Строителният сектор в България – динамично развитие и отлични перспективиДвуцифрен растеж предвиждат анализаторите на пазара в Централна и Източна ЕвропаСлед последното разширяване на Европейския съюз страната ни
е обект на нарастващ интерест от страна на международни компании от строителния сектор. В следващите няколко години се очакват приходи от европейските фондове, равняващи се на близо 7 милиарда евро. Усвояването им е предпоставка за бъдещ икономически растеж на строителния бранш
текст инж. Вера Ангелова Изследване на компанията за маркетингови проучвания PMR показва, че през 2006г. строителният сектор в България е оценен на 4.6 милиарда евро, което е ръст спрямо предходната 2005г. от 15.4%. Това е най-голямата стойност на икономическия растеж за изминалите 17 години. Преди 2003г. растежът е средно 3.6%, през 2004г. пазарът постига своебразен рекорд от 14.9%, стойността за 2005г. е 14.1%. “Българската иконoмика се развива със завидни темпове – твърди Szymon Jungiewicz, главен анализатор на строителния пазар в PMR, в публикацията Construction sector in Bulgaria 2007 – Development Forecasts for 2007-2009, като строителният сектор е един от най-интензивно развиващите се. А прогнозите за развитието му са дори още по-оптимистични. По предварителни изчисления през 2007г. строителството е отбелязало икономически ръст от около 15%, като за периода 2008-2009 се очаква той да достигне цифрата 17%, главно поради очакваното пускане в експлоатация на значими инфраструктурни обекти през този период.
Според експертното становище на специалистите от PMR, факторите, способстващи за бъдещото развитие на строителния пазар у нас са:
• устойчивото нарастване на брутния вътрешен продукт и капиталните разходи;
• финансирането от страна на Европейския съюз и нарастващите директни чуждестранни инвестиции;
• наличието на качествени строителни материали и консумативи, резултат от присъствието на интернационални производители на българския пазар и увеличаването на дела на локалното производство;
• отварянето на стоителния пазар след присъединяването към Европейския съюз и привличането на чуждестранни инвестиции от международни компании – очакват се големи инвестиции, които ще подобрят качеството на предлаганите услуги и ще увеличат производствените мощности;
• особено големият потенциал за развитие, който българският пазар на недвижими имоти притежава.
В доклада се отбелязва също, че има известни пречки за развитието на строителния пазар в България. В това отношение като главни рискови фактори са посочени недостатъчният приток на нова работна сила към строителната индустрия, поради доста по-лошото заплащане на труда в сравнение с другите страни от ЕС.
В момента България представлява особен интерес за нови инвеститорски компании. От PMR отбелязват, че за предходните няколко години пазарът на модерна търговска площ в страната се е развил почти от нулата до солидни позиции.
“Ниската степен на насищане на пазара на търговски площи и поставените големи цели в сектора са главните фактори, които лежат в основата на очакванията за бъдещо развитие на нежилищното строителство” - коментира Szymon Jungiewicz.
Модерното търговско строителство, включващо хипермаркети и големи търговски центрове, има най-големи възможности за разрастване.
Промишленото строителство, като част от нежилищното строителство, също се очаква да се разрасне през следващите две години. Модерните складови помещения и логистични центрове са естествено следствие от иконимическия растеж и развитието на производството. Предпоставка за повишено търсене на складови площи е също притокът на чуждестранни инвестиции и подобряването на инфраструктурната мрежа.
Според експертните оценки, през следващите 3-5 години се очаква ръст на продажбите на търговска площ от 330%, на слкадови и логистични помещения – около 300%, а офисните площи ще отбележат ръст “само” 100%.
Големите инфраструктурни проекти – обещаващи за пазарно развитие
България се нарежда на едно от последните места в региона на Централна и Източна Европа по развитост на пътната мрежа. Общата дължина на пътищата с твърда настилка е 37300km, докато за останалите страни тя е съответно: Румъния – 78500km, Полша – 250000km, Чешката република – 55000km, Унгария – 82000km. Съответно, спрямо територията на страната, гъстотата на пътната мрежа в България е 336km/km2. За Румъния стойността е 330km/km2, за Полша, Чешката Република и Унгария – над 700km/km2. Според специалистите от PMR, тази статистика дава едни много добри предпоставки за развитие в тази област. Както в останалите държави от Централна и Източна Европа, и в България пътното строителство е най-големият сегмент от инфраструктурното строителство. Един от основните проблеми с пътната инфраструктура в България, освен малката дължина на пътната мрежа, е лошото състояние на съществуващите пътни артерии – установено е, че 2/3 от пътната мрежа има нужда от реконструкция или възобновяване.
Значителните суми, които се отпускат от еврофондовете в тази област, дават много добри шансове за развитието й. В сегашния вид на евробюджета над 2 милиарда евро са предвидени за субсидиране на инфраструктурните реформи в страната.
Въпросът с жилищното строителство е друга важна тема, засегната в доклада на PMR. Голяма част от сградния фонд на България има нужда от частична или основна реконструкция, саниране или модернизиране. Това се отнася в най-голяма степен за едропанелните сгради, построени от 50-те до 80-те години на миналия век. По данни на Националния статистически институт, в страната има 18900 панелни сгради със 707000 апартамента, в които живеят около 1.8 милиона души. На практика, повече от 20% от българското население живее в сгради, които почти изцяло се нуждаят от обновяване и модернизаци.
Според оценките на специалистите от PMR, има повече от 3.7 милиона жилищни сгради в България, което означава около 480 на 1000 жители. Въпреки това, голяма част от сградния фонд остава необитаема.
През 2006г. са завършени над 13000 нови жилищни единици, като тенденцията е новото строителство да отбележи значителен растеж през следващите две-три години и да достигне цифрата 20000 нови жилищни сгради на година. Тази стойност е над три пъти по-голяма от съответната за 2003г. и близо 2.5 пъти стойността за 2004г.
Централна и Източна Европа
Темповете на развитие на българския пазар са много добри и обещаващи за чуждестранните инвеститори, но най-големият пазар в областта на строителството за района на Централна и Източна Европа все още е Полша. Въпреки че само до преди няколко години компаниите, инвестиращи там, са страдали от недостатъчно търсене и финансови трудности, понастоящем строителният сектор напълно отговаря на очакванията им. Основният сегмент, който способства за това бързо и позитивно развитие, е инфраструктурното строителство и в най-голяма степен - строителството на летища. Според проучване на PMR, полските летища регистират голям растеж на приходите благодарение на усилията, отделени за навременното им разширяване и модернизиране, като отговор на нарасналия въздушен трафик в световен мащаб.
Въпреки това, една значителна част от летищата, пътната и железопътната мрежа и пристанищното строителство все още страдат от недостатъчни инвестиции и ограничен капацитет. В сектора се очаква бъдещо развитие, оценено на 1.2 милиарда евро в периода 2007-2013г.
Според анализаторите на строителния пазар, стратегията на правителството за развитие на националната комуникационна мрежа включва изграждането на няколко нови летища, като с приоритет се ползват регионите в Източна Полша. В доклад на Bartlomiej Sosna от консултантската фирма PMR се споменава, че в генералния план за развитие на страната е предвидено изграждането на девет нови летища през следващите 5 години, като общият обем на инвестициите е оценен на над 425 милиона евро. Освен новите летища, съществуващите, като тези в Краков, Варшава, Катовице, Вроцлав и Гданск, също имат генерални инвестиционни планове за периода 2007-2013г. Според експертните оценки, за тези летища ще са необходими приблизително 775 милиона евро за пълното им модернизиране. Общо планираните инвестиции в цивилни летища за следващите 7 години, по предварителни изчисления, са 1.2 милиарда евро. Освен това, по преценка на специалистите от PMR, общата сума на инвестициите в инфраструктурни проекти – пътища, железници, летища, се очаква да достигне 65 милиарда евро към 2010г.
Очаква се увеличаване на инвестициите и в екологични проекти, на които Полша отделя все по-голямо внимание. Особено се набляга на обработването и пречиствнето на отпадните води, в съответствие с плана за развитие, заложен в програмата на Европейския съюз.
Освен това, секторът на тежката промишленост също се нуждае от инвестиции и обновяване на сградния фонд. Някои от проектите, свързани с модернизирането на предприятията от енергетиката и химическата промишленост, ще бъдат финансирани от частни фирми, но значителна част ще се нуждаят от публични инвестиции, което ще даде като резултат разсрочване във времето на някои от тях, се посочва в доклада. Единствените пречки за забележителни темпове на развитие на строителния сектор в страната, които специалистите виждат, са нарастващите цени на строителните материали и евентуалният недостиг на работна ръка.
Според Bartlomiej Sosna, особено внимание трябва да се обърне на човешкия фактор в строителния сектор. Проблемът може да бъде разрешен чрез по-големи инвестиции и по-доро социално осигуряване, и чрез политика на активно привличане на чуждестранни компании в полския строителен сектор.
Румъния също отбелязва икономически ползи от присъединяването си към Европейския съюз. Според доклада на PMR Construction Sector in Romania 2007 with forecasts for 2007-2009, страната може да получи около 20 милиарда евро през следващите няколко години. През 2006г., според авторите на доклада, стойността на строителния пазар в Румъния се равнява на около 12 милиарда, което е с 18% повече, отколкото през 2004г. За 2007г. ръстът е +15% и прогнозите са за малко намаляване и стабилизиране през 2008 и 2009г.
Няколко са водещите фактори, даващи основание да се прогнозира експандиране на строителния сектор в страната. Преди всичко, това са планираният ръст на брутния вътрешен продукт, капиталните разходи, финансирането от ЕС, нарастващите чуждестранни инвестиции и разрастването на пазара на строителни материали и техника, благодарение на навлизането на водещи световни производители.
Очакват се също широкомащабни инвестиции, придобиване на компании и разрастване на пазара на недвижимо имущество. Според специалистите, основната пречка за мащабен ръст е липсата на квалифицирани и опитни кадри за управление и изпълнение на големи строителни проекти, особено в областта на инфраструктурата.
От PMR определят като най-обещаващ отрасъл жилищното строителство – според оценките страната се нуждае от 50000 жилища за година, а през 2006-а са построени само 38000. В сектора на нежилищното строителство най-добри перспективи за развитие имат големите търговски обекти – хипермаркети и молове. От 20 милиарда евро субсидии от Европейския съюз, около 4 милиарда са отделени за транспортната инфраструктура. Оценката на сегашното състояние показва, че над 60% от пътната мрежа, с обща дължина 78500km, се нуждае от ремонт и обновяване. Плановете на правителството са до 2013г. да се построят 1300km нови магистрали и да се модернизират още 2000km първокласни и второкласни пътища.
Генералната оценка на икономическото развитие на страните от Централа и Източна Европа показва, че тези пазари все още не са достатъчно разработени. Най-големият пазар, този на Полша, се равнява на едва 30 милиарда евро, което е почти 50% от общата сума на пазарите на 10-те страни – Кипър, Чешката репблика, Естония, Унгария, Литва, Латвия, Малта, Полша, Словашката република и Словения – които се присъединиха към Европейския съюз през май 2004г.
Особено важен фактор за икономическото развитие на страните от региона е недостигът на труд. Трябва да се отчете и нарастването на цените на основните строителни материали, което също ще окаже влиание върху строителството.
Така че, независимо от това, че пазарът е обещаващ, трябва да се има предвид, че винаги там, където има големи възможности за печалба, има и несъмнени рискове.
За PMR
PMR Ltd. е издателска, консултантска и маркетингова компания, базирана в Полша, която събира и предоставя информация, насоки и услуги за международни компании, заинтересовани от бизнеса в Ценрална и Източна Европа. Благодарение на квлифицираните специалисти, с които разполага, компанията вече повече от десет години присъства в европейските бизнессреди и е една от най-големите от този тип в региона. Проучванията на компанията маркират характеристиките на бизнесклимата във всяка една страна и са в няколко основни области – строителство, продажби, информационни технологии, телекомуникации и фармацевтика.04/02/2008 |
|
Прелисти броя още в рубриката |