Необходимите инструменти на строителната площадка
Дейностите в строителството, изискващи използване на инструменти, са много и разнообразни. Те се отличават по своя характер, сложност и тип на необходимите инструменти. Има универсални инструменти, които влизат в минималния комплект необходими инструменти и специализирани – с по-специфични възможности. За да определите правилно оптималния набор инструменти за довършителни работи, ще направим общ обзор върху тях, като разгледаме постиженията на световноизвестни производители в тази област
текст Вела Динкова Минимален комплект
Най-широко използваните в строителството материали – бетон и тухли, определят перфоратора като основен инструмент за довършителните работи. Той е незаменим и в процеса на подготвителните работи (при сваляне на стари плочки, мазилки и други покрития), както и в различни монтажни операции – пробиване на дупки за дюбели, розетки, разпределителни кутии и т.н. Много подходящи за такива дейности са леките перфоратори с маса около 2кг. От тях у нас има много дву- и три- режимни модели на световноизвестни производители, които съчетават няколко функции – пробиване с удар, пробиване без удар и дълбаене (къртене). Тук трябва да се обърне внимание на това, че в техническата информация и паспортите на тези инструменти се посочва максималния диаметър на дупките, които пробиват (в случая около 20-24мм). Имайте предвид, обаче, че те са ориентирани към пробиване на голям брой дупки с по-малък диаметър (4-16мм). Същото се отнася и за функцията дълбаене, която играе второстепенна роля и предполага изключително епизодично използване на инструмента в качеството на къртачен чук (къртач). В противен случай може да последва рязко спадане на капацитета на перфоратора.
Обръщаме ви внимание, че на българския пазар от съвсем скоро може да се намери и новия професионален перфоратор на водещ производител в тази област. Инструментът тежи само 1.9кг и със своите 316мм дължина е най-малкият перфоратор с формата на пистолет на пазара. Моделът е много компактен и удобен за работа. Въпреки малките си размери и тегло, надминава по отношение на пробивните си способности много конкурентни модели. Позволява бързо пробиване в зидария и бетон при най-често използваните диаметри на пробиване. Инструментът е особено подходящ за пробиване на дупки с диаметър до 10мм. Максималният диаметър за пробиване в бетон е 18мм. Пробиване в зидария, дърво и метал е възможно с функцията спиране на удара. Перфораторът пробива дупки с диаметър до 30мм в дърво и до 13мм в метал.
Малките перфоратори са за предпочитане при работа на труднодостъпни места и над главата. В случаите, обаче, когато са необходими по-мощни перфоратори, се използват по-тежки модели с маса около 4кг, които също се отнасят към универсалните инструменти, необходими за довършителните работи. Те се нагряват по-малко и не изискват често прекъсване на работата. Следователно се определят като по-производителни, особено в режим на пробиване с удар и дълбаене. Освен че дублират всички функции на 2-килограмовите перфоратори, тези инструменти могат да се използват в режим на пробиване за разбъркване на различни състави за довършителните работи като лепила, бои, мазилки и други смеси.
Специалистите в тази област смятат, че към минималния комплект от инструменти за строителните работи може да се включи и перфоратор с маса 5кг. Моделите от този тип позволяват пробиване на дупки с диаметър 55мм и имат допълнителна функция – могат да се използват и вместо къртачни чукове (къртачи).
Друг инструмент, който е част от необходимия комплект, е ъглошлайфът. Основното му предназначение е рязане на бетон и метални елементи от конструкцията. Ъглошлайфите се различават по мощност и диаметър на режещия диск. За рязане на дълбочина 30мм, както и за рязане на тръби, е напълно достатъчен инструмент с мощност 1000-1400W, с диаметър на диска 125мм. Освен това ъглошлайфът може да бъде снабден с поставка за стационарна работа, към която се монтира за точно рязане на метал. Може да има също така диамантени или други твърдосплавни дискове за шлифоване на бетон.
Важна операция в комплекса от дейности в довършителните работи е разрязването. Често се налага да се режат тръби, паркет, всевъзможни панели и т.н. Затова в групата на необходимите инструменти трябва да отнесем и вертикалните триони, наричани още зеге. Този инструмент се използва за рязане на дърво, метал, пластмаса, металполимер и други. Някои модели вертикални триони могат да се пригодят за рязане на всякакви материали, които се срещат в съвременната практика на довършителните работи. Обикновено, в техническата информация към тези инструменти се посочват освен мощността и теглото, максималната дебелина на рязане и броя ходове в минута. Някои модели имат и електронно регулиране на скоростта.
Важен елемент от задължителния комплект инструменти за довършителни работи в строителството е ръчният циркуляр. Той се използва, когато се налага рязане с голяма точност по права линия, с голяма дължина на разреза. По точност и чистота на среза циркулярът превъзхожда другите електрически триони, особено ако трябва да се среже надлъжно дъска или греда. В ръчните циркуляри се съчетават висока производителност и задоволителна маневреност. Основна характеристика на циркуляра е максималната дълбочина на прорязване, зависеща от мощността, габаритите, масата и цената на инструмента. Пазарът предлага циркуляри с дълбочина на прорязване от 30 до 130мм. Инструментите с по-малки размери не изискват значителни физически усилия при работа и са по-маневрени от големите циркуляри, макар че им отстъпват по производителност и имат по-ниска мощност на двигателя и по-малка максимална дълбочина на прорязване. Така че, ако ви предстои голям обем работа, си струва да купите голям циркуляр с висока производителност.
За работа с тънки материали са подходящи циркуляри с по-малка мощност. Ако ръчният циркуляр има приспособление, с което се монтира стационарно, това може значително да облекчи някои типове работа. Важен параметър е и честотата на въртене на диска. Колкото тя е по-голяма, толкова по-лесно ще се разреже твърд материал. Някои циркуляри притежават функцията потапяне, която е полезна при необходимост надлъжното разрязване да започне не от челото на дъската, а, например, от средата й. Ако инструментът се ползва постоянно, е добре да има два акумулатора.
В много случаи в строителните и довършителните дейности се налага използването на инструмент, който е пригоден за работа с дървесина и нейни производни, особено ако става дума за строителство и ремонт на дървени постройки. Тогава се прибягва до правия саблевиден трион. Той е много удобен за рязане на голямо количество дъски и греди, за демонтаж на рамки за прозорци и врати, както и за рязане на тръби на трудно достъпни места.
В минималния комплект от инструменти е добре да се посочи и лентовата шлайфмашина. Тя е много полезна при отделяне на старо лаково покритие и шлифоване на дървесина и нейни производни. Използва се при направа на нестандартни дървени елементи в довършителните работи, а също и за обработка на дървени подове, на места недостъпни за специализирани паркетни машини.
Тъй като при работа с повечето от по-горе посочените инструменти се отделя прах, например при рязане, пробиване или шлифоване на дървесина, бетон, тухли, камък и т.н., полезно би било да имате и професионална строителна прахосмукачка. Тя не само помага да се поддържа чистота на работната площадка, но и, благодарение на възможността да се свърже с инструмента, прави работата с него доста по-удобна и безопасна. Много модели инструменти, работата с които предполага отделяне на прах, имат специален защитен кожух с щуцер за свързване с професионална прахосмукачка. Към него е монтиран лесно сменяем защитен гумен маншон, който допълнително намалява отделянето на прах в околното пространство. Практиката показва, че при работа с прахосмукачка запрашаването на околното пространство е минимално. Професионалните строителни прахосмукачки и битовите им аналози, с които имат еднаква мощност, се различават помежду си по това, че първите имат по-голям обем на филтрите, по-голям обем на резервоара за прах и могат да почистват различни течности с изключение на горими.
Разширен комплект
Както стана ясно вече, задължителното оборудване с инструменти за довършителните работи включва перфоратор, циркуляр, вертикален трион, лентова шлайфмашина, ъглошлайф, акумулаторна бормашина/отвертка, наричана още винтоверт, с лентово подаване на винтове, саблен трион и други. Големите строителни фирми, обаче, обикновено имат няколко бригади, които са специализирани в различни дейности и за всяка от тях, освен задължителните, са необходими и инструменти с по-специфични възможности. Строителните работници, които се занимават с прекарване на сградни инсталации или промени в планировката на помещенията, например, се нуждаят не само от разгледаните по-горе леки перфоратори, но и от по-мощни инструменти с маса 5кг или повече. С тях се пробиват дупки с диаметър 30-40мм. Перфораторите от тази категория, въпреки теглото си, позволяват работа в направление отдолу-нагоре. Много от тези модели са пригодени за работа в два режима – пробиване с удар и дълбаене (къртене). Има и модели перфоратори с маса 7кг, с които могат да се пробиват дупки с диаметър 54-80мм. Те намират добро приложение при инсталиране на елементи от системите за климатизация, а също и при пробиване на отвори за врати. Ако се налага често пробиване на различни отвори, би било уместно да се закупи и перфоратор с по-голямо тегло – 11кг. Той също може да работи в два режима – пробиване с удар и дълбаене, но само в хоризонтално направление или отгоре-надолу.
Бригадите, специализирани в демонтаж на бетонни и тухлени конструкции, трябва да се снабдят и с къртачи както от по-леките, така и от по-тежките модели. Този тип инструменти са предназначени да изпълняват само един тип операция – къртене (дълбаене). За разлика от перфораторите с аналогична маса, те имат по-голяма енергия на удара. Когато пък се налага рязане на бетон и метал, трябва да имате режеща ъглошлайфмашина, която е не само производителна, но има и определен мощностен запас. Водещите световни производители имат такива модели с диамантени дискове с диаметър 230мм и мощност 2000-2500W. Ако ви се налага да режете голямо количество керемиди, плочи, тръби, каменни и други видове блокове, то стационарна режеща машина с водно охлаждане на диска значително ще ви улесни.
Прокарването на инсталации, вкопани в подове, стени или тавани, чрез къртене на зидария и бетон с чук и длето, или електрически перфоратор, е изключително трудоемко. В такива случаи е най-добре да имате специализирани модели фрези за изрязване на канали в бетон и тухлени стени. Получените с тези фрези канали имат правилни стени и постоянна ширина, а това значително улеснява последващото им замазване. В тях могат да се прокарат различни видове сградни инсталации – телефонни, електрически, отоплителни, водо- или газопроводни, които, след затваряне на канала, остават скрити. Отделните модели се различават и по тегло и по диапазон на ширините и дълбочините на каналите, които пробиват. Най-разпространените видове правят канали с дълбочина 20-65мм и ширина 3-40мм. Тъй като при работа с фрези за пробиване на канали се отделя много прах, моделите имат накрайник за свързване към промишлена прахосмукачка. Въпреки това, трябва да се използват и защитни очила, както и предпазна дихателна маска.
Вибрационна шлайфмашина ще ви е нужна, ако ви се налага изравняване на плоски повърхности. Специализиран в равномерно сваляне на излишния материал, този инструмент ще ви помогне да получите идеално гладка и равна обработваема повърхност. Много от моделите имат вграден резервоар за прах и могат да се свързват с промишлена прахосмукачка.
В съвременния комплект от инструменти за довършителните работи трябва да споменем и лазерната измервателна техника. Лазерният нивелир, например, прави всекидневните подравняващи работи в затворени помещения много по-лесни. Задачи, които се извършват с нивелир, перпендикуляр и насочваща летва, могат да се решат с едно натискане на копче на лазерния нивелир.
Разбира се, в този материал е невъзможно да изчерпим всички инструменти и машини, които може да се наложи да ползвате в строителството и довършителните работи. За да подберете правилно необходимия ви комплект инструменти, предварително трябва да сте наясно със спецификата и обема на работа, които ви предстоят. Залагайте на утвърдени в практиката марки, съветвайте се със специалисти – производители или търговци, и четете техническата информация към инструментите.04/02/2008 |