане.

През първата половина на 2013 г. Ammann направи най–значимото си представяне на пазара в сферата на тежката уплътнителна механизация. Прилагането на най–новите технологии при двигателите на гамата от валяци ще бъде придружено от пълна ревизия на цялата продуктова гама по отношение на промишлен дизайн, ергономичност и функционалност. Нововъведенията включват първия по рода си 9–тонен валяк с подвижна въртяща се кормилна ос. Към момента ARX 90 се предлага оборудван с двигател Етап IIIВ/Клас 4, като вариантът с двигател Клас 3А ще бъде наличен по–късно през 2013 г. Двубандажният модел ARP 95 е водещ в линията валяци за уплътнение на асфалт. Той попада в класа 9–тонни валяци и предлага високоефективно изпълнение, както и широка и гъвкава област на приложение.

Междувременно, производителят заявява, че новият AFT 270 е най–компактният верижен асфалтополагач в своята гама. Машината с тегло 3,5 тона е оборудвана с ново газово или електрическо задвижване и вибрационна плоча, чрез които се постига максимално предварително уплътняване и най–високо качество асфалт. Новият съчленен траншеен валяк Rammax 1575 CI е съчлененият колега на насочвания от плъзгачи модел за уплътняване на траншеи Rammax 1515.

Нови поколения
На изложението bauma специалистът по машини за полагане на настилки от фирма Wirtgen г-н Joseph Vögele представи единадесет нови продукта в сектора, включително новото поколение машини Dash-3. Те са оборудвани с редица нови функции и са с намалено потребление на гориво, вредни емисии и разходи, разполагат с нови двигатели Клас IIIВ. Една от новите функции е разпределителната скоростна кутия, която разделя системите за работа при полагане на настилки от тези, използвани единствено при движение. Ключов елемент е системата за променлива скорост на трамбовката, която регулира подаването на масло, в зависимост от необходимата сила за уплътнение. Системата осигурява и променлива скорост на работа на вентилатора, която автоматично се регулира, според необходимостта на двигателя от охлаждане.

Новите трамбовки на фирма Vögele - моделите AB 500 and AB 600, разполагат с безстепенна единична тръбна телескопична система за ширини от 2m до 9,5m.

Фирма Guntert & Zimmerman (G&Z) представи мултифункционалната си машина S600 на Европейския пазар, след представянето й в САЩ. Машината е предназначена да задоволи нуждите от малки до средноголеми машини за изпълнение на настилки на градски улици, второстепенни пътища, автомагистрали и летища, както и за широк спектър от други приложения като преградни стени, изместено изпълнение на настилки или при нулев просвет и при облицовка на канали.

Системата Accu Steer дава възможност на оператора да завърта верижната ходова част независимо до почти пълен кръг за изключителна маневреност. Системата Smart Leg позволява на оператора или друго лице на площадката да настройва местоположението на ходовата част, докато е неподвижна или да сменя ъгъла на завъртане на накрайника в движение, като се запазва посоката на движение право напред.

Машината се предлага заедно с безжичното оборудване на фирма G&Z - No Line за полагане на настилки, обновен софтуер и хардуерен пакет, позволяващ използването на тотални станции за насочване на машината. Моделът е наличен и с телескопичен накрайник за полагане на настилки, който позволява да се правят промени в дебелината на настилката без да се премахват болтови връзки или да се използват кранове и само с двама души оператори. Всеки комплект с оборудване може да добави до 915mm от двете страни на машината.

Новите валяци на специалиста в уплътняването от групата Wirtgen – Hamm, включват нови 7 и 8 тонни съчленени двубандажни машини от гамата HD+. Новите съвместими с Клас IIIВ машини – 7 тонният HD+ 70i с ширина на ролката 1,50m и 8 тонният HD+ 80i с ширина на ролката 1,68m се предлагат като вибрационни, осцилаторни и комбинирани валяци. Всички варианти са заводски оборудвани със системата за управление Hammtronic. Компанията прави и три нови допълнения към Н–сериите от еднобандажни валяци, под формата на моделите H 11i, H 13i и H 16i от 11 до 16 тона.

Еднобандажни валяци
Марката на фирма Atlas Copco при пътностроителната техника – Dynapac, допълни гамата си от пето поколение еднобандажни валяци с новите модели CA1300, CA1500 и CA2000, след като представи най–големите си и средни модели миналата година. Новите модели валяци са оборудвани с напречно монтирани дизелови двигатели, за които се твърди, че издават по-малко шум. Моделите, също така, са оборудвани с фирмената технология за контрол на отскока - Active Bouncing Control, която предпазва машината от щети и предотвратява свръх уплътняването.

С работа в екологичния режим ЕСО Mode разходът на дизелово гориво на валяците модел CA2500 – 6500, големите валяци за уплътняване на асфалт и новите CG2300, е с между 15% и 20% по–нисък от разхода на предишната гама без режим на работа ЕСО Mode.

Друго ново представяне идва под формата на новия модел валяк CG2300, оборудван с електронен волан за плавно и прецизно управление, в рамките на радиус на завиване от порядъка на 3,1m. Междувременно двубандажният модел CC1600 също ще бъде изложен на фирмения щанд. Машината разполага с вибрационни ролки с ширина 1,6m.

Към новите асфалтополагачи се включва моделът SD2550CS - верижен полагач, оборудван с твърд накрайник за заравняване R300TVE и двигател, съвместим с Клас IIIВ. Представен е и моделът F1200CS – машина, която е в състояние да полага до 300 тона настилка за час работа, докато в същото време се предлагат и колесни полагачи под формата на моделите SD2500WS and F1700W.

Според Dynapac моделът F1700W се отличава с мощността, икономичността и стабилния си нов дизайн. Моделът захранваща машина MF2500C също е нов и според производителя е единственият 2,5 метров фидер на пазара. Може да захрани полагача с 27 тона чакъл, пясък или асфалт за 35 секунди.

Последното допълнение в продуктовата гама на Volvo e моделът P6870C ABG – колесен полагач с максимална работна ширина от 9m. Според производителя този модел е по–тих, с по–висока производителност и е с до 30% по–икономичен от гледна точка на разхода на гориво в сравнение с предшественика си. Ключов елемент е новата система за извличане на дима, който е общ за всички С–серии полагачи на Volvo и улавя до 83% от изпаренията от ауспуха на машината, като защитава оператора. Системата се състои от вентилатори от двете страни на ауспуха. Те улавят газовете и ги насочват към тръбопроводна система, през която газовете биват изпуснати на височина над нивото на машината.

Изобилие от новости
Новите пътностроителни машини на Caterpillar – асфалтополагачът AP300D и новите модели валяци CB24B и CB34B XW, бяха представени на изложението bauma. Новата машина за полагане на пътни настилки разполага с радиус на завиване от 1.65m и може да работи на ширини до 4m с болтови разширения. И двата модела валяци отговарят на директивите за намаляване на вредните емисии - Американските заключителни разпоредби Етап 4 и Европейските стандарти Етап IV, но могат да бъдат оборудвани и с двигатели, предназначени за по-слабо регулираните пазари.

На bauma Gomaco участва с разнообразие от оборудване за изпълнение на бетонови настилки. Фирмата се представи с нови концепции за полагане на настилки, включително системата за контрол G+ Connect, определяна като система с неограничени възможности, предназначена специално за максимална производителност и изключително управление. Фирмата представи и новата си четирипистова верижна машина за текстуриране и втвърдяване, като всички машини на щанда бяха оборудвани със системата G+ Connect.

Моделът полагаща машина GHP-2800 със система G+ Connect направи световния си дебют на bauma в Мюнхен. Други полагащи машини – моделите The Commander III и GT-3600, също бяха изложени. Те са способни да изпълняват разнообразни профили, съгласно изискванията по цял свят, включително напоителни, плавателни и други видове канали, настилки за животновъдни ферми, стъпаловидни бетонови предпазни огради за пътища, Европейски тип, бетонови алеи, плоски плочи с ширина до 6m и други.

Добавки за асфалт
Honeywell разработи производствена линия добавки за асфалт, които са предназначени да подпомогнат пътностроителната промишленост в намаляването на енергийните разходи, вредните емисии, както и в икономията на финансови ресурси, като същевременно спомага да се отговори на строгите изисквания и спецификации. Новите добавки за асфалт на Honeywell от вида Titan са определяни като изпитани в практиката при изпълнението на реални обекти, където са били подложени на атмосферните условия и обичайните пътностроителни практики. Добавките спомагат за намаляване на необходимото за смесването на асфалта гориво с 13% и за намаляване на вредните емисии, получени по време на полагане на настилката с до 82%, като същевременно предотвратяват появата на коловози по настилката.

В зависимост от състава на асфалта, с използването на добавката Titan на Honeywell може да бъде намалена необходимостта от други добавки с почти 30%. Само с добавянето на малки количества Titan, асфалтът става по-пластичен и полагането му става с 60% до 80% по-лесно, в сравнение с асфалт, модифициран по традиционните технологии. Подобрената пластичност на асфалта позволява да бъде намалена температурата едновременно при производство и полагане на асфалта. По този начин се изразходва по–малко енергия, а разходите й за производителите на асфалт и за изпълнителя на обекта намаляват. В допълнение, асфалтът, обработен с добавката Titan на Honeywell, не изисква използването на специална механизация за смесване, тъй като приложението му и работата с него е лесна. Добавките Titan също допринасят за постигането на високите изисквания към модифицирания асфалт в пътните спесификации и спомагат за ограничаване появата на коловози, в сравнение с други продукти, което от своя страна увеличава експлоатационния срок на пътищата и намалява разходите за поддръжката им.