SAIE - преглед на ежегодното строително изложение в Италия
Част I – земекопна техника и оборудване за производство и полагане на бетонМеждународното строително изложение SAIE 2007 се състоя в панаирното градче в Болоня от 24 до 28 октомври и даде възможност на 1750 изложители да покажат последните си новости пред повече от 170 000 посетители от цяла Европа. На обща изложбена площ от 260 000m2 бяха представени последните новости в оборудването, материалите и технологиите за строително-монтажните работи
текст инж. Вера Ангелова Земни работи
Една от компаниите, които привлякоха вниманието на посетителите на Международното изложение, беше Bobcat. Тя предложиха разнообразен асортимент от нови продукти, сред които на особен интерес се радваше челният товарач S100. Характерни за новия модел са подобреният комфорт за оператора и лесното обслужване на машината. Тя се задвижва от напречно монтиран четирицилиндров дизелов двигател 25kW Kubota, съответстващ на изискванията на Етап IIIА от
Директивата за вредните емисии.
Моделът S100 тежи 1.8t, оборудван е с кош, номиналният му работен капацитет е 453kg, а товарът за преобръщане - 907kg. Компактните размери (височина 1.88m, дължина 2.26m, широчина 1.18m) позволяват на машината да маневрира безпроблемно в ограничени и тесни пространства.
Bobcat представи и “оптимизиран” вариант на своя минибагер модел 323. Вариантът с тента тежи 1.5 тона, постига максимална дълбочина на копаене от 2.34m, височина на разтоварване от 2.58m и максимален обсег от 4.04m.
На изложението беше представен и новият скоростен куплунг на Bobcat, който е разработен в сътрудничество с Klac Industrie във Франция. Той включва няколко модификации на стандартната система Klac и се предлага в четирите размера на миниекскаваторите Bobcat, модели от 319 до 442.
Новост за SAIE беше и техният компактен телескопичен манипулатор T2250, който е “проектиран и изпитан до нивото на товарач”. Има набор от бързосменящи се прикачни системи от приспособления: традиционният челен транспортьор, с ръчно или хидравлично заключване, или допълнителната система ‘Bob-Tach’, с ръчно или хидравлично заключване, за над 60 различни приспособления.
Case също представи на изложението SAIE богат асортимент от машини, включително 4.87-тонния минибагер CX50B. Минималният радиус на движение със стандартно рамо за прокопаване e 2.56m. Максималният капацитет на коша е 180 литра, а максималната дълбочина на копаене - 3.9m.
Сред компактните машини, които бяха представени на изложението, беше верижният челен товарач 440CT. Тази 66-киловатова, 4.04-тонна машина е оборудвана с пилотен контрол, има товар на преобръщане от 2.72 тона, работен капацитет от 1.36 тона и допълнителен хидравличен бърз куплунг.
При машините от по-горен клас Case представи на изложението своя 22.7-тонен верижен екскаватор CX230B със съчленено рамо. Тази 117-киловатова машина, която отговаря на изискванията на Етап IIIА от Директивата за вредните емисии, разполага с четири работни режима: три традиционни (тежък, стандартен и лек) и автоматичен режим, както и електронна система за управление на мощността на мотора. Максималният обсег е 9.39m, а максималната дълбочина на копаене - 5.71m.
Посетителите можаха също така да видят 87-киловатовия, 15.3-тонен колесен товарач WX145, съответстващ на изискванията на Етап IIIА. Характерна негова особеност е системата Ecopower – конзола за електронен дисплей на информация, която, според представителите на Case, облекчава работата на оператора. Интерес представлява и електронната хидравлична система за контрол “DigPower”, която управлява двете главни помпи и отделената помпа със затворен цикъл. По този начин се регулира мощността на мотора, съобразно нуждите и натовареността на конкретния работен процес. На изложението беше представен и колесният товарач 921E, който, със своите 22.9 тона, е най-голямата машина на Case. Tази 221-киловатова машина има максимален товарен капацитет от 4.4m3 и четири избираеми режима на работа: максимален, стандартен, икономичен и автопилот.
Асортиментът от телескопични манипулатори на компанията също беше обогатен – с модела TX140-45, с максимална височина на повдигане 13.6m и 4.5 тона капацитет на вдигане при максимален обсег. Машината с 88kW мощност поддържа максимална скорост от 35km/h и е оборудвана с трансмисия PowerShift с четири предни и три задни скорости.
На щанда на италианската компания IHIMER бяха представени няколко нови продукта, повечето от които се пазеха в тайна до откриването на самото изложение. Новост беше минидъмперът Carry 107. Машината е оборудвана с автоматичнопълнеща се лопата и мощно отклонение за привеждане в действие на разнообразни приспособления, включително кош, приспособления за бъркане на бетон и нож на грейдер. Останалите характеристики включват: регулируемо шаси - 780 дo 1080mm, редуцирани нива на шум и вибрация и лесен достъп до панелите за обслужване и поддръжка. Моделът се предлага в две модификации – задвижван от бензинов двигател Honda, или с дизелов Yanmar. Една от другите важни допълнителни характеристики е системата “Hi-Flow”. Тя дава възможност минидъмперът да използва няколко приспособления, включително къртач, хидравличен чук-сонда, ръчна хидравлична сонда и водна помпа. Моделът е снабден и със система за следене на работата на двигателя.
Италианската компания Messersi също предложи на посететителите на изложението нови решения в областта на компактното оборудване. Тя представи няколко машини, включително своя нов верижен минидъмпер ТСН-2500. Неговата широчина е само 1.23m. TCH-2500 се отличава със завидна стабилност, а капацитетът на полезен товар е 2.5 тона. Четирицилиндровият двигател 35kW Kubota V2403M, който отговаря на изискванията на Етап IIIА, осигурява максимална скорост на придвижване от 12km/h. Пилотният контрол се предлага като стандартна функция. Седалката на водача може да се завърта на 180° за гарантиране на максимална видимост при всяка операция на машината. Горната част ROPS може да се демонтира, за да се постигне по-компактен размер, увеличаващ удобството при транспортиране.
Най-голям интерес от експонатите на щанда на Messersi предизвика миниекскаваторът M-28U, с нулево завъртане на задната част. С тегло малко под 3 тона, M-28U е оборудван с двигател 28kW, отговарящ на изискванията на Етап IIIА. Към стандартното му оборудване спадат регенерираща електрическа верига на лоста, скорости за редуциране на теглителната сила и гумени гъсенични вериги. Като екстра се предлага и система за допълнителна устойчивост, напълно приспособима към физиката на водача седалка, сервоконтролирани работни лостове, широки панели за поддръжка и кабината FOPS/TOPS.
За първи път на италианското изложение беше представена серията колесни товарачи Skyline на компанията Palazzani. Два модела присъстваха на изложението - 8-тонният PL195 и 10-тонният PL1105. Капацитетът на кошовете е съответно 1.5 and 1.9m3. И двете машини се задвижват от двигател Perkins 1104D-E44TA, който отговаря на изискванията на Етап IIIА. Максималните скорости са съответно 35 and 40km/h.
Бетон
На централно място на щанда на IMER беше представен мобилният бетонов възел Oru OneDay, който отчасти е предварително сглобен и напълно оборудван с инсталации, за да се гарантира бърз и лесен монтаж. Компактните му размери го правят удобен за работа в ограничени градски пространства.
Мобилният бетонов възел Oru MS на IMER се характеризира с кръгов смесител с вертикални лопатки. Капацитетът на зареждане е 2250 литра, а на готовата продукция след производствения процес – 1500 литра. Безопасността е основна характеристика, представена тук от самозареждаща се лопата и отвор за разтоварване под действие на земното притегляне, монтирани към платформа. Съоръжението е оборудвано с дозиращи устройства за осигуряване на точните количества материали през целия смесителен процес. Бързо затварящият спирателен ключ за аварийни ситуации е една от стандартните функции. Друга характеристика, която представлява интерес, е инсталацията AirBag, която събира въздух от смесителния барабан по време на смесителния процес.
Cifa представи на изложението последното попълнение към своята серия oт автобетоносмесители MK Magnum – моделът MK 32 L 115. Четириосната машина е снабдена и със стрела за изпомпване на сместа, която има четири секции и достига до височина 30m. На изложението беше представена и тяхната нова бетонова помпа с Z-ZR-рамо от пет секции, дължина от 35m, диаметър 305mm, X-конфигурирани предни стабилизатори и 4.2-метрова колесна база. На щанда беше представена и бетоновата помпа K52L XRZ, също монтирана на шаси на камион. Характеристиките включват RZ-сгъваема стрела от шест секции, с дължина от 52m, X-конфигурирани предни стабилизатори с тройно удължение. Вариантът с четири оси тежи 44 тона, а този с пет оси - 48 тона. Максималната дължина на машината не надвишава 12 метра.
Новост сред мобилните бетонни възли е CompactEasy. Той е проектиран за лесно и бързо транспортиране и монтиране, и дава възможност за съхраняване на фракции до 45m3, притежава електронна дозираща система, четири захранващи устройства с винт, смесител с две хоризонтални оси, произвеждащ 1.5m3 бетонна смес на цикъл и максимален капацитет от 55m3/h.
Компанията Somero представи две машини: PowerRake и CopperHead XD 2.0 Laser Screed. PowerRake може да се управлява само от един човек и представлява четириколесно возило с механична загребваща система. Характеризира се с лазерно контролирана двустранна лопатка, която посреща ударно влажния бетон в момента на изливането му. Това, според представителите на компанията, значително редуцира времето, необходимо за подготвяне на бетона за повърхностно изравняване. CopperHead е ръчно водена, двуколесна конструкция за повърхностно изравняване на прясно положен бетон, снабдена с вибрационен модул. Тя е оборудвана със собствена лазерна нивелираща система, патентована от Somero, която извършва изрязване на бетона до определено ниво, пълно повърхностно изравняване и вибриране за придаване на гладкост и плътност само с едно преминаване. Компактният дизайн и леката конструкция гарантират лекота при работа и съответно по-голяма ефикасност.
Друга италианска фирма, ориентирана към оборудване за производство на бетон - Officina Nora, представи на изложението своя бетонов възел Super 3 и едноосния миксер Nora, подходящ за бъркане на бетон, циментови състави и основни асфалтови пластове. Асфалтът се произвежда “студен” с битумна емулсия и цимент. Като добавъчен материал е възможно да се използват скални фракции или смлени материали. Предимствата на системата, според представителите на Officina Nora, са ниският разход на гориво и ограничените емисии на вредни газове при работа. Системата гарантира “перфектно хомогенизирано” производство на 1 милион м3 смес, преди да възникне необходимост от техническо обслужване, а самият процес на “перфектното хомогенизиране” на продукцията трае само за 30 секунди. Влажността и консистенцията на произвежданата бетонна, циментова или асфалтова смес се контролират чрез микровълново оборудване.04/02/2008 |
|
Прелисти броя още в рубриката |